Owoce i warzywa zawierające naturalne przeciwutleniacze. Fot. Wikipedia |
Wolne rodniki to cząstki, które posiadają na orbicie pojedynczy, niesparowany elektron. Ponieważ są obdarzone ładunkiem, dążą do połączenia z inną cząstką, którą atakują i uszkadzają poprzez utlenianie. Ich ofiarą padają: białka, lipidy, kwasy nukleinowe czy kolagen. W efekcie tych zmian nasze ciało traci elastyczność, a jego regeneracja ulega spowolnieniu. Dodatkowo wolne rodniki powodują zlepianie płytek krwi, uszkadzają błony komórkowe oraz są przyczyną zmian nowotworowych w komórkach. Uszkodzenie białek przyczynia się do powstawania choroby Alzheimera, Parkinsona, anemii, astmy, miażdżycy i schizofrenii.
Im więcej antyoksydantów znajduje się w organizmie, tym mniej jest wówczas wolnych rodników. Skąd jedne i drugie biorą się w ciele człowieka? Wolne rodniki powstają podczas... procesu oddychania. Tam, gdzie dochodzi do przemian tlenowych, które mają na celu zamianę tlenu w energię, zachodzi "produkcja" wolnych rodników. W dużym skrócie można by powiedzieć, że oddychanie sprawia, że się starzejemy i w pewnym sensie jest w tym sporo racji. Na powstawanie wolnych rodników mają jednak wpływ także inne czynniki, takie jak: palenie papierosów, niewłaściwa dieta, promieniowanie rentgenowskie, zanieczyszczenie powietrza, duża aktywność fizyczna, stres, spożywanie alkoholu, niedostateczna ilość snu. Jeśli zależy nam na ograniczeniu niszczycielskiego działania wolnych rodników, na które z wiekiem stajemy się coraz mniej odporni, powinniśmy ograniczyć działanie powyższych czynników w naszym życiu oraz zadbać o obecność antyoksydantów w organizmie.
Antyutleniacze (antyoksydanty, przeciwutleniacze) wspierają nasze mechanizmy obronne. Dążą do sparowania pojedynczych elektronów występujących w wolnych rodnikach i w ten sposób je neutralizują. Antyoksydanty możemy dostarczyć do organizmu wraz z pokarmem lub zadbać o dodatkową suplementację. Wiele z nich znajduje się w owocach, warzywach (zwłaszcza strączkowych) czy przyprawach korzennych. Aby zadbać o ich dodatkowe źródło, warto zażywać witaminę C, która blokuje syntezę kolagenu. Jednym z głównych wrogów wolnych rodników jest witamina E, która hamuje proces starzenia się tkanek. Kolejnymi ważnymi antyutleniaczami są retinol, czyli witamina A i jej prowitamina - beta-karoten, które wpływają na proces regeneracji komórek, a także koenzym Q10.
Dzięki odpowiedniej diecie, suplementacji i wprowadzeniu zdrowego stylu życia nie będziecie się musieli obawiać nagatywnego działania wolnych rodników. W kolejnej odsłonie moich porad opowiem Wam, jakie znaczenie (także w redukcji wagi) ma samoakceptacja i dlaczego warto się na nią zdobyć jeszcze przed rozpoczęciem wszelkich wyzwań.
Konrad Gaca
Konrad Gaca
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy