polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 24 listopada 2016

Porady Konrada Gacy: Jak się bronić przed nadmiarem oksydantów?

Owoce i warzywa zawierające naturalne
przeciwutleniacze. Fot. Wikipedia
Oksydanty, czyli wolne rodniki, powstają na skutek przemian metabolicznych w organizmie. Ich nadmiar przyspiesza procesy starzenia się, a także jest przyczyną wielu chorób, w tym nowotworów. Wolne rodniki mają swojego "naturalnego wroga" w postaci antyoksydantów, związków chemicznych, które neutralizują działanie oksydatnów. Na czym polega ich walka, niewidoczna gołym okiem?

Wolne rodniki to cząstki, które posiadają na orbicie pojedynczy, niesparowany elektron. Ponieważ są obdarzone ładunkiem, dążą do połączenia z inną cząstką, którą atakują i uszkadzają poprzez utlenianie. Ich ofiarą padają: białka, lipidy, kwasy nukleinowe czy kolagen. W efekcie tych zmian nasze ciało traci elastyczność, a jego regeneracja ulega spowolnieniu. Dodatkowo wolne rodniki powodują zlepianie płytek krwi, uszkadzają błony komórkowe oraz są przyczyną zmian nowotworowych w komórkach. Uszkodzenie białek przyczynia się do powstawania choroby Alzheimera, Parkinsona, anemii, astmy, miażdżycy i schizofrenii.


Im więcej antyoksydantów znajduje się w organizmie, tym mniej jest wówczas wolnych rodników. Skąd jedne i drugie biorą się w ciele człowieka? Wolne rodniki powstają podczas... procesu oddychania. Tam, gdzie dochodzi do przemian tlenowych, które mają na celu zamianę tlenu w energię, zachodzi "produkcja" wolnych rodników. W dużym skrócie można by powiedzieć, że oddychanie sprawia, że się starzejemy i w pewnym sensie jest w tym sporo racji. Na powstawanie wolnych rodników mają jednak wpływ także inne czynniki, takie jak: palenie papierosów, niewłaściwa dieta, promieniowanie rentgenowskie, zanieczyszczenie powietrza, duża aktywność fizyczna, stres, spożywanie alkoholu, niedostateczna ilość snu. Jeśli zależy nam na ograniczeniu niszczycielskiego działania wolnych rodników, na które z wiekiem stajemy się coraz mniej odporni, powinniśmy ograniczyć działanie powyższych czynników w naszym życiu oraz zadbać o obecność antyoksydantów w organizmie.

Antyutleniacze (antyoksydanty, przeciwutleniacze) wspierają nasze mechanizmy obronne. Dążą do sparowania pojedynczych elektronów występujących w wolnych rodnikach i w ten sposób je neutralizują. Antyoksydanty możemy dostarczyć do organizmu wraz z pokarmem lub zadbać o dodatkową suplementację. Wiele z nich znajduje się w owocach, warzywach (zwłaszcza strączkowych) czy przyprawach korzennych. Aby zadbać o ich dodatkowe źródło, warto zażywać witaminę C, która blokuje syntezę kolagenu. Jednym z głównych wrogów wolnych rodników jest witamina E, która hamuje proces starzenia się tkanek. Kolejnymi ważnymi antyutleniaczami są retinol, czyli witamina A i jej prowitamina - beta-karoten, które wpływają na proces regeneracji komórek, a także koenzym Q10.

Dzięki odpowiedniej diecie, suplementacji i wprowadzeniu zdrowego stylu życia nie będziecie się musieli obawiać nagatywnego działania wolnych rodników. W kolejnej odsłonie moich porad opowiem Wam, jakie znaczenie (także w redukcji wagi) ma samoakceptacja i dlaczego warto się na nią zdobyć jeszcze przed rozpoczęciem wszelkich wyzwań.

Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy