polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 30 listopada 2016

Uroczyste obchody 50 lat Polskiego Kościoła w Marayong

Msza św. jubileuszowa 50.lat Kościoła Polskiego w Marayong
Fot.B.Filip
Jedyna polska świątynia katolicka  na terenie metropolii sydnejskiej - Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej ( Polish War Memorial Chapel) w Marayong istnieje 50 lat. Z tej okazji w niedzielę, 20 listopada odbyła się tam  uroczystość jubileuszowa gromadząc liczną rzeszę wiernych Polonii australijskiej. W uroczystości wzięła udział konsul generalna RP w Sydney Regina Jurkowska. 

  Kościół projektu sydnejskiego architekta Michaela Dysarta został wzniesiony w 1966 r, dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski  i poświęcony przez arcybiskupa Sydney kard. Normana Gilroy'a, 27 grudnia przy obecności tysięcy Polaków, którzy zjechali się wówczas na tę okazję do Marayong z całej Australii. Podczas jubileuszowej uroczystości wśród wiernych było wiele osób pamiętających czasy powstawania tego polonijnego miejsca kultu lub będących ich czynnymi twórcami. Wśród nich był m.in. ks. Józef  Kołodziej, który podczas uroczystej mszy św. opowiedział  o przyczynach  wybudowania świątyni dla Polaków mieszkających w Sydney i historycznych, często nieznanych powszechnie faktach sprzed 50 lat.  

wtorek, 29 listopada 2016

„(Nie)śmiertelnie” Bogumiły Żongołłowicz i... Leonard Cohen

Autorka "(Nie)śmiertelnie" podczas prezentacji książki
w Konsulacie RP w Sydney. Fot. O.Nowicka
18 listopada 2016 roku w Konsulace RP w Sydney odbyła się promocja najnowszej książki Bogumiła Żongołłowicz zatytułowanej „(Nie)śmiertelnie”. Zaczęło się od framentu skrzypcowej wersji utworu Leonarda Cohena “Dance Me to the End of Love” w wykonaniu Agnieszki Rypel i utworu, który bohaterka wieczoru poświęciła pamięci niedawno zmarłego kanadyjskiego poety i piosenkarza. To jeden z jej najnowszych wierszy. Powstał już po wydaniu tomiku „(Nie)śmiertelnie”. Wcześniej powitała i przedstawiła autorkę konsul Regina Jurkowska.

Po wstępie goście obejrzeli fragmenty przedstawienia „Zaduszki poetyckie z Miłką Żongołłowicz” sprzed roku, w wykonaniu młodych adeptów sztuki teatralniej z jej rodzinnego miasta.

poniedziałek, 28 listopada 2016

Ojczyzna albo śmierć!

Fidel przeżył swoją Rewolucję o 10 lat. Ale armia ani służby bezpieczeństwa kubańskie nie umarły.  Tymczasowym przedłużeniem władzy Fidela  będzie moderowana  dyktatura  brata przyrodniego, Raula Castro. Pośród pułkowników rozpoczyna  się walka o wykreowanie lidera, który stanie na kruchym gruncie kubańskiej gospodarki.

Zmiany  na Kubie są możliwe, jeśli wzorem chińskim rząd odda ziemię chłopom i pozwoli im wyżywić kraj. Kuba – pod warunkiem, że kubańska emigracja zachowa się tak, jak chińska diaspora – może stać się na miarę subkontynentu małymi Chinami.  W innym przypadku pójdzie drogą Wenezueli po śmierci Hugo Chaveza, tonąc w niekończącym się bałaganie.

niedziela, 27 listopada 2016

Z Perth do Sydney w 20 dni na rowerach

Dwa tygodnie temu pod Sydney Opera House Anna Wyroślak wraz z siostrą Ingą i przyjacielem z Hanburga  zakończyła wyprawę rowerową Perth - Sydney. Tę przygodę życia rowerzyści zrealizowali w rekordowym czasie 20 dni. Na stopniach SOH całą trójkę wyczynowców witał szampanem Polak z Sydney - Krzysztof Mączyński. Anna Wyroślak relacjonuje dla Bumeranga Polskiego:


Minęły juz prawie 2 tygodnie odkąd zakończyła się nasza australijska rowerowa przygoda.
Z dumą muszę przyznać, że udało nam się z siostrą i jej przyjacielem z Hamburga przejechać na rowerach MTB dystans 4.750 km z Perth do Sydney w 20 dni. Nie towarzyszył nam żaden ,,support'' techniczny, więc wyprawa oprócz mocno sportowego wyzwania, które sobie zaplanowałyśmy, zasłużyła również na miano ,,adventure''.

sobota, 26 listopada 2016

Zakończenie Roku Harcerskiego 2016 w Marayong

Harcerze przed kościołem polskim w Marayong podczas
uroczystości jubileuszowych. Fot. K.Bajkowski
W niedzielę, 20 listopada tuż przed południem robiło się gwarno i wesoło przy naszej harcówce w Marayong. Stoły rozstawione i gotowe na składanie tam przysmaków na poczęstunek na zakończenie roku harcerskiego 2016.  Już instruktorzy wołają na zbiórkę.  Naturalnie tematem jest zbliżające się Boże Narodzenie.

Rozpoczynając zbiórkę podzielono uczestników naszych Hufców na 3 grupy i zadania odbywały się w tych grupach.  Pierwszym zadaniem było, aby grupami się rozejść i poszukać 10 rzeczy o Bożym Narodzeniu no, ale najpierw kolęda. Kto umie kolędy?     - Ja umię - odzywa się przechodzący koło nas ksiądz Henryk i zaczyna śpiewać „Dzisiaj w Betlejem”. Wszyscy podchwycili śpiew, który wprowadził nas w okres oczekiwania na Nowonarodzonego Pana Jezusa.

Dobra książka: Odpowiedzi na trudne pytania dzisiejszego świata

Wielokrotnie zastanawiamy się co dać w prezencie naszemu dorastającemu lub już nawet dorosłemu dziecku.  Co kupić przyjaciołom, którzy już wszystko mają? Szukamy czegoś co byłoby polskie i wartościowe.( Coś z CEPELI? – nie... muzyka, piosenki, jakiś polski film? - mają ). Ja sugeruję, żeby tym razem sięgnąć po dobrą książkę.

Pragnę w tym celu polecić Państwu jedną z niezwykle cennych pozycji, która niedawno została wydana w Warszawie staraniem Wyższej Szkoły Przymierza Rodzin. Rektor tej katolickiej uczelni, prof dr Elżbieta Mycielska –Dowgiałło już od dwunastu. lat organizuje comiesięczne spotkania dyskusyjne pod znamiennym tytułem: Odpowiedzi na trudne pytania dzisiejszego świata. Te spotkania cieszą się dużą popularnością. Biorą w nich udział tak świeccy jak i duchowni eksperci i naukowcy z różnych dziedzin, studenci wyższych uczelni oraz zwykli, przeciętni ludzie. Nic dziwnego, wszak otaczająca nas rzeczywistość pełna jest pytań szczególnie natury etycznej, na które niejednokrotnie trudno jest znaleźć definitywną odpowiedź. Uczestnicy wspomnianych paneli dyskusyjnych żadnego pytania nie pozostawiaja bez odpowiedzi. Ich głosy w dyskusji oraz wyjaśnienia ekspertów zamieszczone są w kilkunastu wydanych do tej pory rocznikach.

piątek, 25 listopada 2016

Wojciech Malajkat: Aktor nie może się bać

Wojciech Malajkat. Fot. J.Fryta (Wikimedia
Commons)
– Jeśli decyzje podyktowane są polityką, czyli propagandą, albo tym, że coś ma być jedynie słuszne i tylko tego możemy się trzymać, no to szkodzi wolności, którą powinna się charakteryzować sztuka. Wszystko, co jest kajdanami, okowami, dybami jest dla sztuki szkodliwe – mówi Wojciech Malajkat w rozmowie z Magdą Jethon z portalu Koduj24 .

Magda Jethon: Od kiedy PiS przejęło media publiczne, w TVP nie wolno wyświetlać „Pokłosia” Władysława Pasikowskiego, „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej i „Obywatela” Jerzego Stuhra. Jak Pan myśli, czym artyści podpadli władzy?

Wojciech Malajkat: Nie mam zielonego pojęcia. Myśli pani, że z powodu jakiegoś „podpadnięcia” można nie wyświetlić czyjegoś filmu? Nie wiem… A może jest to przekonanie i potrzeba ludzi, którzy mają większość w Sejmie, że po latach życia w opozycji mogą teraz wszystko. Może chcą pokazać, jak wiele od nich zależy i co potrafią, żeby przestraszyć tych, którzy – w ich mniemaniu – nękali, nie dawali prawa głosu i nie wysłuchiwali ich. Nie wiem… Może to jednak jakiś rodzaj frustracji i tłumionych przez lata emocji, znajduje teraz ujście. Może to jest potrzeba udowodnienia, że ci wybitni, jeżeli stali po przeciwnej stronie barykady, są teraz niewybitni…

czwartek, 24 listopada 2016

Porady Konrada Gacy: Jak się bronić przed nadmiarem oksydantów?

Owoce i warzywa zawierające naturalne
przeciwutleniacze. Fot. Wikipedia
Oksydanty, czyli wolne rodniki, powstają na skutek przemian metabolicznych w organizmie. Ich nadmiar przyspiesza procesy starzenia się, a także jest przyczyną wielu chorób, w tym nowotworów. Wolne rodniki mają swojego "naturalnego wroga" w postaci antyoksydantów, związków chemicznych, które neutralizują działanie oksydatnów. Na czym polega ich walka, niewidoczna gołym okiem?

Wolne rodniki to cząstki, które posiadają na orbicie pojedynczy, niesparowany elektron. Ponieważ są obdarzone ładunkiem, dążą do połączenia z inną cząstką, którą atakują i uszkadzają poprzez utlenianie. Ich ofiarą padają: białka, lipidy, kwasy nukleinowe czy kolagen. W efekcie tych zmian nasze ciało traci elastyczność, a jego regeneracja ulega spowolnieniu. Dodatkowo wolne rodniki powodują zlepianie płytek krwi, uszkadzają błony komórkowe oraz są przyczyną zmian nowotworowych w komórkach. Uszkodzenie białek przyczynia się do powstawania choroby Alzheimera, Parkinsona, anemii, astmy, miażdżycy i schizofrenii.

środa, 23 listopada 2016

Kolejni sydnejscy maturzyści języka polskiego...

Kolejny rok, kolejna matura, kolejni maturzyści języka polskiego... Wydawałoby się, że wszystko tak samo – jednak za każdym razem inaczej. W tym roku zakończenie matury z języka polskiego postanowiliśmy celebrować w Sali Lustrzanej Klubu Polskiego w Ashfield.

Sala na sobotnią uroczystość 12 listopada przybrała rzeczywiście odświętny wygląd. Pięknie nakryte i udekorowane stoły oraz krzesła i niepozostawiający żadnej wątpliwości napis na lustrzanej ścianie: 2016 -  GRATULACJE DLA NASZYCH MATURZYSTÓW JĘZYKA POLSKIEGO.

wtorek, 22 listopada 2016

Co o zwycięstwie Donalda Trumpa sądzi Watykan?

Rys. Donkey Hotey/Flickr cc
Wybór Donalda Trumpa spotkał się z mieszanymi reakcjami w Watykanie. Część dostojników uważała Hilary Clinton za mniejsze zło, od wrogiego imigrantom Donalda Trumpa. Inni, często ci bardziej konserwatywni, zwracają uwagę na szansę na poprawę relacji z Kościołem pod rządami Republikanów. Kardynał Raymond Burke liczy na przyjęcie moralnego nauczania Kościoła przez prezydenta-elekta. Przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem.

Jako jeden z pierwszych gratulacje Donaldowi Trumpowi złożył Sekretarz Stanu kardynał Pietro Parolin. Przekazał biznesmenowi najlepsze życzenia w imieniu Stolicy Apostolskiej. Wyraził pragnienie, by jego rządy były „prawdziwie owocne". Obiecał Republikaninowi modlitwę, by Bóg „oświecił i wsparł go w służbie krajowi", a także, by przyczynił się do dobrobytu i pokoju na świecie.

niedziela, 20 listopada 2016

Znamy najlepszy blog polskiej emigrantki!

Skan fotoreportażu z nagrodzonego bloga tur-tur.pl
Blog tur-tur.pl opowiadający o życiu w dzisiejszej Turcji zdobył główną nagrodę w pierwszej edycji konkursu na najciekawszy blog pisany przez polską emigrantkę. Jury przyznało również dwa wyróżnienia dla blogów aniukowepisadlo.com i riennahera.com. Na konkurs nadesłano prawie 80 zgłoszeń z wielu krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Organizatorem konkursu było Muzeum Emigracji w Gdyni.

Zwycięzca konkursu – blog tur-tur.pl – został doceniony za barwność i wielowątkowość w pokazywaniu życia nad Bosforem. Uwagę jury zwróciły cenne obserwacje, praktyczna wartość przekazywanych informacji, ale i interesujący osobisty rys opowieści oraz wysokie walory graficzne bloga. Jego autorką jest Agata Bromberek, mieszkająca w Turcji od siedmiu lat.

sobota, 19 listopada 2016

Olivia Wieczorek w finale Eurowizji Junior 2016

Olivia Wieczorek podczas eliminacji na Eurovision Junior.
Fot. YouTube printscreen
Już jutro, 20 listopada o godz. 16.00 (6 rano, poniedziałek - czasu SYD)  TVP Polonia  zaprosi na transmisję z finałowego koncertu Eurovision Junior 2016. Podczas finałowego koncertu na Malcie Polskę  reprezentować będzie Olivia Wieczorek.

Polscy fani aż dwanaście lat musieli czekać na powrót polskiego reprezentanta do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. 15 października br. telewidzowie wspólnie z jury, czyli z Anną Wyszkoni, Margaret i Marcinem Kusym zdecydowali, że na Eurowizję Junior 2016 do Valetty na Malcie pojedzie trzynastoletnia Olivia Wieczorek z piosenką „Nie zapomnij”. Młoda wokalistka podczas koncertu preselekcyjnego zaprezentowała niesamowitą moc w głosie oraz bardzo dojrzałą interpretację utworu.

piątek, 18 listopada 2016

Dwa cienie Szydło – który ją zastąpi?

Grzegorz Schetyna (PO) stanął na czele Gabinetu Cieni.
Fot. Platforma Obywatelska RP/Flickr (cc)
Czy Jarosław Kaczyński cieszy się, że na czele gabinetu cieni nie stanął Donald Tusk, lecz Grzegorz Schetyna? W każdym razie rząd Beaty Szydło ma teraz dwa cienie. Cień prezesa, który w każdej chwili może wyjść na światło i objąć rządy oraz Schetynę, który skrył się w cieniu z 47 członkami swego gabinetu.

Można rzec, iż Szydło rządzi w dwójnasób. Dopóki towarzyszy jej cień, żyje jako premier, a ma dwa cienie. Dubeltowo zmotywowana jest do pracy, przepraszam: do służby narodowi, bo to jej język koturnowy.

Platforma Obywatelska zdecydowała się na gabinet cieni po roku rządów PiS, choć Ewa Kopacz zaraz po przegranych wyborach mówiła o tej formie recenzowania rządu PiS. Wówczas było 24 procent poparcia, dzisiaj jest o 10 punktów procentowych mniej. Za zaniechanie się płaci.

czwartek, 17 listopada 2016

W stulecie śmierci Sienkiewicza. Jego śmierć łączyła zwaśnionych

Kazimierz Mordasewicz, Portret Henryka
Sienkiewicza, 1899 (domena publiczna)
Henryk Sienkiewicz pozostawił naród w głębokiej żałobie. Jego pogrzeb, zaraz po pogrzebie Józefa Piłsudskiego, był prawdopodobnie największą tego typu uroczystością II Rzeczypospolitej. W jaki sposób rodacy żegnali pisarza, spod którego pióra wyszły Trylogia i „Quo Vadis”?

Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 roku w otoczeniu swoich najbliższych – syna Henryka Józefa oraz żony Marii z Babskich. Odchodząc z tego świata, miał powiedzieć: „Nie zobaczę już wolnej Polski”. Przyczyną jego śmierci była skleroza naczyń wieńcowych.

Zgon wybitnego pisarza jako pierwszy ogłosił światu jego oddany przyjaciel Antoni Osuchowski. Zajął się on równocześnie sprawą pochówku. Trumnę z ciałem Sienkiewicza wystawiono w Grand Hotel Du Lac, gdzie Henryk Sienkiewicz spędził ostatnie miesiące życia. Każdy mógł zatem oddać osobisty hołd zmarłemu. W nocy z 18 na 19 listopada trumnę przeniesiono do katolickiego kościoła Notre-Dame przy Rue des Chenevières 4 w Vevey, gdzie 22 listopada odbyło się uroczyste nabożeństwo żałobne.

środa, 16 listopada 2016

Czy Trump zostanie amerykańskim Gorbaczowem?

Fot. Marc Nozell and Neelix (Wikimedia Commons)
Zwycięstwo Donalda Trumpa na wyborach prezydenckich w USA nadal jest jednym z tematów numer jeden światowych mediów. W niedzielę, na portalu „myśl-polska.pl" pojawił się analityczny komentarz niezależnego publicysty Bohdana Piętki z Krakowa pod tytułem: "Trump, czyli ból głowy rusofobów".

Korespondentka Sputnik Polska Irina Czajko rozmawiała z autorem.

— Co według Pana miało wpływ na zwycięstwo Trumpa i jaka była reakcja elit politycznych i mediów w Polsce na wybór, jak Pan napisał „ oligarchy i playboya"?
 
— Tak nazwałem pana Donalda Trumpa, trochę tak ironicznie, może jednak nie należy tak go nazywać. Jest to polityk poważny, o czym świadczą jego pierwsze wypowiedzi po wyborze. A co wpłynęło na wybór? Chyba kompromitacja polityki amerykańskiej, z czego zdaje sobie sprawę duża część wyborców w Stanach Zjednoczonych. Kompromitacja tej polityki, którą prowadził George W. Bush, a którą faktycznie kontynuował Barack Obama, czyli polityki agresywnej. Właściwie należałoby powiedzieć "polityki imperialistycznej", która polegała na eksporcie demokracji do kolejnych krajów świata, a faktycznie eksporcie amerykańskich wpływów pod płaszczykiem eksportu demokracji i wywoływaniu w związku z tym kolejnych wojen. Donald Trump deklarował, że chce z tą polityką zerwać i chyba dlatego wygrał.

wtorek, 15 listopada 2016

Nagroda specjalna Festiwalu "Losy Polaków" dla Andrzeja Siedleckiego

Andrzej Siedlecki odebrał nagrodę Festiwalu "Losy
 Polaków 2016". Fot. RihoS/materiały prasowe
Aktor i reżyser, sydnejski nauczyciel akademicki języka polskiego i nasz korespondent - Andrzej Siedlecki  otrzymał w Warszawie nagrodę specjalną XI Festiwalu Polonijnego "Losy Polaków 2016" ufundowaną przez prezesa Telewizji Polskiej - Jacka Kurskiego za cykl filmów  „Przestrogi dla Polski”,  „Z ziemi włoskiej do Polski” czy „Spacerkiem po Krakowie”. Cykl zrealizowany wspólnie z żoną Riho Okagami Siedlecką  ukazuje wiele zapomnianych kart historii w zestawieniu ze współczesnym życiem Polaków.

Na tegoroczny Festiwal nadesłano ponad 70 prac: filmów, programów telewizyjnych, programów radiowych i multimedialnych oraz stron www. z Australii, Argentyny, Chin, Islandii,  Kanady, Kazachstanu, RPA, Słowacji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Wietnamu  i Polski.

niedziela, 13 listopada 2016

Artur Gotz uświetnił polskie Święto Niepodległości w Sydney

Artur Gotz podczas występu w Konsulacie RP w Sydney
z okazji Święta Niepodległości. Fot. T.Koprowski
Polska nie jest państwem nowym, nie powstała w 1918 roku. Polska może się pochwalić ponad tysiącletnią historią państwowości, na którą dziś spoglądamy z dumą i wzruszeniem - powiedziała Konsul Generalna RP w Sydney - Regina Jurkowska podczas uroczystości konsularnej z okazji Święta Niepodległości.

 W trakcie uroczystości w konsulacie RP w Sydney wręczone zostały odznaczenia: Krzyż Zasługi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce  Clare Birgin - Australijce, pracującej w placówce dyplomatycznej Australii w Warszawie w latach 80-tych   oraz na wniosek prezesa IPN Krzyż Wolności i Solidarności  Jerzemu Wysockiemu za wybitne zasługi w działalności na rzecz suwerenności i niepodległości Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL.

Rozważania o 11 listopada 2016

Orkiestra Wojska Polskiego podczas uroczystości 11 listopada
w Warszawie. Fot. P.Tracz/KPRM (public domain)
„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili...”

11 listopada 1918 roku. Zakończenie I wojny światowej. Klęska Niemiec, rewolucja w Rosji, rozpad Austro-Węgier to była wielka szansa dla Polaków, którzy już poczuli powiew wolności, już widzieli swoją Ojczyznę, która wraca na mapy Europy jako kraj niepodległy, suwerenny, wolny. Działała już Rada Regencyjna, rząd Ignacego Daszyńskiego w Lublinie, Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, Polska Komisja Likwidacyjna dla Galicji i Śląska Cieszyńskiego. W każdym mieście i miasteczku Polacy rozbrajali armię niemiecką, wywieszali polskie flagi. Tego dnia Józef Piłsudski oficjalnie przejął od Rady Regencyjnej władzę zwierzchnią nad wojskiem, a wojska niemieckie zaczęły opuszczać stolicę. Narodowe Święto Niepodległości zostało wpisane w kalendarz Świąt Polskich 23 kwietnia 1923 roku. Po II wojnie światowej okazało się zbędne, bo po co takie święto w Polsce socjalistycznej i dopiero w 1989 roku znowu dano nam szansę, by czcić godnie ten dzień.

sobota, 12 listopada 2016

Prezydentura Donalda Trumpa szansą dla świata czy zagrożeniem?

Prezydent-elekt Donald Trump. Fot. Yahoo/YouTube
Czy prezydentura pana Donalda Trumpa będzie szansą dla świata czy zagrożeniem? Wielu dzisiaj zadaje sobie to pytanie, jak i inne pytania – o kurs amerykańskiej waluty, koszt obsługi gigantycznego długu itd. Nagle rzeczywistość upomniała się o świat fikcji, pojawienie się człowieka, który nie boi się mówić tego, co myśli większość Amerykanów, który ma odwagę walnąć pięścią w stół, zbudować mur i rzucić wyzwanie Chinom, który uznaje w Rosji drugie supermocarstwo. Dziwne, że wszyscy są w szoku? Epoka kłamstw się skończyła, zaczyna się realpolitic w stosunkach globalnych. Dodajmy – i bardzo dobrze!

Pan Trump w swojej kampanii wyborczej mówił m.in. o innym spojrzeniu na wolny handel, poprzez renegocjowanie lub jak będzie trzeba zerwanie umowy NAFTA z Kanadą i Meksykiem. Mówił wprost o taryfie celnej na dobra z Meksyku (35%) oraz z Chin (45%). Jego spojrzenie na NATO jest pragmatyczne, a nie dogmatyczne, otwarcie się pytał dlaczego Amerykanie mają bronić Estonii, będącej przedmieściami St. Petersburga? Pan Trump dystansował się od wojen rozgrywanych przez laureata Pokojowej Nagrody Nobla pana Obamę, co jest bardzo istotne w kontekście możliwości globalnego porozumienia się z Federacją Rosyjską. Imigracja do USA, głównie z krajów ryzyka kulturowego będzie ograniczana. Podatki mają być zmniejszone. Produkcja ma wrócić do USA, klasa średnia ma mieć ponownie możliwość budowania swojej pozycji poprzez uczestniczenie w procesach gospodarczych.

piątek, 11 listopada 2016

Udany rejs charytatywny Magdaleny Rudzkiej

Rejs charytatywny po Zat. Sydnejskiej. Fot. K. Polańska
Rejs jachtem po Zatoce Sydnejskiej w dniu Melbourne Cup, na którym Magdalena Rudzka organizowała  zbiórkę pieniądzy na fundację   zrzeszającą rodziny dzieci urodzonych z wadami rączek, dłoni i palców zakończył się pomyślnie. Mamy zdjęcia i wideo z imprezy.

Akcja charytatywna Magdaleny Rudzkiej Ambasadorki Fundacji Charytatywnej "The Aussie Hands Foundation" okazała sie ogromnym sukcesem. Zarówno  pod względem doskonałej zabawy dla wszystkich wspaniałych gości jak rownież pod względem osiągnieć jakim jest skolekcjonowane kwoty ponad  $6.000 na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami rączek. 

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Skoncentruj się na swoim... umyśle

Mózg to centrum dowodzenia całym organizmem. Wygląda niepozornie, waży 1200 – 1400 g i w ponad 80% składa się z wody. Dla naukowców wciąż w dużej mierze pozostaje niezgłębioną zagadką. Co sprawia, że mózg jest taki wyjątkowy i jak zwiększyć jego wydajność, by lepiej funkcjonować na co dzień?

Mózg steruje pracą całego organizmu. Nie ma wakacji – nie przestaje pracować, nawet kiedy śpimy. Wiele czynności wykonuje na "autopilocie", dzięki czemu nie musimy pamiętać o oddychaniu czy za pomocą woli kierować pracą serca. To, na co mamy wpływ i co w dużej mierze dotyczy codziennego życia, także zawodowego, to pamięć i koncenracja, których jakość czasami nie zadowala.

czwartek, 10 listopada 2016

Kapela Góralska "Corny Potok" w Australii. Program tournée

Do Australii przyjeżdża kapela góralska "Corny Potok" z Beskidu Żywieckiego, gdzie dla Polonii zaprezentuje  muzyczny dorobek Beskidów, Spiszu oraz Podhala a także własne interpretacje folkloru Słowacji, Węgier, Bałkanów i muzyki cygańskiej. Grupa wystąpi w Brisbane, Sydney, Newcastle i Canberze.
 
 
Kapela góralska "Corny Potok" z Beskidu Żywieckiego jest grupą młodych ludzi, których połączyło wspólne zamiłowanie do folkloru. Zespół muzykuje w stałym składzie od 2014 roku. W skład zespołu wchodzą: Łukasz Kupczak (I skrzypce, śpiew), Barbara Motyka (II skrzypce, śpiew) Łukasz Miętus (altówka, śpiew), Janusz Polak (akordeon, śpiew) Stanisław Dudek (kontrabas), Patrycja Skowronek (śpiew). Członkowie grupy od najmłodszych lat grali w zespołach regionalnych i lokalnych kapelach góralskich. Przesiąknięci kulturą góralską, wychowywani byli w poczuciu odpowiedzialności za tradycje i zwyczaje ludowe, przez co zdecydowali się na promowanie jej w różnych miejscach świata, grali w zespołach regionalnych oraz kapelach góralskich.

Triumf Trumpa! Na przekór wszystkim i wszystkiemu…

Donald Trump będzie przez najbliższe cztery lata 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych!

I stało się! Szarlatan polityczny, cham i prostak, szaleniec – jak Donalda Trumpa nazywano nad Wisłą – zostanie zwycięzcą wyborczego maratonu w Stanach Zjednoczonych. Na Gwiazdkę z woli elektorów Donald Trump zostanie prezydentem elektem, aby 20 stycznia 2017 roku na schodach Kongresu złożyć przysięgę, która będzie ostatnim akordem objęcia władzy w najpotężniejszym państwie świata.

środa, 9 listopada 2016

25 lat AIPA. Uroczystość w Ambasadzie Australii w Warszawie

Jubileuszowe Spotkanie AIPy w siedzibie Ambasadora Australii
w Warszawie. Fot. AIPA
22-go września z inicjatywy Ambasadora Australii w Warszawie Paula Wojciechowskiego byla obchodzona w jego rezydencji uroczystość z okazji 25-lecia Australijskiego Instytutu Spraw Polskich.  W uroczystości wzięła udział grupa byłych gości zaproszonych do Australii przez AIPA jak równiez szereg członkow Instytutu będacych w tym czasie w Polsce.
 
 Prezes Instytutu Adam Warzel podkreslił znaczenie historycznych zmian 1989 roku w konsekwencji których powstała AIPA, organizacja lobystyczna działajaca głównie dla odbiorcy australijskiego.  Ambasador Wojciechowski we swoim przemówieniu stwierdził, że działaność AIPy jest unikalna i nadzwyczaj ważna w kontekscie wielokulturowego społeczenstawa australijskiego.

Puchar Ambasadora RP w rękach biało-czerwonych

Kapitan  bialo-czerwonych z Pucharem Ambasadora RP
w Australii. Fot. K.Bajkowski
Przy pięknej, słonecznej pogodzie w minioną niedzielę odbył się w Klubie Sportowym "Polonia" w Plumpton drugi doroczny festyn pn. Polish Festival , którego centralnym wydarzeniem był mecz piłki nożnej o Puchar Ambasadora RP w Australii.

Towarzyski mecz piłkarski rozegrany zostal na murawie klubowej pomiędzy drużynami utworzonymi z zawodników Polonia S.C. - biało-czerwoni kontra pomarańczowi. Spotkanie zakończyło się remisem i seria karnych rzutów zadecydowała, że puchar Ambasadora Polski powędrował w ręce kapitana drużyny biało-czerwonych. Puchar wręczyła Konsul Generalna RP w Sydney Regina Jurkowska w towarzystwie burmistrza Blacktown - Stephena Bali.

wtorek, 8 listopada 2016

Dr Andrzej Rzońca o polskiej ekonomii: Zamiast 500+, 2000-

Dr  hab. Andrzej Rzońca - przewodniczący Towarzystwa
Ekonomistów Polskich z wizytą w Sydney. Fot. K.Bajkowski
Na zaproszenie Australijskiego Instytutu Spraw Polskich (AIPA) w Australii  przebywa dr hab. Andrzej Rzońca - przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistow Polskich.  W Melbourne, Sydney i Canberze wygłasza wykłady na tematy ekonomiczne dot. Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem polskich spraw w kontekście działań obecnej ekipy rządzącej.

Dr Andrzej Rzońca w nagraniu  specjalnie dla Bumeranga Polskiego przedstawia zarys tematów, które porusza na wykładach dla Australijczyków.  Trzonem wykładów jest opis wzrostu gospodarczego w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej.  Wg  Rzońcy Polska jako jeden z tych nowych krajów odniosła spektakularny sukces gospodarczy  porównywany do wzrostu ekonomicznego RFN po 1955 roku.  

Niewidzialna ręka (amerykańskiej) władzy. Analiza Johna Pilgera

Fot. peasap (Flickr cc)
Zdaniem Johna Pilgera, gdyby nie propaganda medialna to Państwo Islamskie, al-Qaeda, Jabhat al-Nusra i cała reszta ekstremistycznych gangów z dużym prawdopodobieństwem by nie istniały, Syryjczycy nie walczyli o swoje życie, setki kobiet, mężczyzn i dzieci żyłoby nadal. Nie byłoby oblężenia Aleppo i Mosulu, zamachu w londyńskim metrze w 2005 roku ani  milionów uchodźców.

Za twórcę nowoczesnej propagandy uważa się amerykańskiego dziennikarza Edwarda Berneysa, siostrzeńca Zygmunta Freuda. Berneys wykuł termin public relations jako eufemizm dla propagandy. W 1929r. namówił kobiety, by paliły papierosy na Wielkanocnej Paradzie w Nowym Yorku – palenie papierosów przez kobiety wówczas było uważane za zachowanie conajmniej dziwaczne. Jednak jego największym sukcesem było przekonanie Amerykanów do przyłączenia się do globalnej „rzezi”, jaką była I Wojna Światowa. Berneys twierdził, że sekret leży w tzw. „konstruowaniu przyzwolenia” ludzi, po to, aby „kontrolować ich wedle naszej [władzy] woli w taki sposób, by o tym nie wiedzieli.” Określił to jako „prawdziwą władzę rządzącą w społeczeństwie” i nazwał ją „niewidzialnym rządem”.

Artykuł napisany na podstawie analizy Johna Pilgera. 

poniedziałek, 7 listopada 2016

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Nowej Południowej Walii


Dzień Dwujęzyczności w Polskiej Szkole w North Ryde
Przyłącz się do nas! Celebruj święto polskiego języka w polskich szkołach w Australii !!!  Pod takim hasłem obchodzony był w październiku tegoroczny Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Australii. Przyłączyliśmy się do zaproszenia pomysłodawców i organizatorów dnia języka polskiego:  Fundacji Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku oraz Fundacji Edukacja dla Demokracji z Warszawy.

Inicjatywa ta jest wspierana i współfinansowana w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Patronem honorowym jest znany i ceniony językoznawca oraz popularyzator wiedzy o języku polskim, prof. Jan Miodek.

niedziela, 6 listopada 2016

Co tak naprawdę niszczy stosunki Warszawy z Moskwą?

Ambasador Polski w Moskwie (2014-2016) - Katarzyna
Pełczyńska-Nałęcz w Senacie RP.
Fot.M.Jozefaciuk (Wikimedia Commons)
Polska polityka wobec Rosji budowana jest na mitach, stosunki z Moskwą są odbierane w czarno-białych kategoriach i właśnie z tego powodu oba kraje nie mogą ze sobą współpracować, twierdzi była ambasador Polski w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w artykule, który ukazał się w tygodniku „Polityka".

Mit 1: Rosja jest „zła" (agresywna, zakłamana, niedemokratyczna) i dlatego nie należy z nią rozmawiać. Jest to mit podstawowy, który określa politykę Warszawy („a raczej jej brak"). Jednak jeśli założyć, że nie warto rozmawiać ze „złymi" państwami, to należałoby zrezygnować z kontaktów z Chinami oraz wieloma innymi krajami. A przecież stosunki dyplomatyczne Warszawy i Pekinu rozwijają się, a „z Rosją są zamrożone już de facto dwadzieścia lat". Polska jest przekonana, że Moskwa zagraża jej bezpieczeństwu narodowemu — zauważa Pełczyńska-Nałęcz.

sobota, 5 listopada 2016

Scenariusze po Brexicie

Wyniki brytyjskiego referendum z 23 czerwca tego roku – nawet jeśli nie budzą tylu emocji, co latem – otwierają drogę do spekulacji na temat przyszłości Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Co do tej drugiej – nie jest pewne, czy przetrwa w obecnym kształcie.

W kontekście oświadczeń Szkotów (62% przeciw wyjściu z Unii), Irlandczyków Północnych (56% przeciw wyjściu) czy mieszkańców strategicznie położonego Gibraltaru (prawie 96% sprzeciwiła się opuszczeniu Unii), secesja wydaje się bardzo prawdopodobna. Niejasna jest też przyszłość samego Londynu, w którym kilka milionów mieszkańców podpisało się pod petycją w sprawie pozostania we Wspólnocie. Wydaje się, że po kilku miesiącach od referendum Brytyjczycy, którzy głosowali za wyjściem z Unii zaczynają rozumieć, że będą musieli płacić składkę w okresie przejściowym, że funt będzie się systematycznie osłabiał i nie przybędzie miejsc pracy, że wszystko to może przyczynić się do recesji i do obniżenia poziomu życia zwykłych obywateli.

piątek, 4 listopada 2016

Clinton znała pytania przed debatami telewizyjnymi

Hillary Clinton. Fot. A.Vowels (Flickr - creative commons)
Z korespondencji opublikowanej przez portal „Wikileaks” wynika, że Hillary Clinton znała pytania przed telewizyjnymi debatami. Miała otrzymywać je od działaczki Partii Demokratycznej, będącej jednocześnie komentatorką stacji CNN.[A]

Portal „Wikileaks” ujawnił pierwszą część materiałów już blisko dwa tygodnie temu. Chodziło wówczas o e-mailową korespondencję pomiędzy Johnem Podestą, szefem kampanii prezydenckiej Hillary Clinton, a Donną Brazile, przewodniczącą Komitetu Krajowego Partii Demokratycznej i komentatorką stacji CNN. Z listów wynikało, że Brazile czasem zna dużo wcześniej pytania, które padną podczas telewizyjnych debat w trakcie prawyborów w Partii Demokratycznej. Polityk Demokratów i telewizyjna komentatorka twierdziła wówczas, że dokumenty są niewiarygodne, ponieważ opublikował je portal mający działać na zlecenie Rosji.

czwartek, 3 listopada 2016

Pół millenium Reformacji. Inauguracja obchodów z papieżem

Julius Hübner (1806–1882) Painting of Luther nailing 95 theses.
Fot. Wikipedia (public domain) 
31 października, w 499 - tą rocznicę przybicia przez księdza Marcina Lutra 95 tez do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze, luteranie na całym świecie rozpoczęli roczne obchody pięćsetlecia Reformacji. 

Główne uroczystości inauguracyjne odbyły się w Lund, uniwersyteckim miasteczku południowej Szwecji, nieopodal Malmö. Jakieś 30 min koleją od portu Ystad, do którego zawijają polskie promy ze Świnoujścia. O wadze tych uroczystości świadczy fakt, że uczestniczył w nich zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego, papież Franciszek. Polskich luteran i Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP reprezentował jego zwierzchnik, bp. Jerzy Samiec.

Polskie media są bardziej skupione na obchodach katolickich świąt związanych z kultem zmarłych i awanturami z grobami ofiar katastrofy smoleńskiej, o Reformacji czy jej znaczeniu dla Polski, Europy i świata - raczej milczą.

środa, 2 listopada 2016

Edukacja dla dwujęzyczności. Warsztaty z prof. Robertem Dębskim

Warsztaty prowadzone przez prof. Roberta Dębskiego.
Fot. Ż. Branch
Powyższe słowa stanowią podsumowanie kilkugodzinnego spotkania roboczego, które odbyło się w sobotę, 29 października w Klubie Polskim w Ashfield. Wśród 50 uczestników spotkania, przebiegającego w formie Warsztatów, największą grupę stanowili rodzice lub dziadkowie oraz nauczycielki polskich szkół sobotnich.

Warsztaty były częścią Projektu finansowanego przez Senat RP w ramach współpracy z Polonią. Działający na Uniwersytecie Jagiellońskim Ośrodek Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Świecie, zwrócił się do Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w NSW z propozycją partnerstwa w  planowanym Projekcie.  

Więź żywych i umarłych

Odwiedzanie grobów z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego łączy Polaków bez względu na wyznanie. Jest to święto obchodzone również przez ludzi niereligijnych.

Przez kilka lat mieszkałem w Szwajcarii, gdzie katolicy i protestanci każdej niedzieli, jeśli idą do kościoła, przynoszą kwiaty i lampki na groby swych bliskich, ale w listopadowe święto nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Kiedyś pod koniec października przebywałem w Meksyku. Na ulicach zauważyłem ołtarze-piramidy z krzyżem na szczycie, przynoszono kwiaty, owoce, chleb, fotografie zmarłych, jakieś pozostawione przez nich osobiste sprzęty, na przykład kubki, misy czy maszynę do pisania. Wieczorem w ciągu całego tygodnia przed 1 listopada odbywały się procesje ze światłami. Wobec tej barokowej celebry polskie obrzędy są ciche, spokojne, bez dramatyzmu. Niezależnie od formy w czasie tych dni przeżywamy ciągłość pokoleń oraz więź żywych ze zmarłymi. Pamięć o zmarłych stanowi jeden z wyróżników człowieczeństwa, jest stałą antropologiczną, a nie wyłącznie specyfiką kulturową.

wtorek, 1 listopada 2016

Halloween po polsku. "Nowa tradycja"

Halloween dotarł więc jednak do Polski. I od razu wpisał się czerwonymi literami w nową tradycję. Główni celebransi nekromancji, Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz, chwytają właśnie za cmentarne szpadle.

Scenariusz polskiej makabreski nie jest kopią amerykańskiej szmiry. Zawiera wyraźny pierwiastek narodowy, co dodaje mu autentyczności i odcina od komercji. Do kopania szczątek zwłok smoleńskich nie potrzeba  nam żadnych rekwizytów i kostiumów. Tandetne maski i plastykowe narzędzia tortur, którymi ekscytują się jankesi, podczas polskiego Halloween są bezużyteczne. Role wampirów będą odgrywane na żywo. Bez żadnej charakteryzacji i przymrużonego oka. Za medium posłużą kości zmarłych. Prawdziwe. W ten sposób przebijemy nawet USA. Popularność widowiska osiągnie rekordowe notowania. Wstęp jest darmowy. Widownią jest cały naród. To on zresztą jest celem widowiska. I prawdziwą ofiarą.