"Wielka Pokuta" na Jasnej Górze zgromadziła 100 tys. Polaków. Fot. DobreMedia/YouTube - printscreen |
To bezprecedensowe wydarzenie całego Kościoła połączyło wszystkie odmiany duchowości, wspólnoty i organizacje religijne.
W nabożeństwie przebłagalnym za grzechy Polaków, w tym za aborcję i współudział w komunizmie, wzięły w sobotę udział tłumy wiernych. „Wielka Pokuta” przyciągnęła blisko 100 tysięcy wiernych. Uroczystości trwały cały dzień, transmitowała je TVP Info. 15 października przypadł również Dzień Dziecka Utraconego. Pierwsze obchody tego święta zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych, w Polsce odbywają się od 2004 r.
Do udziału w Wielkiej Pokucie tak namawiali jej świeccy organizatorzy z fundacji Solo Dios Basta: – „Naród Polski jest podzielony, dużo jest złości i zawiści. Wielu żyje w lęku, niepewności, w nałogach. To są skutki grzechów, które popełniliśmy, my i nasi przodkowie. To jest czas potężnej walki cywilizacji życia z cywilizacją śmierci. To chwila wymagająca szybkiej i jasnej odpowiedzi każdego z nas. Wielu Polaków odchodzi od wiary, od Kościoła, odwraca się od Boga, przestaje żyć przykazaniami, jest coraz bardziej poranionych, żyje w lęku, małżeństwa się rozpadają, rodzi się coraz mniej dzieci, wiele jest objawów duchowego kryzysu”.
Przez modlitwę pokutną, zwłaszcza w Roku Miłosierdzia możemy wyprosić wiele łask – tłumaczył Maciej Bodasiński z fundacji Solo Dios Basta. Jego zdaniem, Bóg przewidział, że część społeczeństwa wyzna wiarę w ciemność, będącej „symbolem śmierci”, stąd taka frekwencja. Podkreślił też, że jest to odpowiedź na zaproszenie papieża Franciszka, by wstać z kanapy, by podjąć działanie, by coś robić. „Jesteśmy przyzwyczajeni, że to księża muszą coś robić, a my mamy tylko pójść do kościoła, słuchać kapłanów i koniec, a przecież oni po to nas formują, żebyśmy wyszli i zaczęli coś robić” – powiedział organizator.
Wielu z przybyłych podkreślało potrzebę wspólnej modlitwy. – „Chcemy pokazać, że Maryja jest ratunkiem dla Polski i dla świata i przez Nią możemy wszystko. Wiele razy w historii Polski modlitwa była potrzebna i teraz jest ten czas” – powiedział jeden z pielgrzymów.
Konferencje i modlitwy prowadzili ojcowie Antonello Cadeddu i Henrique Porcu, misjonarze z Brazylii, przełożeni wspólnoty Przymierze Miłosierdzia, oraz ks. Piotr Glas, egzorcysta. – „Myślę, że każdy może tutaj wyciągnąć coś bardzo dla siebie, odnaleźć się w swojej duchowości przebłagania tak, jak go Duch Święty prowadzi” – ocenił spotkanie modlitewne ks. Dominik Chmielewski, salezjanin.
Wierni zebrani w Częstochowie mieli również okazję wysłuchać opowieści, dotyczących przerywania ciąży. Jednym z mówców był operator filmowy, biorący udział w produkcji filmu o tym, „jak aborcja niszczy całe narody”. Ekipa filmowa została zaproszona przez obrońców życia do Wiednia, gdzie nocowała w zamkniętej klinice aborcyjnej. Tam – według opowieści operatora – doświadczyła mistycznych wizji, związanych z rolą aborcji w świecie, jako tej, która pod postacią skorupy „oddziela kulę ziemską od promieni światła płynących z rąk Boga”.
Ci, którzy nie mogli być obecni, komentowali uroczystości na Twitterze. Nie zabrakło odniesień do idei narodowej i feminizmu… oraz egzorcyzmów. Obserwatorzy Wielkiej Pokuty pisali: „Wielka Pokuta przeciwko liberalizacji aborcji…módlmy się za oszczerców, za tych co zdradzili Ojczyznę, za tych co przywłaszczyli coś”. „Egzorcyzm nad Polską i Polakami w tym momencie na Jasnej Górze! Czegoś takiego jeszcze nie widziałem w polskiej TV. Jest Moc!”. „Jakże to różne od krzyków lewaków i feministek. Ileż w modlących pokory i pokoju…”.
Mistrz Wyspiański miałby pretekst do stworzenia kolejnego dzieła?
Koduj24.pl
Źródło: gość.pl; Tygodnik Powszechny; gazeta.pl
* * *
Cała transmisja (10 godzin) z Wielkiej Pokuty Polaków na Jasnej Górze (Kanał YT - Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów):
Przewodniczący Episkopatu: Za publicznie popełnione grzechy potrzebna jest publiczna pokuta
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy