polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 15 października 2016

Weekend protestów przeciwko CETA I TTIP w Polsce

Protest w Niemczech przeciwko TTIP i CETA.
 Fot. J.Huber (creative commons)
Na dziś a także jutro przewidziane są wielkie demonstracje w Polsce przeciwko  CETA – umowie o wolnym handlu UE z Kanadą postrzeganej jako „koń trojański”  TTIP – podobnej umowy z USA. Organizatorzy protestu nie chcą GMO i przetworzonej amerykańskiej żywności. Przeciwko umowom są zarówno środowiska lewicowe jak i prawicowe.  Takiego porozumienia ponad podziałami nie było od słynnych protestów przeciwko ACTA.

6 października Sejm przyjął uchwałę, że będzie ratyfikować umowę CETA, mimo że Komisja Europejska chciała, żeby pominąć przy jej ratyfikacji decyzję narodowych parlamentów. Sejm będzie  ratyfikować umowę większością 2/3 głosów.

Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw UE planowane jest na 18 października. Polskę reprezentować będzie szef MSZ, Witold Waszczykowski.

Natomiast  27 października na szczycie Unia Europejska–Kanada, ma dojść do parafowania umowy CETA.

Umowę z Kanadą popiera partia rządząca PiS  i  dwa ugrupowania  opozycyjne, czyli PO i Nowoczesna. Przeciwko jest Kukiz'15.

CETA (umowa o wolnym handlu UE-Kanada) razem z TTIP (umowa UE-USA) mają utworzyć transatlantycką strefę wolego handlu. CETA jest już gotowa do podpisania, negocjacje TTIP wciąż trwają, ale wiele państw zapowiedziało zablokowanie przyjęcia porozumienia. CETA jest więc kluczowa dla wielkiego biznesu. Natomiast dla obywateli po obu stronach Atlantyku, którzy mówią NIE specjalnym przywilejom dla korporacji, kluczowe jest zablokowanie umowy.

Po podpisaniu umowy CETA do europejskich sklepów trafiić może zdecydowanie tańsza modyfikowana genetycznie żywność. CETA (podobnie jak TTIP) znacznie przyspieszy i ułatwi rozwój i dominację wielkoskalowego modelu rolnictwa przemysłowego opartego na monokulturach, intensywnych uprawach z masowym stosowaniem nawozów sztucznych, herbicydów (np. groźnego dla bioróżnorodności glifosatu) i coraz silniejszych pestycydów, a także rozprzestrzeniania się upraw (a z czasem również hodowli) GMO  - wynika z raportu Council of Canadians Europa.

Największe obawy budzi arbitraż międzynarodowy, ponieważ po wejściu w życie umowy między Kanadą i Unią Europejską firmy będą mogły pozywać państwa i domagać się odszkodowań za zmiany w prawie, które uniemożliwiłyby im osiągnięcie spodziewanych zysków.

Kampania przeciwko umowom CETA i TTIP jest wspólną inicjatywą: Akcji Demokracji, Forum Rolnictwa Ekologicznego, Instytutu Globalnej Odpowiedzialności (IGO), Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO), Stowarzyszenia Ekoland i Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych im. Świętego Franciszka z Asyżu.

– Nie chcę GMO, nie chce przetworzonej żywności zagranicznej. Wolę polskie eko i polską tradycyjną żywność. Nie chcę aby ludzie w Polsce wyglądali jak Amerykanie i Brytyjczycy – mówi rolnik od pokoleń. – Nasze jest dobre i lepsze od ich – dodaje.

- Na demonstracji spodziewamy się kilku tysięcy uczestników z różnych środowisk z całej Polski – mówi organizatorka, Maria Świetlik z Akcji Demokracji. – To ogromne osiągniecie, że udało nam się przezwyciężyć różnice światopoglądowe i stanąć wspólnie w obronie bardziej demokratycznej i sprawiedliwej przyszłości. Takiego "porozumienia ponad podziałami” nie było od protestów przeciw ACTA - dodaje.

Oddzielne  protesty przeciwko CETA  organizują też w Warszawie i Krakowie  prawicowe ugrupowania: Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolska i ONR. 

Demonstracje przeciwko wejściu umowy w życie zapowiedziały także organizacje pozarządowe m.in. w Niemczech i Austrii. Na ulice wyjdą również Francuzi i Hiszpanie.  Dwa tygodnie temu przeciw CETA i TTIP protestowało  tam ok. 100 tys. osób.
(Akcja Demokracja, Wolne Media, onet.pl, Radio Maryja, neon24.pl)

Demonstracja przeciwko CETA - NA ŻYWO (se.pl)

Relacja Onetu:


Relacja z przemowień pod Kancelarią Rady Ministrow - WIDEO: 



* * *

Piotr Apel, poseł Kukiz'15, który w rozmowie z Mateuszem Godkiem (Salve TV) wyjaśniał jakie zagrożenia niesie ze sobą umowa handlowa pomiędzy Unią Europejską i Kanadą.



CETA może doprowadzić do tego, że polski rynek zostanie zalany tanią i gorszej jakości żywnością, tym samym wypierając produkty polskich rodzinnych gospodarstw rolnych – przestrzega w rozmowie z wSensie.pl wicemarszałek sejmu Stanisław Tyszka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy