polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

sobota, 8 października 2016

Jak było, jak jest, jak może być? Trwa IV Kongres Kultury

Otwarcie Kongresu Kultury w Pałacu Kultury i Nauki
w Warszawie. Fot. YouTube
Po raz czwarty w najnowszej historii Polski rozpoczął się w Warszawie Kongres Kultury, który potrwa do niedzieli. Zwołali go artyści, twórcy, kuratorzy, producenci i animatorzy kultury, wydawcy, dziennikarze, edukatorzy, naukowcy, działacze społeczni i uczestnicy kultury.
Chcą sprecyzować odpowiedź na fundamentalne pytania – Jaka kultura jest nam teraz potrzebna, co trzeba naprawić, jak uchronić autonomię kultury i zapewnić twórczą wolność artystom.

„Chcemy pokazać, że nas – ludzi kultury i polityków zawsze powinna oddzielać podwójna ciągła linia. Każda ingerencja polityków w kulturę jest zła i szkodliwa – mówią. Kultura i sztuka zawsze były podstawową przestrzenią diagnozowania problemów społecznych. Tylko w wolnej, twórczej kulturze pojawiają się pierwsze intuicje innego świata i wizje naprawy świata zastanego. Tylko w otwartym i aktywnym społeczeństwie obywatelskim może dokonać się zmiana” – apelują organizatorzy.


 W 42 grupach roboczych eksperci będą rozmawiać o edukacji, Europie, migracjach, wielokulturowości, kulturze dzieci i młodzieży; kulturze i demokracji, o politykach kulturalnych oraz twórcach.


„Ukonstytuowała” się też inicjatywa #NieOddamyWamKultury – obywatelski protest ludzi kultury przeciwko zawłaszczaniu jej przez polityków i politycznej cenzurze. Biorą w nim udział m.in. Danuta Stenka, Katarzyna Herman, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn czy Zbigniew Zamachowski.

W sobotę o 15.00 uczestnicy zbiorą się przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. „Chcemy zaprosić wszystkich was do udziału w manifestacji, w której wyrazimy sprzeciw wobec ostatnich prób wpływania na twórców i instytucje kultury poprzez zmiany kadrowe, naciski polityczne czy cenzurowanie sztuki” – tłumaczą organizatorzy.

Równocześnie z kongresem w Warszawie będzie się odbywał Festiwal Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty. W programie wystawa prac twórców pokolenia lat 80. „Nic o was bez nas”, koncert specjalnie powstałej na tę okazję Warszawskiej Orkiestry Ulicznej, Kongres Wróżek Polskich oraz warsztaty stolarskie – „dla kobiet i nie tylko”.

Przypomnijmy, że pierwszy kongres odbył się w 1981 roku, brutalnie został przerwany wprowadzeniem stanu wojennego. Drugi u progu nowego milenium w grudniu 2000 roku. Trzeci, będący próbą podsumowania dwudziestu lat polskiej wolności i próbą wytyczenia miejsca kultury w życiu publicznym w dzisiejszej Polsce, odbył się w 2009 roku.

Koduj24. pl

Kongres Kultury Polskiej 2016 - dyskusje  NA ŻYWO

Otwarcie Kongresu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy