polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 8 października 2016

Jak było, jak jest, jak może być? Trwa IV Kongres Kultury

Otwarcie Kongresu Kultury w Pałacu Kultury i Nauki
w Warszawie. Fot. YouTube
Po raz czwarty w najnowszej historii Polski rozpoczął się w Warszawie Kongres Kultury, który potrwa do niedzieli. Zwołali go artyści, twórcy, kuratorzy, producenci i animatorzy kultury, wydawcy, dziennikarze, edukatorzy, naukowcy, działacze społeczni i uczestnicy kultury.
Chcą sprecyzować odpowiedź na fundamentalne pytania – Jaka kultura jest nam teraz potrzebna, co trzeba naprawić, jak uchronić autonomię kultury i zapewnić twórczą wolność artystom.

„Chcemy pokazać, że nas – ludzi kultury i polityków zawsze powinna oddzielać podwójna ciągła linia. Każda ingerencja polityków w kulturę jest zła i szkodliwa – mówią. Kultura i sztuka zawsze były podstawową przestrzenią diagnozowania problemów społecznych. Tylko w wolnej, twórczej kulturze pojawiają się pierwsze intuicje innego świata i wizje naprawy świata zastanego. Tylko w otwartym i aktywnym społeczeństwie obywatelskim może dokonać się zmiana” – apelują organizatorzy.


 W 42 grupach roboczych eksperci będą rozmawiać o edukacji, Europie, migracjach, wielokulturowości, kulturze dzieci i młodzieży; kulturze i demokracji, o politykach kulturalnych oraz twórcach.


„Ukonstytuowała” się też inicjatywa #NieOddamyWamKultury – obywatelski protest ludzi kultury przeciwko zawłaszczaniu jej przez polityków i politycznej cenzurze. Biorą w nim udział m.in. Danuta Stenka, Katarzyna Herman, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn czy Zbigniew Zamachowski.

W sobotę o 15.00 uczestnicy zbiorą się przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. „Chcemy zaprosić wszystkich was do udziału w manifestacji, w której wyrazimy sprzeciw wobec ostatnich prób wpływania na twórców i instytucje kultury poprzez zmiany kadrowe, naciski polityczne czy cenzurowanie sztuki” – tłumaczą organizatorzy.

Równocześnie z kongresem w Warszawie będzie się odbywał Festiwal Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty. W programie wystawa prac twórców pokolenia lat 80. „Nic o was bez nas”, koncert specjalnie powstałej na tę okazję Warszawskiej Orkiestry Ulicznej, Kongres Wróżek Polskich oraz warsztaty stolarskie – „dla kobiet i nie tylko”.

Przypomnijmy, że pierwszy kongres odbył się w 1981 roku, brutalnie został przerwany wprowadzeniem stanu wojennego. Drugi u progu nowego milenium w grudniu 2000 roku. Trzeci, będący próbą podsumowania dwudziestu lat polskiej wolności i próbą wytyczenia miejsca kultury w życiu publicznym w dzisiejszej Polsce, odbył się w 2009 roku.

Koduj24. pl

Kongres Kultury Polskiej 2016 - dyskusje  NA ŻYWO

Otwarcie Kongresu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy