polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 12 października 2016

"Emigrantki własnym głosem" - konkurs dla blogerek

Fot. B.Kociumbas (materiały prasowe)
Muzeum Emigracji w Gdyni ogłasza konkurs pod hasłem Emigrantki własnym głosem na najciekawszy blog pisany przez polską emigrantkę. Konkurs odbywa się w ramach projektu literackiego organizowanego w dniach 4-6 listopada w Muzeum pod tą samą nazwą. W wydarzeniu wezmą udział polskie pisarki mieszkające poza granicami Polski, literaturoznawcy i badacze zagadnień emigracji.

Emigrantki własnym głosem – pod tą nazwą startuje konkurs organizowany przez Muzeum Emigracji oraz cykl spotkań, które odbędą się w dniach 4-6 listopada w Gdyni. Konkurs jest skierowany do Polek mieszkających poza granicami kraju, które piszą blogi o tematyce związanej z szeroko pojętą emigracją i na różne sposoby opowiadają o rzeczywistości, w której żyją. Zgłaszane blogi mogą zawierać opisy - doświadczeń, podróży, refleksji związanych z codziennością - prezentujące odmienność życia w innej kulturze.
 

Celem konkursu jest wsparcie blogerek i pokazanie, że piszących kobiet - emigrantek jest dużo, i że dzięki nim mamy szansę wniknąć głębiej w realia życia na emigracji. Każda historia jest cenna i każda bez wątpienia prezentuje ważny fragment emigracyjnej rzeczywistości, a wszystkie razem wpisują się w ideę Muzeum Emigracji, którą wyraża hasło - Łączymy historie.

Osoba zgłaszająca blog na konkurs musi być jednocześnie jego twórcą. Zgłoszenia można przesyłać do 30 października 2016 roku do godz. 12.00 na adres: [email protected]. Jury w składzie: Katarzyna Tubylewicz, pisarka i publicystka, Ania Witowska, twórczyni Kobiecego Punktu Widzenia i Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni, dokona wyboru najciekawszego bloga i przyzna jedną nagrodę główną i dwa wyróżnienia. W konkursie można wygrać kurs webwritingu, karty prezentowe Empik, jak również ze Zwyciężczynią zostanie przeprowadzony wywiad, który znajdzie się w Archiwum Emigranta (www.archiwumemigranta.pl). W ocenie blogów liczyć się będzie m.in. kreatywność, umiejętność zaciekawienia, styl, język, a także ogólna estetyka graficzna bloga.

Blog to najczęściej wybierane przez emigrantów narzędzie komunikacji, które jednocześnie jest interesującym źródłem informacji na temat życia w innym kraju. W tym roku z racji organizowanego w listopadzie cyklu spotkań, poświęconego emigracji kobiet, postanowiliśmy przyjrzeć się blogom pisanym przez polskie emigrantki, zapraszając je do wzięcia udziału w organizowanym przez nas konkursie. Organizując konkurs chcemy pokazać, że blogosfera ma szczególne znaczenie dla kobiet rozpoczynających nowe życie poza krajem mówi Anna Ratajczak-Krajka, koordynatorka projektu.

W spotkaniach, których celem będzie przybliżenie zjawiska emigracji kobiet w odwołaniu do bogatej literatury napisanej przez polskie emigrantki, udział wezmą: Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Parys, Magdalena Orzeł, Łucja Fice, Dana Parys-White, Magdalena Zimny-Louis, a także Sylwia Chutnik.  Program wydarzenia podzielony będzie na kilka bloków tematycznych, w ramach których odbędą się spotkania z pisarkami oraz debata z udziałem literaturoznawców i badaczy zagadnień emigracji.

W ramach programu odbędą się także wydarzenia towarzyszące, jak koncert Mai Koman, czy warsztaty pokazujące jak ciekawie i w angażujący odbiorcę sposób pisać blogi.

Zgłoszone na konkurs blogi muszą być pisane w języku polskim, muszą też posiadać przynajmniej jeden autorski wpis opublikowany w terminie od 01.06.2015 do 05.10.2016 roku.

Projekt Emigrantki własnym głosem został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
Termin zgłaszania blogów: 6.10.2016- 30.10.2016, g. 12.00
Mail na który należy przesyłać zgłoszenia: [email protected]
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy