polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Donald Tusk odniósł się do wydarzeń ostatnich godzin. Premier podczas spotkania z nauczycielami podkreślił, że wojna na Wschodzie wchodzi w "rozstrzygającą fazę". — Czujemy, że zbliża się nieznane, Szef rządu wskazał, że zagrożenie jest naprawdę poważne i realne, jeśli chodzi o konflikt globalny. * * * AUSTRALIA: Premier Anthony Albanese i prezydent Chin Xi Jinping odbyli 30-minutowe spotkanie dwustronne na marginesie szczytu G20. Xi Jinping wezwał premiera Anthony'ego Albanese do promowania "stabilności i pewności w regionie" oraz przeciwstawienia się protekcjonizmowi. Chiński prezydent zwrócił uwagę na niedawny "zwrot" w stosunkach z Australią, po zakończeniu gorzkiego, wieloletniego sporu handlowego, w wyniku którego zablokowano dostęp do ponad 20 miliardów dolarów australijskiego eksportu. Pekin wcześniej nałożył szereg karnych ceł handlowych na australijski węgiel, wino, homary i inne towary po tym, jak napięcia osiągnęły punkt krytyczny pod rządami Morrisona. * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi. * Rosyjskie Siły Zbrojne po raz pierwszy użyły hipersonicznej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oresznik przeciwko celom wojskowym na terytorium Ukrainy. Celem był teren produkcyjny zakładów wojskowych Jużmasz w Dniepropietrowsku.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 12 października 2016

"Emigrantki własnym głosem" - konkurs dla blogerek

Fot. B.Kociumbas (materiały prasowe)
Muzeum Emigracji w Gdyni ogłasza konkurs pod hasłem Emigrantki własnym głosem na najciekawszy blog pisany przez polską emigrantkę. Konkurs odbywa się w ramach projektu literackiego organizowanego w dniach 4-6 listopada w Muzeum pod tą samą nazwą. W wydarzeniu wezmą udział polskie pisarki mieszkające poza granicami Polski, literaturoznawcy i badacze zagadnień emigracji.

Emigrantki własnym głosem – pod tą nazwą startuje konkurs organizowany przez Muzeum Emigracji oraz cykl spotkań, które odbędą się w dniach 4-6 listopada w Gdyni. Konkurs jest skierowany do Polek mieszkających poza granicami kraju, które piszą blogi o tematyce związanej z szeroko pojętą emigracją i na różne sposoby opowiadają o rzeczywistości, w której żyją. Zgłaszane blogi mogą zawierać opisy - doświadczeń, podróży, refleksji związanych z codziennością - prezentujące odmienność życia w innej kulturze.
 

Celem konkursu jest wsparcie blogerek i pokazanie, że piszących kobiet - emigrantek jest dużo, i że dzięki nim mamy szansę wniknąć głębiej w realia życia na emigracji. Każda historia jest cenna i każda bez wątpienia prezentuje ważny fragment emigracyjnej rzeczywistości, a wszystkie razem wpisują się w ideę Muzeum Emigracji, którą wyraża hasło - Łączymy historie.

Osoba zgłaszająca blog na konkurs musi być jednocześnie jego twórcą. Zgłoszenia można przesyłać do 30 października 2016 roku do godz. 12.00 na adres: [email protected]. Jury w składzie: Katarzyna Tubylewicz, pisarka i publicystka, Ania Witowska, twórczyni Kobiecego Punktu Widzenia i Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni, dokona wyboru najciekawszego bloga i przyzna jedną nagrodę główną i dwa wyróżnienia. W konkursie można wygrać kurs webwritingu, karty prezentowe Empik, jak również ze Zwyciężczynią zostanie przeprowadzony wywiad, który znajdzie się w Archiwum Emigranta (www.archiwumemigranta.pl). W ocenie blogów liczyć się będzie m.in. kreatywność, umiejętność zaciekawienia, styl, język, a także ogólna estetyka graficzna bloga.

Blog to najczęściej wybierane przez emigrantów narzędzie komunikacji, które jednocześnie jest interesującym źródłem informacji na temat życia w innym kraju. W tym roku z racji organizowanego w listopadzie cyklu spotkań, poświęconego emigracji kobiet, postanowiliśmy przyjrzeć się blogom pisanym przez polskie emigrantki, zapraszając je do wzięcia udziału w organizowanym przez nas konkursie. Organizując konkurs chcemy pokazać, że blogosfera ma szczególne znaczenie dla kobiet rozpoczynających nowe życie poza krajem mówi Anna Ratajczak-Krajka, koordynatorka projektu.

W spotkaniach, których celem będzie przybliżenie zjawiska emigracji kobiet w odwołaniu do bogatej literatury napisanej przez polskie emigrantki, udział wezmą: Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Parys, Magdalena Orzeł, Łucja Fice, Dana Parys-White, Magdalena Zimny-Louis, a także Sylwia Chutnik.  Program wydarzenia podzielony będzie na kilka bloków tematycznych, w ramach których odbędą się spotkania z pisarkami oraz debata z udziałem literaturoznawców i badaczy zagadnień emigracji.

W ramach programu odbędą się także wydarzenia towarzyszące, jak koncert Mai Koman, czy warsztaty pokazujące jak ciekawie i w angażujący odbiorcę sposób pisać blogi.

Zgłoszone na konkurs blogi muszą być pisane w języku polskim, muszą też posiadać przynajmniej jeden autorski wpis opublikowany w terminie od 01.06.2015 do 05.10.2016 roku.

Projekt Emigrantki własnym głosem został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
Termin zgłaszania blogów: 6.10.2016- 30.10.2016, g. 12.00
Mail na który należy przesyłać zgłoszenia: [email protected]
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy