polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: W piątek wieczorem w Myanmarze doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach : Bangladeszu, Indiach, Chinach, Tajlandii i Laosie. W wyniku trzęsienia ziemi w Myanmarze zginęło ponad 1700 osób, 3400 zostało rannych, a 300 osób uznaje się za zaginione.
POLONIA INFO:

czwartek, 1 września 2016

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Witaminy i ich wpływ na zdrowie

Cytrusy- główne źródło witminy C. Fot. Wikimedia
Wszyscy wiemy, że warzywa czy owoce są zdrowe ze względu na obecność witamin czy składników mineralnych. Czasem dostarczamy wartości odżywczych do organizmu także w postaci tabletek lub specjalnych napojów. Bywa, że przyjmowanie zwiększonej ilości witamin czy minerałów rekomendują lekarze. Wiemy, że są dla nas dobre, ale czy zdajemy sobie sprawę także z tego, czym są i jak działają...?

 
O witaminach można mówić godzinami w kontekście różnych aspektach życia. Ja postanowiłem skupić się głównie na kwestii zdrowia i korzyści dla organizmu w kontekście utraty wagi. Witaminy „pomagają” naszemu organizmowi w przemianach metabolicznych węglowodanów, białek i tłuszczu. Dzięki nim możliwa jest także synteza białek, DNA, czerwonych krwinek czy tkanki łącznej. Niedobór witamin skutkuje poważnymi zaburzeniami metabolicznymi i może przyczyniać się do powstawania lub pogłębiania nadwagi i otyłości.

 

Kluczem do zrozumienia, jak działają witaminy, jest wiedza o wolnych rodnikach. Nasz organizm wytwarza je w różnych sytuacjach; wzmożona produkcja ma miejsce m.in. podczas redukcji wagi. Wolne rodniki mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Bywa, że sprzyjają rozwojowi schorzeń, osłabiają strukturę włosów i paznokci, mogą uszkodzić praktycznie wszystko w naszym ciele: białka, lipidy, kwasy nukleinowe; uszkadzają błony komórkowe. W wyniku działania wolnych rodników ciało traci elastyczność, a organizm wolniej się regeneruje. Warto zatem powstrzymywać ich rozwój. Najlepszym na to sposobem jest dobrze skomponowana dieta bogata w witaminy, zwłaszcza antyoksydanty (przeciwutleniacze), czyli związki chemiczne, posiadające zdolność neutralizowania wolnych rodników.


WITAMINA A

Retinol, czyli witamina A to ważny antyutleniacz. Korzystnie wpływa na proces regeneracji komórek oraz na utrzymywanie w prawidłowym stanie błon śluzowych. Witamina A obecna jest wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Spotkać można ją m.in. w: jajach i mleku. Beta-karoten, czyli prowitamina witaminy A znaleźć można w marchwi, natce pietruszki czy szpinaku.


WITAMINA C

Jest najważniejszym antyoksydantem spośród witamin, które rozpuszczają się w wodzie. Wspomaga działanie witaminy E. Witamina C pobudza syntezę kolagenu, wpływa znacząco na wytrzymałość skóry. Dodatkowo korzystnie wpływa na obniżenie tętna w czasie spoczynku oraz wysiłku, przyspiesza usuwanie kwasu mlekowego, wspomaga gojenie ran, poprawie przyswajalność żelaza i wzmacnia odporność. Nie służy jej wysoka temperatura i tlen. Witaminę C zawierają m.in.: limonki, cytryny, zielone warzywa, pomidory.


WITAMINA E

Spożywanie witaminy E ma ogromny wpływ na wzrost sprawności fizycznej. Dzięki niej zmniejsza się poziom toksyczności wolnych rodników. Wspomaga wzrost aktywności tlenowej i korzystnie wpływa na kondycję tkanki mięśniowej. Witaminę E nazywa się często „witaminą młodości”, ponieważ hamuje procesy starzenia komórek. W jakich produktach występuje? Do bogatych źródeł witaminy E należą: oleje roślinne, pestki dyni, nasiona słonecznika, kiełki pszenicy czy ciemne pieczywo.

 
Pozostanę nieco dłużej przy temacie zdrowego żywienia. Następnym razem zaproponuję Państwu garść cennych informacji o aspartamie – najbardziej popularnym zamienniku cukru, o którym narosło już wiele opinii i... legend.

Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy