polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 23 września 2016

40 lat KORu - organizacji, która pociągnęła lawinę

Kiedy słyszysz kłamstwo, broń prawdy.

Mija 40 rocznica powstania słynnej  podziemnej organizacji z czasów PRL pn. KOR. Ludzie, którzy w 1976 roku spotkali się w Komitecie Obrony Robotników i pociągnęli za sobą lawinę, wcześniej próbowali raz za razem - w harcerstwie i w duszpasterstwie, w partii komunistycznej i w opozycji do niej, w konspiracji i w pracy organicznej, w studenckich kołach dyskusyjnych, na salach rozpraw, w kabaretach i w literaturze.

Jednak dopiero KOR okazał się tym kamyczkiem, który pociągnął za sobą lawinę. Dlaczego? Po latach historycy, politolodzy, socjolodzy znajdują wiele wyjaśnień, zapewne słusznych. Jednak poszukując źródeł sukcesu warto odwołać się do prawd i reguł najprostszych. Do nakazu, który podpowiada: kiedy widzisz, jak biją słabszych, stań w ich obronie. Kiedy słyszysz kłamstwo, broń prawdy. Nie odwracaj się, nie chowaj. Bądź solidarny.


 Nie przypadkiem związek, który został poczęty w 1976 roku, by przyjść na świat cztery lata później, przybrał właśnie taką nazwę. Nie przypadkiem sprzeciw wobec niesprawiedliwości i kłamstwa komunistycznego systemu po dekadzie doprowadził do wolnej Polski. Warto mieć przed oczami ten drogowskaz. Także dziś.

Obchody 40 rocznicy założenia Komitetu Obrony Robotników, organizowane pod hasłem „Od sprzeciwu do wolności”, które odbywają się obecnie aż do końca października w różnych miastach Polski.

Program obchodów 40 lecia Komitetu Obrony Robotników (pdf)

(na podst. Koduj24.pl)
 
* * *
Jedną z zasad państwa totalitarnego było zapewnienie monopolu władzy na przekazywanie informacji do społeczeństwa. W Polsce w czasach PRL monopol ten łamała Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa. Przez 37 lat działalności Rozgłośnia Polska RWE walczyła o wolność słowa, a jej najważniejszym celem było przekazywanie prawdziwych informacji za żelazną kurtynę oraz ujawnianie zbrodni popełnianych przez służbę bezpieczeństwa w Polsce. To dzięki Radiu Wolna Europa powszechna stała się wiedza m.in. o KOR.

Posłuchaj archiwalnych audycji i wywiadów RWE dot. Komitetu Obrony Robotników:
Tu mówi Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy