polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Turcja wyciąga "rosyjską kartę"

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip
Erdogan podczas spotkania w St. PetersburguErdogan
Fot. © Sputnik. Alexei Nikolsky
Przyśpieszenie normalizacji stosunków między Moskwą a Ankarą zaskoczyło wielu zachodnich polityków i obserwatorów. Niektórzy twierdzą, że Turcja wyciągnęła „rosyjską kartę”, by osiągnąć dodatkowe korzyści w dialogu z UE i USA.

Dziennikarz Bryan MacDonald w artykule dla RT analizuje, jakie motywy leżą u podstaw ocieplenia stosunków na linii Moskwa-Ankara.

MacDonald przypomina, że do takich sytuacji dochodziło już w przyszłości, bo „kiedy Turcja zaczyna mieć problemy z zachodnimi partnerami, Ankara zaczyna spoglądać w stronę Moskwy”. Jednak – zdaniem autora – tym razem sytuacja nieco się różni, bo wewnątrz tureckich elit dojrzewa rozczarowanie partnerstwem ze Stanami Zjednoczonymi, które nigdy nie traktowały Turcji na równi, co zmusza Ankarę do rozważenia ewentualnej eurazjatyckiej integracji z Rosją i Iranem.


I właśnie to – jak podkreśla  MacDonald – niweluje przeszkody, które wcześniej stały na drodze rozwojowi naprawdę silnych relacji między Turcją a Rosją.

— Po pierwsze, członkostwo Turcji w NATO sprawiło, że stała się ona częścią sterowanego przez USA sojuszu wojskowego, który najwyraźniej istnieje tylko po to, by „powstrzymywać” Rosję. Po drugie, oba rządy bardzo długo nie mogły dojść do porozumienia w sprawie oceny wydarzeń w Syrii. Ankara domaga się odsunięcia Baszara al-Asada, a Moskwa chce, by został on u steru władzy, ponieważ obawia się konsekwencji próżni politycznej, które może powstać – pisze dziennikarz.
 
Sytuacja radykalnie się zmieniła po nieudanej próbie puczu wojskowego w Turcji, gdy Erdogan w pełni słusznie oczekiwał, że zachodni partnerzy wesprą go, co nie miało miejsca. Ponadto USA nie chcą ekstradować do Turcji domniemanego organizatora puczu Fethullaha Gulena, co budzi kolejne wątpliwości co do wsparcia ze strony sojuszników.

Tymczasem, pisze MacDonald, Turcja jest kluczowym partnerem USA na Bliskim Wschodzie. Ankara doskonale o tym wie. Rozumie też, jak bardzo uważnie Waszyngton i Bruksela będą obserwować zbliżenie z Rosją.

Ale Erdogana, zdaniem wielu analityków, zmęczyło to, że zachodni sojusznicy nie traktują Turcji jako równoprawnego partnera. Właśnie to skłoniło go do szukania nowych wariantów.

— W tym samym czasie Putin od jakiegoś czasu próbuje promować ideę alternatywnego sojuszu, by ograniczyć amerykańską dominację na arenie międzynarodowej. Współpraca z Chinami stale zacieśnia się, a Turcja w tym względzie może stać się wisienką na torcie. Jednak głównym zadaniem Rosji jest zapewnienie własnego bezpieczeństwa, zapobieganie amerykańskim próbom zwiększenia wpływu na bliską Rosji zagranicę – podkreśla MacDonald.

Stanowiska Rosji i Turcji rozchodzą się tylko w jednej kwestii: przyszłości Baszara al-Asada i dróg rozwiązania syryjskiego kryzysu. Jednak obecność wspólnego wroga w postaci Państwa Islamskiego może sprzyjać  zbliżeniu obu krajów, twierdzi autor.

Sputnik News

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy