polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Turcja wyciąga "rosyjską kartę"

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip
Erdogan podczas spotkania w St. PetersburguErdogan
Fot. © Sputnik. Alexei Nikolsky
Przyśpieszenie normalizacji stosunków między Moskwą a Ankarą zaskoczyło wielu zachodnich polityków i obserwatorów. Niektórzy twierdzą, że Turcja wyciągnęła „rosyjską kartę”, by osiągnąć dodatkowe korzyści w dialogu z UE i USA.

Dziennikarz Bryan MacDonald w artykule dla RT analizuje, jakie motywy leżą u podstaw ocieplenia stosunków na linii Moskwa-Ankara.

MacDonald przypomina, że do takich sytuacji dochodziło już w przyszłości, bo „kiedy Turcja zaczyna mieć problemy z zachodnimi partnerami, Ankara zaczyna spoglądać w stronę Moskwy”. Jednak – zdaniem autora – tym razem sytuacja nieco się różni, bo wewnątrz tureckich elit dojrzewa rozczarowanie partnerstwem ze Stanami Zjednoczonymi, które nigdy nie traktowały Turcji na równi, co zmusza Ankarę do rozważenia ewentualnej eurazjatyckiej integracji z Rosją i Iranem.


I właśnie to – jak podkreśla  MacDonald – niweluje przeszkody, które wcześniej stały na drodze rozwojowi naprawdę silnych relacji między Turcją a Rosją.

— Po pierwsze, członkostwo Turcji w NATO sprawiło, że stała się ona częścią sterowanego przez USA sojuszu wojskowego, który najwyraźniej istnieje tylko po to, by „powstrzymywać” Rosję. Po drugie, oba rządy bardzo długo nie mogły dojść do porozumienia w sprawie oceny wydarzeń w Syrii. Ankara domaga się odsunięcia Baszara al-Asada, a Moskwa chce, by został on u steru władzy, ponieważ obawia się konsekwencji próżni politycznej, które może powstać – pisze dziennikarz.
 
Sytuacja radykalnie się zmieniła po nieudanej próbie puczu wojskowego w Turcji, gdy Erdogan w pełni słusznie oczekiwał, że zachodni partnerzy wesprą go, co nie miało miejsca. Ponadto USA nie chcą ekstradować do Turcji domniemanego organizatora puczu Fethullaha Gulena, co budzi kolejne wątpliwości co do wsparcia ze strony sojuszników.

Tymczasem, pisze MacDonald, Turcja jest kluczowym partnerem USA na Bliskim Wschodzie. Ankara doskonale o tym wie. Rozumie też, jak bardzo uważnie Waszyngton i Bruksela będą obserwować zbliżenie z Rosją.

Ale Erdogana, zdaniem wielu analityków, zmęczyło to, że zachodni sojusznicy nie traktują Turcji jako równoprawnego partnera. Właśnie to skłoniło go do szukania nowych wariantów.

— W tym samym czasie Putin od jakiegoś czasu próbuje promować ideę alternatywnego sojuszu, by ograniczyć amerykańską dominację na arenie międzynarodowej. Współpraca z Chinami stale zacieśnia się, a Turcja w tym względzie może stać się wisienką na torcie. Jednak głównym zadaniem Rosji jest zapewnienie własnego bezpieczeństwa, zapobieganie amerykańskim próbom zwiększenia wpływu na bliską Rosji zagranicę – podkreśla MacDonald.

Stanowiska Rosji i Turcji rozchodzą się tylko w jednej kwestii: przyszłości Baszara al-Asada i dróg rozwiązania syryjskiego kryzysu. Jednak obecność wspólnego wroga w postaci Państwa Islamskiego może sprzyjać  zbliżeniu obu krajów, twierdzi autor.

Sputnik News

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy