polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

sobota, 6 sierpnia 2016

Kartka z podróży: Reggio Emilia. Z ziemi włoskiej do Polski...

Katedra w Reggio Emlia. Fot. R. Okagami-Siedlecka
 Moja żona Riho odrywa się od pisania książki o Polsce i nagle: „Chciałabym pojechać do Włoch…Możemy?” Jestem nieco zaskoczony, ale przecież niedawno rozmawialiśmy, że jeśli będzie potrzeba pojechać w miejsca, w które „moja pisarka” potrzebuje, to pojedziemy. Obiecałem, więc lecimy z Sydney do Włoch. To fantastyczne!

Była pierwsza książka o Polsce dla japońskiego wydawcy, teraz żona pisze drugą. Cieszę się, że podjęła tak trudne wyzwanie. Pojechaliśmy do miasta, Reggio Emilia. Dlaczego właśnie tam?  Bo tam urodziła się pieśń legionowa, która później w 1926 roku stała się hymnem. Nie dziwię się, że żona chce tam pojechać, bo wizja lokalna często pomaga w pisaniu. Pewną wiedzę, oczywiście można czerpać z książek, natomiast, atmosfery miasta nie. Riho chce wytłumaczyć swoim czytelnikom okoliczności powstania hymnu, dlaczego Polacy śpiewają „Z ziemi włoskiej do Polski”, dlaczego Napoleon ma pokazać Polakom, jak mają zwyciężać i dlaczego „jeszcze Polska nie zginęła” i że pod dowództwem Dąbrowskiego Polacy złączą się z narodem. I nie tylko to. „Bo to oryginalny i świetny tekst, który jest pretekstem do pokazania części historii Polski” – powiada żonka.


Piazza di San Prospero. Na tym placu Gen. Dąbrowski
 zasadził Drzewo Wolności
Jesteśmy w starej części miasta. Lubimy Starówki miast, bo mają dla nas niepowtarzalny wdzięk i atmosferę przeszłości. Żona wybrała hotel, istniejący już od pięciuset lat, a położenie jest świetne, bo obok głównego rynku, gdzie właśnie „działa się historia”. Z pewną już nagromadzoną wiedzą, która pomaga nam wejść w inną epokę przybliżamy się do czasu, kiedy w mieście tym stacjonował gen. Jan Henryk Dąbrowski i jego legioniści. Rekrutowali się z powstańców kościuszkowskich, jeńców Napoleona walczącego z Austriakami, dezerterów z wojska austriackiego, czyli często galicyjskich Polaków, służących w wojsku austriackim – często też z nakazu. W wojsku, które właśnie w tym czasie okupowało północne Włochy. Ponieważ prawo francuskie nie zezwalało na zatrudnienie obcych, więc Polacy stali się żołnierzami włoskiej Republiki Cisalpińskiej, ale właściwie przynależeli tylko do generała Bonaparte, a nie francuskiego rządu.

Żona uważa, że Bonaparte, jeszcze nieznany, chciał polskich legionistów zatrzymać tylko dla siebie. Gdyby byli zależni od rządu francuskiego mogliby zostać posłani w inne miejsce do walki z Niemcami.

Były przecież wtedy otwarte dwa fronty - na zachodzie i wschodzie „Niemiec”. Oczywiście, nie było jeszcze zjednoczonych Niemiec, ale chyba można tak powiedzieć. Dla Polaków każde zwycięstwo nad Austriakami ich osłabiało, więc dla Polski było to bardzo korzystne. I dlatego polscy oficerowie wykazywali niesamowitą wolę walki, byli dobrze wyszkoleni, oficerowie pochodzili też z arystokracji i Bonaparte mógł na nich polegać. Mógł ich wykorzystać”.

Pałac Biskupi. Tu stacjonował Dąbrowski i legioniści
I tak też się stało. Legioniści byli wykorzystywani w wielu bitwach i na wielu frontach. Najpierw jednak 27 czerwca 1797 roku polski batalion wspólnie z mieszczanami miasteczka Reggio Emilia, pod dowództwem Józefa Chamand’a uratował zwolenników Republiki od ataku zbuntowanych chłopów. Z powodu kolejnych antyrepublikańskich rozruchów gen. Bonaparte wydaje rozkaz Dąbrowskiemu, by przeniósł kwaterę z Bolonii do Reggio Emilia i tysiąc legionistów 5 lipca 1797 roku wkroczyło do miasta. Legioniści zajęli na kwaterę obszerny pałac biskupi, który znajduje się właśnie przy rynku, o krok od hotelu, w którym mieszkamy.

Legioniści razem z mieszkańcami poskramiają bunt antyrepublikański. Jego przywódcy zostają aresztowani. Generał Henryk Dąbrowski opanował sytuację. Bohater francuskiej rewolucji, generał Bonaparte jest z Polaków zadowolony. Mimo mniejszej ilości żołnierzy, zwycięża Austriaków we Włoszech i wszędzie odnosi zwycięstwa. Jest świetnym strategiem. Jego sukcesy działają na Polaków. Wierzą w geniusz Napoleona. Przecież dzięki niemu właśnie powstała Republika Cisalpińska! Polacy widzą, że na ich oczach - wybitny Korsykanin stwarza nowy kraj! W Polakach więc rośnie nadzieja i przekonanie, że to samo stanie się z okupowaną Polską. Że Bonaparte wyrzuci okupantów, że doprowadzi do niepodległości!

Tablica na Rynku Głównym, koło katedry, upamiętniejąca
 skomponowanie Mazurka Dąbrowskiego.
Z Paryża do Reggio Emilia przyjeżdża Józef Wybicki, przyjaciel generała Dąbrowskiego i w tym powszechnym nastroju sukcesów generała Bonaparte, i nadziei Polaków na kraj wolny, w tej euforii, Wybicki komponuje Pieśń Legionów Polskich, znaną jako Mazurek Dąbrowskiego. W Reggio Emilia, pieśń została odegrana po raz pierwszy 20 lipca 1797 roku. Tego gorącego dnia, władze miasta i mieszkańcy zebrali się na Piazza Picollo, obecnie Piazza San Prospero i serdecznie żegnali Gen. Dąbrowskiego z legionistami, udającymi się do Mediolanu. Generał Dąbrowski na placu, francuskim zwyczajem zasadził Drzewo Wolności.

„Teraz rozumiem dlaczego polski hymn jest taki dynamiczny i wojowniczy, bo związany z walką. Ale nie jest tak krwiożerczy jak francuska Marsylianka. Jest rycerski! I myślę, że potrafię w sposób zrozumiały przedstawić tę część polskiej historii moim czytelnikom, którzy nie wiedzą, że Polacy ciągle musieli walczyć o swoją niepodległość i suwerenność.”

Była to dla nas niewątpliwie ciekawa podróż w polską historię. Może w przyszłości, jak pozwolą środki finansowe, uda nam się przedstawić więcej, w książce lub też na ekranie.
Andrzej Siedlecki
andrzejsiedlecki.pl
Zdjęcia: Riho Okagami-Siedlecka
Reportaż filmowy z podróży do Reggio Emilia  (Channel You Tube - Andrzej Siedlecki):


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • Czy historia właśnie zatoczyła koło?
     Czy historia właśnie zatoczyła koło? Czy jesteśmy świadkami politycznych ruchów, które mogą zmienić układ sił na świecie? Amerykański Wiceprezydent JD Vance chce zwrotu pieniędzy od Ukrainy! Donald Trump zapowiada odzyskanie Kanału Panamskiego, sugerując, że Grenlandia pewnie i tak stanie się częścią USA, a jego ekipa ma jasny cel – doprowadzić Ukrainę do stołu negocjacyjnego. Ale czy to rzeczywiście droga do pokoju, czy raczej początek nowej geopolitycznej gry?Czy Stany Zjednoczone wracają do strategii twardej ręki? Czy Trump faktycznie zamierza przejąć strategiczne punkty na mapie świata wyprzedzając Rosję i Chiny? A może to tylko polityczna iluzja, która ma odwrócić uwagę od innych wydarzeń?Przed Wami materiał pełen kontrowersji,...
    MAR-06 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kulisy rozmowy z Zełenskim w Białym Domu
     Biały Dom ogłosił w poniedziałek, że zawiesił wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy — w tym tą będącą w drodze do kraju i w magazynach w Polsce —  "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu. — Jeśli prezydent Ukrainy zadzwoni i przedstawi poważną propozycję, jak zamierza zaangażować się w proces pokojowy, możemy wrócić do rozmów — powiedział w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla telewizji Fox News. Stwierdził przy tym, że USA "już pracują" nad szczegółami porozumienia z Rosjanami.Na kanale Bednarski z polskimi tłumaczeniami najważniejszych politycznych wystąpień, możemy wysluchać wywiadu wiceprezydenta J.D. Vance ktory był świadkiem i uczestnikiem historycznej konfrontacji z Wolodymyrem...
    MAR-05 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kończy się proxy wojna z Rosją. USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy
     Dziś ogłoszono decyzję o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy i o – być może – rozpoczęciu zwalniania Rosji z sankcji przez stronę amerykańską - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.Tusk odniósł się do informacji, która pojawiła się w nocy z 3 na 4 marca – amerykańskie media, powołując się na urzędników Białego Domu podały, że Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Reuters informował, że USA szukają możliwości złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję.  Wg Tuska meldunki, które napływają z granicy, z podrzeszowskiego hubu przerzutowego broni w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej Z tego wynika, że na Ukrainę nie dotrze też amerykańskie...
    MAR-04 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Trump: Zelenski nie jest gotowy na pokój
    Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest gotowy na pokój, ponieważ postrzega zaangażowanie Waszyngtonu w negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie jako kartę przetargową - powiedział prezydent USA Donald Trump po gorącym i bezprecedensowym spotkaniu w piątek w Bialym Domu. Obaj przywódcy mieli podpisać umowę przyznającą Waszyngtonowi dostęp do zasobów naturalnych Ukrainy. Wizyta Zełenskiego została przerwana po tym, jak wdał się w gorącą wymianę zdań z Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance'em przed kamerami i na oczach całego świata, co doprowadziło do oskarżenia Zełenskiego o "lekceważące" zachowanie w Gabinecie Owalnym. Wymiana zdań doprowadziła do napiętej kłótni. Trump oskarżyl Żelenskiego o to, ze igra o...
    MAR-01 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Łukasz Jastrzębski: Kolejny rok wojny
    Trzy lata temu nasiliła się wojna na Ukrainie, której korzenie sięgają roku 2014. Setki tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Tych po ukraińskiej jest zdecydowanie więcej.Ukraina stała się państwem praktycznie upadłym. Utraciła zapewnię bezpowrotnie wschodnie terytoria, z większością bogactw naturalnych kryjących się w ziemi. To co pozostało zostało posłuży do spłaty pożyczek dla Stanów Zjednoczonych. Lukratywny majątek jest już w znacznej części w łapach rodzimych „ukraińskich” oligarchów i zachodnich biznesmenów. Zmaga się z katastrofą demograficzną, której nie da się odwrócić przez wiele dziesięcioleci. Setki miliardów euro realnej i urojonej pomocy zostało zmarnowanych. Były to również nasze polskie pieniądze, które mogły...
    LUT-25 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Ukraiński okręt tonie. Analiza historyka Włodzimierza Osadczego
     Ukraina, jako państwo upada. I nie chodzi tu jedynie o wojnę, którą bez wsparcia Zachodu nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie przegrają. Nawet nie w tym rzecz, że po 3 latach konfliktu między Ukrainą a Rosją świat zdaje się być już znudzony i zmęczony płynącymi z Kijowa notorycznymi żądaniami większego zaangażowania i finansowania walki, którą Ukraińcy mieli rzekomo wziąć na siebie w imieniu wszystkich wolnych ludzi. Chodzi o to, że sami Ukraińcy mają już dość tej wojny, która ostatnio z frontu zdaje się przenosić na salony władzy, gdzie czołowe figury kijowskiego reżimu zaczynają sobie skakać do gardeł, by wyrwać resztki tego, co zostało po wsparciu Zachodu. Oto dwaj byli prezydenci Ukrainy, z których jeden wciąż uzurpuje sobie prawo...
    LUT-23 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • P. Lisiecki: Iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Dni Zelenskiego są policzone
     Redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisiecki merytorycznie wyjaśnia obecną sytuację w sprawie Ukrainy, opisuje jak doszło naprawdę do kryzysu i dlaczego nagle iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Obnaża też błędy i wytyka bezmyślność polskich polityków poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej.  O tym wszystkim pisaliśmy w Bumerangu Polskim w ostatnich latach. Teraz temat przebija się nagle do mediów głównego nurtu.
    LUT-22 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->