polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* prezydent-elekt Donald Trump mianował kongresmena Mike'a Waltza swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Elon Musk i Vivek Ramaswamy staną na czele nowego Departamentu Efektywności Rządu USA.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 21 lipca 2016

Min. Macierewicz chce wojny z powstańcami Warszawy?

Pomnik Powstania Warszawskiego w Warszawie.
Fot. J.Dyr (Wikimedia cc)
Kiedy parę tygodni temu, w trakcie przygotowań do obchodów 60  rocznicy Czerwca 56 w Poznaniu, obserwowałam najpierw dyskusje, później utarczki i kłótnie, aż w końcu dziką awanturę, nie sądziłam, że podobna sytuacja może się jeszcze kiedykolwiek powtórzyć.
 
Szantaż, groźby, niewybredne obelgi i insynuacje doprowadziły do tego, że znieważony został prezydent miasta – Jacek Jaśkowiak i mieszkańcy Poznania, których nazwano zorganizowaną grupą przestępczą. Wszystko dlatego, że przy całym szacunku dla ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, ani władze miasta, ani jego mieszkańcy i kombatanci nie chcieli się zgodzić na odczytanie „listy smoleńskiej” podczas Apelu Poległych. Uważali zgodnie, że jest to niczym nieuzasadnione mieszanie dwóch różnych zdarzeń historycznych i pomniejszanie wagi  tragedii, rozegranej 60 lat wcześniej na ulicach stolicy Wielkopolski.
Minister obrony narodowej odmówił wtedy asysty wojskowej głównym uroczystościom rocznicowym. Ostatecznie „obyło się cygańskie wesele bez marcepana”. Wojsko po raz pierwszy nie wzięło udziału w poznańskiej rocznicy, prezydent i premier zostali wygwizdani, a w tłumie, który się zebrał u stóp pomnika ofiar Czerwca 56 dochodziło do gorszących scen i aktów nienawiści…


Czy możliwa jest powtórka – myślałam wtedy. Co będzie z obchodami innych polskich powstań? Na odpowiedź długo nie trzeba było czekać. Minister Macierewicz postanowił teraz dokonać gwałtu na powstańcach Warszawy i postawił ich wobec takiej samej, jak w Poznaniu alternatywy. Zbigniew Gelperyna – uczestnik  warszawskiego zrywu – skrytykował ostro pomysł PiS, aby podczas uroczystości rocznicy Powstania Warszawskiego odczytać apel smoleński: – Czuję obrzydzenie, gdy słyszę wypowiedzi polityków, mówiących o tym, że prezydent Lech Kaczyński poległ w Smoleńsku – mówił Galperyn portalowi natemat.pl i jednocześnie w takim samym tonie komentował pomysł łączenia Powstania Warszawskiego z katastrofą w Smoleńsku.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński gani oczywiście takie stanowisko i z całą mocą uderza w środowisko powstańców warszawskich, nazywając ich ”platformiarzami”. Gorzej, nawet nawoływania prorządowych publicystów nie zmiękczają stanowiska PiS. Piotr Gliński grzmi bez sensu: – Miasto jest w rękach opcji politycznej, której stosunek do Smoleńska widzieliśmy na Krakowskim Przedmieściu… Jak gaszono znicze, jak pozwalano hordom troglodytów atakować ludzi, którzy się tam zbierali. I za to są odpowiedzialni ci sami ludzie, którzy teraz próbują apel smoleński podnieść do miana jakiejś awantury.

Wojna – na razie tylko na wypowiedzi medialne – trwa  nadal. W felietonie opublikowanym na portalu „wPolityce.pl” publicysta i kawaler Orderu Orła Białego – B. Wildstein opowiada się przeciwko łączeniu apelu smoleńskiego z upamiętnianiem innych tragedii. Jego zdaniem jest to nie tylko niewłaściwe, co przeciwskuteczne. – Wykorzystywanie każdej możliwej i niemożliwej okazji do powracania do sprawy jest najgorszą możliwą receptą i wpisuje się w dominującą narrację o „smoleńskich obsesjonatach”, prowadzić będzie wręcz do ośmieszenia tragedii – dodaje. – Spór o apel nie jest nikomu potrzebny. Co najgorsze, w cień prezydenckiego samolotu popadają ci najważniejsi, heroiczni Powstańcy 44 – pisze Piotr Cywiński. Przeciwko łączeniu apelu smoleńskiego z obchodami Powstania Warszawskiego protestuje też Wojciech Wybranowski z „Do Rzeczy”. – Czas, żeby do tych, którzy hałaśliwie upierają się, by pamięć o 10.04. zmiksować z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego dotarło, że bardzo pamięci tych ofiar szkodzą – napisał na Twitterze.

I jeszcze głos Marty Kaczyńskiej, córki tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, która nie jest zwolenniczką tego pomysłu. W felietonie w tygodniku „W Sieci” pisze: – Bohaterowie każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto – z uwagi na swoją godność i troskę o dobrą pamięć pokoleń. Wspominanie zasłużonych dla historii Polski, zarówno tej dawnej, jak i najnowszej nie powinno odbywać się „przy okazji” obchodzenia rocznic wydarzeń.

W desperacji – sprawy w swoje ręce wzięli sami powstańcy, którzy zwrócili się z uprzejmym pismem do MON i poprosili, by tym razem Apel Poległych (w starej formie) odczytał ktoś wskazany przez powstańców, a nie przedstawiciel wojska – tak podała TVN Warszawa. Jednocześnie przed kamerami TVN24 wystąpił rzecznik prasowy MON i zapowiedział, iż ministerstwo zaprosi na rozmowy przedstawicieli kombatantów. Wspólnie zostanie omówiona i podjęta decyzja w sprawie formy obchodów i uroczystości wojskowych z okazji  zbliżającej się  72 rocznicy Powstania Warszawskiego.

Jolanta Pędziwiatr  
Koduj24.pl

* * *
 
 Zob. materiał TVN24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy