polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

sobota, 2 lipca 2016

Konferencja Nauczycieli Języka Polskiego w Sydney

Ewelina Ellsmore z Polskiej Szkoły w Liverpool
podczas knferencji. Fot. B.Filip
“Moja wierna mowo, może to ja jednak musze ciebie ratować (…)” Czesław Miłosz  - wielki polski poeta, noblista, emigrant…
  Jakim szczęściem jest dla nas władanie językiem naszym, językiem naszych ojców, językiem nas samych? Język polski - to on był głównym tematem Konferencji Nauczycieli Języka Polskiego w Sydney, która to odbyła się 25 czerwca 2016. Drugim równie ważnym tematem spotkania był DUCH historii……

W momencie, kiedy stajemy się świadkami globalnych rozłamów, nauczyciele języka polskiego  z NPW dali dowód nadziei, jedności i siły jaką stanowią w życiu społeczności polonijnej.

Konferencja ta była pierwszą w swoim rodzaju. Zorganizowana w Sydney dzięki wsparciu obu rządów: Polski oraz Australii.
W tym historycznym spotkaniu wzięły udział wszystkie polonijne  szkoły  z rejonu Sydney a także  Wollongong i Newcastle. Na to wyjątkowe wydarzenie zostały zaproszone z Polski trzy prelegentki: pani Halina Kubarska – Klimek z Polonijnego Centrum Nauczycielskiego Ośrodka Rozwoju Edukacji za Granicą (OPERG) oraz panie Agnieszka Kaczmarczyk i Katarzyna Maria Mickiewicz z Fundacji  Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii- DUCH.

Do grona zaproszonych gości dołączyli Konsul Generalna RP-pani Regina Jurkowska, pani Vice-Konsul- Dorota Preda, Prezydent Federacji Szkół Etnicznych- Albert Vella, Ks Kamil Żyłczyński reprezentujący Duszpasterstwo Polskie w Sydney oraz Dr Kamila Walker z Macquarie University – Studia Polskie.
Konferencję otworzyła pani Konsul Generalna -Regina Jurkowska dziękując uczestnikom zarówno  za tak liczne przybycie  jak i za ich pracę, trud i oddane w nauczaniu języka polskiego, historii Polski, jej  kultury i tradycji.

Pan Albert Vella przedstawił zebranym zakres działań Federacji Szkół Etnicznych we wspieraniu szkół zarówno w kwestii zdobywania funduszy  jak i dbałości o rozwój warsztatu pracy nauczycieli. Podkreślał wagę podtrzymywania nauki języków dziedziczonych i budowania wielokulturowości w Australii.
Punktem odniesienia dla nauczycieli  było również  wystąpienie Dr Kamili Walker, która to przedstawiła ofertę Studiów Polskich na Uniwersytecie Macquarie.

 
 





Specjalni goście konferencji - przedstawicielki Fundacji DUCH, zaproponowały nauczycielom polonijnym skorzystanie z oferty portalu Historia dla Polonii i przedstawiły ciekawe pomysły na realizacje zagadnień historycznych w klasach na różnych poziomach nauczania w formie tzw. żywych lekcji historii a pani Kubarska- Klimek zaproponowała ciekawe z metodycznego punktu widzenia rozgrzewki słowno- umysłowe dla uczniów.
Dzień był  pełen wrażeń, pracy, nowych odkryć, początkiem nowych przyjaźni, wymiany doświadczeń i planów na przyszłość.

Była to również okazja do lekkiej zadumy i pytania dlaczego warto pielęgnować język polski i  dążyć do tego aby nadal rozbrzmiewał na ustach i w sercach młodych ludzi?!
Podczas krótkiego wystąpienia Ks Kamil Żyłczyński powolal się na słowa Sw Jana Pawla II o roli języka w poszukaniu i odkrywaniu tożsamości człowieka.  

Nauka języka polskiego to nić łącząca  naszych uczniów z Ojczyzną. Czas spędzony w polskiej szkole to możliwość własnego rozwoju, budowania charakteru, to wyzwolenie kreatywności, wyobraźni, poznawanie innych, otwieranie drzwi na świat….to tworzenie małej społeczności, która przynosi wiele korzyści dla ogółu i tak wiele czyni dobra….
Podarujmy dzieciom przyszłość, dajmy dzieciom skrzydła J , a tym samym uchrońmy język polski, mowę naszą od zapomnienia….

Gorąco zachęcamy wszystkich do nauki języka polskiego. 

Ewelina Ellsmore
Zdjęcia: Bogumiła Filip

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy