polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 27 lipca 2016

Kard. Dziwisz: Pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o dar pokoju

Rozpoczecie ŚDM na Błoniach w Krakowie.
 Fot. M.Mazur (Episkopat News -cc)
Drodzy, młodzi Przyjaciele  –  przywitał w sześciu językach blisko pięćset  tysięcy pielgrzymów kardynał Stanisław Dziwisz – wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat. Na krakowskich Błoniach uroczystą mszą świętą  zainaugurował tym samym Światowe Dni Młodzieży 2016.

 – Chcemy wam powiedzieć, że pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o dar pokoju dla naszego niespokojnego świata, aby ustała w nim przemoc i niesprawiedliwość, aby nikt nie umierał w nim z głodu. Modlimy się za wszystkie ofiary zamachów terrorystycznych, do jakich doszło w ostatnich dniach, a w sposób szczególny także za kapłana, który poniósł śmierć podczas dzisiejszego zamachu we Francji – powiedział kardynał.


Do stóp ołtarza wniesiono Ogień Miłosierdzia, który będzie towarzyszył pielgrzymom przez wszystkie dni tego spotkania. Przybyli do Krakowa, wszelkimi możliwymi środkami lokomocji, ze 187 krajów kuli ziemskiej  i  od dziś to miasto mówi wszystkimi językami świata. Brnęli do niego w strugach ulewnego deszczu, przy akompaniamencie burz z piorunami, ale dotarli i twierdzą, że są wodoodporni.

Są radośni, ale i zbuntowani, bo – jak mówią –  ten świat im się nie podoba. Oczekują od Franciszka odpowiedzi na pytania o podstawowe wartości, o to, jak sobie radzić w tym świecie, jak radzić sobie ze strachem, szerzącym się złem i niesprawiedliwością.

Nawiązując do obecnej sytuacji młodego pokolenia, kardynał Dziwisz w swojej homilii powiedział m.in. – Postawmy sobie trzy pytania i szukajmy na nie odpowiedzi. Po pierwsze, zapytajmy się: skąd przychodzimy na to spotkanie? Po drugie, zapytajmy się: gdzie dziś jesteśmy, w tym momencie naszego życia? I po trzecie, zapytajmy się: dokąd dalej podążymy i co stąd ze sobą zabierzemy? (…) Przychodzimy „ze wszystkich narodów pod słońcem”, przychodzimy z rejonów świata, gdzie ludzie żyją w pokoju, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, i gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia. Ale są wśród nas młodzi, w krajach których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani. Są wśród nas młodzi, pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami. (…) Przynosimy ze sobą nasze lęki i rozczarowania, ale także nasze tęsknoty i nadzieje, nasze pragnienia życia w świecie bardziej ludzkim, bardziej braterskim i solidarnym. Gdzie dziś jesteśmy, w jakim miejscu i momencie naszego życia? Jesteśmy dziś wszyscy tutaj, bo zgromadził nas Jezus Chrystus. On jest światłością świata. Kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemnościach. On jest drogą i prawdą, i życiem.

Jutro przybędzie do nas Piotr naszych czasów – Ojciec Święty, Franciszek. Pojutrze przywitamy go w tym samym miejscu. W następnych dniach będziemy słuchać jego słów i będziemy się z nim wspólnie modlić. Obecność Papieża na Światowym Dniu Młodzieży to również piękna, charakterystyczna cecha tego święta wiary. Otwierajcie na oścież Chrystusowi drzwi waszych serc. Głoście z przekonaniem, jak Paweł Apostoł, że ani śmierć, ani życie, (…) ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym – zakończył kardynał Dziwisz.

Światowe Dni Młodzieży potrwają do 31 lipca. Od środy 27 lipca – będzie im przewodniczył papież Franciszek. Główne przesłania wizyty Ojca Świętego to 1050. rocznica Chrztu Polski oraz Boże Miłosierdzie. Polska gości tę imprezę po raz drugi w swojej historii. Wcześniej odbyła się ona w 1991 roku w Częstochowie, a przewodził jej Jan Paweł II.

Joanna Pędziwiatr
(na podstawie: TVN24, Onet.pl)
Koduj24.pl




* * *

O godzinie 16:00 (24:00  czasu sydnejskiego)  papiez Franciszek wylądowal na lotnisku Balice w Krakowie. aby wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży. Jest to pierwsza jego podróż apostolska  do Polski.

Transmisja z powitania papieża Franciszka na Wawelu (You Tube na żywo - CTV):




Relacja ze ŚDM - MINUTA PO MINUCIE - dzień drugi  (onet.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy