polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

środa, 15 czerwca 2016

Polonijni nauczyciele zjeżdżają się do Ostródy

Jutro w Ostródzie nad Jeziorem Drwęckim na Mazurach, pod hasłem "Wschód, Zachód - Łączy nas Polska" rozpoczyna się czterodniowy VI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych. Zjazd będzie kontynuacją i nawiązaniem do tradycji corocznych spotkań pedagogów polonijnych odbywających się od 2010 roku w Polsce.
 
 
 Organizatorem tego przedsięwzięcia, zarówno teraz jak i w latach poprzednich jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” (SWP) oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli działający w ramach Stowarzyszenia (ODN SWP), a mający swą siedzibę w ostródzkim Domu Polonii.
 

Deklaracje uczestnictwa w Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych spłynęły z ponad 30 krajów. Ostróda będzie gościć 120 pedagogów z tradycyjnie współpracujących ze Wspólnotą Polską ośrodków polonijnych z krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych, czy Kanady, ale także z odległej Australii, Brazylii, Gruzji, a nawet Azerbejdżanu. Świadczy to o potrzebie poszerzania specjalistycznej wiedzy z zakresu nauczania dzieci dwujęzycznych, ale również potwierdza konieczność budowania światowej społeczności pedagogów polonijnych, mogących współpracować i wspierać się w realizacji swoich małych i dużych misji oświatowych.

Tegoroczne spotkanie będzie nawiązywać zarówno do doświadczeń pierwszej konferencji z 2010 roku, jak i kolejnych, poświęconych metodyce dwujęzyczności i specjalistycznym zagadnieniom dydaktycznym. Na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie prof. dr hab. Jana Żaryna z Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącego 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz prof. dr hab. Haliny Grzymały – Moszczyńskiej z Uniwersytetu Jagielońskiego poruszającego kwestie tożsamości dzieci i młodzieży. W ramach proponowanych bloków tematycznych uczestnicy będą mieli okazję poznać istotne zagadnienia z zakresu edukacji dzieci dwujęzycznych, kultury, logopedii i terapii, a także historii najnowszej. W każdej z proponowanych sesji udział biorą uznane autorytety z danej dziedziny oraz osoby mające duże doświadczenie praktyczne, co w zamyśle ma przyczynić się do uzyskania dużej efektywności i atrakcyjności merytorycznej Zjazdu.

Tradycyjnie już oprócz wykładów, warsztatów i paneli przewidziano program towarzyszący dedykowany wydarzeniom i postaciom, którym rok 2016 poświęcony jest szczególnie ze względu na przypadające rocznice (Rok Henryka Sienkiewicza i Rocznica Chrztu Polski). Dodatkowo, Zjazd będzie również dobrą okazją do zapoznania się z koncepcją wsparcia oświaty polonijnej w świetle aktualnych uregulowań prawnych oraz z proponowanymi na 2016 rok formami szkoleniowymi będącymi w ofercie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli SWP.

Zarówno podczas sesji Zjazdowych, jak również w czasie przerw i imprez towarzyszących będzie można spotkać się z przedstawicielami instytucji wspierających oświatę oraz tegorocznego partnera polonijnego, co da możliwość uzyskania odpowiedzi na ważne pytania, ale również do budowania polonijnej wspólnoty oświatowej.

Udział w tegorocznym Zjeździe zadeklarowało wielu gości honorowych, których obecność pozwoli na podniesienie rangi i merytorycznego poziomu obrad. Są wśród nich między innymi:

- Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski - organizator Zjazdu
- Prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej dr Jolanta Tatara - partner polonijny
- Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki
- Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin
- J.M. Rektor UWM prof. dr hab. Ryszard Górecki
- Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz

Uroczystego otwarcia Zjazdu dokona  Gość Honorowy Pani Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.
(mat. prasowe)    
 
             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy