polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 26 czerwca 2016

Nowy Jedwabny Szlak. Hyperloop połączy Chiny z Europą?

Jedna z firm, która postanowiła zrealizować koncepcję superszybkiego transportu zaproponowaną przez Elona Muska w 2013 roku, chce z jego pomocą stworzyć nowy Jedwabny Szlak, który miałby łączyć Chiny i Europę. Z tego powodu nawiązała współpracę z rosyjskim przedsiębiorstwem oraz Moskwą.

Firma Hyperloop One rozpoczęła współpracę z lokalną firmą z Moskwy oraz samym miastem z zamiarem wprowadzenia superszybkiego środka transportu, opartego na koncepcji zaproponowanej przez Elona Muska w 2013 roku, do Rosji. Trio zbada, jak wpleść trasę nowego środka komunikacji publicznej w istniejącą sieć transportową kraju.


Co ciekawe, w oczach Hyperloop One budowa linii Hyperloop w Rosji ma być pierwszym krokiem w kierunku stworzenia połączenia między Chinami a Europą. Jak wyjaśnia współzałożyciel firmy, Shervin Pishevar, „Hyperloop mógłby ustanowić nowy Jedwabny Szlak, którym przewóz towarów z Chin do Europy zajmowałby zaledwie jeden dzień.” Oznacza to, że w takiej sytuacji transport nie trwałby już całe tygodnie, a dodatkowo pozwoliłby na odciążenie kontenerowców.

Jak się okazuje, przedsiębiorstwo, z którym Hyperloop One postanowiło współpracować, może być idealnym partnerem w realizacji tych planów. Summa Group, bo tak się nazywa, jest konglomeratem inwestycyjnym i budowlanym, który prawdopodobnie może wprowadzić nowy środek transportu do Moskwy bez żadnej zewnętrznej pomocy. Warto zaznaczyć, że Summa Group jest właścicielem największego portu morskiego w Rosji, trzech różnych firm budowlanych oraz firmy logistycznej. Co więcej, ma własną sieć transportującą ropę oraz gaz oraz doświadczenie w budowaniu rurociągów.

Jak wspomnieliśmy, Hyperloop to koncepcja szybkiego transportu naziemnego zaproponowana przez Elona Muska w sierpniu 2013 roku. Zgodnie z jego pomysłem, 20-osobowe bądź 30-osobowe kapsuły mają przewozić ludzi wewnątrz rury, której średnica wynosi 3,66 metra, z prędkością sięgającą 1127 kilometrów na godzinę. Szacuje się, że koszt modelu pasażerskiego będzie wynosił około 6 miliardów dolarów, a większego, towarowego – 7,5 miliarda.
Źródło: conowego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy