polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 19 czerwca 2016

Malcolm Turnbull czy Bill Shorten? Decyzja - 2 lipca

Kto będzie nowym premierem Australii? Decyzja
 2 lipca . Fot. Wikipedia
Trwa kampania do przedterminowych wyborów do Parlamentu Federalnego Australii.  Premier  Malcolm Turnbull ogłosił, że przedterminowe wybory parlamentarne,  odbędą się 2 lipca. Szef rządu w Canberze chce w ten sposób uzyskać mocniejszy mandat demokratyczny dla przeprowadzenia reform gospodarczych. 
 
W  wyborach federalnych  startują kandydaci dwoch niezmniennie dominujących ugrupowanań politycznych od dziesiatków lat: koalicja liberalno-narodowa Libera Party/ National Party ( aktualnie rządzaca) pod przywództwem Malcolma Turnbulla  oraz Labour Party (obecnie opozycja), której liderem aktualnie jest  Bill Shorten.  Do komisji wyborczych zgłosiło swych kandydatów  także szereg małych partii . Nie mają one jednak jak zwykle w warunkach monopolu dwupartyjnego  siły do uzysknia szerszego poparcia  aby uzyskać mandaty parlamentarne. Wyjatkiem jest partia Green, ktora obecnie ma  10 senatorów i jednego posła w izbie niższej. Poza tym kilku mniejszym ugrupowaniom udało się zdobyć w ostatnich wyborach  po zalewie jednym mandacie w Senacie.

Wszystko jednak może się zmienić. Wyniki ostanich przewyborczych  badań pokazują  , że elektorat zaczął odsuwać się od głównych partii. Ok. 15% wyborców deklaruje chęć zagłosowania na partie mniejsze i niezależne. Nowe partie startujące w wyborach muszą zdobyć co najmniej 4% poparcia w swych okręgach żeby otrzymać dofinansowanie rządowe na kampanie wyborcze.

zob. Lista australisjkich partii politycznych

Malcolm Turnbull, który we wrześniu ub.  roku przejął władzę po Tonym Abbocie w wyniku wewnętrznego głosowania w Partii Liberalnej Australii (LPA), zapowiedział, że będzie koncentrował się na utrzymaniu stabilności w kraju i na poprawie sytuacji gospodarczej. Po tym jak senat dwukrotnie odrzucil proponowane projekty reform premier zwrócil się z wnioskiem  do Gubernatora Australii o przedterminowe wybory.
 
Walka wyborcza toczy się o 76 miejsc w Senacie oraz 150 miejsc w Izbie Reprezentantów. Partia, która chce rządzić musi zdobyć co najmniej 76 mandatów  w izbie niższej.  Obecnie koalicja liberalno-narodowa ma 88 miejsc, opozycja labourzystowska tylko 57.  Partia Billa Shortena , żeby rządzić  musi  zdobyć dodatkowo  zwycięstwo w 19 okręgach wyborczych. 
 
Wykres przedstawiający poparcie Liberal Party/National Party oraz Labour Party w ostatnich latach. Graf. Wikipedia
 
W kampani przedwyborczej  obaj liderzy spotkali się w debatach transmitowanych przez telewizję - 13 maja  w South Windsor,  29 maja w  National Press Club w  Canberze oraz po raz pierwszy w historii Australii  w internetowej debacie  w ubiegły piątek w siedzibie Facebooka w Sydney.

Zobacz całą debatę online: Malcolm Turnbull and Bill Shorten face-off in Australia’s first online Leaders’ Debate



Zobacz debatę w National Press Club, Canberra

W wyborach do Izby Reprezentantów w Australii stosuje się jednomandatowe okręgi wyborcze i ordynację preferencyjną, w ramach której wyborca numeruje kandydatów na karcie do głosowania, cyfrę 1 stawiając przy najbardziej preferowanym przez siebie kandydacie, cyfrę 2 przy kandydacie drugiego wyboru itd. Jeżeli po przeliczeniu wyłącznie "pierwszych głosów" (tylko głosów oddanych przy pomocy cyfry 1) żaden z kandydatów w okręgu nie uzyska bezwzględnej większości, wówczas dodaje się wskazania dokonane za pomocą cyfry 2, potem cyfry 3 itd. aż do momentu uzyskania przez kogoś bezwzględnej większości. W wyborach do Senatu stosuje się ordynację proporcjonalną i wielomandatowe okręgi wyborcze, obejmujące cały stan lub terytorium.

 Wybory w Australii są obowiazkowe. Każdy Australijczyk musi brać w nich udział niezależnie czy interesuje się polityką, czy ma swój wyrobiony pogląd na poszczególnych kandydatów lub partie (kara  za niegłosowanie - $20). Znakomita większość Australijczykow głosuje na jedną z dwóch partii dominujących nieustannie na australijskiej scenie poliycznej.
Decydujacą batalia rozegra się w okręgach gdzie LP/NP i ALP  mają prawie wyrównane poparcie.
Zob. Przewodnik do federalnych wyborów 2016 (Polish)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy