polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 19 czerwca 2016

Malcolm Turnbull czy Bill Shorten? Decyzja - 2 lipca

Kto będzie nowym premierem Australii? Decyzja
 2 lipca . Fot. Wikipedia
Trwa kampania do przedterminowych wyborów do Parlamentu Federalnego Australii.  Premier  Malcolm Turnbull ogłosił, że przedterminowe wybory parlamentarne,  odbędą się 2 lipca. Szef rządu w Canberze chce w ten sposób uzyskać mocniejszy mandat demokratyczny dla przeprowadzenia reform gospodarczych. 
 
W  wyborach federalnych  startują kandydaci dwoch niezmniennie dominujących ugrupowanań politycznych od dziesiatków lat: koalicja liberalno-narodowa Libera Party/ National Party ( aktualnie rządzaca) pod przywództwem Malcolma Turnbulla  oraz Labour Party (obecnie opozycja), której liderem aktualnie jest  Bill Shorten.  Do komisji wyborczych zgłosiło swych kandydatów  także szereg małych partii . Nie mają one jednak jak zwykle w warunkach monopolu dwupartyjnego  siły do uzysknia szerszego poparcia  aby uzyskać mandaty parlamentarne. Wyjatkiem jest partia Green, ktora obecnie ma  10 senatorów i jednego posła w izbie niższej. Poza tym kilku mniejszym ugrupowaniom udało się zdobyć w ostatnich wyborach  po zalewie jednym mandacie w Senacie.

Wszystko jednak może się zmienić. Wyniki ostanich przewyborczych  badań pokazują  , że elektorat zaczął odsuwać się od głównych partii. Ok. 15% wyborców deklaruje chęć zagłosowania na partie mniejsze i niezależne. Nowe partie startujące w wyborach muszą zdobyć co najmniej 4% poparcia w swych okręgach żeby otrzymać dofinansowanie rządowe na kampanie wyborcze.

zob. Lista australisjkich partii politycznych

Malcolm Turnbull, który we wrześniu ub.  roku przejął władzę po Tonym Abbocie w wyniku wewnętrznego głosowania w Partii Liberalnej Australii (LPA), zapowiedział, że będzie koncentrował się na utrzymaniu stabilności w kraju i na poprawie sytuacji gospodarczej. Po tym jak senat dwukrotnie odrzucil proponowane projekty reform premier zwrócil się z wnioskiem  do Gubernatora Australii o przedterminowe wybory.
 
Walka wyborcza toczy się o 76 miejsc w Senacie oraz 150 miejsc w Izbie Reprezentantów. Partia, która chce rządzić musi zdobyć co najmniej 76 mandatów  w izbie niższej.  Obecnie koalicja liberalno-narodowa ma 88 miejsc, opozycja labourzystowska tylko 57.  Partia Billa Shortena , żeby rządzić  musi  zdobyć dodatkowo  zwycięstwo w 19 okręgach wyborczych. 
 
Wykres przedstawiający poparcie Liberal Party/National Party oraz Labour Party w ostatnich latach. Graf. Wikipedia
 
W kampani przedwyborczej  obaj liderzy spotkali się w debatach transmitowanych przez telewizję - 13 maja  w South Windsor,  29 maja w  National Press Club w  Canberze oraz po raz pierwszy w historii Australii  w internetowej debacie  w ubiegły piątek w siedzibie Facebooka w Sydney.

Zobacz całą debatę online: Malcolm Turnbull and Bill Shorten face-off in Australia’s first online Leaders’ Debate



Zobacz debatę w National Press Club, Canberra

W wyborach do Izby Reprezentantów w Australii stosuje się jednomandatowe okręgi wyborcze i ordynację preferencyjną, w ramach której wyborca numeruje kandydatów na karcie do głosowania, cyfrę 1 stawiając przy najbardziej preferowanym przez siebie kandydacie, cyfrę 2 przy kandydacie drugiego wyboru itd. Jeżeli po przeliczeniu wyłącznie "pierwszych głosów" (tylko głosów oddanych przy pomocy cyfry 1) żaden z kandydatów w okręgu nie uzyska bezwzględnej większości, wówczas dodaje się wskazania dokonane za pomocą cyfry 2, potem cyfry 3 itd. aż do momentu uzyskania przez kogoś bezwzględnej większości. W wyborach do Senatu stosuje się ordynację proporcjonalną i wielomandatowe okręgi wyborcze, obejmujące cały stan lub terytorium.

 Wybory w Australii są obowiazkowe. Każdy Australijczyk musi brać w nich udział niezależnie czy interesuje się polityką, czy ma swój wyrobiony pogląd na poszczególnych kandydatów lub partie (kara  za niegłosowanie - $20). Znakomita większość Australijczykow głosuje na jedną z dwóch partii dominujących nieustannie na australijskiej scenie poliycznej.
Decydujacą batalia rozegra się w okręgach gdzie LP/NP i ALP  mają prawie wyrównane poparcie.
Zob. Przewodnik do federalnych wyborów 2016 (Polish)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy