polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 24 czerwca 2016

Brexit staje się faktem. Triumf eurosceptyków

Brexit. domena publiczna
Czwartek, 23 czerwca 2016 roku przejdzie do historii jako czarny dzień dla Europy. Brytyjczycy (52%) w referendum  wyrazili wolę  wystąpienia swego kraju z Unii Europejskiej.  Dziś rano premier Cameron oświadczył, że musi uszanować wolę ludu i  poda się w związku z tym do dymisji. Decyzja Brytyjczyków wstrząsnęla światowymi rynkami  finansowymi.  Funt bryt. spadł do najniższej wartości od 30 lat.  Dodatkowo  Zjednoczonemu Królestwu  grozi rozpad.  Szkoci (62%) opowiedzieli się za pozostaniem w UE, podobnie Irlandczycy z Irlandii Pólnocnej. Prezydent Polski przestrzega przed efektem domina.  

Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przeważyli w referendum, pokonując próg 16,7 mln głosów wyborców.

Różnica była minimalna. Według stacji telewizyjnej Sky News w referendum 51,8% brytyjskich wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,2% było za pozostaniem kraju w Unii Europejskiej. Podczas liczenia głosów szala zwycięstwa przechylała się to na jedną, to na drugą stronę. W ostatnim momencie przeważyli jednak zwolennicy Brexit.


Referendum nie jest prawnie wiążące. Oznacza to, że rząd może samodzielnie zdecydować o losach kraju.

Eksperci podkreślają, że David Cameron sam zainicjował głosowanie, dlatego raczej nie będzie mógł ignorować opinii większości Brytyjczyków. Wielu politologów zapowiada dymisję premiera, mimo jego wcześniejszych zapewnień, że, niezależnie od sytuacji, nadal będzie sprawował urząd premiera. (Cameron właśnie ogłosil zamiar podania się do dymisji w najbiższych miesiącach - przyp. red.)

Wielka Brytania pozostanie w UE przez wiele miesięcy, a może nawet przez kilka lat – powiedział agencji Reutera szef kampanii namawiającej do Brexitu, Matthew Elliott. Jego zdaniem, nie ma potrzeby natychmiastowego wdrażania artykułu 50. Traktatu Unii Europejskiej, który określa przebieg negocjacji w sprawie opuszczenia Wspólnoty przez jego kraj; premier Wielkie Brytanii David Cameron powinien rozpocząć nieformalne rozmowy z innymi rządami. „Mogę powiedzieć, że niewielu konserwatystów chciałoby, aby Cameron odszedł z zajmowanego stanowiska. Zdecydowana większość uważa, że jest jedyną osobą, która powinna zostać i wcielić w życie tę decyzję” – zaznaczył Elliott.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski jest zaniepokojony decyzją Brytyjczyków. „Mogę tylko westchnąć, że jednak to się stało. To jest niedobra wiadomość dla Europy. To jest niedobra wiadomość dla Polski przede wszystkim. Po pierwsze to oznacza destabilizację w samej Wielkiej Brytanii w tej chwili” — powiedział Waszczykowski, jak poinformowały polskie media. Minister uważa, że doprowadzi to do dymisji Camerona i „dyskusji w samej Wielkiej Brytanii, jak przeprowadzić ten rozwód z Europą”. „Zgodnie z procedurami to może trwać kilkanaście nawet lat” – dodał. (Wolne Media)


Obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzieli się za wystąpieniem z UE w referendum zainicjowanym przez premiera Davida Camerona. Reakcję na decyzję o Brexicie można opisać jednym słowem - szok.

Oprócz licznych zagrożeń ekonomicznych, które już przejawiają się spadkiem funta szterlinga do rekordowo niskiego poziomu, potrzebą w przyszłości zawierania umów handlowych z krajami UE oraz mglistymi perspektywami dla biznesu, Brytyjczycy mogą się spodziewać rozpadu kraju. Szkocja i Irlandia Północna, w których już i tak panują silne nastroje separatystyczne, jasno dały do zrozumienia, że one nie zamierzają godzić się z Brexitem.

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon już wczesnym rankiem w piątek skomentował wyniki referendum oświadczając, że region, głosując za zachowaniem członkostwa, jasno dał do zrozumienia, że „naród Szkocji widzi swoją przyszłość w UE”.

Wcześniej Sturgeon ostrzegała, że w razie Brexitu Szkocka Partia Narodowa będzie domagać się przeprowadzenia nowego referendum w sprawie niepodległości regionu. Obawy, że wyniki plebiscytu zostaną wykorzystane jako argument do przeprowadzenia nowego szkockiego referendum, potwierdził również Hammond.
Największa partia nacjonalistów Irlandii Północnej „Sinn Fein” również oświadczyła, że widzi wyjście Wielkiej Brytanii z UE jako powód do przeprowadzenia referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii Północnej z Irlandią. (SputnikNews - Brexit)

Rezultaty głosowania w poszczególnych regionach UK:

Anglia: 53,4% - za wyjściem z UE (wyjątek: Londyn za pozostaniem w UE - 59,9%)
Szkocja: 62% -  za pozostaniem w UE
Irlandia Płn: 55,8% - za pozostaniem w UE
Za Brexitem głosowali przede wszystkim ludzie starsi i prowincja. Młodzi i mieszkańcy dużych miast woleli pozostać w Unii Europejskiej.




Jestem w pełni świadomy, na ile poważne i dramatyczne jest to wydarzenie w politycznego punktu widzenia. Trudno przewidzieć wszystkie konsekwencje polityczne, szczególnie dla Wielkiej Brytanii. (...) To chwila historyczna, ale nie należy reagować histerycznie. Chcę zapewnić wszystkich, że jesteśmy przygotowani na ten negatywny scenariusz. (...)  Dziś w imieniu 27 liderów mogę powiedzieć, że jesteśmy zdeterminowani, by zachować naszą jedność. Dla wszystkich nas unia jest ramami naszej wspólnej przyszłości – powiedzial w specjalnym oświadczeniu  szef  Rady Unii Europejskiej  Donald Tusk . — To, co nas nie zabije, może nas wzmocnić  - dodał.


 


– Teraz musimy zachować jedność i spójność. Po drugie trzeba czynić wszystko, aby uniknąć efektu domina, tzn. aby społeczeństwa kolejnych krajów nie zadeklarowały, że nie chcą być członkami europejskiej wspólnoty – tak prezydent Andrzej Duda komentował decyzję Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Prezydent dodał, że „trzeba sobie odpowiedzieć, dlaczego Brytyjczycy podjęli taką decyzję”. – Czy nie jest tak, że Unia Europejska zbyt wiele narzuca krajom, które do niej należą – pytał Duda. Prezydent o Brexicie-TVP


 Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Reakcje na żywo (TVP Info)

Brexit. Relacja Live (Onet)

 Komentarze:

Brytyjczycy zdecydowali, że ich kraj opuści Unię Europejską. To szok i bardzo zła wiadomość zarówno dla gospodarki Wielkiej Brytanii, jak i Europy. Może jednak warto przetrzeć łzy. Londyn od swojej akcesji był we Wspólnocie największym maruderem i hamulcowym integracji europejskiej.
Więcej: Pawel Strawiński, Forbes


 A to nam się wydarzyło! Brexit stał się faktem. Na samym początku, zamiast do czerwcowego Londynu Anno Domini 2016 przenieśmy się na chwilę do jednego styczniowego popołudnia w Paryżu w 1963 roku. W Pałacu Elizejskim od strony rue du Faubourg Saint-Honoré tłumy dziennikarzy usiłowały wejść na konferencję prezydenta Charlesa de Gaulle`a poświęconą kwestii rozszerzenia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, powołanej 1 stycznia 1958 roku na mocy traktatów rzymskich. 
Więcej: Łukasz Kobeszko, Myśl Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy