polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 22 maja 2016

W Senacie RP młodzi szachiści grali dla Polonii

Zawodnicy V edycji turnieju „Szachiści grają dla Polonii”.
Fot. K.Czerwinska/Kancelaria Senatu
Zwycięzcami  V edycji turnieju  „Szachiści grają dla Polonii”  organizowanego  przez Polski Związek Szachowy zostali Wojciech Golenia z Wieliczki, Lidia Czarnecka z Elbląga i Magdalena Budkiewicz ze Staniątek - informuje Dział Prasowy Kancelarii Senatu RP. Akcja „Szachiści grają dla Polonii” odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Senatu.  Dzięki temu turniejowi trzydzieścioro polskich dzieci z Litwy przyjedzie latem na obóz szachowy do Polski.

Finał rozgrywek odbył się 17 maja 2016 r. w Senacie z udziałem  blisko siedemdziesięciu młodych szachistów. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, otwierając rozgrywki, podziękował dzieciom za przybycie do Senatu i udział w grze, w szlachetnym celu. Dzięki temu turniejowi trzydzieścioro polskich dzieci z Litwy przyjedzie latem na obóz szachowy do Polski.


Turniej organizowany jest przez Polski Związek Szachowy. Akcja „Szachiści grają dla Polonii” odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Senatu.

Marszałek Karczewski  powiedział, że szachy to gra królewska, ale każdy może w nią grać. „Szachy to gra, która stwarza możliwość wyjątkowego kontaktu z drugim człowiekiem - gracze  robią wszystko, by wygrać, ale z poszanowaniem obowiązujących reguł. Szachy uczą planowania i przewidywania, czyli tego, co potrzebne jest w życiu, co przydaje się politykom. Ci politycy, którzy grają w szachy, traktują swoich przeciwników politycznych wyjątkowo, jak w szachach” – powiedział marszałek. Podziękował dzieciom za to, że przybyły do Senatu. „ To radość, że tyle dzieci gra w szachy, tym bardziej, że jest to gra w szlachetnym celu” – podkreślił marszałek.

W rozgrywkach szachowych udział wziął senator Marek Borowski. Powiedział, że już od kilku lat wykazuje się szaleńczą odwagą i gra z młodymi mistrzami. Przyznał, że zdarzyło mu się przegrać z mistrzem Polski przedszkolaków.

W uroczystości otwarcia rozgrywek uczestniczyli minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta, wiceminister sportu i turystyki  Ryszard Szuster  oraz wiceprezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski.

W rozgrywkach wzięły udział dzieci zwycięzcy wcześniejszych rozgrywek szachowych oraz  parlamentarzyści, przede wszystkim członkowie Parlamentarnego Zespołu Szachowego. Zawody zorganizowane w Senacie są zwieńczeniem cyklu turniejów mikołajkowych i świątecznych, w których uczestniczyli zawodnicy z całego kraju. Czwórka zwycięskich dzieci z każdego turnieju zdobyła prawo do szczególnej nagrody, jaką jest udział w Turnieju Finałowym w Senacie. Środki zebrane podczas akcji zostały przekazane na organizację letniego obozu dla dzieci ze środowisk polskich zza wschodniej granicy. Dzięki tej akcji 32 dzieci z Litwy, z obwodu Soleczniki przyjedzie do Polski na obóz szachowy do Klewek (koło Olsztyna) w sierpniu 2016 r.

Dział Prasowy - Kancelaria Senatu


Fotoreportaż Katarzyny Czerwińskiej:




 



źrodło: Flickr - Kancelaria Senatu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy