polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 17 maja 2016

Trzy fale polskiej emigracji do Australii Południowej. Dwie wystawy


Polish Hill River Church Museum przy współpracy Centralnego Domu Polskiego  i miesięcznika „Panorama” w Adelajdzie, ponownie włączyło sie do obchodów Miesiąca Historii w Południowej Australii. W tym roku prezentowane są dwie wystawy: w Polish Hill River Church Museum wystawa zatytułowana „Crafty Poles”,  oraz w Centralnym Domu Polskim przy 230 Angas Street w Adelajdzie, wystawa zatytułowana „Three Waves of Polish Migration to South Australia”.

 W Centralnym Domu Polskim  wyświetlone były dwa filmy związane z emigracją Polaków do Australii.:”Silver City” 13 maja godz.11.00 i 20 maja godz.14.00, oraz „Once My Mother” 13 maja godz.11.00 i "Once My Mother" będzie wyświetlone też 20 maja godz.14.00. Projektantem artystycznego wystroju wystawy jest pani Leah Dudziński-Sakson, reprezentująca trzecie pokolenie rodziny Dudzińskich oddanej sprawom polonijnym.

W sobotę 06.05.2016 nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy „Three Waves of Polish Migration to South Australia”. Do Centralnego Domu Polskiego przybyli zaproszeni Honorowi Goście reprezentujący Rząd i Opozycję Południowej Australii, kościół, Polish Hill River Church Museum, Zarząd Centralnego Domu Polskiego, Multicultural Communities Council i uniwersytet.

W obecności ponad 130 działaczy Polskich Organizacji w Poł.Aust., oraz dziennikarzy reprezentujących stacje radiowe i miesięcznik Panorama Prezenterka i Prezes Koła Polek Gosia Skalban OAM  powitała Honorowych Gości oraz przedstawicieli Polonii, po czym zaprosiła Gubernatora Poł. Australii  Hieu Van Le AO do zabrania głosu.

Zdjęcie z Jego Exelencją Gubernatorem Południowej Australii  Hieu Van Le
Jego Exelencja Gubernator podkreślił zaangażowanie Polonii w utrzymanie narodowych wartości kulturowych oraz propagowanie historii, tradycji i zwyczajów polskich wśród wielonarodowościowej  społeczności Poł.Aus., wymieniając jako przykład zespół „Tatry”. W krótkim zarysie nakreślił podobieństwo losów emigracyjnych Polaków i Wietnamczyków oraz ogromny wkład obu grup narodowościowych w rozwój Południowej Australii. Wzruszył wspomnieniem patriotyzmu Jerzego Dudzińskiego OAM, ojca Edwarda, dodając że syn poszedł śladami Ojca.

W swoim wystąpieniu Minister od Spraw Wielokulturowości w Rządzie Poł.Austr. pani Zoe Betterson podkreśliła wkład polskich emigrantów w wielokulturowość naszego Stanu. Kustosz Polish Hill River Church Museum i Prezes Federacji Polskich Organizacji w Poł. Aust. pan Edward Dudziński wprowadził zebranych w tematykę wystawy, i zaprosił Honorowych Gości do obejrzenia eksponatów. Przewodnikiem po wystawie był Kustosz PHCM Edward Dudziński.


Po zwiedzeniu wystawy Honorowi Goście przeszli do jadalni by posmakować wspaniałych wytworów kuchni polskiej przygotowanych przez członkinie Koła Polek. Była to też okazja do osobistego kontaktu zebranych z Honorowymi Gośćmi i do wspólnych zdjęć.
Tekst i zdjęcia: Marysia Thiele

Wystawa „Three Waves of Polish Migration to S.A.” wita zwiedzających mapą świata z oznaczeniami miejsc skąd przybywali Polacy do Poł.Aust., oraz broszurą informującą o krajach emigracji z obozów niemieckich.



Pierwsza grupa emigrantów polskich przybyła z Dąbrówki Wielkopolskiej, by osiąść w Polish Hill River w 1856 roku.



Druga fala to emigracja po drugiej wojnie światowej z obozów niemieckich, zapoczątkowana w roku 1947.


W latach 1950 napłynęli emigranci z afrykańskich obozów utworzonych przez Czerwony Krzyż w Brytyjskich Koloniach dla uchodźców z Syberii. Na tle plansz ze zdjęciami z obozu „Tengeru” w Brytyjskiej Tanganice pozuje pan Andrzej Flach.
Piękne, artystyczne rękodzielnictwo: hafty wykonane w Afryce przez matkę Andrzeja, panią Marię Celestynę Flach.


Trzecia fala to solidarnościowa emigracja Polaków w latach 1980. Plansza obrazuje życie w Obozie UNESCO w Monachium.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy