polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 17 maja 2016

Trzy fale polskiej emigracji do Australii Południowej. Dwie wystawy


Polish Hill River Church Museum przy współpracy Centralnego Domu Polskiego  i miesięcznika „Panorama” w Adelajdzie, ponownie włączyło sie do obchodów Miesiąca Historii w Południowej Australii. W tym roku prezentowane są dwie wystawy: w Polish Hill River Church Museum wystawa zatytułowana „Crafty Poles”,  oraz w Centralnym Domu Polskim przy 230 Angas Street w Adelajdzie, wystawa zatytułowana „Three Waves of Polish Migration to South Australia”.

 W Centralnym Domu Polskim  wyświetlone były dwa filmy związane z emigracją Polaków do Australii.:”Silver City” 13 maja godz.11.00 i 20 maja godz.14.00, oraz „Once My Mother” 13 maja godz.11.00 i "Once My Mother" będzie wyświetlone też 20 maja godz.14.00. Projektantem artystycznego wystroju wystawy jest pani Leah Dudziński-Sakson, reprezentująca trzecie pokolenie rodziny Dudzińskich oddanej sprawom polonijnym.

W sobotę 06.05.2016 nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy „Three Waves of Polish Migration to South Australia”. Do Centralnego Domu Polskiego przybyli zaproszeni Honorowi Goście reprezentujący Rząd i Opozycję Południowej Australii, kościół, Polish Hill River Church Museum, Zarząd Centralnego Domu Polskiego, Multicultural Communities Council i uniwersytet.

W obecności ponad 130 działaczy Polskich Organizacji w Poł.Aust., oraz dziennikarzy reprezentujących stacje radiowe i miesięcznik Panorama Prezenterka i Prezes Koła Polek Gosia Skalban OAM  powitała Honorowych Gości oraz przedstawicieli Polonii, po czym zaprosiła Gubernatora Poł. Australii  Hieu Van Le AO do zabrania głosu.

Zdjęcie z Jego Exelencją Gubernatorem Południowej Australii  Hieu Van Le
Jego Exelencja Gubernator podkreślił zaangażowanie Polonii w utrzymanie narodowych wartości kulturowych oraz propagowanie historii, tradycji i zwyczajów polskich wśród wielonarodowościowej  społeczności Poł.Aus., wymieniając jako przykład zespół „Tatry”. W krótkim zarysie nakreślił podobieństwo losów emigracyjnych Polaków i Wietnamczyków oraz ogromny wkład obu grup narodowościowych w rozwój Południowej Australii. Wzruszył wspomnieniem patriotyzmu Jerzego Dudzińskiego OAM, ojca Edwarda, dodając że syn poszedł śladami Ojca.

W swoim wystąpieniu Minister od Spraw Wielokulturowości w Rządzie Poł.Austr. pani Zoe Betterson podkreśliła wkład polskich emigrantów w wielokulturowość naszego Stanu. Kustosz Polish Hill River Church Museum i Prezes Federacji Polskich Organizacji w Poł. Aust. pan Edward Dudziński wprowadził zebranych w tematykę wystawy, i zaprosił Honorowych Gości do obejrzenia eksponatów. Przewodnikiem po wystawie był Kustosz PHCM Edward Dudziński.


Po zwiedzeniu wystawy Honorowi Goście przeszli do jadalni by posmakować wspaniałych wytworów kuchni polskiej przygotowanych przez członkinie Koła Polek. Była to też okazja do osobistego kontaktu zebranych z Honorowymi Gośćmi i do wspólnych zdjęć.
Tekst i zdjęcia: Marysia Thiele

Wystawa „Three Waves of Polish Migration to S.A.” wita zwiedzających mapą świata z oznaczeniami miejsc skąd przybywali Polacy do Poł.Aust., oraz broszurą informującą o krajach emigracji z obozów niemieckich.



Pierwsza grupa emigrantów polskich przybyła z Dąbrówki Wielkopolskiej, by osiąść w Polish Hill River w 1856 roku.



Druga fala to emigracja po drugiej wojnie światowej z obozów niemieckich, zapoczątkowana w roku 1947.


W latach 1950 napłynęli emigranci z afrykańskich obozów utworzonych przez Czerwony Krzyż w Brytyjskich Koloniach dla uchodźców z Syberii. Na tle plansz ze zdjęciami z obozu „Tengeru” w Brytyjskiej Tanganice pozuje pan Andrzej Flach.
Piękne, artystyczne rękodzielnictwo: hafty wykonane w Afryce przez matkę Andrzeja, panią Marię Celestynę Flach.


Trzecia fala to solidarnościowa emigracja Polaków w latach 1980. Plansza obrazuje życie w Obozie UNESCO w Monachium.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy