polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 10 maja 2016

Skarby Polski: Rezydencja Zamoyskich w Kozłówce

Odrestaurowany pałac Zamoyskich w Kozłówce.
Fot. A.Zarzecki (Wikimedia commons)

O jednej ze znamienitych rezydenci ziemian polskich - pałacu w Kozłowce niedaleko Lubartowa na Lubelszczyźnie, należącego niegdyś do rodu Zamoyskich pisze do Bumeranga Polskiego Ewa Michałowska - Walkiewicz w cyklu Skarby Polski. Dzięki takim jak Zamoyscy, Polska była niegdyś potęgą ekonomiczną Europy. - pisze autorka tekstu.

Jutro natomiast - jak informuje nas Kancelaria Senatu RP - w gmachu Senatu RP w Warszawie zostanie otwarta wystawa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku”. Ekspozycja, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, zostanie zaprezentowana z inicjatywy senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jej celem jest przedstawienie portretu polskiego ziemiaństwa jako lokalnych elit.  Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in.  mapy rezydencji ziemiańskich w II RP, historie wybranych rodzin i dane statystyczne dotyczące reformy rolnej z 1944 r.


 
Pałac w Kozłówce

 
Wspomniana rezydencja, to przecudowny zespół pałacowo-parkowy, niegdyś należący do rodziny Zamoyskich. Pałac ten, usytuowany jest we wsi Kozłówka.
 
Historia tej rezydencji


Ten przecudowny w swoim wyglądzie pałac, pobudowany został w 1742 roku. Wzniosła go rodzina Bielińskich, według projektu Józefa Fontany, włoskiego architekta. W roku 1799, stał się on własnością bogatego polskiego rodu Zamoyskich. Z czasem został on jednak przebudowany przez Konstantego Zamoyskiego, w latach 1897–1914. We wnętrzach pałacowych, zachował się oryginalny dawny wystrój z przełomu XIX i XX wieku, zachowujący styl Drugiego Cesarstwa. Taki styl, to zastosowanie motywów zdobniczych, jaki obowiązywał w epoce  panowania Napoleona III. Towarzystwo Historyczne Renesans ze Skarżyska Kamiennej, postanowiło, odwiedzić, tę uroczą posiadłość.

 
Wystrój wnętrz
 
We wnętrzach tej rezydencji, zachowały swój autentyczny wystrój neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, oraz zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa. Członkowie wspomnianego towarzystwa ze Skarżyska - Kamiennej, podziwiali niebywałą urokliwość tych miejsc nadającą tej rezydencji baśniowy klimat.
 
Kaplica
Wspomniana kaplica, wzniesiona została w latach 1903–1909. Jak nie trudno się domyśleć, jej wzorcem jest kaplica królewska w Wersalu. Wystrój jej, zaprojektował warszawski architekt Jana Heuricha. Jest w niej wyeksponowany witraż ze sceną Zwiastowania. Pozostałe witraże nadające specyficzny klimat kaplicy, posiadają ozdoby z herbem rodowym Zamojskich.
 
Zdaniem Renesansu
 
Skarżyskie Towarzystwo Historyczne Renesans, zauroczone było salonikiem czerwonym, w którym prym wiodła czerwona półokrągła kanapa. Przecudowne figurki porcelanowe i szereg obrazów, nadają temu miejscu specyficzną aurę. Miejsce to, tak ściśle związane z całym przepychem rezydencji Zamoyskich, świadczy o przepychu z jakiego korzystali członkowie wspomnianego rodu. Właśnie dzięki takim jak Zamoyscy, Polska była niegdyś potęgą ekonomiczną Europy.
 
Ewa Michałowska - Walkiewicz
Zdjęcia: autorka

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy