polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 10 maja 2016

Skarby Polski: Rezydencja Zamoyskich w Kozłówce

Odrestaurowany pałac Zamoyskich w Kozłówce.
Fot. A.Zarzecki (Wikimedia commons)

O jednej ze znamienitych rezydenci ziemian polskich - pałacu w Kozłowce niedaleko Lubartowa na Lubelszczyźnie, należącego niegdyś do rodu Zamoyskich pisze do Bumeranga Polskiego Ewa Michałowska - Walkiewicz w cyklu Skarby Polski. Dzięki takim jak Zamoyscy, Polska była niegdyś potęgą ekonomiczną Europy. - pisze autorka tekstu.

Jutro natomiast - jak informuje nas Kancelaria Senatu RP - w gmachu Senatu RP w Warszawie zostanie otwarta wystawa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku”. Ekspozycja, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, zostanie zaprezentowana z inicjatywy senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jej celem jest przedstawienie portretu polskiego ziemiaństwa jako lokalnych elit.  Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in.  mapy rezydencji ziemiańskich w II RP, historie wybranych rodzin i dane statystyczne dotyczące reformy rolnej z 1944 r.


 
Pałac w Kozłówce

 
Wspomniana rezydencja, to przecudowny zespół pałacowo-parkowy, niegdyś należący do rodziny Zamoyskich. Pałac ten, usytuowany jest we wsi Kozłówka.
 
Historia tej rezydencji


Ten przecudowny w swoim wyglądzie pałac, pobudowany został w 1742 roku. Wzniosła go rodzina Bielińskich, według projektu Józefa Fontany, włoskiego architekta. W roku 1799, stał się on własnością bogatego polskiego rodu Zamoyskich. Z czasem został on jednak przebudowany przez Konstantego Zamoyskiego, w latach 1897–1914. We wnętrzach pałacowych, zachował się oryginalny dawny wystrój z przełomu XIX i XX wieku, zachowujący styl Drugiego Cesarstwa. Taki styl, to zastosowanie motywów zdobniczych, jaki obowiązywał w epoce  panowania Napoleona III. Towarzystwo Historyczne Renesans ze Skarżyska Kamiennej, postanowiło, odwiedzić, tę uroczą posiadłość.

 
Wystrój wnętrz
 
We wnętrzach tej rezydencji, zachowały swój autentyczny wystrój neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, oraz zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa. Członkowie wspomnianego towarzystwa ze Skarżyska - Kamiennej, podziwiali niebywałą urokliwość tych miejsc nadającą tej rezydencji baśniowy klimat.
 
Kaplica
Wspomniana kaplica, wzniesiona została w latach 1903–1909. Jak nie trudno się domyśleć, jej wzorcem jest kaplica królewska w Wersalu. Wystrój jej, zaprojektował warszawski architekt Jana Heuricha. Jest w niej wyeksponowany witraż ze sceną Zwiastowania. Pozostałe witraże nadające specyficzny klimat kaplicy, posiadają ozdoby z herbem rodowym Zamojskich.
 
Zdaniem Renesansu
 
Skarżyskie Towarzystwo Historyczne Renesans, zauroczone było salonikiem czerwonym, w którym prym wiodła czerwona półokrągła kanapa. Przecudowne figurki porcelanowe i szereg obrazów, nadają temu miejscu specyficzną aurę. Miejsce to, tak ściśle związane z całym przepychem rezydencji Zamoyskich, świadczy o przepychu z jakiego korzystali członkowie wspomnianego rodu. Właśnie dzięki takim jak Zamoyscy, Polska była niegdyś potęgą ekonomiczną Europy.
 
Ewa Michałowska - Walkiewicz
Zdjęcia: autorka

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy