polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 31 maja 2016

Polska Macierz Szkolna obchodziła Święto 3 Maja

Inscenizacja słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów
polskich szkół w Sydney. Fot. A.Kozek
Uroczystość z okazji 225 rocznicy Konstytucji 3 Maja, tradycyjnie przygotowana przez Polską Macierz Szkolną w Nowej Południowej Walii  odbyła się w w sobotę 14 maja 2016   o godzinie 4.00 po południu.
 

Na koncert w Klubie Polskim w Ashfield przybyli zaproszeni goście reprezentujący władze stanowe, Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciele organizacji australijskich i polskich, nauczyciele, uczniowie szkół polskich, zespoły taneczne oraz wspaniała grupa Polonii z Sydney.

Mieliśmy przyjemność gościć Ks.Kamila Żyłczyńskiego TCHr,  panią Reginę Jurkowską Konsul Generalną RP, panią Małgorzatę Kwiatkowską reprezentującą Radę Naczelną Polonii Australijskiej, Adama Gajkowskiego  reprezentującego Federację Polskich Organizacji w NPW, pana Albert Vella prezesa  Federacji Szkół Etnicznych w NPW ,  panią Marysię Nowak Przewodniczącą Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW.

 Pani  Regina Jurkowska Konsul Generalna RP jak i Adam Gajkowski  w swoich przemówieniach nawiązali do 225 rocznicy Konstytucji 3 Maja z 1791 i jej historycznego znaczenia jako pierwszej Konstytucji w Europie.

Ks. Kamil w swoim wystąpieniu nawązał do jakże ważnego dla Polski Jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski Mieszka I  celebrowanego przez caly rok  nie tylko w Polsce ale na wszystkich kontynentach gdzie zamieszkuja polacy. Podkreślił jak niezmiernie istotne dla nas wszystkich jest duchowe zrozumienie i życzliwa współpraca.

Alber Vella w swoim wystąpieniu podkreślił jak uczniowie uczący się języków są bogatsi o drugą kulturę, i gratulował polskim szkołom i nauczycielom życząc dalszej owocnej ziałalności . Jako prezes Federacji Szkół Etnicznych bardzo dynamicznie występuje w imieniu  Szkół różnych języków na forum Stanu Nowej Południowej Walii i muszę podkreślić, że szczególnie wykazuje duże poparcie dla polskiego szkolnictwa. 

Marysia Nowak zakańczając oficjalne wystąpienia podkreślila “słowo ” polskie słowo które nas łączy, które uczniowie uczą się w polskich szkołach i jednocześnie moc słowa , ktore przekazujemy uczniom i drugiemu człowiekowi. “słowo”, które jest ponad czasowe, jak zawarte w haśle Bóg, Honor i Ojczyzna.   

W części artystycznej mieliśmy przyjemność posłuchać  utworów  Fryderyka Chopina –

“ Nokturn C Moll op.48 numer 1 oraz Scherzo  B Moll op.31 “ w wykonaniu  Grzegorza Kindy  utalentowanego pianisty , który poza koncertami  w Australii i innych krajach dzieli się swoim doświadczeniem ze swoimi studentami w Sydney.

Występy zespołów folklorystycznych “Podhale” w tańcu “ Tańce Spiskie”  i zespół „Syrenka” w tańcu “Kaszubskim”  nagrodzone zostały wielkimi brawami. Prezentacja pięknych tańców ze śpiewem z różnych regionów polski, pełnych werwy i barwnych kostiumów zawsze zachwyca nawet najbardziej wytrawnych widzów.

Inscenizacje słowno-muzyczne oraz pięknie recytowane wiersze podkreślające  „3  MAJ” wykonane zostały przez uczniów z Polskich Szkół w Ashfield, Liverpool, Marayong , Rendwick i North Ryde była wspaniałą lekcją historii, gdzie uczniowie - w bardzo obrazowej formie przedstawili ducha walki o niepodległość i uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku.

 Jest to karta naszej historii, której wielkość i znaczenie każdego roku uroczyście celebrowane są przez Polaków i Polonię rozproszoną po całym świecie. 

Wielkie gratulacje należą się uczniom z tych szkól jak zarówno nauczycielom, którzy z wielką troską i zaangażowaniem uczą języka polskiego  dzieci i młodzież nawet już z drugiego czy trzeciego pokolenia  przekazują im polską kulturę i tradycje.

Nie zabrakło też młodych muzycznych talentów z polskich szkól:
 
Alina Jurkowska – na klarnecie –"Tumbledown blues”, James Rae
Paulina Jurkowska – na gitarze klasycznej -”Rondo”, Ferdinando Carulli
Kaya Talar –  na skrzypcach -  “Pachelbel's Canon” w asyście swojego taty skrzypka Jarka Talar
Emilia Jurkowska -  na flecie – “Allegro”, Vivaldi
Christian Gad –na fortepianie  - “Theme from symphony no 40”  Mozart; i “Ballade”  Johann Friedrich Burgmuller

Młodzi  wykonawcy zagrali na różnych instrumentach utwory klasyczne, które wszyscy   z przyjemnością wysłuchali

Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody stypendialne Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego  ( wkrótce przedstawimy listę nagrodzonych - przyp. red.).

W konkursie brały udział młode osoby, które w roku 2015 i w latach poprzednich uczyły się języka polskiego, brały czynny udzial w polskiej szkole, w organizacjach polskich lub  tańczą w Zespołach Folklorystycznych, należą do Harcerstwa badź wyróżniają sie w prezentowaniu swojejpolskości na forum australisko- polskim godnie podkreślając  swoje Polskie korzenie.

 W imieniu nagrodzonych podziękowała  Abigail Latecka

Polska Macierz Szkolna w NPW składa serdeczne podziękowanie szczególnie pokoleniu starszej polonii,  kombatantom, którzy od powstania szkół I Polskiej Macierzy Szkolnej zawsze wspierali duchowo i finansowo w powstaniu i utrzymaniu szkolnictwa w Australii.

Dziekujemy za Honorowe Poczty Sztandarowe. Dziękujemy wszystkim wykonawcom Grzegorzowi Kinda, wspaniałym zespołom: Podhale i Syrenka, uczniom i nauczycielom polskich szkół, p. Marianowi Polakowi za operowanie sprzętem muzycznym.            Dziękujemy Klubowi Polskiemu w Ashfield za udostępnienie sali koncertowej, oraz polskim mediom za promocję: Puls Polonii, Express Wieczorny; Tygodnik Polski; Bumerang Polski;  Radio SBS i Radio 2000FM.

Nigdy nie jest za późno na zapisanie ucznia do szkoły, dajcie swoim dzieciom i młodzieży możliwość nauki języka polskiego i poznania polskiej historii, kultury i tradycji. Popierajmy naukę języka polskiego i całe szkolnictwo polskie na dalekich od Polski Antypodach.

Elżbieta Cesarska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy