polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 7 maja 2016

Budżet 2016/17: Najważniejsze decyzje dla "zwykłych ludzi"

Fot.Will (Flickr - Creative Commons)
Na wstępie przepraszam najserdeczniej, że poprzednio w reporterskim pośpiechu przegapiłem dwie najważniejsze może dla wielu z nas decyzje budżetowe (zob. Wstępny komentarz budżetowy 2016-17 Eugeniusza Bajkowskiego ). Otóż zostaje podniesiona akcyza nakładana na papierosy i wyroby tytoniowe oraz praktycznie wina. Mea Culpa Maxima! Sam odpokutuję. Wprawdzie już dawno rzuciłem palenie ale z wina nie rezygnuję.

Po przesadnie szybkim przejrzeniu kilkudziesięciu (niestety wcale nie wszystkich) dokumentów budżetowych i rządowych komunikatów prasowych  - z konieczności w wielkim skrócie przechodzę - niestety wciąż pośpiesznie i zdawkowo - do wstępnego  zrelacjowania kilku może najważniejszych dla "zwykłych ludzi"  i  "małego biznessu", posunięć   budżetowych:



           Opieka i świadczenia społeczne:

-           Osoby niepełnosprawne prawdopodobnie skorzystają z częściowego przekazania części nakładów na opiekę socjalną na wydatkowanie na cele konkretne dla nich.

-           Mają zostać usztywnione kryteria uprawniające do pobierania "zasiłku rodzinnego" Family Tax Benefit FTB. Pobieranie niektórych subwencji zostało odroczone do 2018 r.

-           Częściowo zostaną usztywnione  kryteria  uprawniające do pobierania zasiłku dla bezrobotnych WFD (Work For the Dole). Natomiast zostają wprowadzone zachęty do podjęcia kształcenia zawodowego przez podjęcie pracy będącej przyuczaniem do zawodu (Internship) przez osoby aktywnie poszukujące zatrudnienie. Będą mogli otrzymać za to $200 co dwa tygodnie w dodatku do zasiłku. Również zostają wprowadzone nowe subsydie lecz  jednocześnie również pewne zaostrzenia kryteriów przyznawania subsydii dla pracodawców ofiarujących tego rodzaju zatrudnienie przy przymowaniu do pracy młodzieży. Jest to przede wszystkim skierowane na bezrobotną młodzież.

-           Są dalsze zaostrzenia kryterium Praca-za-Zasiłek (Work for the Dole).


Natomiast:

-           90.000 osób pobierających zasiłki dla osób niepełnosprawnych (Disability Support) zostaną zwerifikowane pod względem ich zdolności do podjęcia pracy. M. in. 30.000 mają przejść przez werifikację lekarską.

-           Mogą być uszczuplenia w wypłatach dla osób uprawnionych do pobierana Family Tax Benefit.

-           M. in. rodziny uprawnione do otrzymywania zasiłków dla dzieci (child rebate cap) będą musiały poczekać jeszcze rok na rewaloryzację swoich świadczeń na podstawie zmian wysokości wzrostu cen koszyka cen detalicznych CPI (Consumer Prices Index). 

-           Od 1 stycznia koszt subsydiowanych lekarstw (PBS prescriptions) wzrośnie o $5 za każdy lek kupowany na taką  receptę.

-           Zostają zrewidowane i usztywniane kryteria przyznawania uprawnień do korzystania z szeregu opiekuńczych świadczeń dla osób starszych (Aged Care Packages). Zaoszczędzi to federalnemu rządowi $1,2 mld rocznie.

-           Wiele rodzin straci uprawnienia do bezpłatnych usług dentystycznych wartości $1000  rocznie.

Te posunięcia w dziedzinie opieki zdrowotnej będą kolejno wprowadzane w okresie następnych czterech lat. Natomiast w tym samym okresie  2017-20 szpitale podlegające władzom stanowym i terytorialnym otrzymają $2,9 mld z federalnego skarbu państwa.

W dziedzinie edukacji studenci skorzystają z decyzji zaniechania deregulacji opłat za wyższe studia. Szkoły dostaną dodatkowe funduszy wysokości $1,2 mld (laburzyści przyrzekali $4,5 mld). Ponato niepełnosprawni studenci dostaną dodatkowe zapomogi ogólnej wartości $118 mln.

Jeszcze powróce do debiutowego pakietu budżetowego ministra Scotta Morrisona po nieco większym przetrawieniu dalszej części kilkanastu kilogramów dokumentacji i publikacji przyniesionych z tradycyjnego zamknięcia budżetowego w parlamencie w Canberze. Pięknie brzmi to po angielsku: Treasury Budget Lock-Up. 

Tym razem na zakończenie podam w wielkim skrócie najważniejsze pozycje "po-budżetowego przemówienia" przywódcy laburzystowskiej federalnej parlamentarnej opozycji Billa Shortena: "Address in Reply". Oczywiście Shorten bardzo ujemnie ocenił całość pakietu budżetowego - wspominając jednak o tym, że rząd jednak przyjął szereg laburzystowskich postulatów.  Oto najważniejsze punkty jego wypowiedzi:

           Laburzystowska opozycja popiera zredukowanie do 27,5% podatku od zysków małych przedsiebiorstw (small business) ale tylko dla biznesów z rocznym obrotem do $2 milionów rocznie. Natomiast jest przeciw wszystkim innym ulgom podatkowym dla przedsiębiorstw (company tax). 

           Chce kontynuować 2-pocentowy narzut podatkowy w celu zredukowania niedoboru budżetowego lobciżającego osoby zarabiające ponad $180.000 rocznie.

           Chce zmniejszyć pożyczki edukacyjne dla stuentów w prywatnych szkołach i uczelniach (private colleges).

           Przyjmuje z pewnymi zastrzeżeniami  większość rządowych podwyżek dotyczących opodatkowania emerytur.

           Chce skasować "bonifikatę na niemowlęta" (Baby Bonus).

           Chce wprowadzić zmiany w dziedzinie Bezpośrednich Zmian Klimatycznych (Direct Action Climate Change Policy).

           Postuluje wprowadzenie systemu pomocy dla dzieci będących ofiarami molestowania.

Eugeniusz Bajkowski
Canberra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy