polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 7 maja 2016

1050-lecie Chrztu Polski uczczone w sydnejskiej katedrze

Jubileuszowej mszy w  St Mary's Cathedral  przewodniczył
delegat  Society of Christ z Poznania - ks. Adam Staszczak.
Fot. K.Bajkowski
We wtorek, 3 maja w archikatedrze Najświętszej Maryi  Panny w Sydney  z incjatywy Konsulatu Generalnego RP odbyła się uroczysta  msza św.   z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.  Koncelebrowanej przez posługujących w Australii 16 polskich księży  liturgii mszalnej  przewodniczył przybyły z Poznania  delegat Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. Adam Staszczak.

 Potężną trzynawową, neogotycką  katedrę przy College St w CBD wypełnilły tłumy przybyłych z całej metropolii sydnejskiej  Polaków, Australijczyków polskiego pochodzenia i ich przyjaciół. Byli też przedstawiciele władz stanowych i załoga konsulatu RP w Sydney.
Wyjątkowy charakter  mszy podkreśliła obecność kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej ( 3 maja to również święto koscielne ku czci NMP Królowej Polski) oraz   profesjonale wykonanie przez  St Mary’s Cathedral Choir pod dyrekcją Thomasa Wilsona dwóch utworów polskich kompozytorów: Ave Maria – Pawła Łukaszewskiego i   Totus Tuus Henryka Góreckiego.

Przebieg uroczystosci  relacjonuje dla Bumeranga Polskiego Marianna Łacek.  Fotoreportaż Krzysztofa Bajkowskiego i pełne nagranie wideo z mszy św. kanału You Tube - St Marys Cathedral Sydney.



 



 




„...Z dawna Polski Tyś Królową Maryjo!

Ty za nami przemów słowo, Maryjo!

Miej w opiece naród cały,

Który żyje dla Twej chwały,

Niech rozwija się wspaniały, Maryjo!”

We wtorek 3 Maja punktualnie o godz. 7.00 wieczorem słowa tej pięknej polskiej pieśni wznosiły się aż po sklepienie Sydnejskiej Katedry Najświętszej Marii Panny. Pomimo, że był to normalny, roboczy dzień, Świątynia, która mieści ok. 3 tys. osób, wypełniona została prawie do ostatniego miejsca. Polacy z najodleglejszych dzielnic Sydney przybyli, aby uczestniczyć we Mszy św.w intencji Ojczyzny z okazji naszego Święta Narodowego 3 Maja oraz  Jubileuszu 1050- lecia Chrztu Polski. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele australijskich władz państwowych, m.in. David Clarke, członek Rady Ustawodawczej Nowej Południowej Walii, reprezentujący Premiera Nowej Południowej Walii Mike’a Bairda, Greg Donnelly, członek Rady Ustawodawczej reprezentujący lidera opozycji Luke’a Foleya a także przedstawiciele konsulatów wielu państw.  

Uroczysta Msza św. zorganizowana została przez Duszpasterstwo Polskie wraz  z Polskim Konsulatem.

Przy dźwiękach wspomnianej pieśni do Królowej Polski, w stronę Głównego Ołtarza podążała barwna procesja z udziałem polskich harcerek i harcerzy, młodzieży w pięknych narodowych strojach, kombatantów a także przedstawicieli organizacji polskich z wieloma sztandarami. Procesję zamykało kilkunastu polskich kapłanów.

Uroczystość prowadził ks. Kamil Żyłczyński witając wszystkich zebranych serdecznie, w obydwu językach.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył gość z Polski, ks. Adam Staszczak, który także przygotował okolicznościową homilię. Głównym motywem homilii była jednocząca rola Kościoła podczas tysiącletniej historii Polski.  Co bardzo istotne, homilia została wygłoszona w obydwu językach – najpierw po polsku, a następnie obszerne fragmenty Kapłan powtórzył w języku angielskim.

Młodzi lektorzy z zespołu tanecznego wykonali jedno czytanie po polsku, drugie po angielsku. Podobnie jak i druga para także w strojach narodowych przedstawiła  Modlitwy Wiernych – na zmianę po polsku i po  angielsku.

Siostra Monika podbiła serca wielu uczestników,  wykonując psalm responsoryjny. Prowadziła także wraz z grupą młodzieży śpiew pieśni w języku polskim. Australijski Chór Katedralny uświetnił polską uroczystość wykonując kilka hymnów podczas Mszy św. m. in. Kyrie oraz Gloria.

Komunię św. rozdawali Kapłani w kilku  punktach rozległej Świątyni. Długi szereg wiernych, przystępujących do Stołu Pańskiego stanowi niezbity dowód religijności sydnejskiej Polonii, nawet jeśli wiele osób na niedzielne Msze św. uczęszcza do swoich lokalnych australijskich parafii.

Kończący celebrowanie, uroczysty hymn Boże coś Polskę, towarzyszył procesji zdążającej od Głównego Ołtarza do zakrystii.

Wcześniej jednak, ks. Kamil Żyłczyński poprosił do pulpitu współorganizatora uroczystości, Panią Konsul Generalną Reginę Jurkowską.

Najpierw Pani Konsul powitała Honorowych Gości, a następnie zwróciła się do zebranych :
( tłumaczenie z ang. M.Ł. )

Panie i Panowie,

W imieniu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej – współorganizatora dzisiejszej uroczystości pragnę wyrazić moje serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy tak licznie się dzisiejszego wieczoru tutaj zebrali. Chciałabym podziękować polskim Księżom Katolickim, którzy celebrowali tę wyjątkową Mszę św., szczególnie dziękuję ks. Adamowi Staszczakowi, który przybywając z Polski jako Delegat Ojca Generała Zgromadzenia Księży Chrystusowców włączył się tutaj w Sydney do uroczystości celebrowania 1050 rocznicy Chrztu Polski . Ksiądz Staszczak także aktywnie uczestniczy w trwającym przez cały rok celebrowaniu tej uroczystości w Polsce.

Słowa podziękowania pragnę także skierować pod adresem australijskich polityków, wśród których są tutaj obecni członkowie Parlamentu NPW, Konsulowie Generalni oraz inni przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego w Sydney – dziękuję bardzo za uczestnictwo w tej Mszy św. Dziękuję także wszystkim moim rodakom, którzy się tutaj tak licznie zebrali. Polskie organizacje, kombatanci, szkoły, grupy taneczne, harcerze, przyjaciele Polski i wy wszyscy, którzy odpowiedzieliście na to zaproszenie swoją obecnością, proszę przyjmijcie moje podziękowanie.

To co wydarzyło się tysiąc pięćdziesiąt lat temu posiada zarówno aspekt religijny jak i polityczne konsekwencje, jako że wówczas religia i polityka były ściśle ze sobą splecione. Polska dołączyła do chrześcijańskiej społeczności tamtych czasów. W wymiarze politycznym oznaczało to, że Polska stała się jednym z ustabilizowanych krajów Europy.

Drugi aspekt Chrystianizacji jest ściśle związany z formacją duchową społeczeństwa. Kościół odegrał przeogromną rolę  jednocząc ludzi w oparciu o wyznawanie tych samych wartości. Osoby duchowne zajmujące się nauką były motorem wpływającym na rozwój polskiego języka literackiego. Właśnie w tym czasie zaczęło się kształtować polskie społeczeństwo.

Z tego także powodu możemy powiedzieć, że Chrzest Mieszka wywarł ogromny wpływ na ukształtowanie narodu. Akt Chrztu stworzył polską narodową tożsamość. Ta tożsamość, umocniona przez wiarę pozwoliła Polakom rozkwitać, ale także i przetrwać trudne czasy w naszej historii. Pierwsza polska Konstytucja, uchwalona 3 Maja 1791 roku, która obchodzi dzisiaj swoją 225 rocznicę – powstała na bazie chrześcijańskich wartości, w duchu demokratycznej integracji. To co stworzyło polską tożsamość narodową i pomogło w umocnieniu politycznym Kraju zostało zakotwiczone w dalekowzrocznej decyzji Mieszka.

Poczucie wspólnoty narodowościowej sięgające swoimi korzeniami 966roku, pozwoliło Polsce przetrwać 123 lata rozbiorów, dwie wojny światowe, opresję komunizmu, aby wiernie wypełniać testament Mieszka oraz wszystkich pokoleń Polaków zjednoczonych przez Chrzest. Tak jak wielu Polaków przed nami, celebrujemy tę rocznicę i pozostajemy wierni naszym wielowiekowym tradycjom – wierni Polsce.

Na koniec chciałabym serdecznie zaprosić Państwa do obejrzenia szczególnej wystawy „Papież Jan Paweł II darem Polski dla świata”. Wystawa została sporządzona przez Katolicki Uniwersytet Lubelski im Jana Pawła II. Plakaty z unikalnymi fotografiami obejmującymi potyfikat polskiego papieża, zostały ustawione blisko głównego wejścia do Katedry – z Placu Katedralnego od strony College Street. Wystawa będzie tylko czynna tutaj dzisiaj – proszę więc skorzystać z okazji.”

Odpowiadając na zaproszenie Pani Konsul, uczestnicy tłumnie gromadzili się wokół plansz Wystawy aż do późnych godzin wieczornych, kiedy przyszedł czas na zamknięcie Katedry.

Samo Centrum Sydney jeszcze przez długi czas rozbrzmiewało polską mową.
 
Marianna Łacek
Zdjęcia: Krzysztof Bajkowski

Retransmisja z mszy św w katedrze 3 maja 2016 ( Channel You Tube St Marys Cathedral Sydney)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy