polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 22 kwietnia 2016

Konrad Gaca radzi: Regularność posiłków – dlaczego to takie ważne?

Jedzenie, kiedy akurat jest czas; jedzenie tylko w razie uczucia głodu; jedzenie z nudów; podjadanie; obfita obiadokolacja po całym dniu bez posiłków; brak śniadań – oto lista najczęstszych „grzechów” przeciwko zasadzie regularności spożywania posiłków. O regularności w temacie żywienia mówi się tak dużo, że brzmi już prawie jak banał. Dlaczego jest ona tak ważna?

 
Na samym początku warto zadać sobie pytanie: dlaczego chcę się dobrze i zdrowo odżywiać oraz co już teraz robię w tym kierunku. Wielu z nas studiuje wnikliwie etykiety na produktach, pamięta o tym, żeby się nie przejadać lub kupuje tylko produkty z ekologicznych upraw. Dodanie do tej listy regularności spożywania posiłków powinno być wówczas priorytetem. W dzisiejszych czasach pełnych pośpiechu i niepewności nie będzie to łatwe, ale gwarantuję, że warte zachodu.


Metabolizm

Regularne spożywanie posiłków generuje spokój w organizmie. Brak regularności – odwrotnie, tworzy „kryzys”, sytuację zagrożenia. To moment, kiedy organizm „przestawia się” na gromadzenie tkanki tłuszczowej. Regularne „dostawy” pożywienia to informacja, że jedzenia w najbliższym czasie nie zabraknie i nie należy robić zapasów w postaci tkanki tłuszczowej. Dodatkowe kilogramy pojawiają się także wtedy, kiedy jemy regularnie, ale... za rzadko, np. raz dziennie. Zdarza się, że waga ciała spada pomimo braku uporządkowanych pór posiłków. Odbywa się to wówczas niestety kosztem naszych mięśni. Mówimy wtedy o tzw. katabolizmie. Takie zjawisko zdecydowanie nie jest pożądane, bo jeszcze bardziej spowalnia metabolizm, przyczynia się do utraty jędrności ciała.

Jeżeli zależy nam na zdrowiu i szczupłej sylwetce, bezwzględnie trzeba zadbać o regularność posiłków. Jedzenie o stałych porach wpływa na dobre odżywienie organizmu. Nie chodzi o to, że jedząc regularnie ostatecznie zjadamy więcej – może być wręcz odwrotnie!  Składniki pokarmowe (w tym wszystkie witaminy i minerały) lepiej się przyswajają, kiedy dostarczamy je regularnie.


Jak to zrobić?

Regularne jedzenie powinno obejmować 4-5 posiłków w ciągu dnia, spożywanych w równych odstępach czasowych co 3-4 godziny. Proponuję zaplanować sobie dokładnie pory posiłków i przestrzegać ich co do minuty także w dni wolne od pracy i szkoły. Poszczególne dania nie muszą, a nawet nie powinny być jednakowo obfite. Naturalne jest, że obiad będzie większym posiłkiem niż drugie śniadanie. Ważne, że w ciągu całego dnia nasz organizm będzie otrzymywał „paliwo”, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Kiedy zależy nam na krzewieniu dobrych nawyków wśród naszych bliskich, zwłaszcza dzieci, warto samemu dawać dobry przykład. Zdarza się, że obserwujemy „dziedziczenie otyłości”. 70% dzieci, których rodzice są otyli, także cierpi na tę chorobę. Wynika to w głównej mierze z czerpaniu złych nawyków z domu rodzinnego. Dzieci to świetni obserwatorzy i nawet jeśli nie zależy im na powielaniu wzorców zachowań swoich rodziców, zazwyczaj robią to nieświadomie. Dlatego w trosce o zdrowie naszych bliskich, warto wprowadzić zasadę regularności posiłków dla wszystkich domowników i bezwzględnie jej przestrzegać.

Dobrym pomysłem jest uzupełnienie zdrowych (regularnych!) posiłków aktywnością fizyczną. Kolejny artykuł będę więc dedykował amatorom sportu i przedstawię najbardziej popularne błędy treningowe, których unikanie da nam szansę na zdrową redukcję zbędnych kilogramów.
 
Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy