polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 27 kwietnia 2016

Dzień Polonii i Polaków za Granicą: #MamTęMoc – Jestem Polakiem

Co sprawia, że mimo wielu lat spędzonych na emigracji wciąż czujemy dumę z bycia Polakami? Czy to specyficzne polskie wychowanie w oparciu o wartości rodzinne – wspólne obchodzenie świąt, które nie mogą obyć się bez półmisków pełnych pierogów i pachnących wypieków? Czy to nasze zamiłowanie do kwaszenia i wekowania jedzenia rozmaitej maści, którego nie podziela żadna inna nacja na świecie? Czy to znajomość jednego z najtrudniejszych języków świata – polskiego, który przez dwu- i trójznaki większości ludziom wydaje się tajemniczy i nieprzystępny? Jakie polskie nawyki są dla Ciebie oczywiste, a budzą zdziwienie wśród znajomych obcokrajowców?

Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest dobrą okazją do tego, żeby przypomnieć sobie czemu jesteśmy dumni z bycia Polakami. Dla każdego z nas może oznaczać to coś innego. Niektórzy mogą pochwalić się wybitną znajomością polskiej literatury. Innym na dźwięk hymnu kręci się łezka w oku. Wierzymy, że definicji Polskości jest tyle, ilu Polaków. Pokażmy wspólnie, czym jest Polskość z perspektywy emigranta – jakie polskie cechy w nas zostają, jakie właściwości są „zakodowane w naszym DNA”.


Z okazji święta Polaków za granicą zachęcamy do włączenia się w polonijną akcję z użyciem hasztagu #MamTeMoc. Podziel się swoimi doświadczeniami – stwórz zabawnego mema o specyficznych polskich sytuacjach i opublikuj go na swoim profilu z hasztagiem #MamTeMoc. Udostępnij ten artykuł. Opublikuj wpis na twitterze czy facebooku z hasztagiem #MamTeMoc opisujący czym jest dla Ciebie polskie pochodzenie.

Pokażmy, że mimo odległości możemy stworzyć wspólnotę. Łączymy się pod hasztegiem #MamTęMoc! Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Edukacji Polonijnej koordynująca projekt Polskie Szkoły Internetowe Libratus, która zapewnia dostęp do bezpłatnej polskiej edukacji dla małych Polaków na całym świecie.

Maja Haber
Polskie Szkoły Internetowe Libratus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy