polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała 17 kandydatów. Zarejestrowanymi i prawidłowo zweryfikowanymi przez PWN kandydatami są: Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat (Lewica), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Karol Nawrocki (Prawo i Sprawiedliwość), Joanna Senyszyn (b. SLD), Rafał Trzaskowski (Platforma Obywatelska), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) i Adrian Zandberg (Razem). * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: "Kierując się względami humanitarnymi, dziś od godz. 18 strona rosyjska ogłasza wielkanocny rozejm. Rozkazuję zaprzestać wszelkich działań wojennych na ten okres" – oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin. Moskwa podkreśliła, że tego samego kroku oczekuje od Ukrainy.
POLONIA INFO:

środa, 27 kwietnia 2016

Dzień Polonii i Polaków za Granicą: #MamTęMoc – Jestem Polakiem

Co sprawia, że mimo wielu lat spędzonych na emigracji wciąż czujemy dumę z bycia Polakami? Czy to specyficzne polskie wychowanie w oparciu o wartości rodzinne – wspólne obchodzenie świąt, które nie mogą obyć się bez półmisków pełnych pierogów i pachnących wypieków? Czy to nasze zamiłowanie do kwaszenia i wekowania jedzenia rozmaitej maści, którego nie podziela żadna inna nacja na świecie? Czy to znajomość jednego z najtrudniejszych języków świata – polskiego, który przez dwu- i trójznaki większości ludziom wydaje się tajemniczy i nieprzystępny? Jakie polskie nawyki są dla Ciebie oczywiste, a budzą zdziwienie wśród znajomych obcokrajowców?

Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest dobrą okazją do tego, żeby przypomnieć sobie czemu jesteśmy dumni z bycia Polakami. Dla każdego z nas może oznaczać to coś innego. Niektórzy mogą pochwalić się wybitną znajomością polskiej literatury. Innym na dźwięk hymnu kręci się łezka w oku. Wierzymy, że definicji Polskości jest tyle, ilu Polaków. Pokażmy wspólnie, czym jest Polskość z perspektywy emigranta – jakie polskie cechy w nas zostają, jakie właściwości są „zakodowane w naszym DNA”.


Z okazji święta Polaków za granicą zachęcamy do włączenia się w polonijną akcję z użyciem hasztagu #MamTeMoc. Podziel się swoimi doświadczeniami – stwórz zabawnego mema o specyficznych polskich sytuacjach i opublikuj go na swoim profilu z hasztagiem #MamTeMoc. Udostępnij ten artykuł. Opublikuj wpis na twitterze czy facebooku z hasztagiem #MamTeMoc opisujący czym jest dla Ciebie polskie pochodzenie.

Pokażmy, że mimo odległości możemy stworzyć wspólnotę. Łączymy się pod hasztegiem #MamTęMoc! Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Edukacji Polonijnej koordynująca projekt Polskie Szkoły Internetowe Libratus, która zapewnia dostęp do bezpłatnej polskiej edukacji dla małych Polaków na całym świecie.

Maja Haber
Polskie Szkoły Internetowe Libratus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy