polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 30 kwietnia 2016

Ogromna kolekcja map w wolnym dostępie. Również Polski

Polska przedstawiona w atlasie Theatrum Orbis Terrarum
flamandzkiego kartografa, Abrahama Orteliusa
(domena publiczna)
Do użytku internautów została oddana jedna z największych kolekcji kartograficznych na świecie, zawierająca blisko 67 000 map, atlasów, książek i ilustracji. W kolekcji jest tez ogromna ilość historycznych map Polski.

Prezes wydawnictwa Cartography Associates, David Rumsey, kolekcjonuje mapy od lat 80. Jego zbiór liczy 150 000 map, a od 1996 r. był stopniowo digitalizowany i udostępniany w sieci. Aktualnie za pośrednictwem Internetu można swobodnie (ale nie w celach komercyjnych) korzystać z 67 000 map Rumseya.

piątek, 29 kwietnia 2016

Wyczyn Roku: Kolos dla rowerzystów z Amazonki!

Polish Travel Oscar – Kolos 2015
 Gdynia, 13  Marzec 13, 2016 . Fot. A. Chmielinski
Przez ostatnie sześć miesięcy razem z braćmi Dawidem Andresem i Hubertem Kisińskim podróżowaliśmy po Amazonce, startując znad Pacyfiku, by dotrzeć do stałego źródła rzeki w jeziorze Ticlla Cocha wysoko w Andach, gdzie zaczęła się amazońska wyprawa, a potem po pokonaniu ponad 8 tysięcy kilometrów znaleźć się na brazylijskiej plaży nad Atlantykiem. Wydawało się, że dotarcie do celu u ujścia Amazonki w oceanie jest już wystarczającą nagrodą dla rowerzystów. W Gdyni uhonorowano ich osiągnięcie jeszcze inną, symboliczną i wielce znaczącą nagrodą.
Z Amazonki do Gdyni

Zarośnięci i w kaloszach, a więc w konwencji ostatnich sześciu miesięcy spędzonych na Amazonce, bracia Dawid Andres i Hubert Kisiński wkroczyli w niedzielę na scenę gdyńskiej Areny, by odebrać KOLOSA 2015 w kategorii „Wyczyn”. Kompletnie zaskoczeni przyznaną nagrodą, swoją wzruszającą reakcją doprowadzili do łez niemal połowę audytorium.

czwartek, 28 kwietnia 2016

Czy rządzący w Polsce kwestionują państwo?

Gmach  Sądu Najwyższego RP w Warszawie.
Fot. C.Szabla (Wikimedia)
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sadu Najwyższego podjęło uchwałę, o respektowaniu wszystkich wyroków Trybunału Konstytucyjnego, bez względu na to, czy zostaną przez Rząd opublikowane czy nie. W praktyce ta uchwała ratuje Polskę przed problemami z dychotomią systemu prawa wynikającego ze złamania Konstytucji przez opcję rządzącą, ponieważ wszystkie Sądy powszechne i wojskowe w Polsce będą orzekać w oparciu o znany system orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.

Uchwałę tą skomentowała jedna z Posłanek PiS, słowami które są po prostu niedopuszczalne. To jest coś niesamowitego, że Poseł na Sejm RP, prawdopodobnie w pełni świadomy swoich słów coś takiego powiedział. Trudno jest, bowiem to w ogóle w odniesieniu do Sądu Najwyższego Rzeczpospolitej w jakikolwiek sposób skomentować . Otóż zdaniem pani Poseł zebrał się zespół kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy! Jeżeli te słowa były skierowane pod adresem składu Sądu, to się musi skończyć ukaraniem pani Poseł, która w ten oto sposób okryła się hańbą, albowiem to są słowa niegodne. Wynika z nich brak szacunku do jednej z kluczowym instytucji państwa, jak również do ludzi, którzy ją tworzą. Mówimy o najbardziej znamienitych prawnikach w Polsce!

Andriej Bobrowski: Ja sam mam polskie korzenie

Andriej Bobrowski podczas pokazu filmu Agnieszki Piwar
"Rajd Katyński - śladami pamięci". Fot. pssw.haller
W Rosji mamy takie przysłowie: „Bliski sąsiad jest lepszy niż daleki krewny”. Zachodnia polityka zmierza do osłabienia i zniszczenia naszej wspólnej historii i wzajemnego szacunku. Myślę, że istnieją w tym przyczyny ekonomiczne i polityczne – mówi w rozmowie z Agnieszką Piwar dla Myśli Polskiej Andriej Bobrowski, kierownik motocyklowego rajdu „Drogi Zwycięstwa” z Moskwy do Berlina.

29 kwietnia wyruszycie z Moskwy na Berlin. Wasz motocyklowy rajd, podobnie jak w latach ubiegłych poświęcony jest Dniu Zwycięstwa, który obchodzicie w Rosji w rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jaki jest najważniejszy cel Waszej wyprawy?
 
- Tak, rzeczywiście, 29 kwietnia z Moskwy wystartuje coroczny motocyklowy rajd z cyklu „Drogi Zwycięstwa” – na Berlin 2016, poświęcony 71. rocznicy rozgromienia faszystowskiej hydry przez wojska sowieckie. Cena zwycięstwa ogromna – 27 milionów ofiar. Dla porównania, liczba ludności w Polsce w 1939 roku wynosiła 35 mln. Dlatego uważam, że mamy prawo do realizacji naszego świętego długu, czcić pamięć naszych dziadów na każdym obszarze w dowolnym momencie – to jest naszym głównym celem.

środa, 27 kwietnia 2016

Wakacyjne i Anzacowe spotkanie harcerzy w Sydney

Harcerze na paradzie Anzac Day w Sydney. Fot. D.Douglas
 Polscy harcerze wzięli udział w miniony weekend w uroczystościach Anzac Day w centrum Sydney oraz w Ashfield. Koniec dwutygodniowych szkolnych wakacji  sydnejska brać harcerska spędziła aktywnie  też na pływalni i na strzelnicy łuczniczej   o czym pisze  harcmistrzyni Halina Prociuk.


Wakacje, wakacje i już po wakacjach. Cóż to nasze harcerskie pociechy robiły w tym odpoczynkowym czasie? Oprócz regularnych zbiorek zuchu pojechały na basen kąpielowy. Bardzo dzielnie tam pływały i wykonywały różne ćwiczenia wodne.  Szło im to wyśmienicie. Myślimy, że chyba ktoś z tej grupy w przyszłości będzie wytypowany do pływackiej grupy na Olimpiadę. 

Dzień Polonii i Polaków za Granicą: #MamTęMoc – Jestem Polakiem

Co sprawia, że mimo wielu lat spędzonych na emigracji wciąż czujemy dumę z bycia Polakami? Czy to specyficzne polskie wychowanie w oparciu o wartości rodzinne – wspólne obchodzenie świąt, które nie mogą obyć się bez półmisków pełnych pierogów i pachnących wypieków? Czy to nasze zamiłowanie do kwaszenia i wekowania jedzenia rozmaitej maści, którego nie podziela żadna inna nacja na świecie? Czy to znajomość jednego z najtrudniejszych języków świata – polskiego, który przez dwu- i trójznaki większości ludziom wydaje się tajemniczy i nieprzystępny? Jakie polskie nawyki są dla Ciebie oczywiste, a budzą zdziwienie wśród znajomych obcokrajowców?

Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest dobrą okazją do tego, żeby przypomnieć sobie czemu jesteśmy dumni z bycia Polakami. Dla każdego z nas może oznaczać to coś innego. Niektórzy mogą pochwalić się wybitną znajomością polskiej literatury. Innym na dźwięk hymnu kręci się łezka w oku. Wierzymy, że definicji Polskości jest tyle, ilu Polaków. Pokażmy wspólnie, czym jest Polskość z perspektywy emigranta – jakie polskie cechy w nas zostają, jakie właściwości są „zakodowane w naszym DNA”.

wtorek, 26 kwietnia 2016

Byli prezydenci RP apelują do Polaków. Czy skutecznie?

List podpisali m.in. b prezydenci: Lech Wałęsa,  Aleksander
Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.
 Fot. M. Koziczyński (Wikimedia -  Senat RP -cc)
"Najbliższe miesiące zadecydują o losie praworządności i demokracji w Polsce.
Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza zejść z drogi niszczenia porządku konstytucyjnego, paraliżowania pracy Trybunału Konstytucyjnego i całej władzy sądowniczej." - piszą w bezprecedencowym otwartym liście byli przezydenci RP - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz byli ministrowie i działacze Solidarności z lat 80-tych. List opublikowały główne portale medialne w Polsce.
 
Sygnatariusze listu apelują do wszystkich Polaków "o kierowanie się w codziennej pracy i działaniu porządkiem prawnym zgodnym z Konstytucją". - Próba stworzenia przez PiS porządku własnego jest uzurpacją władzy - ostrzegają . Wzywają też  polityków obozu rządzącego, którym drogie są państwo i demokracja, do odmowy udziału w ich niszczeniu.

6. zebranie Stowarzyszenia Bumerang Polski - Bumerang Media

Członkowie Bumeranga po tegorocznym zebraniu: Janusz
Nawrocki, Jarek Ławonski, Iwona Pruszyńska, Marek Weiss,
Marysia Koter-Rosiak i Krzysztof Bajkowski. fot.BP
Jak co roku w kwietniu członkowie Stowarzyszenia  Bumerang Polski – Bumerang Media Inc. zebrali się na spotkaniu podsumowującym minione 12 miesięcy edycji polsko-australijskiego magazynu internetowego Bumerang Polski oraz imprez organizowanych przez Stowarzyszenie.  Wybraliśmy nowy zarząd na kolejną kadencję: Krzysztof  Bajkowski – prezes, Maria Koter-Rosiak – sekretarz i Jarek Ławoński – skarbnik.  Dyskutowaliśmy też o celach na kolejny rok działalności medialnej Bumeranga Polskiego.

Tym razem doroczne spotkanie odbyło się w Museum of Contemporary Art przy Circular Quay w Sydney. Czerpiąc natchnienie  z inspirujących widoków zatoki sydnejskiej rozpościerających się z dachu muzeum dyskutowaliśmy nad celami działalności medialnej , kierunkami dalszego rozwoju Bumeranga Polskiego, który w ubieglym roku obchodził już swe 5 lecie istnienia w globalnej, polonijnej sieci internetu. 

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Przedterminowe wybory? MalcolmTurnbull rzuca wyzwanie

Malcolm Turnbull - 29 premier Australii i lider Liberal Party
Caricature by Donkey Hotey (cc)
A więc prawdopodobnie będzie oficjalnie doraźne - aczkolwiek już poprzednio wielokrotnie "pogróżkowo"  zapowiadane od wielu tygodni przez liberalnego premiera koalicyjnego, konserwatywnego, liberalno-narodowego rządu Malcolma Turnbulla przedterminowe "podwójne rozwiązanie" (Double Dissolution - DD) obu izb australijskiego federalnego parlamentu przez reprezentującego uroczyście 90-letnią tytularną Królową Australii Elżbietę II Generalnego Gubernatora (GG) Australii  Gen. Sir'a Petera Cosgrove. Potem - najprawdopodobniej, ponieważ w obecnej sytuacji politycznej w międzyczasie zawsze cóś jeszcze może wydarzyć się - zostaną rozpisane przedterminowe federalne wybory na 2 lipca br.

 Nie można rozwiązać parlamentu wcześniej. Ponieważ w trybie administracyjnym (oczywiście w kontekście rozgrywek politycznych) już przyspieszono o tydzień na  wieczór  3 maja wniesienie kolejnego, kluczowego w  kontekście polityczno-wyborczym federalnego pakietu budżetowego na rok finansowy 2016-17. Przywódca laburzystowskiej federalnej parlamentarnej opozycji Bill Shorten ma konstytucyjne prawo do wygłoszenia 5 maja swojej  "opozycyjnej oceny" pakietu budżetowego ("Speech in Reply) - w decydującej o składzie rządu federalnej izbie niższej (House of  Representatives). Dopiero wtedy premier Malcolm Turnbull formalnie będzie mógł wystąpić "do GG o DD". Oczywiście w międzyczasie sytuacja polityczna w Australii będzie zaostrzać się z dnia na dzień, potem z godziny na godzinę. W międzyczasie przedterminowo wznowił swe obrady federalny parlament.

Od dobrej zmiany do zmiany absolutnej

Fot. Obserwator Polityczny
Już chyba nikt nie jest zaskoczony ani przegraną pana Komorowskiego, ani zwycięstwem obozu dobrej zmiany, to naturalna zmiana na naszej scenie politycznej. Czy można było spodziewać się czegoś innego po tylu latach zadowolonych z własnej sytości ludzi? Zwłaszcza przy tak niesłychanie wysublimowanej taktyce opozycji, która jak się okazało bardziej jest opozycją, niż partią zdolną do sprawowania władzy.

W działaniu rządzących, pomimo wrażenia generalnego chaosu, albowiem nikt nie rozumie, dlaczego wszczęto wojnę o coś tak szybko zmieniającego się jak Trybunał Konstytucyjny – jest jednak widoczny pewien wewnętrzny plan. Oczywiście stoi za nim geniusz wielkiego polityka obozu dobrej zmiany, przez co plan jest spójny, ale posiada jeden istotny słaby element, – nie rozwiązuje problemu następstwa w przywództwie w obozie dobrej zmiany, chociaż teoretycznie temu ma służyć. W dużym uproszczeniu, rządzący mają zamiar rządzić, co najmniej dwie kadencje, zarówno w Sejmie jak i Pałacu, przy czym ta druga kadencja miałaby być już czymś więcej, chodzi o proklamowanie nowego państwa, nadanie kolejnego numeru Rzeczpospolitej, to byłoby ukoronowanie wielkiego życiowego dzieła przywódcy tej partii, przed ostatecznym zrzeczeniem się władzy z powodów naturalnych, ale już w warunkach zakładających przewidywalne następstwo.

niedziela, 24 kwietnia 2016

Otwarcie wystawy o Św. Janie Pawle II w szkole w Canberze


Fot. Ambasada RP, Canberra
W dniu 4 kwietnia Ambasador RP Paweł Milewski otworzył uroczyście w St John Paul II College w Canberze wystawę pochodzącą z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na temat św. Jana Pawła II zatytułowaną „Jan Paweł II – dar Polski dla świata”.

Wystawa prezentuje życie oraz pontyfikat JPII w formie profesjonalnie przygotowanych 12-stu plansz ze zdjęciami oraz z opisami również w języku angielskim. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele organizacji kościelnych Canberry, kierownictwa szkoły, nauczyciele oraz uczniowie w łącznej liczbie około 350 osób.

sobota, 23 kwietnia 2016

XI Polonijny Festiwal „Losy Polaków". Zaproszenie

W listopadzie  odbędzie się w Warszawie  XI Polonijny Festiwal „Losy Polaków" .  Będzie gromadził filmy, programy radiowe, teledyski i strony internetowe związane z życiem Polaków, a także z Obchodami Chrztu Polski oraz Światowymi Dniami Młodzieży. Zgłoszenia organizatorzy będą przyjmować do 30 września br. Zapraszają też Polonię australijską do wzięcia udziału.

 XI Polonijny Festiwal „Losy Polaków” to przegląd profesjonalnych i amatorskich działań multimedialnych z zakresu: filmu fabularnego, dokumentalnego i amatorskiego, telewizji, radia, internetu, wydawnictw z dziedziny literatury, muzyki czy sztuk plastycznych. Nadesłano już pierwsze prace z Kazachstanu, Słowacji, Polski i USA.

Uroczyste zakończenie Polonijnego Festiwalu planowane jest 12 i 13 listopada 2016 r. w Warszawie.

piątek, 22 kwietnia 2016

Konrad Gaca radzi: Regularność posiłków – dlaczego to takie ważne?

Jedzenie, kiedy akurat jest czas; jedzenie tylko w razie uczucia głodu; jedzenie z nudów; podjadanie; obfita obiadokolacja po całym dniu bez posiłków; brak śniadań – oto lista najczęstszych „grzechów” przeciwko zasadzie regularności spożywania posiłków. O regularności w temacie żywienia mówi się tak dużo, że brzmi już prawie jak banał. Dlaczego jest ona tak ważna?

 
Na samym początku warto zadać sobie pytanie: dlaczego chcę się dobrze i zdrowo odżywiać oraz co już teraz robię w tym kierunku. Wielu z nas studiuje wnikliwie etykiety na produktach, pamięta o tym, żeby się nie przejadać lub kupuje tylko produkty z ekologicznych upraw. Dodanie do tej listy regularności spożywania posiłków powinno być wówczas priorytetem. W dzisiejszych czasach pełnych pośpiechu i niepewności nie będzie to łatwe, ale gwarantuję, że warte zachodu.

czwartek, 21 kwietnia 2016

Rodzinne grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick

Belango State Forest. Grzybobranie 2016 z Polską Szołą w Randwieck. Fot. M.Aloszyn
Piknik rodzinny organizowany przez Polską Szkołę w Randwick już na stałe zapisał się w kalendarzu kulturalnym szkoły.  W Niedzielę, 3 kwietnia 2016 roku do Belanglo State Forest przyjechało ponad 200 osób związanych z Polską Szkołą w Randwick.

Zbieranie grzybów to wielowiekowa polska tradycja, którą Pani Prezydent Alicja Magda Batorowicz wraz z zarządem szkoły i kadrą nauczycielską starają się kultywować na australijskiej ziemi.  Tegoroczne jesienne Grzybobranie, pomimo braku urodzaju, przyczyniło się do integracji polskiej społeczności. Leśne owoce udało się znaleźć nielicznym, ale zbiory najwytrwalszych grzybiarzy zostały zważone i wyróżnione.  

Odwrót Obu Wielkich z Bliskiego Wschodu

Narada Obamy z Putinem
Zmiany w świecie zachodzą nagle, ale zdajemy sobie z nich sprawę z dużym opóźnieniem. Thierry Meyssan, który w 2012 r. zapowiadał bezpośrednią interwencję rosyjską w Syrii (która stała się namacalnym faktem dopiero po trzech latach), obecnie zapowiada odwrót Obu Wielkich z Bliskiego Wschodu.

W nadchodzących latach Bliski Wschód będzie musiał sam rozwiązywać swoje problemy. Stany Zjednoczone, które narzucają regionowi swoja wolę od drugiej wojny światowej, oraz Rosja, która walczyła przeciwko dżihadystom w Syrii, nie zamierzają nadal odgrywać w nim wiodącej roli. Narody bliskowschodnie, które mocarstwa kolonialne w ciągu stuleci sprowadziły do roli dzieci i które rozgrywały je – jedne przeciwko drugim – odtąd będą musiały zachowywać się, jak dorosłe.

środa, 20 kwietnia 2016

Najstarsza spośrod koronowanych. Królowa Elżbieta II kończy 90 lat!


Królowa Elżbieta II.
 Fot.Joel Rouse/Wikipedia

Królowa Elżbieta II kończy jutro 90 lat. 9 września ubiegłego roku monarchini została najdłużej panującym z 41 monarchów w historii Wielkiej Brytanii, służącym Zjednoczonemu Królestwu i Wspólnocie Narodów. Wyprzedziła tym samym swoją praprababkę, królową Wiktorię.


 
21 kwietnia 1926 roku przyszła na świat pierwsza córka księcia Yorku: Alberta (późniejszego króla Jerzego VI) i Elżbiety Bowes-Lyon: Elżbieta Aleksandra Maria Windsor. Pierwsze imię dziewczynka otrzymała po swojej matce, drugie po prababce: królowej Aleksandrze (1844 - 1925), a trzecie po babce: królowej Marii (1867 - 1953). Jako dziecko była nazywana przez swoją rodzinę "Lilibet". Dzieciństwo spędziła przy Piccadilly Road 145.   

Jej wychowaniem zajmowała się niania, późniejsza pokojówka królowej, Margaret MacDonald, zwana "Bobo". Elżbieta była posłusznym dzieckiem, ale doskonale zdawała sobie sprawę ze swojej pozycji. Legendą obrosło już pewne wydarzenie z 1930 roku. Przyszły brytyjski premier Neville Chamberlain zwrócił się do niej "Dzień dobry, mała damo." Księżniczka odpowiedziała mu wtedy: "Nie jestem małą damą, jestem księżniczką Elżbietą." Jako wnuczka panującego brytyjskiego monarchy miała prawo do tytułu "Jej Królewskiej Wysokości". Jej pełen tytuł brzmiał wtedy: Jej Królewska Wysokość, Księżniczna Elżbieta z Yorku. Kiedy się urodziła, była trzecia w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, po swoim stryju, księciu Walii i ojcu. Mimo iż jej narodzinom towarzyszyło zainteresowanie społeczeństwa, było wówczas mało prawdopodobne, że Elżbieta odziedziczy tron Wielkiej Brytanii.

wtorek, 19 kwietnia 2016

Nie będzie żadnych baz NATO w Polsce!

Amerykanie twierdzą, że Polska jest jednym z ich najważniejszych sojuszników. Teraz wyrażnie powiedzieli zdecydowane „nie” utworzeniu na terytorium polskim stałych  baz NATO.  O ich budowę zabiegał intensywnie minister spraw zagranicznych Polski, Witold Waszczykowski.

W trakcie trwającego w miniony weekend w Bratysławie Global Security Forum GLOBSEC 2016 niemiecka minister obrony narodowej Ursula von der Leyen oraz wysoki urzędnik Pentagonu James Townsend oświadczyli, że NATO nie wybuduje w Polsce stałych baz. To, że w NATO  nie ma wsparcia dla głównego polskiego postulatu ostatnich dwóch lat, czyli stałych baz na wschodniej flance, było wiadomo już w Newport i od czasu poprzedniego szczytu niewiele się zmieniło – informuje Polityka. Teraz na  Forum GLOBSEC  wypowiedziano to wprost bez owijania w bawelnę. Szefowa resortu obrony Niemiec, obstawiana przez niektórych niemieckich polityków jako następczyni Angeli Merkel  otwarcie mówiła, że wynika to z poszanowania przez Zachód Aktu Stanowiącego NATO-Rosja z 1997 r.

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Kto kogo prowokuje na Bałtyku

Rosyjski jet tuż obok amerykańskiego niszczyciela na Baltyku
Na zaproszenie Polski, na wody Bałtyku wpłynął amerykański niszczyciel USS „Donald Cook” i razem z polskimi żołnierzami na pokładzie rozpoczął wspólne manewry morskie bardzo blisko rosyjskiej granicy i bazy Floty Bałtyckiej FR. Morza terytorialne Polski i Rosji stykają się nieopodal Bałtyjska a wewnętrzne wody morskie graniczą na Zalewie, zwanym po stronie polskiej Wiślanym, a po rosyjskiej – Kaliningradzkim.

Naturalną koleją rzeczy ze strony Rosjan było zademonstrowanie Amerykanom i Polakom na uzbrojonym niszczycielu - poziomu ochrony rosyjskich granic przed szpiegowaniem oraz intruzami i potencjalnymi agresorami. Rosja poderwała swoje samoloty a lotnicy rosyjscy pokazali, co potrafią. Po ich przelotach nad amerykańskim okrętem i samolotem szpiegowskim, w USA, NATO i Polsce zapanowała totalna histeria.

niedziela, 17 kwietnia 2016

Trzy dni podniosłych celebracji 1050 lat Chrztu Polski

Zgromadzenie Narodowe w Poznaniu 15 kwietnia 2016r.
Fot. P.Kula (cc) 
Dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości w piątek, 15 kwietnia 2016 r. o godz. 12.00 w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się uroczyste Zgromadzenie Narodowe, pierwsze w historii Polski poza stolicą. Trzydniowe  wspólne państwowo-kościelne celebracje odbyły się w historycznych miejscach początków  państwa polskiego: na Ostrowie Lednickim, w Gnieżnie i w Poznaniu.

 W Poznaniu w Zgromadzeniu Narodowym Sejmu i Senatu w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich poza parlamentarzystami wzięli udział także prezydent, szefowa rządu, ministrowie oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski a także głowy kościołów innych obrządków chrześcijańskich. W wygłoszonym orędziu Prezydent Andrzej Duda nazwał  chrzest Mieszka I najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu.
- Konstytucjonalizm, demokratyczne państwo prawa, powszechne prawo międzynarodowe, ruch robotniczy i emancypacyjny, nowoczesny etos debaty publicznej korzeniami tkwią głęboko w dziedzictwie chrześcijańskim - podkreślał w swym orędziu Andrzej Duda.

sobota, 16 kwietnia 2016

Już więcej Polaków popiera KOD niż PiS


Aż 40 proc. Polaków popiera Komitet Obrony Demokracji. PiS ma poparcie o 8 pkt. proc. mniejsze. Co ciekawe, z obrońcami demokracji sympatyzują nawet wyborcy Andrzeja Dudy i PiS. KOD zaistniał w świadomości niemal trzech czwartych Polaków - wynika z sondażu TNS Polska dla „Gazety Wyborczej”. Działania Komitetu popiera 40 proc. respondentów, przeciwko jest 28 proc. Co czwarty badany o KOD nie słyszał.

więcej

KOD powstał 18 listopada 2015 roku. Założył go Mateusz Kijowski, zainspirowany tekstem „Trzeba założyć KOD” autorstwa Krzysztofa Łozińskiego, byłego działacza Komitetu Obrony Robotników z czasów PRL. Od tamtej pory KOD konsekwentnie organizuje w wielu miastach Polski protesty w obronie rządów prawa, poszanowania konstytucji i odpolitycznienia mediów publicznych.


piątek, 15 kwietnia 2016

Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest?

NBP wyemitował nowy banknot z okazji 1050 rocznicy
chrztu Polski. Projektant: Krystian Michalczuk.

Wraz z momentem, gdy barbarzyński wódz obmył swe ciało w rytualnym basenie i zmówiono nad nim chrześcijańskie modlitwy – wprowadził swój kraj na karty historii. Pytanie tylko czy wychowany w warunkach ciągłej walki o bogactwa i władzę plemienny lider myślał o przyszłości rodzącego się państwa czy może kierował się prostym egoizmem – kręcącym się wokół pieniędzy i jego własnych kompleksów.

W 966 roku Polska, przyjmując chrzest, weszła w krąg cywilizacji europejskiej. Chrzest był niejako oficjalnym potwierdzeniem państwowości tworzącego się przez wiele lat słowiańskiego władztwa. Chrześcijańskie państwo Mieszka I zyskiwała osobowość prawną, stawało się częścią wspólnoty międzynarodowej – powiedzielibyśmy dzisiaj. Chociaż okoliczności przyjęcia chrztu przez księcia Polan i jego poddanych giną w pomroce dziejów, to nie ulega wątpliwości, że akt ten zmienił diametralnie sposób życia naszych przodków. To wielkie w naszych dziejach wydarzenie uruchomiło proces przyjmowania zachodniochrześcijańskich wzorców prawnych, społecznych i ekonomicznych. Dawało Polsce Mieszka I prawo i możliwość korzystania z osiągnieć antyku czy renesansu karolińskiego.

czwartek, 14 kwietnia 2016

1050 lat temu. Przełomowe wydarzenie dla Polski i Polaków

PEKA (Poznanńska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna)
 na 1050-lecie CHRZTU POLSKI
Materiały prasowe ZTM Poznań
Dziś w Gnieżnie  i Poznaniu rozpoczynają się trzydniowe centralne  obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski pod   Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.  Z udziałem Episkopatu Polski, przedstawicieli Episkopatów Europy, parlamentarzystów - Głowa Państwa zloży kwiaty na grobie pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego w Złotej Kaplicy katedry poznańskiej na  Ostrowie Tumskim.

 Wśród szeregu podniosłych wydarzeń odbęda się m.in. na terenie Międzynarodowych Targow Poznanskich  uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, czyli zjednoczonych izb Sejmu i Senatu ( pierwsze w historii Polski poza Warszawą). Prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie do narodu. Zapowiedziane jest  jubileuszowe prawykonanie  "Oratorium 966.pl" Jacka Sykulskiego a w sobotę kilkugodzinne celebracje na stadionie Lecha  w tym msza św. z chrztem dorosłych i posłaniem pod przewodnictwem kardynała Pietro Parolina, legata papieskiego oraz koncert jubileuszowy , który wypełni musical "Jesus Christ Superstar" realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. Podczas uroczystości Poznań zafundował wszystkim celebrującym bezpłatna komunikację miejską.


środa, 13 kwietnia 2016

Rada Europy w obronie wolności mediów i dziennikarzy

Dziś w Strasburgu,  Rada Europy przyjęła szereg wytycznych mających na celu zapewnienie ochrony Dziennikarstwa i bezpieczeństwo dziennikarzy w 47. państwach członkowskich. W zaleceniu, Komitet Ministrów poparł decyzję w sprawie dokonania przeglądu krajowych przepisów i praktyk dotyczących wolności mediów, aby upewnić się, że są zgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Sekretarz Generalny Thorbjørn Jagland powiedział: "Dziennikarze i wolne media odgrywają kluczową rolę w każdej funkcjonującej demokracji. Muszą one być dopuszczone do kontrolowania rządzących i narażonych na korupcję. Naszym obowiązkiem jest bronić wolności wypowiedzi i ochrony dziennikarzy. "

Katyń - miejsce nadziei. Premiera filmu "Rajd Katyński" w sieci

Niedawno  w Muzeum Niepodległosci w Warszawie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego Agnieszki Piwar - "Rajd katyński - śladami pamięci", opowiadający o dorocznym Międzynarodowym Motocyklowym Rajdzie Katyńskim na Ziemię Smoleńską i nie tylko. Pisaliśmy o tym tu.  Nie przypadkowo, dokładnie 10 kwietnia, w szóstą rocznice tragicznej śmierci pielgrzymów z prezydentem RP na czele udających się na groby katyńskie, autorka udostępniła swój film dla szerokiej publiczności w Internecie. Dziś przedstawiamy go również w Bumerangu Polskim  wraz z wywiadem z głównym narratorem  i jednocześnie bohaterem  dokumentu, komandorem Rajdu - Wiktorem Węgrzynem.

Reżyserka filmu wierzy w to, że leżący nieopodal Smoleńska Katyń może stać się miejscem nadziei i pojednania polsko-rosyjskiego. Ziemia Smoleńska zawsze zajmowała szczególne miejsce w historii Polski. Od pułków smoleńskich, które być może zadecydowały o losach Bitwy pod Grunwaldem, przez wyprawy Polaków na Moskwę i Smoleńsk, aż po Zbrodnię Katyńską i Katastrofę Smoleńską, ziemia ta ściśle była związana z dziejami nie tylko narodu polskiego, ale także i sąsiednich ludów słowiańskich. Niestety, Katyń – a od 2010 roku także Smoleńsk – nabrały symbolicznego znaczenia jako miejsca niezgody między Polakami i Rosjanami. Czy można odwrócić znaczenie tych symboli i uczynić z nich mosty dla zbudowania pojednania między Polakami i Rosjanami? - zastanawia się autorka filmu Agnieszka Piwar.

wtorek, 12 kwietnia 2016

Ku pamięci obchodów 1000-lecia Chrztu Polski na uchodźstwie

Polskie Millenium upamiętnione
na amerykańskim znaczku pocztowym
Fot. Myvimu (Creative Commons)
W Senacie RP i  na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w 50. rocznicę obchodów 1000-lecia chrztu Polski na uchodźstwie organizowana jest dwudniowa konferencja poświęcona tym wydarzeniom. Konferencja wpisuje się w uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski. Jej celem jest przywrócenie pamięci historycznej naszego społeczeństwa o zapomnianych obchodach milenijnych na uchodźstwie.  

Prasa na całym świecie donosiła o tych obchodach, od Nowej Zelandii i Australii, przez Włochy, Wielką Brytanię, po Kanadę i USA, czy Argentynę. Miały one miejsce wszędzie tam, gdzie mieszkali Polacy. Odbywały się msze święte, marsze, spotkania, konferencje. Te obchody  angażowały lokalne społeczności do wspólnego z Polakami przeżywania tej rocznicy. Były metodą informowania wolnego świata o tym, co dzieje się z narodami za „żelazną kurtyną”. Ten ogromny wysiłek organizacyjny polskiej emigracji zintegrował środowiska niepodległościowe i polonijne. Zdaniem senatora Jana Żaryna, który jest inicjatorem  wspomnianej konferencji obchody milenijne były  ważnym etapem w procesie odzyskiwania wolności przez Polskę. 

poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Holendrzy powiedzieli "nee" Ukrainie

W referendom 61 proc. Holendrów opowiedziało się
przeciw stowarzyszeniu UE z Ukrainą. Fot. Twitter
Społeczeństwo Holandii nie chce stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską, jednak tamtejszy rząd już odpowiednio wcześniej, zanim Naród wyraził swoją wolę – zdołał podpisać stosowne zobowiązania. Jaka to parodia demokracji! Jakie to naiwne! Jakie to cyniczne! Zarazem gdzie tu jest prawda i o co w tym wszystkim chodzi?
 
Faktem jest że referendum miało wymiar obywatelski, bo zorganizowania go żądały partie i organizacje społeczne sprzeciwiające się dalszemu poszerzaniu Unii, jak i samej Unii. Jednakże do urn poszli przecież Holendrzy. Rząd zapowiedział, że weźmie stanowisko społeczeństwa pod uwagę, chociaż decyzje już zapadły. Czy to nie jest arcyciekawe? Pan Mark Rutte – premier Holandii zasugerował, że trzeba rozważyć, czy Holandia powinna ratyfikować traktat. Co prawda frekwencja była marna, ledwo powyżej progu wiążącego wynikiem referendum, ale w końcu to Suweren!

niedziela, 10 kwietnia 2016

Sześć lat po tragedii w Smoleńsku

Znicze na Pl.Piłsudskiego w Warszawie w dniu
katastrofy pod Smolenskiem. Fot. A.Materowicz (cc)

Dziś mija szósta rocznica katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku z prezydentem RP na pokładzie.  Wydarzenie wstrząsnęło całym narodem polskim.

Do tragicznego wypadku lotniczego doszło w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 czasu polskiego. Zginęło w nim 96 osób, wśród nich: prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Światowe Dni Młodzieży i bezpieczenstwo

Campus Misericordiae w Brzegach - miejsce ŚDM 2016
Fot. screenprint YouTube
Niniejszy felieton powstaje w poczuciu wielkiej troski i zaniepokojenia stanem spraw, naświetlanych publicznie przez media, a które mogą w czarnym scenariuszu oznaczać dla naszego państwa poważne kłopoty i tragedie dla ludzi. Zawsze przed poważnymi wydarzeniami masowymi trzeba rozpatrywać wszelkie negatywne scenariusze, tak postępują władze odpowiedzialne, nie mówiąc już o organizatorach.

Zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, poza wymiarem religijnym mają wymiar organizacyjno-ludzki. Jego szczególnym aspektem jest kwestia bezpieczeństwa państwa i ludzi w czasie masowego przemieszczania się, zakwaterowania i powrotu pielgrzymów. Sprawa dotyczy wedle szacunków około dwóch milionów gości, którzy przybędą do naszego państwa, korzystając z istniejących ciągów infrastruktury.

sobota, 9 kwietnia 2016

Polonia w Gosford wspiera Światowe Dni Młodzieży 2016

Parafia Świętego Patryka w Gosford zorganizowała Polską Kolację pragnąc tym samym podziękować parafianom za spontaniczne wsparcie młodym pielgrzymom, którzy wybierają się w tym roku na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, gdzie będą się modlić wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Parafianie otrzymali na kolację próbkę tego, co ich młodzież będzie jadła w Polsce. No, a czego tam nie było! Pani Urszula zrobiła ponad 500 smacznych pierogów a oprócz tego były podane panierowane sznycle kurze wraz z gorącą kapustą kiszoną i kiełbaskami a na deser pączki i „kremówki” - ulubione przez naszego rodaka, Świętego Jana Pawła II, o których to wspominał na spotkaniach z ludem Bożym jak to po maturze z koleżankami i kolegami chodził na „kremówki”, czyli w Polsce znane, jako „napoleonki”, ale teraz to już większość cukierni zmieniła to na „kremówki Ojca Świętego”.

piątek, 8 kwietnia 2016

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Nie daj sobie w kaszę dmuchać!

Kasza jaglana z pomidorem i czosnkiem
Gryczana, jęczmienna, manna, kuskus, pęczak, kukurydziana... Jest wiele rodzajów kaszy i wiele jej zastosowań. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy kasza jest zdrowa?

Kasze po długiej przerwie pomału wracają do łask. Mówi się nawet o ostatniej „modzie” na kaszę jaglaną po tym, jak swoje 5 minut sławy przeżywał kuskus. Kaszę w Polsce jadało się kiedyś często we wszystkich warstwach społecznych. Doceniali ją zarówno chłopi jak i szlachta. Z jednej strony była stosunkowo tania, z drugiej „treściwa”. W XVII w. straciła na popularności i uważana była za pokarm ludzi ubogich i chorych.

 Dziś mamy pod dostatkiem różnego rodzaju produktów spożywczych. Dlaczego nasz wybór miałby paść na kaszę?

Nagrody w konkursie dla dziennikarzy polskich i polonijnych - rozdane

Nagrodzeni dziennikarze z marszałkiem Senatu Stanislawem
Karczewskim. Fot. SenatRP
Agnieszka Czyżewska Jacquemet z Radia Lublin i Magdalena Grzymkowska  z londyńskiej gazety „Tydzień Polski” zwyciężyły w konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Marszałek Stanisław Karczewski 5 kwietnia 2016 r., podczas uroczystości w Senacie, wręczył nagrody i wyróżnienia laureatom.
Tematem XIII edycji konkursu był udział Polonii i Polaków za granicą w życiu gospodarczym, w krajach zamieszkania.
 
Marszałek podziękował laureatom i wszystkim dziennikarzom, którzy nadesłali swoje prace,  za zainteresowanie konkursem i życiem naszych rodaków poza granicami. Podkreślił, że wprawdzie to XIII edycja, ale dla laureatów okazała się szczęśliwa. Powiedział, że Senat docenia rolę mediów polskich i polonijnych w zachowaniu tożsamości narodowej. Dzięki mediom w Polsce i za granicą Polacy, gdziekolwiek się znajdują nie tracą kontaktu z Ojczyzną i językiem polskim. Dodał, że z prac konkursowych wynika, że Polacy odnoszą sukcesy za granicą, mają niezwykłe pomysły na życie i realizują swoje pasje. Zapowiedział, że konkurs będzie kontynuowany.

czwartek, 7 kwietnia 2016

Zwolnienie tempa w świecie mediów

Fot. David Castillo Dominici (FreeDigitalPhotos.net)
Wszyscy już wiemy jak to jest w dobie wszędzie obecnego Internetu, portali społecznościowych i urządzeń mobilnych mogących rejestrować wszystko w dowolnym momencie. Liczy się przede wszystkim szybkość dostarczenia każdej informacji do odbiorców na całym świecie. Ktoś kto się spóźnił, jedynie odtwarza newsy wcześniej opublikowane.

 Najlepiej ten pęd obrazują Internauci walczący o to kto pierwszy skomentuje dany artykuł, w zasadzie nie wiedząc dlaczego (przecież to nie jest żaden konkurs). Jednak gdzieś tam w Wielkiej Brytanii pojawiła się właśnie iskierka nadziei, na zwolnienie tego zatrważającego tempa.

środa, 6 kwietnia 2016

Panama Papers. Podatkowy szwindel wszechczasów?

Graf. Twitter
Światowe media są zajęte wyświetlaniem skandalu związanego z publikacją ogromnego archiwum dokumentów dowodzących istnienia sieci spółek offshore wykorzystywanych przez polityków, urzędników, celebrytów i sportowców. Dokumenty określone skrótem ”Panama Papers” to dokumenty panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca zalożonej przez syna hitlerowskiego żołnierza Waffen-SS. Prawnicy kancelarii od lat 80-tych specjalizowali się w zakładaniu firm w "rajach podatkowych", przede wszystkim na terytoriach zamorskich Wielkiej Brytanii m.in. na  Kajmanach i  Wyspach  Dziewiczych.

Jeden z założycieli panamskiego towarzystwa Mossack Fonseca Ramon Fonseca nazwał wyciek dokumentów „przestępstwem” i „atakiem” na Panamę, donosi Sky News. Podstawą głośnego dochodzenia jest archiwum danych firmy Mossack Fonseca, które składa się z ponad 11 milionów zapisów.

wtorek, 5 kwietnia 2016

Wikileaks: Maile Hilary Clinton odsłaniają plan obalenia rządu w Syrii

Hillary Clinton - Caricature by Donkey Hotey
(creative commons)
Dokument kryjący się pod nazwa UNCLASSIFIED U.S. Departament of State Case No. F-2014-20439 Doc No. C05794498 z dnia 11/30/2015 znaleziony w mailach Hilary Clinton ujawnia plan obalenia rządu w Syrii przez USA w celu destabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie i osłabienia państw – zwłaszcza Iranu – dla wzmocnienia pozycji i bezpieczeństwa Izraela w regionie.

Portal Wikileaks udostępnił archiwum 30 322 maili wysłanych z i do prywatnego serwera Hillary Clinton podczas pełnienia przez nią funkcji Sekretarza Stanu (2009 – 2013). Dokumenty zostały wydane przez Departament Stanu na podstawie żądania zgodnie z amerykańskim Aktem o Wolności Informacji.

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

PSL: Trzeba znieść sankcje wobec Rosji

Fresh Harvest Of Apples. Fot.  Vichaya Kiatying-Angsulee
Coś niesamowitego! Jedna z liczących się partii parlamentarnych w Polsce, partia z długimi tradycjami politycznymi w Polsce, partia która była w koalicji z Platformą Obywatelską, w czasie, kiedy ich wspólny rząd bezmyślnie poparł i nie przeciwstawił się nielegalnym i po prostu głupim sankcjom Unii Europejskiej przeciwko Rosji – mówi dzisiaj o konieczności normalizacji stosunków z Rosją i o zdjęciu sankcji.
 
To Polskie Stronnictwo Ludowe ponosi część odpowiedzialności za to, że te nielegalne i niesprawiedliwe sankcje, łamiące reguły międzynarodowego handlu wprowadzono – a dzisiaj, kierując się interesem polskich rolników i plantatorów, widząc zapewne jak głupia, szkodliwa i żałosna była to polityka – chce się z niej wycofać?

niedziela, 3 kwietnia 2016

"Kisiel" mówił jak było

Żaden Okrągły Stół, żaden Wałęsa i historyczne – bo pokojowe – porozumienie stron w Warszawie, to wszystko był jedynie spisek uknuty na Kremlu i zdrada tych co nazywali się Polakami. Taki scenariusz od lat  wciskają nam rodzime oszołomy i tłuką na tej „sensacji” forsę powielając ją w tysiącach egzemplarzy. Prawda ich nie interesuje, źródła nie interesują bo są zatrute.

Sporo rodaków dało się na to nabrać, bo lubimy wierzyć w spiskowe scenariusze a także wredność bliźnich, przez których cierpimy. Jest w kraju źle, bo nas sprzedali przy Okrągłym Stole, pod którym siedział moskiewski gnom i pociągał Michnika za nogawki. Tym co wierzą, że historia jest jedynie czarna albo biała, a wtedy u progu lat 90. była jedynie czarna bo ktoś inny za Polaków decydował, polecam do przeczytania „Dzienniki okresu transformacji”. Są to nieznane dotychczas w kraju felietony Stefana Kisielewskiego, popularnego „Kisiela”, wygłaszane przez radio dla Polaków w Ameryce i drukowane w weekendowych wydaniach tamtejszego Dziennika Związkowego od kwietnia 1988 roku do września 1991 roku. Miesiąc po ostatniej audycji Kisiel umarł.

sobota, 2 kwietnia 2016

Skarby Polski: Moszna - zamek tysiąca legend

Zamek w Mosznej. Fot. B.Kamiński  (Wikimedia Commons)
Miejscowość Moszna, położona jest na szlaku komunikacyjnym łączącym Prudnik z Krapkowicami. Nazwa jej pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Moschin, rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV wieku. Jak głosi bardzo stara legenda, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. Podobno w jej murach ukryty jest potężny skarb tego zakonu. Grupa rekonstrukcji historycznej Medium z Dobrej, w swoich pokazach zainscenizowała wiele pokazów, ze znaczących dla tej miejscowosci zdarzeń historycznych, na które została zaproszona redakcja Bumaranga Polskiego.

W rękach rodu von Skall

W roku 1679 właścicielami Mosznej, była rodzina von Skall. W 1723 roku, tuż po śmierci właścicielki Urszuli Marii von Skall, wieś przeszła w ręce jej kuzyna nadmarszałka dworu Fryderyka Wielkiego, Georga Wilhelma von Reisewitz. Z tego okresu pochodzi środkowa część dzisiejszego zamku. W roku 1771, wspomniana  rodzina von Reisewitz straciła Moszną, a majątek został zakupiony na licytacji przez Heinricha Leopolda von Seherr-Thossa, którego rodzina posiadała również na własność zamek i dobra w niedalekiej Dobrej.

piątek, 1 kwietnia 2016

Harcerski Wielki Piątek w Marayong

Czuwanie przy Grobie Pańskim w Marayong. Fot. J.Samecka
W Wielki Piątek Sydnejskie Harcerstwo uczestniczyło w Nabożeństwie Męki Pańskiej w Marayong i pełniło warte przy Grobie Bożym do późnych godzin wieczornych. Dwu osobowa warta była zmieniana, co 20 minut.

Zaraz po nabożeństwie Irena Waśko z Anią Chawą zorganizowały ruchliwe zajęcia dla młodzieży.
Spokojniejsza brać harcerska czas miedzy wartami spędziła na Sali Parafialnej pogłębiając swoje wiadomości harcerskie do kolejnych stopni i sprawności.

Większość harcerek zdobywała sprawność Miłośniczki Ziemi Ojczystej ll ( MZO ll).  Bractwo zapoznało się z Dynastia Jagiellonów (1386-1572). Druhna Marysia Nowak omawiając historię Jagiellonów pokazała piękne obrazy naszych panujących Królów i Film o  Bitwie Pod Grunwaldem.