polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 31 marca 2016

Wielkanoc w Polskiej Szkole w Liverpool

Fot. C.Wojciechowska, Polska Szkoła w Liverpool
Polska Szkoła Sobotnia z Liverpool zakończyła pierwszy kwartał nauki 19 marca, a uwieńczeniem kilkutygodniowej nauki było przedstawienie wielkanocne.
 
 W naszej polskiej szkole dbamy o to,aby nie tylko uczniowski…" język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa (…)",ale także, aby nasi uczniowie poznawali polskie tradycje,zwyczaje czy obrzędy.
 
 Zapraszamy do obejrzenia naszego wielkanocnego przedstawienia, gdzie rozśpiewani i zadowoleni uczniowie nie tylko prezentują swoje umiejętności językowe,ale także doskonale się przy tym bawią.

Uśmiechnięte buzie naszych uczniów niech będą zachętą dla tych, którzy nadal się wahają nad tym czy warto posłać dziecko do polskiej szkoły.

środa, 30 marca 2016

"Ink Games" - eksperymentalny koncert w Konsulacie RP

Muzyka grana z nut pisanych atramentem, który ciągle jeszcze nie wysechł. Wykonawcy będą zmuszeni porozumiewać się ze sobą bez możliwości wcześniejszego przećwiczenia utworów. Będą interpretować zapisane znaki pochodzące z różnych źródeł i przenosić je w świat dźwięku. Dokonają również konwersji dźwięku w pismo. Na taki wyjątkowy koncert  zespołu  Hourglass Ensemble zaprasza Konsulat RP w Sydney. 


- Wiele naszych ulubionych klasycznych utworów muzycznych zrodziło się ponad sto lat temu – jednak jako muzycy wiemy, że powstaje pewna szczególna energia i porozumienie, kiedy możemy spotkać się z kompozytorem dzieła i porozmawiać o jego utworze. Czy wiek kompozycji wpływa na naszą interpretację utworów Brucha? Czy byłoby lepiej, gdyby kompozytor był tuż obok nas? - piszą członkowie zespołu Hourglass Ensemble, Ewa Kowalski – flet, Grzes Kinda – fortepian, Andrew Kennedy - klarnet/dyrektor artystyczny i Michelle Urquhart - skrzypce/altówka zapraszając na swój koncert 8 kwietnia w Konsulacie Polskim na Woollahra w Sydney.
 

Tam, gdzie pan może Pana Prezesa pocałować

Fot. paczaizm.pl
Mam apel do kolegów po fachu: przestańmy zadawać głupie pytania. Żadnego kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego nie będzie. Na nikim nie zrobią też wrażenia demonstracje KOD, choćby ich liczebność przebiła pielgrzymki Radia Maryja.

No bo powiedzcie szczerze: czy na miejscu Jarosława Kaczyńskiego poszlibyście na jakikolwiek kompromis?

Jest dość oczywistym, że spora liczba pisowskich ustaw nie przeżyłaby konfrontacji z Trybunałem. Rozszerzenie możliwości inwigilacji obywateli bez sądowej kontroli, oficjalne upartyjnienie mediów publicznych, likwidacja konkursów na kluczowe stanowiska, ograniczenie możliwości dysponowania własną ziemią, czy choćby najnowszy projekt, wyposażający IPN w faktyczną władzę nad samorządami — wojewoda na polecenie Instytutu będzie mógł narzucać samorządom nazwy ulic i obiektów użyteczności publicznej — to wszystko budzi bardzo poważne konstytucyjne wątpliwości. Nawet słynne 500+ mogłoby nie przejść konstytucyjnej kontroli w tym obszarze, w którym państwo różnicuje dzieci wedle kolejności narodzin, co może być uznane za przejaw nierówności wobec prawa.

wtorek, 29 marca 2016

Ks. Jan Kaczkowski przegrał walkę z rakiem

Ks. Jan Kaczkowski (1977-2016)  Fot. D.Robinson
„Nie da się uciec od myślenia o własnej śmierci, będąc śmiertelnie chorym. Zresztą ze śmierci trzeba żartować, bo gdyby śmierć była śmiertelnie poważna, to by nas zabiła” – mówił ksiądz Jan Kaczkowski, jeden z najbardziej znanych polskich duchownych, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny po długiej walce z chorobą nowotworową. Miał 39 lat.

Był nie tylko wyjątkowym kapłanem ale również wybitnym bioetykiem, intelektualistą, a jednocześnie bezpośrednim i ciepłym człowiekiem, który w przystępny sposób przekazywał swoją wiedzę za pomocą nowoczesnych technologii. Był też autorem niezwykle popularnych ksiażek:  „Szału nie ma, jest rak” oraz „Życie na pełnej petardzie”.

Konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży

Mieszko I .  Jan Matejko (domena publiczna)
Pragnąc upamiętnić i rozpropagować przypadające w roku 2016 wielkie rocznice historyczne, w szczególności 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney oraz Ośrodek Duszpasterstwa Polskiego w Sydney ogłaszają konkurs plastyczno-literacki adresowany do dzieci i młodzieży w wieku 4 -18 lat, narodowości polskiej lub mających polskie korzenie, mieszkających na terenie Australii.

 Konkurs polega na wykonaniu w dowolnej formie pracy pisemnej lub plastycznej inspirowanej wydarzeniami z historii Polski. Prace mogą dotyczyć dowolnych wydarzeń z historii Polski, chociaż mile będą widziane te inspirowane Chrztem Polski lub Sienkiewiczowska prozą. Przy ocenie będzie brana pod uwagę oryginalność pracy oraz wierność faktom historycznym.
 

Niezawodny sojusznik w odpalaniu III wojny światowej

Doświadczenie pokazuje, że wojna, aby miała szansę rozkręcić się na całego, musi bazować na podżeganiu do nienawiści. Największym sprzymierzeńcem decydentów tego świata okazują się być środki masowego przekazu. Dla przykładu, w Rwandzie nie doszłoby do masowego ludobójstwa, gdyby ktoś nie zaprojektował, a następnie nie zrealizował planu skłócenia ze sobą zamieszkujących tam plemion Tutsi i Hutu. Narzędziem było radio. Cyklicznie powtarzające się audycje, nakręcające jednych przeciw drugim, w konsekwencji doprowadziły do tego, że maczety poszły w ruch i wyrżnięto ponad milion niewinnych osób. Wszystko działo się w obecności biernie przyglądających się temu wojsk ONZ.


Dwie szatańskie ideologie XX wieku: nazizm i komunizm również chętnie korzystały z możliwości masowego komunikowania się z obywatelami. Modelowym tego przykładem jest produkcja III Rzeszy pt. „Żyd Süss” z 1940 roku. Ten klasyczny nazistowski film propagandowy przedstawił historię jednego Żyda, który popełnił ohydne zbrodnie. Celem tego obrazu – i jemu podobnych – było wykreowanie negatywnego wizerunku Żydów, tak, by naziści mogli z akceptacją Niemców dokonywać swoich antysemickich zbrodni. Dalszy bieg wydarzeń wszyscy znamy. W przypadku bolszewickiej rewolucji w Rosji nieodłącznym elementem były propagandowe ulotki. Ten prosty nośnik przekazu – jak i całą rewolucję – sfinansowały zachodnie banki. Treść ulotek zawsze łączyło jedno: wzniecanie nienawiści do drugiego człowieka. Siła przekazu okazała się być przerażająca – dziesiątki milionów trupów!
 

niedziela, 27 marca 2016

Wielkanoc niesie zawsze nadzieję. Wesołego Alleluja!

Polskie pisanki. Fot. J.Pocztarski (cc by 2.0)
Niech te Święta Zmartwychwstania będą czasem spokoju i zadumy, wniosą nową nadzieję na pomyślność spełnienia planów i marzeń, niech dodadzą nam  wiary i siły, aby łatwiej było pokonywać trudy codziennego życia,  ufniej patrzyć w przyszłość i sprostać nowym wyzwaniom.
 
Wesołego Alleluja!
 
życzy
 
redakcja Bumeranga Polskiego

Do życzeń dołączamy wiersz wielkanocny Marka Gajowniczka  w recytacji Bogdana Dmowskiego.

sobota, 26 marca 2016

Potrawy wielkanocne

Wielkanoc, to jedno z najbardziej uroczyście obchodzonych Świąt w Polsce. Kiedy wczytujemy się w opisy staropolskich uczt wielkanocnych, to odnosi się wrażenie, że jest to czas spokoju, śmiechu i wzmożonych kontaktów międzyludzkich.

Strona duchowa tego święta, posiada niesamowitą moc nie ustępując pierwszeństwa ziemskim uciechom, związanych na przykład z nadejściem wiosny. Jak informował w swoich rozlicznych rozprawach filozoficznych, pan Janusz Kowalewski z Pomorza, dzieje się tak dlatego, ponieważ Święta Wielkanocne poprzedza sześcio tygodniowy Wielki Post, który uczula każdego chrześcijanina na niesienie dobra i dzielnie się nim z bliźnimi. Na terenach zaboru austriackiego, od czasu nastania postu, a także przez całe święta, można było jeść jedynie, kaszę, kapustę, ryby wędzone, ziemniaki okraszone olejem no i oczywiście smażoną cebulę. Szczególną specyfikę w delektowaniu się pokarmami, zauważamy na terenie Warmii i Mazur w Wielki Piątek. Jedzono wówczas chleb moczony w mleku, na który sypano wszelkiego rodzaju ziarno.

piątek, 25 marca 2016

Drogowskazy wielkopiątkowe

Marc Chagall - "Golgota"
Wielki Piątek to czas na refleksje religijne i  etyczne. Dziś w  Bumerangu Polskim refleksja w duchu  myśli  ks. Bonhoeffera.  W lutym minęla 110 rocznica urodzin Dietricha Bonhoeffera – wybitnego teologa niemieckiego, luteranina, antyfaszysty zamordowanego z osobistego rozkazu Hitlera w 1945 roku w obozie Flossenbürg. Jego prace teologiczne mają współcześnie doniosłe  znaczenie w dialogu ekumenicznym.

Pastor Dietrich Bonhoeffer urodził się we Wrocławiu.  Swoim życiem i śmiercią w trudnych czasach realizował zdawałoby się nie możliwy do osiągnięcia ideał życia chrześcijańskiego. Ten odważny świadek wiary „jest wspólnym bogactwem wszystkich Kościołów i wszystkich wspólnot kościelnych”  mówił o Bonhoefferze papież Jan Paweł II.
Wyeksponowanie przez Bonhoeffera prawdy o Kościele jako Ciele Chrystusa, koresponduje z katolicką nauką.

czwartek, 24 marca 2016

Papież: Dobrze wyjść poza własne ogrodzenie

Papież Franciszek podczas mszy Krzyżma w Wielki Czwartek.
Fot. YT printscreen
Ksiądz musi wyróżniać się postawą godności, ale też zdolności do wstydu - powiedział papież Franciszek podczas mszy Krzyżma w Wielki Czwartek, w uroczystość ustanowienia sakramentu kapłaństwa. W bazylice Świętego Piotra papież przestrzegał przed samozadowoleniem i "puszeniem się jak paw", duchowością w "wersji light" i uleganiem urokowi konsumpcji.  

Papież apelował do księży, aby nie bali się przekraczać granic, wychodzili na spotkanie ludzi i nie obawiali się przebaczać.
 
"Dobrze robi nam wyjście poza nasze ogrodzenie". zalecał papież.
 

Harcerska Niedziela Palmowa w Sydney

W sobotę przed Niedzielą Palmową harcerki z pomocą zuchów i harcerzy zebrały się w Domu Polskim, aby wykonać palmy dla naszej Sydnejskiej Polonii.  Wielogodzinna radość kreowania palemek opłaciła się. W niedziele przed Mszami w kościołach Ashfield, Bankstown, Kirribillii i Marayong każdy zwrócił uwagę na pięknie ozdobione palmy i wybrał sobie, jaką chciał.

W Wielki Piątek bierzemy udział w Liturgii Męki Pańskiej w Marayong, i będziemy trzymać Warte Honorową przy grobie Pańskim.

środa, 23 marca 2016

Kiedy Europa odpowie na terroryzm?

Najnowsze doniesienia z Belgii wskazują, że dramat trwa. Wcześniej Paryż, wczoraj Bruksela – co będzie następne? Gdzie w skupiska ludzi uderzą terroryści? Uwaga, jakkolwiek to zabrzmi – to nie ma już żadnego znaczenia, ponieważ to jest wojna przeciwko Europie i Europejczykom. Nie ma znaczenia kto podłożył bomby w Brukseli – każdego terrorystę i każdego kto umożliwia mu jego działanie należy uznać za WROGA, traktować jako WROGA i jako WROGA wyeliminować, tak żeby nie tworzył zagrożenia.

Podejrzenia oczywiście natychmiast skierowano na radykalną i obca kulturowo mniejszość, która zwłaszcza w stolicy Belgii jest wyjątkowo liczna, a nawet zamieszkuje w wydzielonych enklawach w zasadzie pozbawionych kontroli ze strony belgijskiego państwa i prawa. Nie będziemy tutaj nikogo oskarżać, ponieważ – terroryzm jest zawsze zły i nie ma znaczenia, kto za nim stoi. Jeżeli jednak stoi za nim ideologia bazująca na społecznym podłożu niezadowolonych z warunków życia imigrantów, to trzeba zadać zupełnie na poważnie pytanie, czy przypadkiem nie nadszedł czas do publicznego rozważenia zasadności dalszego trwania tego eksperymentu? Przecież to nie może być tak, że ktoś jest sfrustrowany dlatego, bo jego poziom życia jest niższy niż innych ludzi, a sam niewiele robi żeby swoje warunki życia poprawić. I nikogo nie interesują bzdury o problemach kulturowych z asymilacją, dostępem do edukacji itd. Przybysz jeżeli się nie asymiluje kulturowo – nigdy nie będzie członkiem społeczności do której przybywa. Oczekiwanie, że rzeczywistość się zmieni i dostosuje do oczekiwań przybyszów jest idiotyzmem, prędzej skończy się to obozami, strefami kontrolowanymi przez siły porządkowe i masowymi deportacjami. Nikt nie może mieć do Belgów pretensji, jeżeli zmienią swoją politykę wobec agresywnych innokulturowych mniejszości o 180 stopni i nie tylko będą je obecnie inwigilować i stosować metody nacisku policyjnego, ale przede wszystkim ograniczą do zera możliwość dalszej dyfuzji obcych ludzi, powiększających populację będącą w jakiejś mierze (to już nie interesuje nikogo w jakiej) zapleczem społecznym dla ekstremizmu i terroryzmu.

wtorek, 22 marca 2016

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Małymi krokami do życia FIT

Co to znaczy odżywiać się zdrowo? Wybierać tylko produkty z ekologicznych upraw, odstawić potrawy wysokokaloryczne, a może kupować wszystko, o ile wiadomo, że w niedużych ilościach nie jest szkodliwe? Skuteczne zmiany nie muszą być radykalne – opowiadałem o tym w ostatnim odcinku kampanii „Odchudzanie na śniadanie”.

Kiedy planujemy zmianę naszego życia na zdrowsze i ukierunkowane raczej na spadek wagi niż jej przyrost, innymi słowy, jeśli chcemy być FIT, bardzo często tworzymy wiele założeń do realizacji. Bywa, że taka nagła i skomplikowana reorganizacja własnego świata demotywuje. Dlatego właśnie chciałbym przedstawić kilka propozycji na zamianę niezbyt zdrowych produktów, używanych na co dzień, na te zdecydowanie bardziej FIT.

poniedziałek, 21 marca 2016

Viktor Orban: Dziś Europa nie jest wolna

Premier Węgier Victor Orban
Dziś, 168 lat po wielkich walkach wolnościowych ludów europejskich, "nasza wspólna ojczyzna ,  Europa nie jest wolna" – powiedział  premier Węgier Viktor Orban  przed Węgierskim Muzeum Narodowym na uroczystości w święto narodowe z okazji rocznicy  wybuchu powstania przeciwko Habsburgom w 1848 r. , które bylo częścią Wiosny Ludów.  

 
„Europa nie jest wolna, wolność zaczyna się od mówienia prawdy. Dziś w Europie jest to zakazane. Kaganiec jest kagańcem, nawet jeżeli jest z jedwabiu. Nie wolno powiedzieć, że dziś do Europy nie przybywają uchodźcy, lecz zagraża jej wędrówka ludów. Nie wolno powiedzieć, że dziesięciomilionowe tłumy czekają w gotowości, żeby ruszyć w naszym kierunku. Nie wolno powiedzieć, że migracja przynosi do naszych krajów przestępstwo i terror.” – mówił Viktor Orban.

niedziela, 20 marca 2016

1050 lat Chrztu Polski. Wkrótce centralne obchody w Poznaniu

Zaprowadzenie chrześcijaństwa, obraz Jana Matejki
 (domena publiczna)
Polska obchodzi  1050-lecie swej państwowości , które zapoczątkował Chrzest  Mieszka I. W czasach PRL  jubileusz   1000-lecia Polski  Państwo i Kościół obchodziły oddzielnie.  Teraz  1050 rocznica Chrztu Polski  i tym samym wejścia  Polan w krąg cywilizacji chrześcijańskiej obchodzona  jest wspólnie.  Centralne uroczystości zaplanowano na kwiecień w  stolicy Wielkopolski – historycznej siedzibie pierwszego polskiego  władcy.  Zapowiedź wielkich  obchodów państwowo-religijnych w Poznaniu zainaugurował  tam  już w  kwietniu 2014 r. koncert Plácido Domingo "Tu zaczęła się Polska". 
 
 Bez wątpienia obecny rok stoi  pod znakiem 1050-lecia chrztu Polski. Choć nie mamy potwierdzonych informacji o dacie dziennej chrztu Mieszka (choć przypuszcza się, że dokonał się on przez okazji Wielkanocy), wydarzenie to okazało się kluczowe dla dalszych losów Polski i Polaków. Pół wieku temu, w czasach „dojrzałego Gomułki”, przez nasz kraj przetoczyła się fala dwóch konkurencyjnych celebracji – kościelnych oraz państwowych, ukrytych pod nazwą „Tysiąclecia Państwa Polskiego”. Dziś pomiędzy Episkopatem a władzami RP panuje pokój i wszystko zapowiada, że obchody zostaną zorganizowane wspólnie.

sobota, 19 marca 2016

Otwarcie muzeum, którego Polska potrzebowała

Muzeum Polaków Ratujacych Żydów w Markowej
Fot. Mat. promocyjne
W czwartek, 17 marca, w Markowej na Podkarpaciu z udzialem  prezydenta RP Andrzeja Dudy  i Przewodniczącego Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów  im. Rodziny Ulmów,  poświęcone pamięci wszystkich Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, często za cenę własnego życia, ratowali swoich żydowskich sąsiadów.

W drugiej połowie 1942 roku Józef Ulma z Markowej przyjął pod swój dach dwie żydowskie rodziny z Łańcuta i Markowej. Na skutek donosu złożonego przez granatowego policjanta kryjówka została jednak odkryta przez Niemców. 24 marca 1944 żandarmi z posterunku w Łańcucie zamordowali Józefa Ulmę, a także jego żonę Wiktorię (będącą w zaawansowanej ciąży) oraz szóstkę dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze - półtora roku. Zginęło także ośmioro ukrywanych Żydów, w tym dwie kobiety i dziecko. Zbrodnia w Markowej stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom.

piątek, 18 marca 2016

Gdyby Polsce zabrano Putina...

Czytając polskie media odnoszę nieodparcie wrażenie, że dla polityków i mediów najważniejszym odniesieniem jest …. prezydent Rosji. Nawet w takiej marginalnej sprawie, jak piosenka na konkurs Eurowizji.  
 
„Michał Szpak wygrał eliminacje do konkursu Eurowizji piosenką może nieprzesadnie oryginalną, bo zanurzoną w estetyce lat 80., ale na pewno niesplagiatowaną. Władimir Putin z pewnością by na to nie pozwolił”, donosi portal Onet.pl, rozwiewając przy tym posądzenia, że piosenkarz splagiatował utwór:Dawaj za…”, ulubionego zespołu Putina, „Ljube”. Zostało to potwierdzone przez powołanego specjalnie przez wytwornie płytową Szpaka - biegłego. „Jego cudownie pompatyczna piosenka "Colour of Your Life”(Barwy życia), stwierdził biegły, „jest o wiele lepsza i bardziej skomplikowana niż ‘Dawaj’ kapeli Lube”. „Wspaniałe zwycięstwo nad Rosjanami!”, zachwyca się Onet.pl.


czwartek, 17 marca 2016

Korwin-Mikke o sytuacji w Polsce: Narasta wściekłość

Janusz Korwin-Mikke w studio portalu Kresy.pl
Zdaniem Janusza Korwina-Mikke, sytuacja w Polsce grozi wojną domową, ponieważ osoby żyjące polityką są już mocno podzielone. „Narasta wściekłość, ludzie się nawzajem wymordują” - ostrzega europoseł w programie Kresów.pl „Bez Filtra”.

Janusz Korwin-Mikke, europoseł, lider partii KORWiN w rozmowie z Markiem Trojanem z portalu Kresy.pl mówi, ze  eurokratom bardzo zależy na zawarciu umowy UE-Turcja ws. migrantów. „Być może te elity chciały koniecznie wciągnąć Turcję do Unii i wykorzystują ten pretekst, żeby to zrobić” ...„Ja na miejscu Turków nie chciałbym wchodzić do UE. Ona będzie wtrącała się w wewnętrzne sprawy Turcji. Po jaką cholerę im to potrzebne” – pyta polityk. Zaznacza, że w takim przypadku Turcja musiałaby przyznać autonomię Kurdom.

środa, 16 marca 2016

Foundry 616 - sydnejskie miejsce na jazz bez granic

Peter Rechniewski - twórca Foundry 616.
Fot. materialy klubowe
Niewiele jest miejsc w Sydney gdzie mozna posłuchać  jazzu w typowej dla tego gatunku muzyki klubowej atmosferze.  Jednym z wyjątkowych takich miejsc jest Foundry616 Jazz Club zalożony przez Polaka , Petera Rechniewskiego. Polacy zamieszkali w Sydney odkryli to miejsce niedawno przy okazji koncertów zespołu Anny Marii Jopek na początku roku. Dziś Peter Rechniewski opowiada specjalnie dla Bumeranga Polskiego o swoim klubie i swym poświęceniu dla utrzymania ducha jazzu w Australii w obecnych czasach.

Foundry 616  - to ekscytujące, powstale niespełna trzy lata temu nowe miejsce oferujące mieszkancom Sydney spotkania z najlepszymi muzykami  współczesnego jazzu lub po prostu jazzowo zorientowanymi instrumentalistami. Można tu każdego tygodnia, nie tylko w  weekend usłyszeć  australijskie i światowe aktualne gwiazdy jazzu jak i dobrze zapowiadających się muzyków młodego pokolenia, kontynuujących tradycje i podtrzymujących ducha prawdziwej muzycznej improwizacji. .

Tęczowe Ptaki. Nowe wiersze Petera Skrzyneckiego

W czwartek, 10 marca po południu odbyła się promocja najnowszej książki Piotra Skrzyneckiego –  zbioru wierszy pod tytułem "The Rainbow-birds &other poems". Promocja miała miejsce w księgarni  w Beecroft.

Zorganizował tę uroczystość wydawca drugiej już z kolei książki Skrzyneckiego, Roger Furniss,  dyrektor ‘"A Five Senses Education" (dwadzieścia poprzednich książek P. Skrzyneckiego publikowane było w Queensland). Należy podkreślić, że promocja poprzednio wydanej przez tę oficynę autobiograficznej powieści Petera Skrzyneckiego – "Appointment Northwest" odbyła się w Polskim Konsulacie w październiku 2014r. z okazji  Światowego Dnia Nauczyciela. Współorganizatorem tamtej promocji było Zrzeszenie Polskich Nauczycieli.

wtorek, 15 marca 2016

Karnawał weneckich klaunów

Fot. Salvadore Gerace (cc)
Niekorzystny dla władzy raport Komisji Weneckiej tylko utwierdzi rząd w przekonaniu, iż postępuje słusznie. Co więcej, po raz kolejny skompromituje opozycję która bezmyślnie bijąc pianę i wzywając do frondy znów pokazuje ideową pustkę i braki organizacyjne.

Amorficzne i funkcjonujące w rzeczywistości międzynarodowej na kocią łapę ciała w rodzaju Komisji Weneckiej są wykwitem bardzo konkretnej, liberalnej teorii prawa międzynarodowego. Zgodnie z tym zbiorem wyrażanych tu i tam poglądów tych czy innych profesorów, który tylko przy najbardziej woluntarystycznym podejściu można na siłę nazwać doktryną, po rozpadzie ZSRR stosunki między państwami miały zacząć funkcjonować podobnie jak relacje wewnątrz państw.

Film "Rajd Katyński" - wielka inwestycja w przyszlość

Ubiegłoroczna wyprawa Agnieszki Piwar - niezależnej dziennikarki,  z polskimi motocyklistami na Syberię zaowocowała powstaniem filmu pt. "Rajd Katyński - śladami pamięci". Jak mówi, dokument zrealizowała głównie po to, aby pokazać szerszej publiczności jak wielkim i szlachetnym dziełem jest Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Premiera filmu odbyła się w Muzeum Niepodległości w Warszawie 5 marca.

- W moim filmie zobaczycie także zakazane w polskojęzycznych mediach oblicze Rosji. Zakłamani i zniewoleni politycy PO i PiS oraz trzymani na smyczy tzw. "dziennikarze" i tzw. "publicyści" od lat przedstawiają Rosję jako potwora i największego wroga. Tymczasem w moim filmie zobaczycie też inne oblicze Rosji - podkreśla bezkompromisowa w poszukiwaniu prawdy autorka dokumentu.

poniedziałek, 14 marca 2016

"Przywróćmy ład konstytucyjny" - wielka manifestacja w Warszawie

Sobotnia manifestacja w Warszawie z udziałem sympatyków partii opozycyjnych wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz Komitetu Obrony Demokracji odbyła się pod hasłem „Przywróćmy ład konstytucyjny”.  Ma to związek nie tylko  ze środowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ale również wydaną w piątek opinią Komisji Weneckiej na temat zmian w ustawie o TK. Przemarsz, w którym wzięło udział ponad 50 tys ludzi, odbył się na trasie spod Trybunału Konstytucyjnego pod Pałac Prezydencki. Były też krótkie przemowy liderów. Manifestacje odbyły się również w Poznaniu i we Wrocławiu.

- Apelujemy do posłów PiS o refleksję. Jesteśmy otwarci na dialog, ale musi być przestrzegane prawo. Dzisiaj pokażemy postulaty, pod którymi będziemy zbierać podpisy. Pierwszych z postulatów będzie: "prosimy wydrukować wyrok" - zapowiedział Ryszard Petru.

Skarby Polski: Kapkazy. W Szkole Wrażliwości

Kapkazy, to maleńka wioska, leżąca niedaleko miejscowości Wiącka. Otacza ją, przepiękne położenie Gór Świętokrzyskich. Znajduje się tutaj, jedno z gospodarstw agroturystycznych należących do Stowarzyszenia Turystyki Wiejskiej, nosi ono nazwę „W Krainie Latających Czarownic". To niezwykłe a zarazem bajkowe miejsce spotkań wszystkich tych, którzy kochają teatr oraz twórczość ceramiczną. Można tu zatem podziwiać ceramiczne księżniczki, straszne Baby Jagi oraz wykonanego z masy plastycznej smoka wawelskiego.


Szkoła Wrażliwości

W Kapkazach, stosunkowo niedawno została powołana do istnienia Szkoła Wrażliwości. Jest ona prowadzona jest przez państwa Ewę i Mariusza. Będaca na ich podwórku stara stodoła, jest pewnego rodzaju centrum sztuki wiejskiej. Tutaj wyrabia się ceramczne figurki oraz przedstawia się zgromadzonej publicznosci różnego rodzaju spektakle teatralne.

niedziela, 13 marca 2016

Bogdan Klich: Słowa, które mogą zabijać


Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy w Otwocku było niesłychane. Prezydent, który powinien być sługą i reprezentantem wszystkich obywateli – ponad partiami i innymi podziałami – nie tylko w otwarty sposób opowiedział się po stronie tylko jednej partii, ale obraził setki tysięcy Polaków, zarzucając im, że bronią nie demokracji, lecz przywilejów i posad oraz „afer, które przez ostatnie lata były zamiatane pod dywan”.

 
Andrzej Duda w politycznym zacietrzewieniu posunął się nawet do kpiącego przeinaczenia fragmentu pieśni religijnej „Boże, coś Polskę”, w frazie „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie” słowo „wolną” zastępując słowem „dojną”!
 
To język, który nie przystoi nawet politykowi partii, a co dopiero Prezydentowi.
To język wykluczenia wobec całych grup społecznych. To język pogardy.

Maturzyści gośćmi Konsulatu Polskiego w Sydney

Dwie laureatki Maya Chabros (1 miejsce)
i Józefina Pawlicka (4 miejsce). Fot. J.Pawlicka
Australijski początek marca, podobnie jak październik w Polsce, oznacza rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Przed dwoma tygodniami do studenckiego grona tutejszych wyższych uczelni dołączyli także maturzyści języka polskiego. Było ich w Sydney siedemnaścioro. W listopadzie ubiegłego roku celebrowali swoją maturę z języka polskiego na Balu, zorganizowanym przez Zrzeszenie Polskich Nauczycieli.


W sobotę 5 marca spotkali się ponownie, tym razem w Polskim Konsulacie. Zaproszeni przez Panią Konsul Generalną, Reginę Jurkowską przybyli wraz z rodzicami i rodzeństwem aby otrzymać  dyplomy honorujące ich niezaprzeczalne osiągnięcia w języku polskim.

Zdecydowana większość z nich otrzymała najwyższą ocenę – ‘band 6’ czyli wynik ponad 90 %. W praktyce stanowi to aż 20% ogólnej oceny kwalifikującej do przyjęcia na studia (ATAR).

sobota, 12 marca 2016

OFF THE STAGE ONLINE: Zadaj pytanie Edycie Górniak!

Edyta Górniak... wkrótce gościem OFF THE STAGE
Uwaga fani Edyty Górniak! Pierwsze noworoczne wydanie OFF THE STAGE online zaczynamy od mocnego uderzenia! Przed Wami wyjątkowa okazja do zadania swojego własnego pytania jednej z największych gwiazd nie tylko na rodzimej scenie. Już niedługo gościem OFF THE STAGE ONLINE  będzie Edyta Górniak.
 
Swoje jedno pytanie, dotyczące życia artystycznego Edyty prześlijcie na adres: [email protected]
Czekamy do piątku, 18 marca. Najciekawsze zostaną zadane Artystce podczas rozmowy i opublikowane w wywiadzie.
Odliczanie zaczynamy...już TERAZ!
 
Patroni medialni OFF THE STAGE online: Polarity International, Gazetka.be i Bumerang Polski.

piątek, 11 marca 2016

Porady Konrada Gacy: Jedzenie – na zdrowie!

Konrad Gaca w telewizyjnym programie poradnikowym.
Daje energię do działania, umożliwia wzrost i rozwój organizmu, powoduje jego dolegliwości, a także może je leczyć – jedzenie... Spożywanie posiłków to jeden z podstawowych elementów egzystencji. Jedzenie to sprawa tak oczywista, że czasami nie przywiązujemy wagi do jego jakości czy pochodzenia, a przecież zarówno produkty, jak i sposób ich przygotowania, mogą wywierać pozytywny wpływ na nasz organizm lub działać destrukcyjnie.
Często podkreślam, że jedzenie może być lekiem. Dobór właściwych składników, ich proporcji, sposób przygotowania, a także pory spożywania posiłków nie pozostają bez znaczenia dla naszego organizmu. W swojej codziennej pracy z pacjentami w trakcie procesu redukcji wagi, przekazuję szczegółowe zalecenia dla konkretnych osób w zakresie żywienia.

Oto ciekawostki, które mogą stać się inspiracją podczas komponowania codziennego menu:

czwartek, 10 marca 2016

Wznowienie książki "A Cork on the Waves"

Halina Czernuszyn-Robinson podczas prezentacji
swej książki "A Cork on the Waves". Fot. K.Bajkowski
W ubiegłą środę Konsulat Generalny RP w Sydney zorganizował prezentację wznowionej nakładem Vide Publishing autobiograficznej książki Haliny Czernuszyn-Robinson „A Cork on the Waves” - wzruszającej historii młodej żydowskiej dziewczyny uratowanej przez Polaków w czasie niemieckiej okupacji. Spotkanie nawiazywało do uroczystego otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, które odbędzie się  za tydzień - 17 marca.  O prezentacji książki pisze w swej korespondencji Marianna Łacek, która aktualnie tłumaczy ją na język polski.
 
We środę, 2 marca salę Polskiego Konsulatu do ostatniego miejsca wypełnili znajomi i przyjaciele Haliny Czernuszyn Robinson. Wszyscy odpowiedzieli tłumnie na zaproszenie wzięcia udziału w promocji najnowszego wydania napisanej przez nią powieści autobiograficznej ‘A Cork on the Waves’ – Korek na falach. Pierwsze wydanie napisanej w języku angielskim książki, ukazało się ponad 10 lat temu. Bohaterką jest osierocona w czasie wojny żydowska dziewczynka, rzucana jak korek na falach zdarzeń. Przeżyła woję, uratowana przez wiele życzliwych osób, w tym dzięki pomocy zakonnic. Sama dojrzała do tego, żeby przyjąć wiarę chrześcijańską. W wieku 14 lat przygotowała się do Sakramentu Chrztu i swojej Pierwszej Komunii św.

środa, 9 marca 2016

Dyskusja o wykorzystywaniu polskich korzeni w biznesie

Jak wykorzystać polskie korzenie w biznesie?” – pod takim hasłem odbyło się kolejne spotkanie Australijskiego Forum Liderów Biznesu, inicjatywy polonijnej pod Patronatem Konsula Generalnego RP w Sydney.

Spotkanie, które odbyło się w czwartek, 3-go marca, zgromadziło Polaków rozpoczynających oraz kontynuujących swoją karierę zawodową w Australii, jak również Polonię australijską z długoletnim stażem zawodowym.

Uroczystego otwarcia spotkania dokonała Konsul RP w Sydney Regina Jurkowska. Natomiast misję i cele inicjatywy przedstawiła z ramienia Forum Anna Wójt. W dalszej części formalnej spotkania zaproszeni prelegenci dyskutowali m.in. o funkcjonowaniu rynków australijskiego i polskiego w znanych sobie branżach, współpracy biznesowej pomiędzy Polską i Australią oraz o rozwoju kariery w obu krajach i kształtowaniu uniwersalnych umiejętności. 

Zwykły ludzki gest ponad wszelką polityką

Jacek Polewski dołączył do grupy wolontariuszy, prowadzących
 obóz dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos.
 Fot. archiwum prywatne
Wszyscy śledzimy doniesienia z Grecji czy Turcji, gdzie codziennie pojawiają się kolejni uchodźcy z terenów objętych wojną. Nie brakuje współczujących, nie brakuje złośliwych. Ale spośród nas wszystkich to właśnie Jacek, uzbrojony w 1200 funtów zebranych z dobrowolnych wpłat, zdecydował się pojechać na grecką wyspę Lesbos, żeby tam przez tydzień nieść pomoc potrzebującym. Być może to tylko kropla w morzu, ale każdy ludzki odruch okazuje się na wagę złota. 

Jacek Polewski: Usłyszałem w telewizji wypowiedź pewnego polskiego polityka, który stwierdził, że żadne państwo nie powinno przyjmować uchodźców, a największą winą obarczał Włochy i Grecję. To był dla mnie szok. To dolało oliwy do ognia. Miałem wystarczająco dużo czasu i pieniędzy na to, żeby kupić bilet, znaleźć nocleg i pojechać. Zobaczyć na własne oczy to, o czym mówią media. To, o czym wielu nie ma zielonego pojęcia. Frustracja, moja własna potrzeba niesienia pomocy, te czynniki sprawiły, że zdecydowałem się pojechać, dotknąć tego problemu.

wtorek, 8 marca 2016

Kobiety, jak kwiaty w ogrodzie...

Fot. K.Bajkowski
"Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."  Ta prawda wypowiedziana po raz pierwszy przez  szesnastowiecznego francuskiego historyka i znawcę kobiet  Pierre de Bourdeille jest aktualna do dziś i pewnie zawsze. A dziś,  8 marca - Święto Kobiet czyli święto kwiatów!

Święto 8 marca miało upamiętniać ofiary walk o równouprawnienie kobiet w USA. Teraz mało kto kojarzy Dzień Kobiet  z tymi wydarzeniami. Za to pamiętamy o masowym wręczaniu goździków w czasach PRL-u i oficjalnych obchodach na każdym szczeblu administracji państwowej i w zakładach pracy. Jednak  centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet  w Polsce zostały już zlikwidowane.  Jak na ironię  definitywnie zniosła je... kobieta – Pani Premier Hanna Suchocka w 1993 roku.
 Niemniej kwiatki i drobne podarunki, oferty wyręczania przez mężczyzn w domowych pracach pozostały.  Ale czy panie powinny liczyć na specjalne traktowanie tylko 8 marca , Panowie?
Zatem Uśmiechu, radości, miłości i wiosny w sercu każdego dnia naszym Drogim Czytelniczkom, Korespondentkom – a jest ich u nas większość, Paniom, które nas sponsorują – ich też jest większość - z okazji  ich święta – Międzynarodowego Dnia Kobiet,
życzy Redakcja Bumeranga Polskiego i  męska część członków  Stowarzyszenia Bumerang Media Inc.

poniedziałek, 7 marca 2016

Ryzyko upadku Unii Europejskiej. Żródła kłopotów

Fot. Theophilos Papadopoulos (Flickr - CC)
„Nie wiemy co się tak naprawdę wydarzy, takiej sytuacji jeszcze nie było w historii UE. Jakie mamy alternatywy dla UE? Powrót do systemu westfalskiego, w którym wszystkie państwa federalne były równe i suwerenne zamiast współpracować, zaciekle walczyły o granice i wpływy? Ten system był źródłem wielu wojen, w tym dwóch potwornych wojen światowych(…..) Musimy sobie zadać pytanie - co się stanie, kiedy UE przestanie być ośrodkiem stabilizującym sytuację, a państwa członkowskie nie będą zjeżdżały do Brukseli aby dyskutować o swoich interesach narodowych. Dawnej Amerykanie sprzątali nasze europejskie podwórka. Dziś nie możemy na to liczyć. Kto miałby więc wypełnić tę próżnię władzy po UE? Najwięksi aktorzy w Europie, w tym Niemcy, ale Niemcom nie uśmiecha się pozycja przywódcy i dlatego cały czas oglądają się na UE”.


Powyższa wypowiedź prof. J. Zielonki w zestawieniu z ostatnim kryzysem imigracyjnym (ten temat będzie przedmiotem osobnego opracowania) wyraźnie wskazuje że UE znalazła się na poważnym zakręcie historii i nie wiadomo jak cała sytuacja się ułoży, a jest poważna, gdyż mówi się coraz częściej i głośniej o rozpadzie instytucjonalnym Europy.  Nie mniej jednak pogłoski o poważnych perypetiach Starego Kontynentu mają swoje uzasadnienie i można ująć je w kategoriach gospodarczych, społecznych, kulturowych oraz politycznych. Celem niniejszego artykułu jest naświetlenie źródeł tak dotkliwych kłopotów.

Bohaterowie wymieszani z mordercami

Atomizacja współczesnego społeczeństwa stawia młodych przed koniecznością zdefiniowania na nowo swojej narodowej tożsamości. Nie ułatwia im tego atmosfera patosu, w której trudno o rzetelną odpowiedź na trudne pytania.
 
Żołnierze wyklęci już piąty rok są fetowani oficjalnym, państwowym świętem. Na naszych oczach przemieniają się w niezłomnych. I trudno negować fakt, że wielu z nich rzeczywiście nie dało się złamać. Do śmierci dochowali wierności swoim przekonaniom. Niewątpliwie jest to godne podziwu. Wśród niezłomności pojawia się jednak również pytanie o zasadność.
Nie mogę potępić wszystkich tych, którzy po 1944 roku schowali sie w lesie i kontynuowali walkę. Nie mam pojęcia, jak czułbym się po pięciu latach upokorzeń ze strony nazistowskiego okupanta, oglądając śmierć, widząc jak życie przestaje mieć jakąkolwiek wartość, obserwując jak spod jednej okupacji przechodzimy płynnie pod inną.

niedziela, 6 marca 2016

Skarby Polski: Historia Klasztoru Świętokrzyskiego

Fragment klasztoru na Łysej Górze.
 Fot. E.Walkiewicz
Góry Świętokrzyskie, należą do najpiękniejszych gór w Polsce. Drugim co do wielkości ich masywem, jest tak zwany Łysieć, zwany inaczej Łysą Górą. Zbudowany jest on z kwarcytów, piasków i łupków ilastych pochodzących z kambru, pamiętającego okres paleozoiczny w dziejach Ziemi. Niezalesione partie stoków niektórych szczytów, stanowią wielkie rumowiska skalne, zwane gołoborzami. Sam Łysieć znajdujący się w centrum tych gołoborzy, zwany jest od wieków Świętą Górą, lub też górą Światowida i jest on miejscem, na którym usytuowany został klasztor, w którym znajdują się relikwie Drzewa Świętego Krzyża, odnalezionego przez świętą Helenę Włoską.


Na wzgórzu
Starożytny człowiek od zawsze obierał wzgórza, na miejsce swojego kultu religijnego. Takim miejscem jest właśnie Święta Góra, będąca miejscem składania darów wotywnych bogom, w czasach pogańskich. Historia tego miejsca sięga czasów kultury łużyckiej (1300-400 p.n.e.). Żyzna okolica, dość gęsto zaludniona, sprzyjały rozwojowi ośrodka kultowego tamtego okresu. Trwałym śladem dawnych obrzędów jest tak zwany krąg kultowy, czyli tajemniczy wał usypany z tłucznia kamiennego, posiadający około 2 kilometry długości. Pamięć o istnieniu kultu religijnego w czasach przedchrześcijańskich na Łyścu, była zawsze żywa. Już piętnastowieczna monografia wspomina o wale kultowym i odprawianych na nim świętych tańcach, mających na celu wielbienie boga Światowida. Podczas tych tańców, kobiety plotły tak zwane sznury szczęścia i paliły domowe ogniska. U podstaw tego wału, znaleziono ceramikę ze starszego okresu średniowiecza, opisującą dokładnie wyposażenie domów mieszkających w tej okolicy ludzi.


sobota, 5 marca 2016

Trzecie spotkanie golfowe ze Zdzisławem Małkusem

Zdzislaw Małkus na polu golfowym Cabramatta Golf Club.
Fot. K.Bajkowski
Dziś prezentujemy  trzeci i ostatni odcinek spotkań golfowych z mistrzem Cabramata Golf Club i mistrzem Polski seniorów - Zdzisławem Malkusem. Tym razem dowiemy się o niektórych detalach i trikach związanych z z grą w golfa.

Pan Zdzisław  jest mistrzem rekordzistą nie tylko  tamtejszego Golf Club ale również  mistrzem Polski w 2002 r.,  dwukrotnym mistrzem seniorów Nowej Południowej Walii i dwukrotnym mistrzem świata seniorów zawodów rozgrywanych na Florydzie w USA w ostatnich dwóch latach.
W naszym trzecim odcinku spotkań golfowych mistrz Małkus opowie o sprzęcie jaki używa się podczas gry, konkretnie o kijach golfowych i dlaczego mają różne kształty , technikach wybijania piłek, TEEs  i stroju golfisty.  Zapraszamy.