polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 17 lutego 2016

Zmiany w Chinach szansą dla Polski. Prelekcja Elżbiety Daszkowskiej

Elżbieta Daszkowska mówiła w Ashfield o wzroście
znaczenia Chin. Fot. K.Bajkowski
O wielkich zmianach w globalnym układzie sił, walce o dominację ekonomiczą w świecie, zmierzchu znaczenia USA i dążeniu Chin do przejęcia roli światowego lidera, budowie nowego szlaku jedwabnego i jakie szanse w związku z tym wszystkim otwierają się przed Polską i Australią mówiła  analityk ekonomiczny Elżbieta Daszkowska podczas prelekcji w Ashfield w ramach spotkań Polish Professionals in Sydney.

W drugiej części spotkania w restauracji Kameralna w Ashfield podczas szóstej odsłony cyklu prelekcji organizowanych przez Polish Professionals in Sydney (w pierwszej części mówił prawnik Rafał Rogusz)  o globalnych zmianach ekonomicznych i gwałtownym wzroście znaczenia Azji Południowo-Wschodniej mówiła Elżbieta Daszkowska, ekonomistka, analityk Fundacji Amicus Europae, doktorantka  w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, pracownik  polskich ministerstw, jedna z uczestniczek przygotowujących polską prezydencję w Unii Europejskiej w 2011 roku.

 Informacje, które przedstawila być może dla niektórych byly szokujące, ale fakty o zmianach w świecie są niezaprzeczalne. Stany Zjednoczone z gigantycznym zadlużeniem i ich  militarnym zaangażowaniem w desperackiej obronie wlasnych interesów a przy tym świadomej lub nie   destrukcji wielu rejonów świata, tracą swój powszechny autorytet. Jednocześnie zmiany w Chinach, budowa Nowego Szlaku Jedwabnego, wzrostu strategicznego i ekonomicznego znaczenia basenu Morza Południowochińskiego, tworzenie Azjatyckiego Banku Inwestycji i Rozwoju jako początek nowego ładu walutowego powodują, że świat chcąc nie chcąc zwraca się powoli w kierunku Państwa Środka. Wielka Brytania dokonała już wyboru – mówiła podczas prelekcji Elżbieta Daszkowska. Australia dokonała zwrotu kilka lat temu, przed Polską ze wzgledu na swe geopolityczne położenie  otwiera sie też ogromna szansa rozwoju, przyciągnięcie chińskich – naprawde już nowoczesnych technologii, stania się  na powrót krajem producentem z tym, że na wyższym jakościowo poziomie,  a nie jak obecnie podwykonawcą i montownią Europy.
Czy Polska z tej szansy skorzysta, przede wszystkim czy polityczni decydenci na serio wezmą  ją pod uwagę?  O tym wszystkim mówiła Elżbieta Daszkowska w Ashfield. Przedstawiamy nagranie z prelekcji.
(Nie najlepsza jakość dźwięku spowodowana brakiem mikrofonów w sali. Prosimy o wyrozumiałość)

1 komentarz:

  1. Proroczy wyklad pani dr Daszkowskiej ale w III RP wsrod decydentow z rodowodem solidarnosciowym Chiny nadal sa postrzegane jako panstwo komunistyczne gdzie nieprzestrzegane sa prawa czlowieka.

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy