polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

czwartek, 11 lutego 2016

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Dieta bez glutenu – czy to ma sens?

Fot.A.Kozłowska
Od kilku lat na całym świecie popularny jest trend ograniczania bądź rezygnacji z glutenu w codziennej diecie. Czym jest gluten i czy faktycznie powinno się z niego zrezygnować? Jakich efektów możemy się spodziewać po takiej zmianie? Dlaczego zdania w tej kwestii są podzielone? Zaraz wszystko się wyjaśni – historia „mody” na ograniczenie glutenu w diecie rozpoczęła się w Australii...

Gluten to mieszanina białek: gluteniny i gliadyny, jest to tzw. białko zapasowe. Występuje w ziarnach zbóż, m.in.: pszenicy, żyta, jęczmienia. Lekarze od lat zalecają ograniczenie bądź rezygnację ze spożywania glutenu w dwóch przypadkach.

Pierwszym z nich jest schorzenie zwane CELIAKIĄ – jest to choroba o podłożu genetycznym, która objawia się silną nietolerancją glutenu. Celiakia polega na zaniku kosmków jelitowych, co skutkuje zaburzeniami wchłaniania, a w konsekwencji niedożywieniem i niedoborami składników odżywczych w organizmie. U chorych na celiakię dietę pozbawioną glutenu należy stosować przez całe życie. Co ważne, choroba ta może się ujawnić w każdym wieku. Statystycznie cierpi na nią ok. 1% populacji.

Drugie „wskazanie medyczne” do rezygnacji z glutenu to... alergia na gluten/pszenicę. W tym przypadku zdarza się, że rezygnacja z glutenu w diecie może być jedynie czasowa, ale decyzję w tej sprawie zawsze podejmuje lekarz prowadzący.

Powyższe dolegliwości są znane medycynie od lat. Co się jednak wydarzyło, że rezygnacja z glutenu urosła do miana trendu żywieniowego?

Australijskie badanie

Gastroenterolog z Australii, prof. Peter Gibson, wykładowca z Monash University (Melbourne), w 2011 opublikował wyniki swoich badań, z których wynikało, że gluten jest przyczyną wielu chorób żołądkowych, niestrawności, otyłości oraz spadków energetycznych. Pod wpływem tych badań, pojawiły się głosy sugerujące rezygnację z glutenu w codziennym menu, co miałoby zapobiec wspomnianym dolegliwościom raz na zawsze.

Sam prof. Gibson zdecydował się na powtórzenie swojego badania dwa lata później. Okazało się wówczas, że nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że gluten powoduje negatywne skutki u zdrowych osób. Co więc „zaburzyło” wyniki badania z 2011?

Okazuje się, że ograniczenie produktów zawierających gluten powoduje jednocześnie zmniejszenie spożycia węglowodanów, które również znajdują się w zbożach. Tylko 1/5 populacji może się pochwalić znakomitą tolerancją glukozy. W dzisiejszych czasach nasza dieta charakteryzuje się nadmierną ilością węglowodanów, zatem zdecydowana większość osób (80 % populacji) powinna kontrolować ich obecność w codziennym menu. Nadmiar glukozy w diecie skutkuje u nich „dodatkowymi kilogramami” – mówimy wtedy o tzw. skłonności do tycia.

Osoby, które brały udział w badaniu w 2011 roku, eliminując gluten, automatycznie bardziej świadomie komponowały swoje posiłki. Właśnie dzięki temu, udało się u nich zauważyć spadek wagi czy zmniejszenie dolegliwości żołądkowych.

Druga strona medalu

Realia pokazują, że wyeliminowanie jednego składnika z diety nie spowoduje automatycznie poprawy wyglądu i samopoczucia. Sednem do pozytywnych zmian jest właśnie refleksja nad własnym jadłospisem. Rezygnując nagle ze spożywania glutenu (lub robiąc to „na próbę”), możemy narazić nasz organizm na powstanie niedoborów cennych składników odżywczych, np.: kwasu foliowego, witamin z grupy B, cynku, selenu, wapnia czy magnezu. Nagła eliminacja glutenu, a potem powrót do jego spożywania także nie pozostają bez znaczenia dla samopoczucia i kondycji układu trawiennego.

Polecam więc świadomie komponować posiłki, pamiętając, że jedzenie może być „lekarstwem” na nasze dolegliwości, może też wpływać na poprawę samopoczucia – z drugiej strony, źle skomponowana dieta powoduje nieprzyjemne dolegliwości i wzrost masy ciała.

Następnym razem podsumuję dla Was 2015 rok pod kątem trendów żywieniowych – postaram się wyjaśnić, które z nich przyczyniły się do poprawy naszego zdrowia.

 Konrad Gaca
 
Przypominamy, że jutro o godzinie 19:00 czasu polskiego (sob. 5 rano czasu wsch aust.)  odbędzie się bezpłatny wykład online na temat zdrowego stylu życia. Poprowadzi go Konrad Gaca.
Więcej: czytaj
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy