polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 11 lutego 2016

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Dieta bez glutenu – czy to ma sens?

Fot.A.Kozłowska
Od kilku lat na całym świecie popularny jest trend ograniczania bądź rezygnacji z glutenu w codziennej diecie. Czym jest gluten i czy faktycznie powinno się z niego zrezygnować? Jakich efektów możemy się spodziewać po takiej zmianie? Dlaczego zdania w tej kwestii są podzielone? Zaraz wszystko się wyjaśni – historia „mody” na ograniczenie glutenu w diecie rozpoczęła się w Australii...

Gluten to mieszanina białek: gluteniny i gliadyny, jest to tzw. białko zapasowe. Występuje w ziarnach zbóż, m.in.: pszenicy, żyta, jęczmienia. Lekarze od lat zalecają ograniczenie bądź rezygnację ze spożywania glutenu w dwóch przypadkach.

Pierwszym z nich jest schorzenie zwane CELIAKIĄ – jest to choroba o podłożu genetycznym, która objawia się silną nietolerancją glutenu. Celiakia polega na zaniku kosmków jelitowych, co skutkuje zaburzeniami wchłaniania, a w konsekwencji niedożywieniem i niedoborami składników odżywczych w organizmie. U chorych na celiakię dietę pozbawioną glutenu należy stosować przez całe życie. Co ważne, choroba ta może się ujawnić w każdym wieku. Statystycznie cierpi na nią ok. 1% populacji.

Drugie „wskazanie medyczne” do rezygnacji z glutenu to... alergia na gluten/pszenicę. W tym przypadku zdarza się, że rezygnacja z glutenu w diecie może być jedynie czasowa, ale decyzję w tej sprawie zawsze podejmuje lekarz prowadzący.

Powyższe dolegliwości są znane medycynie od lat. Co się jednak wydarzyło, że rezygnacja z glutenu urosła do miana trendu żywieniowego?

Australijskie badanie

Gastroenterolog z Australii, prof. Peter Gibson, wykładowca z Monash University (Melbourne), w 2011 opublikował wyniki swoich badań, z których wynikało, że gluten jest przyczyną wielu chorób żołądkowych, niestrawności, otyłości oraz spadków energetycznych. Pod wpływem tych badań, pojawiły się głosy sugerujące rezygnację z glutenu w codziennym menu, co miałoby zapobiec wspomnianym dolegliwościom raz na zawsze.

Sam prof. Gibson zdecydował się na powtórzenie swojego badania dwa lata później. Okazało się wówczas, że nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że gluten powoduje negatywne skutki u zdrowych osób. Co więc „zaburzyło” wyniki badania z 2011?

Okazuje się, że ograniczenie produktów zawierających gluten powoduje jednocześnie zmniejszenie spożycia węglowodanów, które również znajdują się w zbożach. Tylko 1/5 populacji może się pochwalić znakomitą tolerancją glukozy. W dzisiejszych czasach nasza dieta charakteryzuje się nadmierną ilością węglowodanów, zatem zdecydowana większość osób (80 % populacji) powinna kontrolować ich obecność w codziennym menu. Nadmiar glukozy w diecie skutkuje u nich „dodatkowymi kilogramami” – mówimy wtedy o tzw. skłonności do tycia.

Osoby, które brały udział w badaniu w 2011 roku, eliminując gluten, automatycznie bardziej świadomie komponowały swoje posiłki. Właśnie dzięki temu, udało się u nich zauważyć spadek wagi czy zmniejszenie dolegliwości żołądkowych.

Druga strona medalu

Realia pokazują, że wyeliminowanie jednego składnika z diety nie spowoduje automatycznie poprawy wyglądu i samopoczucia. Sednem do pozytywnych zmian jest właśnie refleksja nad własnym jadłospisem. Rezygnując nagle ze spożywania glutenu (lub robiąc to „na próbę”), możemy narazić nasz organizm na powstanie niedoborów cennych składników odżywczych, np.: kwasu foliowego, witamin z grupy B, cynku, selenu, wapnia czy magnezu. Nagła eliminacja glutenu, a potem powrót do jego spożywania także nie pozostają bez znaczenia dla samopoczucia i kondycji układu trawiennego.

Polecam więc świadomie komponować posiłki, pamiętając, że jedzenie może być „lekarstwem” na nasze dolegliwości, może też wpływać na poprawę samopoczucia – z drugiej strony, źle skomponowana dieta powoduje nieprzyjemne dolegliwości i wzrost masy ciała.

Następnym razem podsumuję dla Was 2015 rok pod kątem trendów żywieniowych – postaram się wyjaśnić, które z nich przyczyniły się do poprawy naszego zdrowia.

 Konrad Gaca
 
Przypominamy, że jutro o godzinie 19:00 czasu polskiego (sob. 5 rano czasu wsch aust.)  odbędzie się bezpłatny wykład online na temat zdrowego stylu życia. Poprowadzi go Konrad Gaca.
Więcej: czytaj
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy