polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 4 lutego 2016

PolArt 2015: Warsztaty genealogiczne

Zdzislaw Derwinski podczas warsztatów genealogicznych.
 Fot. L.Artymiuk
Niemalże każdy człowiek, z wiekiem – staje się „romantyczniejszy” i częściej wraca myślami do lat minionych. W pamięci odtwarza różne osoby, o których pamięć bardzo głęboko zapadła w sercu; do kraju pochodzenia, miasta czy wsi.

To wszystko przemija przez lata, a później przemija na zawsze. Możemy jednak (może nawet powinniśmy!) z tego choć cokolwiek zachować  - „dla potomności”.

2 stycznia 2016 r. w ramach PolArt, w Town Hall Melbourne, Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej zorganizowało warsztaty genealogiczne, w których uczestniczyło 30 osób.

Dr Helena Evert, prezes Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej podkreśliła ważność odbycia takich warsztatów w ramach PolArt, gdyż coraz więcej ludzi koncentruje się na ich polskim pochodzeniu i kulturze. I dobrze, że MAPA jako organizacja historyczna, która dokumentuje obecność polskiej emigracji w Australii, może podzielić się swą szeroką ekspertyzą i wiedzą – pomagając osobom indywidualnym w odnalezieniu drogi jaką przebyli ich przodkowie, aby w końcu osiedlić się w Australii.

Warsztaty „Odnaleźć swoje polskie pochodzenie”, były prowadzone przez Lucynę Artymiuk, Krystynę Duszniak, Helenę Evert i Zdzisława Derwińskiego. Przekazały uczestnikom wiedzę z pierwszej ręki oraz z bogatym doświadczeniem w genealogicznych badaniach. Poruszyły szeroki wachlarz tematów: zapisy powojennych emigrantów polskich; etniczną zawiłość i mozaikę ludnościową w przedwojennej Polsce; zapisy wojskowe i cywilne; radzenie sobie z australijskimi,  polskimi i innymi archiwalnymi zapisami; o technice genealogicznych poszukiwań; o metodologii, analizowaniu oraz radzeniu sobie z problemami.

Lucyna Artymiuk
Bogusław Kot

__________________  
Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej (MAPA) - założono w 1991 r.. Była to inicjatywa ludzi, którzy widzieli ważność kolekcjonowania i zachowania historycznych materiałów przedstawiających życie osób indywidualnych jak i społeczności polskich emigrantów żyjących w Australii. Jednym z pierwszych założycieli i wieloletnim prezesem MAPA, był Dr. Zdzisław Derwiński.

Aby otrzymać więcej informacji o działalności MAPA, można dzwonić do prezes Heleny Evert – (03) 9699 6322 ; adres emailowy: [email protected]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy