polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Po pierwszej od dwóch lat rozmowie Władimira Putina z Olafem Scholzem Kreml w oficjalnym komunikacie przekazał, że możliwe porozumienia ws. zakończenia wojny na Ukrainie muszą "uwzględniać interesy Federacji Rosyjskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, opierać się na nowych realiach terytorialnych i, co najważniejsze, eliminować podstawowe przyczyny konfliktu".
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 4 lutego 2016

PolArt 2015: Warsztaty genealogiczne

Zdzislaw Derwinski podczas warsztatów genealogicznych.
 Fot. L.Artymiuk
Niemalże każdy człowiek, z wiekiem – staje się „romantyczniejszy” i częściej wraca myślami do lat minionych. W pamięci odtwarza różne osoby, o których pamięć bardzo głęboko zapadła w sercu; do kraju pochodzenia, miasta czy wsi.

To wszystko przemija przez lata, a później przemija na zawsze. Możemy jednak (może nawet powinniśmy!) z tego choć cokolwiek zachować  - „dla potomności”.

2 stycznia 2016 r. w ramach PolArt, w Town Hall Melbourne, Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej zorganizowało warsztaty genealogiczne, w których uczestniczyło 30 osób.

Dr Helena Evert, prezes Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej podkreśliła ważność odbycia takich warsztatów w ramach PolArt, gdyż coraz więcej ludzi koncentruje się na ich polskim pochodzeniu i kulturze. I dobrze, że MAPA jako organizacja historyczna, która dokumentuje obecność polskiej emigracji w Australii, może podzielić się swą szeroką ekspertyzą i wiedzą – pomagając osobom indywidualnym w odnalezieniu drogi jaką przebyli ich przodkowie, aby w końcu osiedlić się w Australii.

Warsztaty „Odnaleźć swoje polskie pochodzenie”, były prowadzone przez Lucynę Artymiuk, Krystynę Duszniak, Helenę Evert i Zdzisława Derwińskiego. Przekazały uczestnikom wiedzę z pierwszej ręki oraz z bogatym doświadczeniem w genealogicznych badaniach. Poruszyły szeroki wachlarz tematów: zapisy powojennych emigrantów polskich; etniczną zawiłość i mozaikę ludnościową w przedwojennej Polsce; zapisy wojskowe i cywilne; radzenie sobie z australijskimi,  polskimi i innymi archiwalnymi zapisami; o technice genealogicznych poszukiwań; o metodologii, analizowaniu oraz radzeniu sobie z problemami.

Lucyna Artymiuk
Bogusław Kot

__________________  
Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej (MAPA) - założono w 1991 r.. Była to inicjatywa ludzi, którzy widzieli ważność kolekcjonowania i zachowania historycznych materiałów przedstawiających życie osób indywidualnych jak i społeczności polskich emigrantów żyjących w Australii. Jednym z pierwszych założycieli i wieloletnim prezesem MAPA, był Dr. Zdzisław Derwiński.

Aby otrzymać więcej informacji o działalności MAPA, można dzwonić do prezes Heleny Evert – (03) 9699 6322 ; adres emailowy: [email protected]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy