polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 5 stycznia 2016

W Melbourne zakończył się Festiwal Polskiej Kultury - PolArt 2015

PolArt 2015. Polonez na Federation Square
w Melbourne. Fot. B. Żongołłowicz
Dwoma koncertami galowymi muzyki klasycznej i folklorystycznym zakończył się w niedzielę 13. Festiwal Polskiej Kultury PolArt 2015.  Jest to jedyne wydarzenie łączące polską społeczność australijską z całego kontynentu, a głównymi jego uczestnikami są kolejne pokolenia polskiej młodzieży.  Gospodarzem tegorocznego festiwalu, który rozpoczął się w niedzielę 27 grudnia,  było Melbourne, stolica stanu Wiktoria.

Przez osiem dni  aktorzy polonijnych teatrów, tancerze zespołów folklorystcznych,  muzycy i piosenkarze, chórzyści,  literaci, malarze, rzeźbiarze i graficy z całej Australii i Nowej Zelandii brali udział w świętowaniu polskiej kultury na antypodach.  Przybyli też artyści z Polski m.in. wokalistka Anna Maria Jopek, pianiści Marian Sobula i  Anna Miernik,  jazzowe Trio Jagodzińskiego i znany karykaturzysta Szczepan Sadurski. Były też pokazy polskich filmów.  Festiwal rozpoczął wielobarwny korowód zespołów tanecznych , który pod przewodnictwem ambasadora RP w Canberze, Pawła Milewskiego i  dyrektora PolArtu, Jana Szuby przeszedł od miejskiego ratusza do centralnego placu - Federation Square – głównego miejsca festiwalowych imprez.

 W niedzielę, w ostatnim dniu Festiwalu ponad 2 tys. wiernych zgromadziło się w katedrze w Melbourne pod wezwaniem św. Patryka, aby wziąć udział w uroczystej mszy dziękczynnej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Marka Edwardsa. W koncelebrze uczestniczyło 12 polskich księży, którzy przybyli do Melbourne z różnych stron Australii, a chóry z Sydney i Melbourne wystąpiły z koncertem kolęd.

Na zakończenie Festiwalu  prezes Komitetu Organizacyjnego PolArtu 2015 Jan Szuba podziękował wszystkim jego uczestnikom  i gościom. Szczególne podziękowania skierował do rodzin za przekazywanie z pokolenia na pokolenie polskiej kultury i języka, „tak abyśmy nigdy nie zapomnieli, skąd pochodzimy”.

W Bumerangu Polskim, przedstawiamy pierwsze zdjęcia z PolArtu, które napłynęły od Bogumiły Żongołłowicz, pisarki i dziennikarki melbourneńskiej, jednej z uczestniczek Festiwalu. Bogumila Żongołłowicz w przeddzień zamknięcia Festiwalu miała również swoje festiwalowe autorskie popołudnie wraz z polskim karykaturzystą Szczepanem Sadurskim.

Festiwal PolArt odbywa się co trzy lata w stolicy któregoś z pięciu stanów Australii. Trwa przez tydzień i jest największym tego typu festiwalem organizowanym poza Polską.
kb/BumerangMedia/KAI/RadioWatykańskie

Ambasador RP, Pawel Milewski i szef  PolArtu 2015 Jan Szuba na czele korowodu otwierającego Festiwal



Występy folklorystyczne na Federation Square
Bogumiła Żongołłowicz z karykaturą Jana Szuby, ambasador
Paweł Milewski i karykaturzysta Szczepan Sadurski
 

Wystawa prac Julianny Bednarowicz w No Vacancy Project
Space, The Atrium, Federation Square
Bogdan Fiałkowski (w czerwonej koszulce) na tle
swoich obrazów podczas wernisażu
 
 
Wernisaż Polskiej Fundacji Artystycznej w Victorian Artists Society Gallery

 Fot. B. Żongołłowicz i Sz. Sadurski


1 komentarz:

  1. Witam czy macie Państwo informacje na temat konkursu satyrycznego Pani Krystyny Gawrońskiej może gdzieś można znaleźć wyniki ?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy