polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny w Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa. Pytany, czy Rosja jest w stanie wojny z Ameryką, Ławrow odparł, że "nie powiedziałby", by tak było.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 27 stycznia 2016

Przed pierwszym dzwonkiem. O Polskiej Szkole w Randwick

Przyjeżdżając do Australii, nigdy nie myślałam, że znajdę tu takie miejsce jak polska szkoła w Randwick. Dowiedziałam się o niej od moich nowopoznanych polskich znajomych, których dzieci już tam uczęszczały.
Szkoła ta ogromnie pomogła mojej wtedy 3-letniej córce  zaaklimatyzować się w obcym kraju. Nie muszę wspominać, że dla takiego malucha  przeprowadzka do odległego kraju, rozłąka z dziadkami oraz ludzie mówiący w jakimś totalnie dziwnym języku, to powód do ogromnej frustracji i nieraz początek wielu niekończących się problemów. Od pierwszego dnia mała pokochała panie z klasy pre-school całym swoim sercem. Panie Asia i Basia, a później pani Dorotka, stały się dla niej jak część rodziny, która została w Polsce. Córka codziennie odliczała dni do każdej następnej soboty, kiedy to pójdzie na zajęcia. A kiedy nadchodziła sobota, od szóstej rano już czekała ubrana pod drzwiami. Tak nie mogła się doczekać pójścia do polskiej szkoły. Bo nareszcie ktoś oprócz rodziców rozumiał, co mówiła. Mogła pokazać, jak mądrą jest dziewczynką. A wreszcie mogła się pobawić się z innymi dziećmi, bez obawy bycia odepchniętą lub przegonioną z placu zabaw za to, że nie rozumiała ich języka. Ta miłość do polskiej szkoły w Randwick trwa od dwóch lat.

Szkoła oprócz nauki przez zabawę, dała mojej córce mnóstwo akceptacji oraz przyniosła wiele przyjaźni. Pytana, czy woli polską szkołę, czy swoje australijskie przedszkole, zawsze odpowiada, że tą pierwszą, bo tam się mówi po polsku. Choć muszę nadmienić, że australijskie pre-school, do którego uczęszczała wspominamy bardzo dobrze, a jej paniom nauczycielkom trudno było się rozstać z córką, kiedy je kończyła, bo tak się polubiły.

Joanna Niedbała - mama jednej z uczennic
oraz nauczycielka Polskiej Szkoły w Sydney - Randwick

* * *


Polska Szkoła w Sydney - Randwick jest szkołą języka polskiego, która została założona w lutym 2004 roku z inicjatywy rodziców i nauczycieli mieszkających we wschodnich dzielnicach  Sydney. Głównym celem szkoły jest nauka i promocja języka polskiego, jego kultury i historii. Aby to osiągnąć, łączymy ze sobą polski i australijski program nauczania. Polska Szkoła w Sydney jest szkołą koedukacyjną. Dzieci podczas lekcji zachęcane są do rozwijania swoich talentów, jak przystało na szkołę godną miana szkoły XXI wieku. Nasi uczniowie mogą się poszczycić wieloma osiągnięciami, m.in. nagrodą ministra - NSW Minister’s Award for Excellence in Student Achievement,  przyznawaną co roku w trzech kategoriach najwybitniejszym uczniom wszystkich szkół etnicznych. Mamy już 12 zdobywców tej prestiżowej nagrody, w tym aż czterech w kategorii najwyższej.
 

Posiadamy własną bibliotekę. W pełni spełniamy wymagania stawiane przez the NSW Department of Education and Communities oraz NSW Board of Studies.

Otrzymujemy liczne dotacje od rządów Polski oraz Australii w uznaniu naszych
zasług dla polskiej społeczności w NSW.
 


W szkole uczymy następujące klasy:

- playgroup "Aa Koo Koo" – dzieci w wieku od 0 do 3

- pre-school – dzieci w wieku od 3 do 5

- grupa przedszkolna - kindy

- klasa 1

- klasa 2

- klasa 3 i 4

- klasa 5 i 6

- dwie klasy początkujące

- klasy dla dorosłych

W bliskim sąsiedztwie naszej szkoły, odbywają się też lekcje języka polskiego dla uczniów szkół średnich w ramach Saturday School of Community Languages zarządzanej przez

NSW Department of Education & Communities. Tam kontynuują naukę nasze dzieci po ukończeniu szkoły podstawowej i w klasie 12 zdają maturę z języka polskiego.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych absolwentów , którzy co roku zdobywają doskonałe wyniki maturalne. W minionym roku szkolnym wszystkie maturzystki z Randwick – Olivia Kwiatkowski, Patrycja Łapiński, Maya Stempień i Ania Wilkoński uplasowały się w Band 6, i otrzymały oceny powyżej 95 punktów, zdobywając jednocześnie czołowe miejsca z egzaminu maturalnego z języka polskiego w naszym stanie. Należy podkreślić, że wszystkie maturzystki rozpoczęły naukę języka polskiego w naszej szkole w 2004 roku.

Zajęcia prowadzimy w soboty od 9:00 do 12:00 (dla dzieci) oraz od 9.00 aż do 14.00 (dla dorosłych).

Polska Szkoła w Sydney znajduje się na terenie Randwick Boys ' High School (róg
Avoca St. i Rainbow St., Randwick).

Zapisy do szkoły są prowadzone przez cały rok szkolny.
Można  zapisać się poprzez jeden następujących sposobów :
- online: www.polishschool.org.au
- wysyłając maila pod:  [email protected]
- telefonicznie dzwoniąc pod:  +61 2 9311 3723 lub 0414 313 478
- osobiście przychodząc do szkoły podczas rozmowy z członkiem komitetu lub nauczycielem danej klasy.
 
Gosia Vella

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy