polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 2 stycznia 2016

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Motywacje do działania na 2016 rok

Fot. A. Kozłowska
Przełom roku to czas podsumowań, planów i założeń. Kalkulując, na ile udany był 2015 rok, nie brakuje nadziei na nowe sukcesy w kolejnych miesiącach. Dla mnie miniony rok był czasem pełnym wytężonej pracy – nowych wyzwań i pomysłów. Spróbuję więc zaproponować kilka cennych rad dotyczących wyznaczania celów, dzięki którym motywacja do zmian nie osłabnie wraz z hukiem ostatnich sylwestrowych fajerwerków...

Moi pacjenci to osoby cierpiące na nadwagę i otyłość. Ich proces redukcji wagi trwa średnio od kilku do kilkunastu miesięcy. Bez odpowiedniego zaplanowania tego czasu, nie może być mowy o osiągnięciu zamierzonego celu. Łatwo zmobilizować się do krótkotrwałego działania, kiedy efekt jest widoczny natychmiast, inaczej trzeba postępować przy tak długiej perspektywie pracy. Dlatego też przedstawiony przeze mnie sposób to testowany wielokrotnie element systemu motywacyjnego w terapii otyłości. Za cel podaję więc redukcję wagi – wiem, że wiele osób właśnie z tym postanowieniem wkracza w Nowy Rok. Można go jednak wykorzystać, planując dowolne przedsięwzięcie z kategorii tych długotrwałych.

Wiele rzeczy hamuje nasze działania: strach przed porażką, wcześniejsze nieudane próby odchudzania, czy obawa przed reakcją otoczenia. Tymczasem musimy pokonać nasze ograniczenia. Jeśli zdamy sobie sprawę z popełnionych wcześniej błędów, to będzie nasz atut. To też jest pierwszy etap działania. Po zlokalizowaniu problemów i potencjalnych ograniczeń, należy sformułować cel...

Wyznaczanie celu

Cel, który chcemy osiągnąć, powinien być: realny, ambitny, prosty, wyraźnie określony (także w czasie) – niedwuznaczny. Przykład: za 4 miesiące będę ważyć 20 kg mniej. Po zdefiniowaniu celu praca polega na wykonywaniu jasno określonych zadań i osiąganiu mniejszych celów w krótszym czasie, np. w ciągu doby czy tygodnia. Ustalmy sobie „plan na 100” i zaznaczajmy swoje sukcesy – to bardzo motywuje do dalszej pracy. Polecam prowadzenie tygodniowego kalendarza.

Kluczem do przejścia tej drogi: od znalezienia przyczyn wcześniejszych niepowodzeń, przez wyznaczenie celu, a następnie konkretnych zadań, które pomogą go osiągnąć, aż po zrealizowanie tych planów jest... uwierzyć w siebie. W trakcie procesu odchudzania zmienia się całe życie pacjenta – zmienia on nawyki żywieniowe, zaczyna pić więcej wody, regularnie podejmuje aktywność fizyczną. Wszystkie te „nowości” w połączeniu z dobrym nastawieniem, „skazują na sukces”. O ile wcześniej być może słodycze były „sposobem na stres”, teraz świetnym zamiennikiem staje się trening na siłowni! W dobrze zaplanowanym procesie odchudzania niczego nie będzie brakować (ani słodyczy, ani energii, ani czasu).

Życzę Wam zatem wspaniałych ambitnych planów na 2016 rok i ich sukcesywnego realizowania!

Nadwadze i otyłości często towarzyszą dodatkowe choroby. To, w jaki sposób dobieramy menu czy codzienną aktywność, może pomóc załagodzić ich objawy – na takich właśnie „sposobach” skupię się następnym razem. Zapraszam do lektury już za dwa tygodnie.

Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy