polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 31 stycznia 2016

Opiekun Much w teatrze La Mama

Radosław Figura to popularny autor  dramatów i scenariuszy oraz tekstów piosenek, wierszy i opowiadań.  Studiował Wiedzę o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Wielokrotny stypendysta Departamentu Teatru MKiS w dziedzinie Dramatu.

W 1990 roku zdobył Nagrodę Główną w Konkursie na Debiut Dramaturgiczny Teatru Ateneum w Warszawie dramatem "My, wy, oni", a w 1997 wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Komedii w Tarnowie za komedię "Ciotka z Brukseli".
Otrzymywał też nagrody i wyróżnienia za twórczość dramatopisarską dla dzieci i młodzieży ("Adelka", "Obrazek", "Głupotki").

Jedną z najbardziej znanych sztuk Radosława Figury jest "Opiekun much". Sztuka po raz pierwszy została wystawiona przez Staatstheater w Kassel w Niemczech w 1994 roku. (1994). Premiera polska odbyła się 1996 roku w teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach. 
„Opiekun Much” to opowieść o życiu starego człowieka który żyje samotnie w oddalonym od ludzi starym sklepie. Sklep już dano zapomniał ostatniego klienta i jest teraz jedynie ruiną tego, co niegdyś było królestwem Starego. W nowym, zapomnianym  królestwie panuje Stary oraz wszędobylskie ..... muchy. I tak pewnie pozostałoby do ostatnich jego dni, gdyby nie dwójka kryminalistów, którzy brutalnie wkroczyli do jego sanktuarium spokoju.  Zanim jednak opowieść dobiegnie końca widzowie będą świadkami niespodziewanych zwrotów i pełnych pozornych paradoksów dialogów. Jak to się wszystko zakończy? Kto będzie Kainem a kto Ablem?

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć wybierając się na kolejną premierę teatru Exit. Teatr Exit to bodajże jedyny profesjonalny teatr w Australii prowadzony przez Polaków. Krzysztof oraz Beata Kaczmarek dwoją się i troją aby w jak najlepszy sposób promować, jakże charakterystyczną, polską sztukę teatralną. Byłoby więc niepowetowaną stratą, gdyby teatr ten miał zniknąć z kulturalnej mapy Melbourne z powodu braku wsparcia. Nadarza się okazja, aby do tego nie dopuścić. To właśnie „Fly Guardian” (angielski przekład  „Opiekuna Much”),  jest kolejną produkcją teatru z Healsville. Sztuka, podobnie jak wszystkie poprzednie, będzie wystawiana w języku angielskim i obok Krzysztofa weźmie w niej udział trójka aktorów australijskich, którzy pod czujnym okiem Krzysztofa nabrali europejskich manier i profesjonalnych szlifów.

Od tygodnia pilnie podglądam aktorów na scenie i mogę zapewnić, że dla miłośników teatru będzie to niezwykłe przeżycie i nikt zawiedziony teatru nie opuści.

Sztuka będzie wystawiana od środy 10 lutego do niedzieli 21 lutego w La Mama Courthouse Theatre.  Więcej informacji na temat spektaklu można znaleźć na stronie internetowej https://www.facebook.com/events/803267036454868/
Zachęcam również to bardziej aktywnego wspierania teatru przesyłając choćby niewielką sumę na fundusz  http://www.pozible.com/project/203509  W zamian teatr Exit przygotował atrakcyjne nagrody.

Czy warto? Oczywiście, że tak!
Jerzy Krysiak
zdjęcia: Beata Kaczmarek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy