polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Amerykański "Comanche" wygrał regaty Sydney - Hobart

"Comanche" zwycięzca 91. Regat Sydney - Hobart. Start
w sydnejskim Port Jackson.  Fot.T.Koprowski
Zwyciązcą 71. międzynarodowych regat bożonarodzeniowych Sydney – Hobart został amerykański jacht „Comanche”. Wielokrotny australiski zwycięzca - jacht „Wild Oats XI” musiał wycofać się zaraz po starcie. Przedstawiamy fotoreportaż ze startu słynnych regart w obiektywieTomka Koprowskiego.  

71. edycja słynnych regat żeglarskich na trasie Sydney-Hobart rozpoczęła się tradycyjnie w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia gromadząc na nadbrzeżach Port Jackson tłumy entuzjastów żeglarstwa.  W spektakularnym starcie 109 jachtowych jednostek wzięło udział ponad 1000 żeglarzy. m.in. z Australii, Nowej Zelandii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Chin i Japonii.


Już od samego początku wyścigu   prowadzenie przejął amerykański jacht "Comanche", który ostatecznie wygrał żeglarskie regaty bożonarodzeniowe w czasie w 2 dni 8 godzin 58 minut i 30 sekund.  Jednostka należy do Jima Clarka i jego żony Kristy Hinze, a dowodzona  była w trakcie wyścigu przez skippera Kena Reada .  Z tegorocznej konkurencji odpadł wieloletni australijski lider wyscigu.  Już pierwszego dnia regat, z powodu uszkodzenia żagla  z rywalizacji musiał wycofać się słynny "Wild Oats XI", ośmiokrotny zwycięzca. Ze względu na trudne warunki pogodowe wycofało się także w trakcie wyścigu ponad 20 jachtów.

Legendarny wyścig ekskluzywnych jednostk wodnych po raz pierwszy odbył się w 1945 roku. Swoją sławę zawdzięcza tym, że jest bardzo trudnym wyścigiem a to  ze względu na szybko zmieniające się warunki pogodowe, silne wiatry i przeciwne prądy morskie. Trasa ma  długości 628 mil morskich (1170 km) w linii prostej i składa się z sześciu różnych odcinków: startu w ciasnym – jak na ogromną ilość startujących jachtów -  Sydney Harbour, żeglugi wzdłuż  wschodniego wybrzeża Australii, przejścia złowieszczej Bass Strait, przybrzeżnej żeglugi wzdłuż Tasmanii, pełnej niespodzianek Storm Bay i finiszu w porcie stanowej  stolicy Tasmani - Hobart.

Wśród startujących w Sydney zagranicznych jachtów  tym razem nie  było polskich . Dotychczas wystąpiły one w tych regatach tylko w 2001 i  dwie  w ubiegłym roku.
kb/BumerangMedia/PolskieRadio
Fotoreportaż Tomka Koprowskiego ze startu regat  w Sydney, 26 grudnia 2015.














 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy