polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 31 grudnia 2016

To był rok! Rok "dobrej zmiany" i "post-prawdy"

Niektórzy, ba, większość nawet, uważają, że odchodzący właśnie rok był nie tylko zły, ale wręcz najgorszy od trzech dekad. Że niby jest fatalnie, a będzie jeszcze gorzej… To jednak nic innego, jak tylko kolejna post-prawda. Bo tak naprawdę, tak całkiem „nie-post”, to już od dawna nie było tak obiecujących (w odległych skutkach, ale zawsze) dwunastu miesięcy.

Rok „dobrej zmiany” przyniósł mnóstwo korzyści nie tylko pojedynczym Kowalskim, ale także całemu społeczeństwu. No, może poza towarzystwem „obrońców koryta, ubeków, komunistów i złodziei”, czyli – generalnie – gorszym sortem. I nie chodzi tu wyłącznie o sprawy tak oczywiste i przyziemnie materialne, jak „Pięćset Plus”, „Mieszkanie Plus” czy „Emeryt Minus”. Wcale nie.

10 lat po Saddamie. Cena jaką płaci USA

Saddam Husajn podczas procesu
 w 2004 r. Fot. domena publiczna
30 grudnia minęło 10 lat od dnia, w którym wykonano karę śmierci na Saddamie Husajnie. Śmierć tego człowieka stała się dla Amerykanów i innych zwolenników zachodniej demokracji srogą lekcją geopolityki.

 Interwencja w Iraku bez mandatu RB ONZ była wyraźną agresją przeciwko suwerennemu państwu. Za tę agresję USA zapłaciły życiem prawie pięciu tysięcy amerykańskich żołnierzy. Dziesiątki tysięcy odniosło rany, pozostając do końca życia inwalidami. W kontekście amerykańskiej okupacji, 15 października 2006 roku w Iraku doszło do połączenia jedenastu radykalnych ugrupowań islamistycznych na czele z pododdziałem Al-Kaidy. Tak powstało terrorystyczne ugrupowanie „Państwo Islamskie".

 

Głównym bogactwem Iraku jest lekka i łatwo dostępna ropa, która stanowi 20% światowych zapasów. W samym tylko okresie pomiędzy 2006 i 2014 rokiem Bagdad uzyskał za sprzedaży ropy 550 mld dolarów, a mimo to kraj znajduje się na krawędzi bankructwa. Brakuje pieniędzy na pensje i emerytury, w wielu miejscowościach brakuje czystej wody i prądu. Utworzona według amerykańskich standardów nowa iracka armia nie jest w stanie obronić kraju przed terrorystami. Wielonarodowy i wielowyznaniowy Irak z 37-milionowym społeczeństwem zasługuje na coś lepszego. Nadal też sprawą odległej przyszłości pozostaje plan utworzenia „Wielkiego Bliskiego Wschodu", którego celem jest zmiana granic państw regionu i zapewnienie Zachodowi dostępu do ich bogactw naturalnych.

Syntetyczne podsumowanie roku 2016. Perspektywa na kolejny

Jeżeli mielibyśmy pokusić się o syntetyczne podsumowanie roku 2016 z perspektywy sytuacji Polski i w Polsce, to niestety musiałaby to być bardziej smutna, niż pozytywna wyliczanka. Z tego względu, żeby nie powielać trendu retrospektywnego odnoszenia się do enumeratywnie wymienionych wydarzeń mijającego roku, warto zastanowić się nad tym – jaka wytworzyła się sytuacja. To znaczy jaka zmiana się dokonała w ciągu tego roku. Gdzie byliśmy? Gdzie jesteśmy? Jakie mamy perspektywy na rok kolejny 2017?

Z pewnością najważniejsze dwa wydarzenia jakie nas dotyczą w znaczeniu geopolitycznym, to: postępujący rozpad Unii Europejskiej i zmiana władzy w USA. Kryzys polityczny w Unii którego kamieniem milowym jest decyzja o brexicie był i jest szokiem dla bardzo wielu ludzi. To tworzy zupełnie nową perspektywę dla rozumienia narodowych partykularyzmów i w ogóle sposobie myślenia o Europie jako Wspólnocie. Wiąże się to także bezpośrednio z sytuacją Polski, ponieważ na nowo trzeba zdefiniować porządek wewnątrz tych struktur, które jeszcze istnieją. Warto pamiętać, jaką porażkę poniosła Polska ogłaszając strategiczne partnerstwo z Wielką Brytanią. To było coś więcej, niż strzał w stopę, po prostu dowód na brak rozeznania w realiach świata.
 

To nie był dobry rok dla kultury. Zbyt wielu odeszło

Niemal każdy rok zasmuca nas informacjami o odejściu tych, którzy swoją twórczością zmieniają świat i rzeczywistość. Tych, którzy za sprawą swoich książek, płyt, filmów wpływają na nasze charaktery, życiorysy, postawy życiowe. Rok 2016 był wyjątkowo zły pod tym względem.


Literatura

Maj zwykle kojarzy się nam z rozkwitem, pierwszym prawdziwym ciepłem i dobrym samopoczuciem. W tym roku zasmucił nas odejściem Marii Czubaszek – znanej polskiej pisarki, satyryczki i dziennikarki, która odeszła w wieku 76 lat. Tworzyła legendę radiowej Trójki, była autorką wielu popularnych skeczy, piosenek i powiedzonek, które na zawsze weszły do języka. W ostatnich latach, z właściwymi sobie dowcipem i swadą, komentowała wydarzenia polityczne i społeczne w programie „Szkło kontaktowe” w TVN 24.

niedziela, 25 grudnia 2016

Pokój ludziom dobrej woli

W 1989 roku w czasie Jesieni Ludów, gdy komunizm upadał w kolejnych krajach Europy Środkowej za sprawą zbuntowanych społeczeństw, które nie chciały już żyć w kłamstwie, pisałem doktorat o etyce walki bez przemocy (non violence). Moi koledzy żartowali, abym się spieszył, bo wkrótce nikt nie będzie rozumiał, o czym piszę. Doktorat obroniłem w 1991 roku, ale nie przewidywałem, że prawie po 30 latach znów będę się zastanawiał nad koniecznością i sensem walki bez przemocy.

Ukazało się właśnie orędzie papieża Franciszka na noworoczny Światowy Dzień Pokoju, zawierające wezwanie do wyrzeczenia się przemocy. Odrzucenie przemocy ma w ujęciu papieża znaczenie moralne i polityczne. „Chodzi zatem o system polityczny oparty na rządach prawa, gdzie godność każdego człowieka jest chroniona bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Tak prowadzona polityka może być realnym sposobem na przezwyciężenie konfliktów zbrojnych, bo zamiast prawa siły stosować będzie siłę prawa”.

sobota, 24 grudnia 2016

Pokoju, spokoju i radości świątecznej!

 
Wszystkim naszym internetowym Czytelnikom, Reporterom,  Korespondentom, Sponsorom i Przyjaciołom  
wielu świątecznych radości, wspaniałego odpoczynku oraz pomyślności i spełnienia  marzeń w Nowym 2017 Roku
 
życzy
 
Krzysztof Bajkowski
edytor Bumeranga Polskiego
wraz
z całą ekipą Stowarzyszenia Bumerang Media Inc.
 
 
* * *
 
W przerwie świąteczno-noworocznej zaglądajcie czasem do Bumeranga Polskiego oraz na nasz kanał You Tube Bumerang Media. Prawie 200 filmowych relacji!
 
 

piątek, 23 grudnia 2016

Ze Szczecina do Sydney. Samotny rejs kpt. Grzegorza Węgrzyna

 Płynie dookoła kuli ziemskiej. Samotnie. Wyruszył ze Szczecina w czerwcu 2015 roku i po wielu przygodach, poprzez Cabo Verde i Cape Town dotarł do Australii. Samotny polski  żeglarz, kpt Grzegorz Węgrzyn spodziewany jest w Sydney 28 grudnia.

 Po zawinieciu do Freemantle i Melbourne samotny polski żeglarz kpt Grzegorz Wegrzyn  plynie obecnie do Sydney. Dla spolecznosci polskiej w Sydney to świetna okazja poznać wybitnego żeglarza, który potrafił swoje wieloletnie doświadczenie żeglarskie wykorzystać w relalizacji marzenia, jakim było samotne opłyniecie kuli ziemskiej. W podróż wyruszył ze Szczecina w czerwcu 2015 roku i po wielu przygodach, poprzez Cabo Verde i Cape Town dotarl do Australii. Ocean Indyjski pokonał w trudnych, zimowych warunkach. Poszukiwany przez slłuzby ratownicze po czterech miesiacach dotarł o własnych siłach do Freemantle, pomimo wielu awarii jachtu po drodze.

czwartek, 22 grudnia 2016

Specjalna konferencja prasowa nt. Klubu Polskiego w Ashfield

Konferencja prasowa nt. Klubu Polskiego w Ashfield
z udziałem prawników. Fot. K.Bajkowski
W niedzielę, 18.12.2016.  po godzinie 17.00 w Ashfield Civic Centre odbyła się specjalna konferencja  prasowa dla mediów polonijnych zorganizowana przez Australian Polish Festivities Association  i dr Kaję Łukaszewicz w celu poinformowania opinii publicznej w oparciu o wypowiedzi prawników o rzeczywistej sytuacji Klubu Polskiego w Ashfield i tym samym jego członków.

Jak zapowiedzieli  organizatorzy konferencji, jej  tematem byla ”aktualna sytuacja finansowa, wizerunkowa i moralna”   Polskiego Klubu w Ashfield po procesach sądowych  dotyczących  konfliktu powstalego w ostatnich latach między  Restauracją Kameralna działającą na terenie Klubu a Zarządem Klubu. Mecenas Paweł Knap wraz z innymi prawnikami odpowiadał na  pytania dziennikarzy  dotyczace przebiegu procesów i  ich rezultatów. Konferencję prowadził  Janusz Nawrocki – przewodniczący   Australian Polish Festivities Association  Inc.

środa, 21 grudnia 2016

WTC w Berlinie

Terroryści z Berlina powtórzyli schemat z Nowego Jorku – porwali pojazd, zabili kierowcę i skierowali maszynę w wielkie zgromadzenie ludzi. We wrześniu 2001 były to amerykańskie  samoloty rejsowe, teraz uprowadzono ciężarówkę ze znakami z Polski. Zarówno samoloty jak i samochód  stały się narzędziami masakry. Należało zdobyć je w chwilę przed atakiem, kiedy pełniły swoje rutynowe funkcje.

Wybrano Niemcy zapewne po to, aby dowieść, że Allah jest nieprzekupny. Nie można go zaspokoić darem w postaci zaproszenia miliona uchodźców z Bliskiego Wschodu. Jeśli mogli ginąć Francuzi w Paryżu i Nicei oraz Belgowie w Brukseli, mogą też i Niemcy. Śmierć polskiego kierowcy dowodzi, że zaatakowany został po raz pierwszy  także nasz kraj. Szkoda, że w Unii Europejskiej nie ma paragrafu 5 układu waszyngtońskiego NATO, który nakazuje odpowiedź wspólną, czyli odwet. Tyle tylko, że w konfrontacji asymetrycznej nie wiadomo, jakiej odpowiedzi i komu udzielić. Pierwszym krokiem niechby była przynajmniej  delegalizacja skrajnych odłamów islamu.

wtorek, 20 grudnia 2016

Kryzys parlamentarny w Polsce. Kolejny dzień protestów

Sejm po raz pierwszy w najnowszej historii Polski otoczony
barierkami policyjnymi.
Przed Sejmem kolejna manifestacja KOD i partii opozycyjnych. „Musimy tu być” – mówił lider KOD Mateusz Kijowski. – „Momentami udają, jakoby się wycofali trochę, potem okazuje się, że uderzają w innym miejscu, dzisiaj rozstawili w nocy płotek, żeby się odgrodzić od obywateli – żelazną kurtynę, jakże to wymowne: władza, która szła pod hasłem, że będzie słuchać obywateli dzisiaj odgradza się od nas płotkiem” – powiedział lider KOD. – „Musimy tutaj być, widzimy, że w sprawach, o które walczymy przez ostatnie trzy dni próbują się wycofać, zobaczymy, czy im się uda.

„Nasza presja, nasze działania dają pewne efekty, z drugiej strony narasta kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego, trzech sędziów jest niezaprzysiężonych, wyroki są nieopublikowane, a dzisiaj prezydent podpisał kolejne trzy ustawy, które znowu niszczą możliwość dalszej pracy TK, zamieniają Trybunał w agendę partii rządzącej” – powiedział.
Według Kijowskiego, to pokazuje, że KOD „musi dalej walczyć”, protestować i wywierać presję na PiS. Jak poinformował od wtorku KOD będzie regularnie protestował w całej Polsce przed biurami posłów Prawa i Sprawiedliwości. – „Musimy pokazać im tam, gdzie są, że ich tam nie chcemy, że nikt ich nie chce w całej Polsce, nie tylko tutaj pod Sejmem, ale wszędzie” – powiedział lider KOD.

poniedziałek, 19 grudnia 2016

Co dalej, Polsko?

Napis na murach Wawelu po przybyciu tam prezesa PiS.
Parafraza piątkowego komentarza Jaroslawa Kaczynskiego
w Sejmie. Fot. D.Serafin/Twitter
Sytuacja w kraju zmienia się z godziny na godzinę. Komentowanie bieżących wydarzeń jest dziś przedsięwzięciem równie sensownym, jak opisywanie aktualnego wyglądu wciąż toczącej się lawiny. Zresztą i tak to, co się dzieje w Polsce, widzi każdy, kto nie zamyka oczu, nie wkłada do uszu zatyczek i nie wysiaduje na kanapie z kotem na kolanach, oglądając wyłącznie brazylijskie seriale. Ale nie każdy zadaje sobie pytanie: co będzie dalej?

W prognozowaniu nigdy nie byliśmy mistrzami świata. Historia wybiła nam z głowy ambicje futurologiczne. Niejednokrotnie Absolutnie Niemożliwe stawało się znienacka banalnie realne i niejeden raz zdarzało się, że łatwo osiągalny cel zniknął nagle na zakręcie zaskakującego zwrotu wydarzeń. Więc chociaż nieźle nam idzie definiowanie oczekiwań, to niezbyt chętnie dociekamy, czy to, czego chcemy, jest w ogóle możliwe do osiągnięcia.

niedziela, 18 grudnia 2016

Drugi dzień protestów w Warszawie. Transmisja na żywo



Prezydent Andrzej Duda spotykał się dziś z Ryszardem Petru i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Będzie jeszcze rozmawiał z liderem Kukiz'15 oraz Platformy Obywatelskiej. Natomiast jutro dojdzie do rozmów między Andrzejem Dudą a Jarosławem Kaczyński i Markiem Kuchcińskim. Rozmowy dotyczą tego, co się wydarzyło w Sejmie i "żeby porozmawiać o tym, co można zrobić, aby zapobiec eskalacji tego sporu". Tymczasem przed siedzibą TK odbył się wiec KOD. - Oni ustąpią. Widać pierwsze sygnały, że są przerażeni - mówił Ryszard Petru do manifestujących przed Trybunałem.

RELACJA MINUTA PO MINUCIE - Onet.pl

Zamknięcie Programu Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocław 2016

Widowisko "Niebo" było kulminacją programu
Europejskiej Stolicy Kultury  - Wrocław 2016. Fot. Twitter
Niezwykła gra świateł i dźwięku, orkiestra na żywo, dziesiątki artystów, wrocławskie Duchy i historia miasta w XX wieku. Wczoraj, 17 grudnia we wspaniałych wnętrzach Hali Stulecia odbylo się multiwidowisko „Niebo” – ostatnia część „Kwartetu Flow”, opowiadającego historię Wrocławia i jego mieszkańców. Spektakl ten był kulminacją projektu i zarazem Ceremonią Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. To jednocześnie pierwsze wydarzenie Kwartetu, które rozegrało się pod dachem – i to pod największym dachem Wrocławia, bo kopułą Hali Stulecia.

 „Niebo” to opowieść o trzech pokoleniach kobiet, mieszkanek Wrocławia, ucieleśniających niezwykłą drogę, jaką przeszło miasto w XX wieku.

sobota, 17 grudnia 2016

Kryzys w Sejmie. Historia dzieje się na naszych oczach

Marszalek Kuchciński wyklucza posla PO Michala Szczerbę.
Chaos w Sejmie - 17.12.2016. Fot. YouTube
Patrzę i własnym oczom nie wierzę na to, co w tej chwili dzieje się w Sejmie, przed Sejmem i na ulicach polskich miast. Zaczęło się dość banalnie. Poseł PO Michał Szczerba wszedł na mównicę z kartką „Wolne media”, próbował coś mówić, ale Kuchciński uznał, że nie ma to związku z omawianą sprawą i wykluczył niepokornego posła z dzisiejszych obrad sejmowych. Posłowie opozycji zablokowali mównicę, żądając powrotu Szczerby i jednocześnie wykrzykując hasła „Konstytucja”, „Demokracja”, „Wolne media”.

Wydaje mi się, że ten drobny epizod stał się taką kropką nad i, kroplą, która przelała czarę goryczy. Opozycja ma dość samowolki i właśnie teraz, na naszych oczach dzieje się to, co wskazuje na wyraźny kryzys parlamentarny.

piątek, 16 grudnia 2016

Polish Christmas Festival 2016 - relacja filmowa

Amelia Gnatek w podwójne roli piosenkarki i tancerki
oczarowywała publiczność Polish Christmnas Festival.
Fot.K.Bajkowski
"Jest taki dzień, dzień jedyny,  raz do roku..." - śpiewał przed wieloma laty Seweryn Krajewski  malując muzycznie niepowtarzalną  atmosferę polskiej Wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Parafrazujac jego słowa: Jest taki dzień polski, dzień  jedyny  raz do roku w Sydney - możemy powiedzieć  o dorocznej grudniowej niedzieli, kiedy to cała Polonia sydnejska niezależnie jak jest podzielona w wielu sprawach,  gromadzi się w jednym miejscu, czyli Polish Christmas Festiwal na Darling Harbour. Dziś w trzeciej relacji Bumeranga Polskiego filmowy reportaż z imprezy.

W 47 minutowym roportażu zobaczycie nie tylko fragmenty występów artystycznych młodej Polonii niemal pełny występ Aborygenów spod Góry Kościuszki , życzących nam po polsku Wesołych Świat Bożego Narodzenia. ale również pełne pasji i sympatii do Polaków przemowy przedstawicieli władz stanowych i federalnych.

czwartek, 15 grudnia 2016

Sydnejskie muzea warte odwiedzenia

Autorka przed Weverley Library. Fot. A.Włodek
Gdzie schronić się w Sydney zimą przed przenikliwym zimnem a latem przed duchotą upalnego dnia? W zimowych miesiącach jest tu dość wysoka wilgoć w powietrzu i często wieje przenikliwy wiatr, dlatego 12-15 stopni C wydają się być dwoma - pięcioma stopniami C. Latem, temperatury powyżej 30 stopni C zdają się na granicy tolerancji dla ciała, bo jest tu duszno, budynki parują, asfalt jest wrzący.... Dopiero co (13 grudnia) zanotowano tu rekordowo wysokie temperatury 39 stop C – najwyższe od 16 lat w tym mieście.

Otóż są dwie takie genialne przestrzenie, w których zawsze jest przyjemnie: wnętrza biblioteki i muzeum!

Poszukujący książek w języku polskim „zapraszam” do biblioteki Waverley w Bondi Junction. Czytający po angielsku znajdą tysiące interesujących lektur w wielu bibliotekach w rozmaitych dzielnicach Sydney.

środa, 14 grudnia 2016

Strajk Obywatelski - "Stop Dewastacji Polski"

Dokładnie o godz. 16.30 we wtorek ruch kołowy w centrum Warszawy zamarł, a z Ronda de Gaulle’a w zwartym szyku wystartował zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji  marsz protestacyjny pod hasłem  „Stop Dewastacji Polski”.

Manifestanci głównymi arteriami stolicy ruszyli w kierunku siedziby Prawa i Sprawiedliwości, by złożyć tam  13 swoich  postulatów. W dokumencie czytamy :   „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że władza zwierzchnia należy do Narodu. Zatem jako Naród żądamy:
  1. Dymisji rządu Beaty Szydło;
  2. Odstąpienia od działań mających na celu skrępowanie funkcjonowania instytucji państwa, w szczególności od działań paraliżujących funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego oraz sądów powszechnych;
  3. Zaniechania działań uderzających w prawa kobiet;
  4. Wycofania się rządu ze szkodliwej i nieprzygotowanej reformy oświaty;
  5. Przestrzegania konstytucyjnej zasady rozdziału Państwa od Kościoła;
  6. Doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji oraz doświadczenia, a nie przynależności partyjnej;

wtorek, 13 grudnia 2016

Modelowy schemat medialnego szczucia: Stanisław Piotrowicz

Stanislaw Piotrowicz - postać polskiej polityki rozgrzewająca
 media: kiedyś prokurator PRL, dziś bezpartyjny poseł  z listy
 PiS. Fot. Silar/Wikimedia Commons
Skala szczucia i pogardy wobec pana Stanisława Piotrowicza poraża, jest to wydarzenie bez precedensu – jak bardzo mechanizmy medialne napędzane przez niektórych polityków, powtarzających ulane tezy szczują na Tego człowieka. To klasyczny przykład próby niszczenia wizerunku i to w wydaniu wyjątkowo brutalnym. Na przykładzie pana Piotrowicza widać, jak działa system – cały przemysł medialnego szczucia. Można powiedzieć, że mamy do czynienia z modelowym schematem.
Nie będziemy oceniać, ani wartościować Tego człowieka, jest dorosły i w pełni świadomy tego co robi, to jego życiowy wybór. Interesuje nas jedynie to, w jaki sposób Jego osoba na kanwie kilku spraw jest zaszczuwana w mediach. To może przydarzyć się każdemu, przemysł pogardy nie śpi.

poniedziałek, 12 grudnia 2016

"Przewodnik pesymisty", czyli co przyniesie rok 2017

Fot. Sarah Marshall 
Amerykańska agencja Bloomberg, która głównie oferuje informacje uczestnikom rynków papierów wartościowych, wydało „Przewodnik pesymisty”. Zdefiniowano w nim najbardziej pesymistyczne prognozy na rok 2017.

USA. Nadal w kraju będą organizowane masowe protesty przeciwko republikańskiemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Ponadto Kalifornia będzie dążyć do niepodległości, czyli tzw. Calexitu.


Nie wykluczone, że amerykańscy miliarderzy zjednoczą się przeciwko Trumpowi, a na czele bogaczy opozycjonistów stanie marzący o kolonizacji Marsa Elon Musk.

niedziela, 11 grudnia 2016

Chiny proponują Polsce udziały w supermocarstwie

Chiński ekonomista Song Hongbing w Sejmie RP
W obecności garstki parlamentarzystów (Janusz Szewczak, Jacek Wilk, Robert Winnicki) i jednego europosła (Michał Marusik) przy totalnym bojkocie największych mediów w Polsce (państwowych i prywatnych) 29 listopada 2016 roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło bezprecedensowe wydarzenie, wieszczące nowy układ sił na geopolitycznej mapie świata. Budowa euroazjatyckiej superpotęgi z udziałem Polski? Zaproszenie już otrzymaliśmy! 

Wymownym pretekstem do niezwykle ważnych rozmów w murach polskiego parlamentu była wizyta chińskiego ekonomisty Song Hongbinga, autora serii książek pt. „Wojna o pieniądz”. Gość z Chin przyjechał do Polski na specjalne zaproszenie wydawnictwa Wektory, które wypuściło na polski rynek jego bestsellerowe publikacje. Kilkudniowy pobyt chińskiego analityka finansowego w naszym kraju zorganizowano pod hasłem: Wojny walut a światowy kryzys. Przyczyna, następstwa, co dalej?


sobota, 10 grudnia 2016

Polish Christmas Festival 2016. Drugi fotoreportaż i wrażenia

Po raz pierwszy na scenie Polish
 Christmas Festival wystąpili Aborygeni.
Fot. K.Bajkowski
Polish Christmas Festival 2016 w Sydney  przeszedł do historii ale Polonia sydnejska zapewne aż do samych Świat Bożego Narodzenia będzie żyła wspomnieniaimi i atmosferą tej dorocznej polskiej imprezy, która została zainicjowana w 2003 roku przez ówczesnego konsula polskiego w Sydney.  Dziś w Bumerangu trochę co działo się na scenie festiwalu,  drugi  fotoreportaż i wrażenia jednej z uczestniczek imprezy – Polki z Krakowa, Agaty Włodek.

W otoczeniu kilkudziesięciu stoisk polonijnych firm i organizacji, barków  z polskimi potrawami  i piwem, na scenie festiwalu w odnowionym  Tumbalong Park nieprzerwanie od godziny 11 przez sześć godzin coś się działo.  Wielomilionowa revitalizacja parku i otoczenia  dokonana przez  zarządców  Darling Harbour  niestety nie zachwyciła festiwalowiczów.  Słyszeliśmy wiele słów krytycznych.  Architekci  nie pomyśleli o najważniejszym elemencie koniecznym dla komfortu uczestników wielogodzinnych imprez w  tropikalnym klimacie – cieniu. „Gorąca patelnia” - jak niektórzy mówią na Tumbalong Park, brak choćby mądrze zaprojektowanych żagli przeciwsłonecznych  nad murawą parku czy choćby kilku rozłożystych  drzew ( jedno figowe posadzone z boku dawało tylko nielicznym ratunek przed skwarem), nie pozwalały uczestnikom festiwalu zobaczenia wszystkich występów artystycznych.  Było ich sporo, a  każde ciekawe, godne zobaczenia.  (Fragmenty zobaczycie wkrótce w specjalnym reportażu filmowym Bumeranga Polskiego).

piątek, 9 grudnia 2016

Postać Wałęsy zniknie z podręczników szkolnych

Przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego
Lech Wałęsa w Sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina,
sierpień 1980. Fot. G.Jabłonski/Wikipedia
Historia “Solidarności” bez Wałęsy to nowy pomysł Ministerstwa Edukacji na naukę w szkole podstawowej. Anna Zalewska tym razem naprawdę przesadziła.

W nowej podstawie programowej dla szkoły podstawowej rozpisano historię Polski w 18 punktach. Przy każdym z nich zaznaczono kluczowe dla opisywanego wydarzenia postaci. Przy “Solidarności” zabrakło nazwiska Lecha Wałęsy. Według nowej wersji historii lansowanej przez obecną władzę najwyraźniej zasługi Wałęsy dla procesu zmian ustrojowych w 1989 roku nie są godne odnotowania.


Nazwisko byłego prezydenta nie pojawia się także w rozdziale “Postacie i wydarzenia o doniosłym znaczeniu dla kształtowania polskiej tożsamości kulturowej”, opracowanym dla czwartej klasy. Wśród 20 kluczowych postaci historycznych wymienieni zostali (według kolejności alfabetycznej): Dobrawa, Jadwiga, Władysław Jagiełło, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Augustyn Kordecki, Eugeniusz Kwiatkowski, Witold Pilecki, Maria Skłodowska-Curie, Romuald Traugutt, Józef Wybicki. „Solidarność” została potraktowana zbiorowo — PiS robi wszystko, aby wymienienia nazwiska Wałęsy unikać jak ognia.

czwartek, 8 grudnia 2016

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Czas polubić siebie!

Marta - pacjętka GACA SYSTEM, która schudła 75 kg.
Fot. A.Kozlowska
Osoby szczupłe w wielu kręgach kulturowych kojarzone są z rzetelnością i pracowitością. Podświadomie często utożsamia się je z dobrymi pracownikami: odpowiedzialnymi i pełnymi energii. Stereotyp działa także w drugą stronę: osoby z nadwagą bądź otyłe mają społeczną łatkę ociężałych, nieporadnych i pociesznych. To oczywiście nie przekłada się na rzeczywistość. Skąd więc wzięły się te mity?

Promowane w mediach wzorce dają nam pozorny obraz idealnych ludzi. Jednak nie tylko „reklama” idealnej sylwetki, młodości i sukcesu sprawia, że osoby odbiegające od tego modelu są postrzegane przez otoczenie jako nieco gorsze. Problem leży jeszcze głębiej, bo osoby otyłe i z nadwagą bardzo często same siebie lubią niewystarczająco...

środa, 7 grudnia 2016

Mateusz Kijowski: Trzeba iść razem

Organizator KODu, Mateusz Kijowski. Fot.Lukasz2/Wikimedia
13 grudnia w całej Polsce planowany jest Strajk Obywatelski. Protesty zgłoszono już w 33 miastach.  Jest to odpowiedź na odezwę do wszystkich Polaków pn. "Stop dewastacji Polski!" wystosowanej m.in. przez Władyslawa Frasyniuka, Krystynę Jandę, Aleksandra Smolara, Mateusza Kijowskiego, Lecha Wałęsę i opublikowanej 3 grudnia  na stronach  portalu Koduj24.  - Namawiamy do obywatelskiego nieposłuszeństwa – mówi w rozmowie z Magdą Jethon Mateusz Kijowski , szef powołanego dokładnie rok temu Komitetu Obrony Demokracji.

Magda Jethon: Media żyją dziś odezwą do Polaków, by wyszli na ulice 13 grudnia, by wypowiedzieć posłuszeństwo tej władzy – to mocne słowa.
Mateusz Kijowski: Mam nadzieję, że to będzie rodzaj odnowy. Odwołanie się do korzeni, powrót do ducha, który nas zbudował na początku. Jak piszemy w odezwie – niemal rok temu wyszliśmy na ulicę zdziwieni, że polski demokratycznie wybrany rząd może łamać Konstytucję. To był 12 grudnia (na marginesie – moje urodziny).
Dziś nastrój jest inny. To nie jest zdziwienie. To jest gniew wobec łamania przez PiS – krok po kroku – zasad, na które umówiliśmy się w demokratycznej Polsce.


wtorek, 6 grudnia 2016

Polish Christmas Festival 2016. Pierwszy fotoreportaż

Polonijne dzieci na scenie tegorocznego Polish Christmas
Festiwal  na Darling Harbour. Fot. K.Bajkowski.
Piękna australijska letnia pogoda dopisala uczestnikom kolejnego Polish Christmas Festival, który po rocznej przerwie związanej z przebudową części Darling Harbour powrócil do  tradycyjnego miejsca w Tumbalog Park -  turystyczno-rekreacyjnej atrakcji Sydney. To największa polska impreza w Nowej Południowej Walii.  

Setki Polaków zamieszkałych na stałe lub czasowo w Sydney a także ich australijscy przyjaciele spędzili w minioną niedzielę kilka godzin na zalanej  słońcem murawie parku przy  polskich rytmach, tańcach i śpiewach, posilając się polskimi tradycyjnymi potrawami i gasząc pragnienie wieloma gatunkami polskiego piwa.  

poniedziałek, 5 grudnia 2016

Czy będzie chińska wojna z dolarem?

Fot.J..Howie (Flickr cc)
Chiny są supermocarstwem, prawdziwą globalną potęgą – bazującą na wewnętrznym potencjalne, który mogą eksportować na cały świat – w skali dotychczas nieznanej w handlu. Można zaryzykować twierdzenie, że brak ceł i barier poza taryfowych może doprowadzić w ciągu kolejnych 20-30 lat, to zdominowania globalnej gospodarki przez chińską produkcję i w znacznej mierze usługi (pod klucz).  Jest to trend naturalnej centralizacji wynikający z gospodarczej dyfuzji i upośledzenia procesów wymiany w skali globalnej.

 Nie ma znaczenia, że bardzo duża część inwestycji w Chinach, to inwestycje zachodnich koncernów, Chińczycy i tak je wszystkie wykupią, jak tylko będzie to dla nich korzystne. Ponieważ liczą się wielkie przepływy w długim okresie czasu, a te decydują o przewadze Chin. Nie przeszkodzi im nawet depopulacja i starzenie się społeczeństwa, proszę pamiętać o skali 1,3 mld obywateli! To zupełnie inny poziom odniesienia – dla nas nie do uchwycenia.

niedziela, 4 grudnia 2016

Macierewicz oskarża o mafijność i szpiegowanie

Fot. G.Bukala/Agencja Gazeta/Koduj24
Na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej opublikowany został komunikat o bardzo niepokojącej treści, który wcześniej rozesłano dziennikarzom. Komunikat nie tylko jest oskarżeniem i to najcięższego kalibru, jaki może paść pod adresem generałów i szefów służb specjalnych, ale przede wszystkim pobrzmiewa w nim język, który wydawało się, że spłynął rynsztokiem wraz z historią Polski.

MON oskarża byłych funkcjonariuszy i czyni odpowiedzialnymi „za katastrofalny stan polskiego bezpieczeństwa, tolerowanie środowisk mafijnych wyrosłych ze Służby Bezpieczeństwa, inwigilację niepodległościowych partii politycznych”.

sobota, 3 grudnia 2016

Nowoczesna opieka dla seniorów w Polsce

...pierwszy taki ośrodek w Polsce. Fot. Angel Care
We Wrocławiu w tym roku powstało centrum kompleksowej opieki dla osób starszych. Angel Care to pierwszy taki ośrodek w Polsce. Stawia na profesjonalną opiekę, nowoczesne formy terapii i indywidualne podejście, w tym bogaty program aktywizacji seniorów. W czasie świąt centrum organizuje dni otwarte dla osób przyjeżdżających z zagranicy. Ośrodek jest również  dostępny dla seniorów z Australii - informuje nas Anita Nowak z Angel Care.

Dla osób starszych, które mieszkają same, problemem jest zwykle samotność, sprzyjająca depresji i rozwojowi chorób demencyjnych, a także trudności związane z codziennymi czynnościami. Do tego dochodzą nieraz problemy zdrowotne i konieczność zorganizowania sobie rehabilitacji, na przykład zajęć z fizjoterapeutą.

czwartek, 1 grudnia 2016

Program Polish Christmas Festival w Sydney

Najwiȩkszy festiwal polonijny w Nowej Południowej Walii już niebawem. W tym roku organizatorzy zapraszają na Polish Christmas Festival do odnowionego i znacznie powiększonego Tumbalong Park na terenie Darling Harbour, w niedziele 4 grudnia, w godzinach od 11.00-18.00.
 
Tumbalong Park  po rewitalizacji architektonicznej otoczenia jest naprawdȩ imponujacy. Nowa scena, łącznie z zapleczem scenicznym, jest wiȩksza od poprzedniej.  Z powyższych wzglȩdów (tak jak pierwszy festiwal w 2003 roku) - właśnie ten w 2016-tym bȩdzie również historycznym, już 11-tym festiwalem w tym miejscu - informują organizatorzy.
 

środa, 30 listopada 2016

Uroczyste obchody 50 lat Polskiego Kościoła w Marayong

Msza św. jubileuszowa 50.lat Kościoła Polskiego w Marayong
Fot.B.Filip
Jedyna polska świątynia katolicka  na terenie metropolii sydnejskiej - Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej ( Polish War Memorial Chapel) w Marayong istnieje 50 lat. Z tej okazji w niedzielę, 20 listopada odbyła się tam  uroczystość jubileuszowa gromadząc liczną rzeszę wiernych Polonii australijskiej. W uroczystości wzięła udział konsul generalna RP w Sydney Regina Jurkowska. 

  Kościół projektu sydnejskiego architekta Michaela Dysarta został wzniesiony w 1966 r, dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski  i poświęcony przez arcybiskupa Sydney kard. Normana Gilroy'a, 27 grudnia przy obecności tysięcy Polaków, którzy zjechali się wówczas na tę okazję do Marayong z całej Australii. Podczas jubileuszowej uroczystości wśród wiernych było wiele osób pamiętających czasy powstawania tego polonijnego miejsca kultu lub będących ich czynnymi twórcami. Wśród nich był m.in. ks. Józef  Kołodziej, który podczas uroczystej mszy św. opowiedział  o przyczynach  wybudowania świątyni dla Polaków mieszkających w Sydney i historycznych, często nieznanych powszechnie faktach sprzed 50 lat.  

wtorek, 29 listopada 2016

„(Nie)śmiertelnie” Bogumiły Żongołłowicz i... Leonard Cohen

Autorka "(Nie)śmiertelnie" podczas prezentacji książki
w Konsulacie RP w Sydney. Fot. O.Nowicka
18 listopada 2016 roku w Konsulace RP w Sydney odbyła się promocja najnowszej książki Bogumiła Żongołłowicz zatytułowanej „(Nie)śmiertelnie”. Zaczęło się od framentu skrzypcowej wersji utworu Leonarda Cohena “Dance Me to the End of Love” w wykonaniu Agnieszki Rypel i utworu, który bohaterka wieczoru poświęciła pamięci niedawno zmarłego kanadyjskiego poety i piosenkarza. To jeden z jej najnowszych wierszy. Powstał już po wydaniu tomiku „(Nie)śmiertelnie”. Wcześniej powitała i przedstawiła autorkę konsul Regina Jurkowska.

Po wstępie goście obejrzeli fragmenty przedstawienia „Zaduszki poetyckie z Miłką Żongołłowicz” sprzed roku, w wykonaniu młodych adeptów sztuki teatralniej z jej rodzinnego miasta.

poniedziałek, 28 listopada 2016

Ojczyzna albo śmierć!

Fidel przeżył swoją Rewolucję o 10 lat. Ale armia ani służby bezpieczeństwa kubańskie nie umarły.  Tymczasowym przedłużeniem władzy Fidela  będzie moderowana  dyktatura  brata przyrodniego, Raula Castro. Pośród pułkowników rozpoczyna  się walka o wykreowanie lidera, który stanie na kruchym gruncie kubańskiej gospodarki.

Zmiany  na Kubie są możliwe, jeśli wzorem chińskim rząd odda ziemię chłopom i pozwoli im wyżywić kraj. Kuba – pod warunkiem, że kubańska emigracja zachowa się tak, jak chińska diaspora – może stać się na miarę subkontynentu małymi Chinami.  W innym przypadku pójdzie drogą Wenezueli po śmierci Hugo Chaveza, tonąc w niekończącym się bałaganie.

niedziela, 27 listopada 2016

Z Perth do Sydney w 20 dni na rowerach

Dwa tygodnie temu pod Sydney Opera House Anna Wyroślak wraz z siostrą Ingą i przyjacielem z Hanburga  zakończyła wyprawę rowerową Perth - Sydney. Tę przygodę życia rowerzyści zrealizowali w rekordowym czasie 20 dni. Na stopniach SOH całą trójkę wyczynowców witał szampanem Polak z Sydney - Krzysztof Mączyński. Anna Wyroślak relacjonuje dla Bumeranga Polskiego:


Minęły juz prawie 2 tygodnie odkąd zakończyła się nasza australijska rowerowa przygoda.
Z dumą muszę przyznać, że udało nam się z siostrą i jej przyjacielem z Hamburga przejechać na rowerach MTB dystans 4.750 km z Perth do Sydney w 20 dni. Nie towarzyszył nam żaden ,,support'' techniczny, więc wyprawa oprócz mocno sportowego wyzwania, które sobie zaplanowałyśmy, zasłużyła również na miano ,,adventure''.

sobota, 26 listopada 2016

Zakończenie Roku Harcerskiego 2016 w Marayong

Harcerze przed kościołem polskim w Marayong podczas
uroczystości jubileuszowych. Fot. K.Bajkowski
W niedzielę, 20 listopada tuż przed południem robiło się gwarno i wesoło przy naszej harcówce w Marayong. Stoły rozstawione i gotowe na składanie tam przysmaków na poczęstunek na zakończenie roku harcerskiego 2016.  Już instruktorzy wołają na zbiórkę.  Naturalnie tematem jest zbliżające się Boże Narodzenie.

Rozpoczynając zbiórkę podzielono uczestników naszych Hufców na 3 grupy i zadania odbywały się w tych grupach.  Pierwszym zadaniem było, aby grupami się rozejść i poszukać 10 rzeczy o Bożym Narodzeniu no, ale najpierw kolęda. Kto umie kolędy?     - Ja umię - odzywa się przechodzący koło nas ksiądz Henryk i zaczyna śpiewać „Dzisiaj w Betlejem”. Wszyscy podchwycili śpiew, który wprowadził nas w okres oczekiwania na Nowonarodzonego Pana Jezusa.

Dobra książka: Odpowiedzi na trudne pytania dzisiejszego świata

Wielokrotnie zastanawiamy się co dać w prezencie naszemu dorastającemu lub już nawet dorosłemu dziecku.  Co kupić przyjaciołom, którzy już wszystko mają? Szukamy czegoś co byłoby polskie i wartościowe.( Coś z CEPELI? – nie... muzyka, piosenki, jakiś polski film? - mają ). Ja sugeruję, żeby tym razem sięgnąć po dobrą książkę.

Pragnę w tym celu polecić Państwu jedną z niezwykle cennych pozycji, która niedawno została wydana w Warszawie staraniem Wyższej Szkoły Przymierza Rodzin. Rektor tej katolickiej uczelni, prof dr Elżbieta Mycielska –Dowgiałło już od dwunastu. lat organizuje comiesięczne spotkania dyskusyjne pod znamiennym tytułem: Odpowiedzi na trudne pytania dzisiejszego świata. Te spotkania cieszą się dużą popularnością. Biorą w nich udział tak świeccy jak i duchowni eksperci i naukowcy z różnych dziedzin, studenci wyższych uczelni oraz zwykli, przeciętni ludzie. Nic dziwnego, wszak otaczająca nas rzeczywistość pełna jest pytań szczególnie natury etycznej, na które niejednokrotnie trudno jest znaleźć definitywną odpowiedź. Uczestnicy wspomnianych paneli dyskusyjnych żadnego pytania nie pozostawiaja bez odpowiedzi. Ich głosy w dyskusji oraz wyjaśnienia ekspertów zamieszczone są w kilkunastu wydanych do tej pory rocznikach.

piątek, 25 listopada 2016

Wojciech Malajkat: Aktor nie może się bać

Wojciech Malajkat. Fot. J.Fryta (Wikimedia
Commons)
– Jeśli decyzje podyktowane są polityką, czyli propagandą, albo tym, że coś ma być jedynie słuszne i tylko tego możemy się trzymać, no to szkodzi wolności, którą powinna się charakteryzować sztuka. Wszystko, co jest kajdanami, okowami, dybami jest dla sztuki szkodliwe – mówi Wojciech Malajkat w rozmowie z Magdą Jethon z portalu Koduj24 .

Magda Jethon: Od kiedy PiS przejęło media publiczne, w TVP nie wolno wyświetlać „Pokłosia” Władysława Pasikowskiego, „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej i „Obywatela” Jerzego Stuhra. Jak Pan myśli, czym artyści podpadli władzy?

Wojciech Malajkat: Nie mam zielonego pojęcia. Myśli pani, że z powodu jakiegoś „podpadnięcia” można nie wyświetlić czyjegoś filmu? Nie wiem… A może jest to przekonanie i potrzeba ludzi, którzy mają większość w Sejmie, że po latach życia w opozycji mogą teraz wszystko. Może chcą pokazać, jak wiele od nich zależy i co potrafią, żeby przestraszyć tych, którzy – w ich mniemaniu – nękali, nie dawali prawa głosu i nie wysłuchiwali ich. Nie wiem… Może to jednak jakiś rodzaj frustracji i tłumionych przez lata emocji, znajduje teraz ujście. Może to jest potrzeba udowodnienia, że ci wybitni, jeżeli stali po przeciwnej stronie barykady, są teraz niewybitni…

czwartek, 24 listopada 2016

Porady Konrada Gacy: Jak się bronić przed nadmiarem oksydantów?

Owoce i warzywa zawierające naturalne
przeciwutleniacze. Fot. Wikipedia
Oksydanty, czyli wolne rodniki, powstają na skutek przemian metabolicznych w organizmie. Ich nadmiar przyspiesza procesy starzenia się, a także jest przyczyną wielu chorób, w tym nowotworów. Wolne rodniki mają swojego "naturalnego wroga" w postaci antyoksydantów, związków chemicznych, które neutralizują działanie oksydatnów. Na czym polega ich walka, niewidoczna gołym okiem?

Wolne rodniki to cząstki, które posiadają na orbicie pojedynczy, niesparowany elektron. Ponieważ są obdarzone ładunkiem, dążą do połączenia z inną cząstką, którą atakują i uszkadzają poprzez utlenianie. Ich ofiarą padają: białka, lipidy, kwasy nukleinowe czy kolagen. W efekcie tych zmian nasze ciało traci elastyczność, a jego regeneracja ulega spowolnieniu. Dodatkowo wolne rodniki powodują zlepianie płytek krwi, uszkadzają błony komórkowe oraz są przyczyną zmian nowotworowych w komórkach. Uszkodzenie białek przyczynia się do powstawania choroby Alzheimera, Parkinsona, anemii, astmy, miażdżycy i schizofrenii.

środa, 23 listopada 2016

Kolejni sydnejscy maturzyści języka polskiego...

Kolejny rok, kolejna matura, kolejni maturzyści języka polskiego... Wydawałoby się, że wszystko tak samo – jednak za każdym razem inaczej. W tym roku zakończenie matury z języka polskiego postanowiliśmy celebrować w Sali Lustrzanej Klubu Polskiego w Ashfield.

Sala na sobotnią uroczystość 12 listopada przybrała rzeczywiście odświętny wygląd. Pięknie nakryte i udekorowane stoły oraz krzesła i niepozostawiający żadnej wątpliwości napis na lustrzanej ścianie: 2016 -  GRATULACJE DLA NASZYCH MATURZYSTÓW JĘZYKA POLSKIEGO.

wtorek, 22 listopada 2016

Co o zwycięstwie Donalda Trumpa sądzi Watykan?

Rys. Donkey Hotey/Flickr cc
Wybór Donalda Trumpa spotkał się z mieszanymi reakcjami w Watykanie. Część dostojników uważała Hilary Clinton za mniejsze zło, od wrogiego imigrantom Donalda Trumpa. Inni, często ci bardziej konserwatywni, zwracają uwagę na szansę na poprawę relacji z Kościołem pod rządami Republikanów. Kardynał Raymond Burke liczy na przyjęcie moralnego nauczania Kościoła przez prezydenta-elekta. Przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem.

Jako jeden z pierwszych gratulacje Donaldowi Trumpowi złożył Sekretarz Stanu kardynał Pietro Parolin. Przekazał biznesmenowi najlepsze życzenia w imieniu Stolicy Apostolskiej. Wyraził pragnienie, by jego rządy były „prawdziwie owocne". Obiecał Republikaninowi modlitwę, by Bóg „oświecił i wsparł go w służbie krajowi", a także, by przyczynił się do dobrobytu i pokoju na świecie.

niedziela, 20 listopada 2016

Znamy najlepszy blog polskiej emigrantki!

Skan fotoreportażu z nagrodzonego bloga tur-tur.pl
Blog tur-tur.pl opowiadający o życiu w dzisiejszej Turcji zdobył główną nagrodę w pierwszej edycji konkursu na najciekawszy blog pisany przez polską emigrantkę. Jury przyznało również dwa wyróżnienia dla blogów aniukowepisadlo.com i riennahera.com. Na konkurs nadesłano prawie 80 zgłoszeń z wielu krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Organizatorem konkursu było Muzeum Emigracji w Gdyni.

Zwycięzca konkursu – blog tur-tur.pl – został doceniony za barwność i wielowątkowość w pokazywaniu życia nad Bosforem. Uwagę jury zwróciły cenne obserwacje, praktyczna wartość przekazywanych informacji, ale i interesujący osobisty rys opowieści oraz wysokie walory graficzne bloga. Jego autorką jest Agata Bromberek, mieszkająca w Turcji od siedmiu lat.

sobota, 19 listopada 2016

Olivia Wieczorek w finale Eurowizji Junior 2016

Olivia Wieczorek podczas eliminacji na Eurovision Junior.
Fot. YouTube printscreen
Już jutro, 20 listopada o godz. 16.00 (6 rano, poniedziałek - czasu SYD)  TVP Polonia  zaprosi na transmisję z finałowego koncertu Eurovision Junior 2016. Podczas finałowego koncertu na Malcie Polskę  reprezentować będzie Olivia Wieczorek.

Polscy fani aż dwanaście lat musieli czekać na powrót polskiego reprezentanta do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. 15 października br. telewidzowie wspólnie z jury, czyli z Anną Wyszkoni, Margaret i Marcinem Kusym zdecydowali, że na Eurowizję Junior 2016 do Valetty na Malcie pojedzie trzynastoletnia Olivia Wieczorek z piosenką „Nie zapomnij”. Młoda wokalistka podczas koncertu preselekcyjnego zaprezentowała niesamowitą moc w głosie oraz bardzo dojrzałą interpretację utworu.