polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała 17 kandydatów. Zarejestrowanymi i prawidłowo zweryfikowanymi przez PWN kandydatami są: Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat (Lewica), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Karol Nawrocki (Prawo i Sprawiedliwość), Joanna Senyszyn (b. SLD), Rafał Trzaskowski (Platforma Obywatelska), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) i Adrian Zandberg (Razem). * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: "Kierując się względami humanitarnymi, dziś od godz. 18 strona rosyjska ogłasza wielkanocny rozejm. Rozkazuję zaprzestać wszelkich działań wojennych na ten okres" – oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin. Moskwa podkreśliła, że tego samego kroku oczekuje od Ukrainy.
POLONIA INFO:

czwartek, 3 grudnia 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Mity żywieniowe

Konrad Gaca w programie poradnikowym TVP.
 Fot.A.Kozłowska
Zdrowie w dużej mierze zależy od tego, co jemy. Dobre „paliwo” dla organizmu usprawnia jego działanie, odżywia i wzmacnia. Komu wierzyć w kwestii doboru składników codziennej diety? Poniżej prezentuję kilka popularnych mitów na temat szkodliwości popularnych produktów spożywczych.

W ostatnich latach znacząco wzrosła świadomość konsumencka na świecie, normy dotyczące dopuszczania nowych produktów spożywczych na rynek także są stale podnoszone. To dobrze, bo od tego, co jemy, zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli podczas zakupów zdarzają Wam się wątpliwości, co powinno znaleźć się w koszyku, a czego lepiej unikać, najlepszą wskazówką będzie dokładne czytanie etykiet. Im produkt jest mniej przetworzony, tym zdrowszy, a im mniej zawiera sztucznych substancji, konserwantów, wzmacniaczy smaku, soli i cukru – tym lepiej dla osób, które będą go jeść.

O wielu produktach spożywczych przez lata narosło też wiele złych opinii lub wątpliwości co do ich wpływu na zdrowie. Te, o których chciałem Wam wspomnieć, możecie śmiało serwować całej rodzinie – zgodnie z najnowszymi wynikami badań, ich potencjalna szkodliwość została wykluczona.

 
Masło

W 1954 w Stanach Zjednoczonych starły się 2 obozy specjalistów ds. żywienia: zwolenników tłuszczów i węglowodanów. „Wygrali” miłośnicy węglowodanów i od tej pory z czasem na świecie rozpowszechnił się pogląd, że węglowodany są „dobre” dla organizmu, a dodatkowo, zaczęto tępić tłuszcze. Dwa pokolenia Amerykanów, a z czasem też reszta świata „testowała” ten pogląd na sobie. Obecnie ta teoria uważana jest przez naukowców za nieaktualną, ponieważ to cukier wyrządza szkody w organizmie człowieka i sprawia, że przybywa nam zbędnych kilogramów. Amerykańska Komisja Rządowa kilka lat temu oficjalnie zmieniła stanowisko w tej sprawie. Masło możemy więc jeść na zdrowie.

 
Jajka

Wielu z nas zmniejsza w codziennym jadłospisie ilość spożywanych jajek w obawie o poziom cholesterolu. Badania dowodzą jednak, że cholesterol z pożywienia nie podnosi cholesterolu w organizmie Nie bójmy się więc jeść jajka. Jeżeli chcemy sprawdzić swój stan zdrowia, współczesny świat nauki radzi: sprawdźmy swój poziom homocysteiny – to proste badanie, ale rzadko się je zleca – jeśli jest w normie, nie musimy się martwić miażdżycą.


Woda

Woda jest bardzo zdrowa, ale często krążą mity o tym, że woda ”wypłukuje” z organizmu cenne mikroelementy. Tymczasem niebezpieczne działanie wody w tym zakresie dotyczy tylko wód, w których ogólna zawartość minerałów wynosi poniżej 50 mg/l. W przypadku wszystkich wód butelkowych, dopuszczonych do sprzedaży w Polsce, zawartość minerałów jest wyższa. W pozostałych państwach świata należy zwrócić uwagę na tę wartość przy zakupie. Zachęcam do picia większej ilości wody i ograniczenia soli w diecie.


Płatki owsiane

Ostatnio rozpętała się burza w Internecie wokół płatków owsianych z powodu zawartego w nich kwasu fitynowego. Kwas fitynowy blokuje przyswajanie związków mineralnych zawartych w pożywieniu. Płatki owsiane zawierają go 11,4 mg na 1 g, tymczasem dzienna norma, której przekroczenie hamuje przyswajanie wartości mineralnych to aż 800 mg. W przypadku płatków owsianych nie ma się więc czego obawiać. Jedzenie ich w rozsądnych ilościach przysłuży się naszemu zdrowiu.

 
Mam nadzieję, że dzięki tym kilku informacjom rozwiałem Wasze wątpliwości i od teraz bez oporów będziecie sięgać np. po jajka lub płatki owsiane na śniadanie.

 
Co jednak w sytuacji, gdy trakcie procesu odchudzania zdarzy Wam się sięgnąć po niezdrowe przekąski, słodycze czy fast food? W następnym materiale poświęcę sporo miejsca sławnemu „efektowi jo-jo” - czym jest, jak go uniknąć i jak radzić sobie w sytuacjach, kiedy „złamaliśmy” dietę niedozwolonym jedzeniem. Pod lupę wezmę zarówno aspekt fizjologiczny jak i psychologiczny procesu odchudzania.
Konrad Gaca
fot. Agniezka Kozłowska



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy