polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do premiera Donalda Tuska o wyjaśnienie sprawy przesłuchania zmarłej w sobotę Barbary Skrzypek -byłej sekretarki Jaroslawa Kaczyńskiego. Zapaść zdrowia, która ostatecznie doprowadziła do śmierci pani Barbary Skrzypek, miała miejsce kilkadziesiąt godzin po przesłuchaniu, w którym brała udział w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, wezwana tam przez prokurator Ewę Wrzosek. - mówił Duda. * * * AUSTRALIA: Rosja wystosowała ostre ostrzeżenie pod adresem władz Australii przed "poważnymi konsekwencjami", ponieważ premier Anthony Albanese rozważa wysłanie "wojsk pokojowych" na Ukrainę. Rosyjska ambasada w Canberze ostrzegła, że taki plan jest "nie do przyjęcia" i że premier powinien "uniknąć kłopotów", odrzucając ten pomysł. W niedzielę Albanese potwierdził, że odbył nowe rozmowy z brytyjskim premierem na temat przyłączenia się Australii do sił pokojowych w przypadku zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie. * * * SWIAT: W tym roku tego samego dnia, 20 kwietnia, kościoły chrześcijańskie obrządków zachodniego i wschodniego obchodzą Wielkanoc. Wcześniej rosyjskie media podały, że właśnie w tym terminie może dojść do spotkania przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.
POLONIA INFO:

piątek, 18 grudnia 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Efekt jo-jo? Nie musi Cię dotyczyć!

Fot. Marin (freedigitalphotos.net)
Utrata kilogramów często przywołuje obawy o powrót pierwotnej wagi, zwany potocznie “efektem jo-jo”. Jest to już tak popularne zjawisko, że do powszechnej świadomości zaczyna przechodzić przekonanie, że idealna figura to skutek permanentnej diety i efekt pracy sztabu trenerów osobistych.

Od strony fizjologicznej, tracenie kilogramów w sposób niewłaściwy: zła dieta lub niedostosowany do niej system treningowy prowadzą do katabolizmu, czyli utraty masy mięśniowej. Wówczas, po odchudzaniu organizm dąży do powrotu „stanu pierwotnego” i pojawia się “efekt jo-jo”. Jest on naturalną reakcją organizmu w sytuacji, kiedy zamiast zmniejszenia tkanki tłuszczowej, zanotowaliśmy “ubytki” masy mięśni. Takie zjawisko nie służy naszemu zdrowiu.

Decyzję o rozpoczęciu odchudzania warto wspomóc dobrym „psychologicznym nastawieniem”. Należy się w odpowiedni sposób ukierunkować na tę zmianę – jest ona realna do osiągnięcia, nawet w przypadku osób borykających się z nadmiarem wagi od dzieciństwa. Proces odchudzania to pewien etap, który prowadzi nas do mądrego życia – to nie może być „proces zamknięty” – chodzi o kontynuowanie dobrych nawyków. Chodzi tu m.in. o regularne spożywanie posiłków, kontynuowanie aktywności fizycznej czy unikanie węglowodanów wieczorem. Mądre życie to także świadoma postawa konsumencka: czytanie etykiet na produktach i wybieranie tych zdrowych – bez sztucznych aromatów czy barwników, “wzmacniaczy smaku”.

Wyprowadzenie z diety

Etap wyprowadzenia z diety to też bardzo istotna kwestia, aby uniknąć “efektu jo-jo”. Moi pacjenci przechodzą go obowiązkowo tuż po osiągnięciu wymarzonej wagi. Polega on na stopniowym zwiększaniu kaloryczności potraw, w tym na zwiększaniu ilości węglowodanów. Wprowadzane są także cyklicznie dania spoza diety. W ten sposób przyzwyczajamy organizm do funkcjonowania w warunkach, kiedy nie będzie już dążył do spadku wagi poprzez redukcję tkanki tłuszczowej. Tak przygotowani pacjenci mogą zakończyć proces odchudzania, zwłaszcza że w jego trakcie zdobyli już wiedzę o zdrowych nawykach.

Przekąski i podjadanie

Psychologiczny aspekt spadku wagi ważny jest także wtedy, kiedy zdarzają się słabsze dni i odstępstwa od diety. Musimy pogodzić się z tym, że mamy prawo być słabi i popełniać błędy. Nie chodzi o to, by planować łamanie zasad diety czy treningów, ale by się na takie wypadki przygotować. Jedzenie rzeczy niezdrowych nie powinno wywoływać wyrzutów sumienia. Jeżeli po kilku tygodniach wzorowej pracy zdarzy Wam się dzień słabości, kiedy zjecie np. kawałek ciasta czy smażony kotlet, nie należy się tym zadręczać, tylko potraktować to jako nagrodę za wykonaną do tej pory pracę i spokojnie kontynuować proces odchudzania. Obwinianie siebie często prowadzi do kolejnych niepowodzeń i zagłusza motywację do dalszej pracy. Po zakończonym procesie odchudzania, mając dobre nastawienie, nie będziecie już tak łakomie zajadać się słodyczami – ich jedzenie będzie pozbawione emocji, co także jest sposobem na uniknięcie “efektu jo-jo”.

Życzę powodzenia w pracy nad piękną sylwetką na Boże Narodzenie i na sylwestra! Zdrowych, radosnych świąt!

Na 2016 rok przygotowuję już dla Was kolejne zdrowe porady.
 
Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy