polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 25 października 2015

Rozmaitości Teatralne: Przed PolArtem 2015

Steven Kennedy w "Wtorku Jeremiasza"
Stefana Mrowińskiego.
Festiwal Polart 2015 zbliża się w ekspresowym tempie. Wprawdzie do rozpoczęcia festiwalu pozostało jeszcze dwa miesiące ale dla organizatorów to okres wytężonej pracy bez chwili wytchnienia. Ks. Słowik regularnie zaprasza w swoje gościnne progi tych, którzy odpowiadają za poszczególne festiwalowe sekcje.


Pomimo niezliczonych przeszkód i problemów, wszystko układa się pomyślnie i wygląda na to, że w grudniu przeżyjemy w Melbourne kulturalne wydarzenie, jakiego jeszcze nie było. Program festiwalu został dopięty na ostatni guzik i już niedługo zostanie wydrukowane 10,000 egzemplarzy programu dla tych, którzy zechcą wziąć udział w festiwalowych spotkaniach. Kolorowe foldery i plakaty będą dostępne we wszystkich polonijnych ośrodkach. Dla mieszkańców Melbourne najlepszą jednak okazją na zapoznanie się z programem będzie coroczny Dzień Polski (Polish Day on Federation Square). Na tegorocznym polonijnym święcie będę ustawione dodatkowe namioty z informacjami na temat Polart-u.

 
Jak już wcześniej wspominaliśmy, jedną z niewątpliwych atrakcji będzie festiwal teatralny. Urósł on do rangi samodzielnej imprezy, rządzącej się specyficznymi prawami. Miłośnicy teatru, nawet ci najbardziej wybredni, będą mieli okazję zobaczyć teatr z prawdziwego zdarzenia.  Niedawno The Black Stamp Theatre zaprezentował sztukę Stefan Mrowińskiego „Wtorek Jeremiasza” i był to niezwykle optymistyczny zwiastun tego, co nas czeka podczas festiwalu. Stefan Mrowiński to nie tylko znany autor monodramu ale również nietuzinkowy reżyser teatralny. Zatrudniając do swojego przedstawienia znanego aktora, Stevena Kennediego, po raz kolejny udowodnił, że posiada niezwykły reżyserski zmysł.


 Jak sam Steven przyznał, była to jego życiowa rola i widzowie mogli zobaczyć przedstawienie z najwyższej teatralnej półki. Dawno na teatralnych deskach nie widziałem takiego wulkanu emocji i sugestywnej ekspresji. Kiedy po przedstawieniu jeden z widzów zauważył, że przydałoby się trochę spektakularnych efektów, zdecydowanie zaprotestowałem. Kiedy bowiem Steven Kennedy opowiada o deszczu to zarówno na scenie jak i na głowach widzów bębnią deszczowe krople. Kiedy znów wspomina o mgle, wcześniejszy obraz oceanu, niby fatamorgana, zaczyna wibrować, majaczyć i zanikać. Tylko wyborny teatralny magik potrafi w ten sposób hipnotyzować widza.

Sama sztuka nie należy jednak do łatwych i przyjemnych. Stefan Mrowiński tak oto pisze o swoim utworze: "Zasadniczym tematem "Wtorku Jeremiasza" jest niezaspokojone pragnienie ludzkiego ego i tendencja do  wielkości  urojonej pod wpływem dążenia do władzy absolutnej pod hasłami Demokracji  Militarnej. To nie jest sztuka polityczna, ani dramat jednostki. Aktor prezentuje na scenie postać dyktatora, ale jej nie "gra", nie przedstawia.  To jest czarna groteska na temat " Dyktator dnia dzisiejszego w świecie Demokracji".


Spotkanie organizatorów Polartu u ks. Wieslawa Słowika
w Richmond (Vic)

W praktyce oznacza to, że Jeremiasz domaga się pełnej kooperacji ze strony widza. Autor nie pozostawia widzowi wyboru – każdy z osobna musi przez pełną napięcia godzinę zamienić się w dyktatora i wraz ze Stevenem przeżywać wzloty i upadki swojego imperium. Jeśli widz podda się mocy utworu, przez długi czas będzie pamiętał ten niezwykły wieczór.

Zastanawiam się jak wiele niespodzianek czeka nas podczas grudniowych festiwalowych dni. W teatralnej, pokerowej talii kart jest jeszcze kilka asów. Dobrze wszystkim znana aktorka, Marta Kaczmarek przygotowuje sztukę własnego autorstwa pod tytułem „Róża”. Miałem okazję podejrzeć ją podczas próby i już się cieszę, że Marta dała się namówić do udziału w teatralny Polarcie. Będzie coś innego, coś niezwykłego, coś wzruszającego.
W kolejnym numerze teatralnych rozmaitości postaram się napisać nieco więcej o naszych artystach a tymczasem już teraz zapraszam na 15 listopada na Federation Square do namiotów z napisem POLART 2015.

Jerzy Krysiak


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy