polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 6 października 2015

Młodzi mistrzowie fortepianu rozpoczęli rywalizację w Warszawie

Fragment plakatu XVII  Międzynarodowego
Konkursu Chopinowskiego w Warszawie
Koncertem wybitnej argentyńskiej pianistki Marthy Argerich rozpoczęła się 1 pażdziernika w Warszawie 17. edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W tym najbardziej prestiżowym konkursie chopinowskim na świecie bierze udział 84 młodych utalentowanych pianistów z 20 krajów. Najwięcej z Polski i Chin. Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

 Przesłuchania konkursowe zostały podzielone na trzy etapy: 3-7 października, 9-12 października oraz 14-16 października. Koncerty finałowe rozpoczną się 18 października i potrwają trzy dni, do 20 października, kiedy jury ogłosi werdykt. Następnie do 23 października odbędą się trzy koncerty laureatów 17. edycji konkursu.

Do udziału w konkursie zakwalifikowano 84 pianistów z 20 krajów – siedmiu z pominięciem eliminacji (jako laureatów prestiżowych konkursów pianistycznych w latach ubiegłych) i 77 po przeprowadzonych w kwietniu 2015 eliminacjach.

Eliminacje odbyły się w dniach 13–24 kwietnia 2015. Wzięło w nich udział 152 pianistów, którzy zaprezentowali trwający ok. 30 minut program, w którego skład mogły wejść: etiudy, mazurki, nokturny, scherzo, ballady, fantazje lub barkarole. Oceny dokonało 14-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

Poprzez eliminacje do Konkursu zakwalifikowano 77 osób. Nadto siedmiu pianistów zapewniło sobie udział dzięki osiągnięciom w prestiżowych konkursach w latach ubiegłych: Dinara Klinton (Ukraina), Nozomi Nakagiri (Japonia), Rachel Naomi Kudo, Eric Lu (oboje Stany Zjednoczone) oraz Andrzej Wierciński, Łukasz Krupiński i Krzysztof Książek (nagrodzeni na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina 2015).

Wśród 84 zakwalifikowanych pianistów najliczniejszą grupę stanowią reprezentanci Chin i Polski (po 15). Nadto w konkursie udział bierze 12 artystów z Japonii, dziewięciu z Korei Południowej, siedmiu z Rosji, pięciu ze Stanów Zjednoczonych, po trzech z Kanady, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz dwóch z Czech. Pozostałych dziesięciu jednoosobowo reprezentuje swój kraj.

W rywalizacji młodzi pianiści walczą  o nagrodę główną – czyli 30.000 euro i liczne nagrody pozaregulaminowe, w tym koncerty w prestiżowych salach świata. Zwycięzcę XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina poznamy wieczorem 20 października.

Po raz pierwszy przebieg całego konkursu można oglądać w Internecie (na stronie internetowej konkursu), za pomocą aplikacji mobilnej na systemy operacyjne iOS i Android oraz poprzez kanał YouTube .

Wielki finał i koncert laureatów transmitować będzie też w dniach od 18 do 23 pażdziernika słynny muzyczny kanał internetowy - Medici.tv.
kb/BumerangMedia/rmf24/wikipedia

 Więcej o konkursie w języku polskim i angielskim  na stronie organizatorów:
 The 17th International Chopin Piano Competition

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy