polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 22 października 2015

Debata ośmiu liderów. Kto z nich będzie rządził Polską?

Debata ośmiu liderów przed wyborami parlamentarnymi 2015.
Fot. You Tube
Gospodarka, polityka zagraniczna i bezpieczeństwo oraz ustrój państwa - m.in. te zagadnienia były przedmiotem wtorkowej  telewizyjnej "Debaty Liderów" z udziałem przedstawicieli 8 komitetów biorących udział w wyborach parlamentarnych. W niedzielę Polacy zadecydują komu zaufać i w czyje ręce powierzyć ster rządów w Polsce przez najbliższe 4 lata. 25 pażdziernika odbędą się polskie wybory parlamentarne.

Debata odbyła się w studiu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17 w Warszawie.
Pytania liderom największych ośmiu komitetów wyborczych zadawali wg swojego uznania  Diana Rudnik, dziennikarka "Wiadomości" TVP1,  Grzegorz Kajdanowicz z TVN i Jarosław Gugała z Polsatu. Obowiązek zorganizowania  takiej debaty przedwyborczej przez telewizję publiczną wynika z zapisów Kodeksu Wyborczego. Również udostępnienia jej zapisu.

 
W debacie wzięli udział premier Ewa Kopacz z PO, kandydatka na premiera ze strony PiS Beata Szydło, kandydatka Zjednoczonej Lewicy na premiera Barbara Nowacka, prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński, liderzy: Nowoczesnej - Ryszard Petru, Kukiz ’15 - Paweł Kukiz, partii KORWiN  - Janusz Korwin-Mikke oraz Adrian Zandberg z Partii Razem.

Uczestnicy debaty na początku pytani byli o ich stosunek do kwestii wieku emerytalnego, który po reformie rządu PO-PSL z 2012 roku wynosi 67 lat.
Drugie pytanie dotyczyło wysokości stawek podatkowych. Liderzy podzielili się w ocenie, jak zmieniać system podatkowy: obniżyć czy inaczej rozłożyć obciążenia podatkowe.

Z pytaniem o podatki wiązało się trzecie pytanie: o dług publiczny i jego obsługę. Odpowiadając na nie, politycy podzielili się w opiniach: jedni przekonywali, że problem długu to przede wszystkim sprawa za małych wpływów do budżetu i złego zarządzania, drudzy twierdzili, że państwo w ogóle nie powinno się zadłużać, przeciwnie, należałoby dług jak najszybciej spłacić.

Pytania dziennikarzy mainstreamowych telewizji dotyczyły też polityki wschodniej, (Gugala zadał nawtet pytanie z tezą jakoby Polsce zagrażal „neoimperializm rosyjski”) , kwestie inwazji uchodżców na Europę,  sprawy konkordatu ( też pytanie Gugaly z tezą - czy nie należałoby  renegocjować konkordat z Watykanem, tak jakby to byl obecnie najwazniejszy problem Polski),  lekcji religii w szkole, świeckosc państwa, idealny model ochrony zdrowia (nie wiadomo o co chodziło dziennikarzom: o ten rzeczywisty czy utopijny),  no i wreszcie ewentuale koalicje partyjne po wyborach.  
- Tę debatę należy ocenić na "jedynkę" w skali szkolnej. To nie była żadna debata, tylko seria monologów - ocenia w rozmowie z Wirtualna Polską  debatę liderów dr Wojciech Jabłoński, ekspert od marketingu politycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei prof. Kazimierz Kik, politolog, wypowiada się mniej krytycznie. - Okazało się, że życie polityczne w Polsce nie jest tak ubogie, jak wynikałoby to z debaty Kopacz-Szydło - mówi.

Tę debatę najlepiej podsumował jeden z liderów, liderów drobnicy (Adrian Zandberg, Partia Razem - red.), mówiąc, że jest to "rozmowa robotów wyprana z treści". On tak skomentował debatę Szydło-Kopacz i niechcący w ten sposób skomentował dzisiejszą pseudodebatę - ocenia dr Jabłoński.
Jego zdaniem podczas dzisiejszego spotkania liderów nie można mówić o żadnej debacie, ponieważ nie było w nim żadnego starcia między uczestnikami. - Nie było dyskusji, a jedyne starcie, to było starcie Kukiza z jedną z dziennikarek. Tutaj nie było żadnej temperatury, sporu, walki, były tylko chwyty erystyczne. Ta debata nie niosła żadnego humoru, rozrywki, by pokazać, że lider nie jest tym "robotem" - stwierdza.

- To przypominało trochę mszę. Było trzech celebrantów (dziennikarze - red.) i określone kwestie. A tłum liderów odpowiadał i wszystko było do przewidzenia - kwituje dr Jabłoński.


Według prof. Kika najlepiej w debacie wypadli Ryszard Petru, Janusz Korwin-Mikke, Adrian Zandberg i Beata Szydło. - To co prawda moja subiektywna ocena, ale podczas debaty robiłem sobie punktację. I wynika z niej taki statystyczny, suchy wniosek: Petru przewyższał wszystkich merytorycznością. Można zaryzykować stwierdzeniem, że zdeklasował wszystkich - mówi. Drugie miejsce, zdaniem eksperta, przypadłoby Januszowi Korwin-Mikkemu. - Zabłysnął trafnym ujmowaniem problemów, lekko skandalizującym i przede wszystkim wyrazistością, oraz inteligencją. On nie szukał poklasku. Pozostali łasili się do wyborcy, a Korwin-Mikke stawiał mu czoła - ocenia i dodaje, że "podczas debaty zdeklasował Kukiza, który był banalny, powierzchowny i schematyczny".

- Trzecie miejsce mają u mnie ex-aequo Adrian Zandberg i Beata Szydło. Szydło popełniała błędy, ale była dzisiaj bardziej przekonywująca od Kopacz, ale też bardziej od innych polityków. Z kolei Zandberg był dosyć schematyczny, wiedział, że jego partia nie ma szans, dlatego nie walczył o sukces, a po prostu był szczery, dzięki czemu dobrze wypadł - mówi.

A kto według prof. Kika wypadł najgorzej podczas debaty? -
Ewa Kopacz. Ona praktycznie nie istniała, nie miała żadnych argumentów, poza tymi, które wypowiedziała podczas debaty z Szydło. Była nieprzekonywująca. Kiepsko wypadła też Barbara Nowacka. Ona nie była dzisiaj dyskutantką, a trybunem ludowym. Było widać, że jest wiele luk w jej wiedzy politycznej i te luki starała się pokrywać ogólnikami i sloganami – odpowiada portalowi Wirtualna Polska.
A jak wyglądało zainteresowanie debatą w Internecie?
Paweł Kukiz i Janusz Korwin-Mikke – to oni zdominowali Internet w czasie trwania debaty. O liderach Kukiz '15 i KORWiN pisano najczęściej i bardzo rzadko w negatywnym kontekście. Kiepsko wyglądało za to zainteresowanie Beatą Szydło i Ewą Kopacz, ale najbardziej interesujące jest to, co zadziało się po lewej stronie sceny politycznej... odkrycie wtorkowej debaty, Adrian Zandberg z Partii Razem, cieszył się większym zainteresowaniem niż Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy.
na podst: Onet.pl/Wirtualna Polska/TVP/WolneMedia

Opis całej debaty ośmiu liderów: Debata wyborcza (Wirtuala Polska)
Pełny zapis debaty liderów -  słowo po słowie: Debata ośmiu liderow (Tvn24)

Zapis dzwiękowy: Sto minut o Polsce (TVP)

* * *

Przypominamy, że do dzisiaj można rejestrować sie w spisie wyborców  chcąc wziąć udzial w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce. Kto będzie rzadzil Polska zależy takze od Ciebie.
Aplikacja do elektornicznej rejestracji: https://ewybory.msz.gov.pl   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy