polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 31 października 2015

Holy Wins kontra Halloween


Holy Wins -alternatywa dla Halloween. Fot. Streiflichter
W dzisiejszych czasach kultura masowa ma duże znaczenie dla społeczeństwa. To ona każe nam iść za tłumem i wspólnie naśladować obce obyczaje. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy z ich prawdziwego sensu, kryjącego się pod pozorami dobrej zabawy. Co roku, 31 października, wielu młodych ludzi chętnie bierze udział w różnych balach i imprezach, przebierając się za postacie rodem z horrorów. Czy jest to jednak dobra okazja do świętowania?

Alternatywą dla coraz popularniejszego  amerykańskiego Halloween (All Hallows Eve  – Wigilia Wszystkich Świętych)  są Bale Wszystkich Świętych, nazywane też "Holy Win", czyli triumf świętości, organizowane  od kilku lat  w całej Polsce przez środowiska katolickie, głownie parafie w wigile Wszystkich Świetych i przybierają zazwyczaj formę przemarszów. Zdarza się jednak, że do organizacjii Holy Wins przyłączają się dyrektorzy szkół. Już rok temu rodzice otrzymywali  zaproszenia dla uczniów najmłodszych klas na szkolny pochód wszystkich świętych. Uczniowe mogli wybrać świętego lub świętą, za którą chcieli się przebrać.

czwartek, 29 października 2015

Specjalne wydanie OFF THE STAGE ONLINE

Jadwiga Barańska i Jerzy Antczak podczas festiwalu filmowego
w Gdyni 2015 / fot. archiwum prywatne
Już niedługo gośćmi specjalnymi OFF THE STAGE ONLINE będą Jadwiga Barańska i Jerzy Antczak. Przed Wami niepowtarzalna okazja zadania własnego pytania legendom polskiej kinematografii i sceny, a tym samym - wzięcia udziału w projekcie. 

Twór
cy filmu "Noce i Dnie" - odtwórczyni roli Barbary Niechcic i reżyser dzieła byli gośćmi tegorocznego festiwalu filmowego w Gdyni, podczas którego odebrali Diamentowe Lwy, przyznane najlepszemu filmowi festiwalowego 40-lecia i najlepszej aktorce jubileuszowego wydania imprezy.
 
 

środa, 28 października 2015

50 lat Funduszu Wieczystego Polonii Australijskiej

Wspólne zdjęcie podczas konceru jubileuszowego Funuszu Wieczystego Polonii Australijskiej. Fot. T.Koprowski
Fundusz Wieczysty Polonii Austrtalijskiej , finansowa instytucja dla wspierania działalnosci polonijnej   obchodzi 50 lat istnienia. Z tej okazji jego administratorzy i beneficjenci zorganizowali okazały koncert w Klubie Polskim w Ashfield. W Bumerangu Polskim przedstawiamy  fotoreportaż Tomka Koprowskiego z tego koncertu oraz specjalny wywiad Krzysztofa Bajkowskiego  z prezes Funduszu , Zofią Cyganiuk.  

Z okazji jubileuszu 50-lecia Funduszu Wieczystego Polonii Australijskiej w niedziele, 18 pażdziernika w Klubie Polskim w Ashfield odbył się koncert na którym oprócz oficjalnych przemówien byly występy polonijnej młodzieży , dzieci i  dorosłych oraz wielki jubileuszowy tort. Wśrod zaproszonych gości była wicekonsul RP w Sydney Dorota Preda i wiceprezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, Małgorzata Kwiatkowska.  Jubileuszowe refleksje przedstawiła gościom koncertu prezes Funduszu Wieczystego, Zofia Cyganiuk a także Jadwiga Solka-Krajewska, która od ponad 42 lat pracuje na rzecz Funduszu i  jej mąż – Jerzy Krajewski – prezes Federacji Polskich Organizacji w NPW.

wtorek, 27 października 2015

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu

Sala Sejmu Reczypospolitej Polskiej. Fot.K.Bajkowski
Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne i pełne wyniki wyborów do Sejmu RP. Prawo i Sprawiedliwość zwycięża, zdobywając 37,58 proc. poparcia. Na drugim miejscu znajduje się Platforma Obywatelska, zdobywając 24,09 proc. poparcia, a na trzecim Kukiz'15 z 8,81 proc. poparcia. Do Sejmu wchodzą także .Nowoczesna i PSL. Swojej reprezentacji w niższej izbie parlamentu nie będą miały Zjednoczona Lewica, partia KORWiN i partia Razem. 
                                                                                                                                                                                                                                                                            
Według danych podanych przez PKW PiS zdobywa 37,58 proc. poparcia, PO - 24,09 proc., a Kukiz '15 - 8,81 proc. Do Sejmu wejdą też .Nowoczesna z 7,60 proc. poparcia oraz PSL, które uzyskało 5,13 proc. Do Sejmu nie wchodzą Zjednoczona Lewica - 7,55 proc., partia KORWiN - 4,76 proc. oraz Partia Razem 3,62 proc. Zjednoczona Lewica nie osiągnęła wyniku wymaganego dla koalicji wyborczych, czyli 8 proc.

poniedziałek, 26 października 2015

Po wyborach w Polsce: PiS bierze władzę. Lewica poza parlamentem

Beata Szydło nowym premierem? Fot. Wikimedia
Po raz pierwszy od 1989 roku w Polsce ster rządów będzie w rękach jednej partii. Narodowo-konserwatywna partia  Prawo i Sprawiedliwość wygrała zdecydowanie we wczorajszych wyborach do polskiego parlamentu - wynika ze wstępnych sondażowych obliczeń. Do Sejmu wejdą też dwa nowe ugrupowania polityczne. Po raz pierwszy też nie będzie w nim  reprezentacji Lewicy.
 
W sondażu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos opozycyjna od 8 lat partia Jarosława Kaczynskiego – Prawo i Sprawiedliwość otrzymała 39,1% głosów ww wczorajszych wyborach. Rządząca  przez ostatnie dwie kadencje  Platforma Obywatelska otrzymała tylko 23,4% głosów. Trzecie miejsce zajęli kandydaci komitetu wyborczego Kukiz '15 uzyskując 9% poparcia. Nowoczesna Ryszarda Petru według sondażu może liczyć na 7,1%. Zjednoczona Lewica choć uzyskała 6,6% głosów, z takim wynikiem nie znajdzie się w Sejmie, gdyż będąc koalicją szeregu partii obowiązuje ją próg wyborczy na poziomie 8%. Polskie Stronnictwo Ludowe według Ipsos otrzymało 5,2%. W Sejmie mogą nie znaleźć się także kandydaci partii KORWiN, która sondażowo znalazła się tuż pod 5 procentowym progiem. Partia Razem otrzymała aż 3,9% co należy uznać za spory sukces tej nowej lewicowej formacji młodych. Pozwoli jej to  na korzystanie z dotacji finansowej. 

niedziela, 25 października 2015

Rozmaitości Teatralne: Przed PolArtem 2015

Steven Kennedy w "Wtorku Jeremiasza"
Stefana Mrowińskiego.
Festiwal Polart 2015 zbliża się w ekspresowym tempie. Wprawdzie do rozpoczęcia festiwalu pozostało jeszcze dwa miesiące ale dla organizatorów to okres wytężonej pracy bez chwili wytchnienia. Ks. Słowik regularnie zaprasza w swoje gościnne progi tych, którzy odpowiadają za poszczególne festiwalowe sekcje.


Pomimo niezliczonych przeszkód i problemów, wszystko układa się pomyślnie i wygląda na to, że w grudniu przeżyjemy w Melbourne kulturalne wydarzenie, jakiego jeszcze nie było. Program festiwalu został dopięty na ostatni guzik i już niedługo zostanie wydrukowane 10,000 egzemplarzy programu dla tych, którzy zechcą wziąć udział w festiwalowych spotkaniach. Kolorowe foldery i plakaty będą dostępne we wszystkich polonijnych ośrodkach. Dla mieszkańców Melbourne najlepszą jednak okazją na zapoznanie się z programem będzie coroczny Dzień Polski (Polish Day on Federation Square). Na tegorocznym polonijnym święcie będę ustawione dodatkowe namioty z informacjami na temat Polart-u.

Festival of Dangerous Ideas: Naomi Klein - nadszedł czas na śmiałość

Naomi Klein na Festiwalu Dengerous Ideas w SOH.
Fot.YouTube printscreen
Czy  należy zalegalizować narkotyki? Czy roboty zastąpią w  przyszłości pracowników? I czy powinniśmy mieć prawo umierać na własne życzenie? A także najbardziej głośny temat ostatnich miesięcy co jest przyczyną, że nagle znaleźliśmy się w samym środku światowego kryzysu uchodźczego. To tematy poruszane na tegorocznym festiwalu niebezpiecznych ideii - Festival of Dangerous Ideas   w  Sydney, który odbył się 5 i 6 września.

 Każdego roku, Festiwal Niebezpiecznych Ideii sprowadza czołowych myślicieli z całego świata do Sydney Opera House do debaty na temat ważnych problemów naszych czasów. Teraz w siódmym roku, dwa dni wrześniowej  imprezy spowodowaly burzę mózgów  w tematach takich jak   uzależnienia, cybersexism, cenzura, sztuczna inteligencja, otyłość a takze to, co ma kapitalizm do zmian klimatu i  problemu uchodźców.
W tym roku głównymi mówcami  byli: Paul Krugman z New York Times, brytyjsko-pakistanski dziennikarz i filmowiec Tariq Ali, australijski dziennikarz Peter Greste i kanadyjska dokumentalistka Naomi Klein.

Przedstawiamy tłumaczenie przemówienia Naomi Klein, popularnej autorki książek dokumentalnych z Kanady, działaczki na rzecz planety i środowiska, feministki, zajadłej krytyczni neoliberalnego systemu ekonomicznego opartego na eksploatacji ludzi i planety. Jej najsłynniejszą pozycją jest No Logo. Jej ostatnia książka, do której tu się odnosi to: This Changes Everything: Capitalism vs. The Climate. Przemówienie zostało zarejestrowane podczas konferencji „Dengerous Ideas 2015” odbywającej się w Sydney.  Tłumaczenie Rafał Betlejewski.

sobota, 24 października 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Żywienie a odporność

Filet z kurczaka w jogurcie naturalnym z salsą
 paprykowo-gruszkową. Fot. A. Kozłowska
Nikt nie lubi chorować. Infekcje spowalniają nas w działaniu, odbierają siły i chęć do życia. Komplikują także proces odchudzania... Co jeść, aby wzmocnić układ odpornościowy? Jak dobierać składniki potraw, kiedy nie udało się uniknąć infekcji?

Nawet kilka dni choroby może skutecznie wybić z rytmu odchudzania i spowodować przerwę w procesie „podkręcania” metabolizmu i pozbywania się otyłości. Dlatego w czasie, kiedy będziesz rozprawiać się z nadmiernymi kilogramami, warto żebyś zadbał o odporność i wzmacnianie swojego układu immunologicznego. Zatroszcz się więc o dietę, regenerację i wypoczynek. Źle odżywiony i przemęczony organizm to idealne miejsce dla rozwoju chorób, a tego przecież chcemy uniknąć.

piątek, 23 października 2015

Zaproszenie na Polish Festival @ Federation Square w Melbourne

Już niedługo, bo w niedzielę 15 listopada 2015 po raz jedenasty zaprezentujemy się w samym centrum Melbourne tym, co nas w Australii wyróżnia: polską muzyką i tańcem, ludowymi strojami, potrawami i pamiątkami, publikacjami i nagraniami, rękodzielnictwem, malarstwem, informacją, obyczajem, tysiącletnią kulturą i biało-czerwonymi barwami. Już jedenaście kolejnych lat w każdą trzecią niedzielę listopada zapełniamy popularne w Melbourne „Federation Square”.

 Doroczny Polski Festiwal uchodzi za jeden z największych i najlepiej zorganizowanych etnicznych festiwali w Wiktorii.

czwartek, 22 października 2015

Debata ośmiu liderów. Kto z nich będzie rządził Polską?

Debata ośmiu liderów przed wyborami parlamentarnymi 2015.
Fot. You Tube
Gospodarka, polityka zagraniczna i bezpieczeństwo oraz ustrój państwa - m.in. te zagadnienia były przedmiotem wtorkowej  telewizyjnej "Debaty Liderów" z udziałem przedstawicieli 8 komitetów biorących udział w wyborach parlamentarnych. W niedzielę Polacy zadecydują komu zaufać i w czyje ręce powierzyć ster rządów w Polsce przez najbliższe 4 lata. 25 pażdziernika odbędą się polskie wybory parlamentarne.

Debata odbyła się w studiu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17 w Warszawie.
Pytania liderom największych ośmiu komitetów wyborczych zadawali wg swojego uznania  Diana Rudnik, dziennikarka "Wiadomości" TVP1,  Grzegorz Kajdanowicz z TVN i Jarosław Gugała z Polsatu. Obowiązek zorganizowania  takiej debaty przedwyborczej przez telewizję publiczną wynika z zapisów Kodeksu Wyborczego. Również udostępnienia jej zapisu.

środa, 21 października 2015

Pierwszy raz Koreańczyk wygrał Konkurs Chopinowski w Warszawie

Seong-Jin Cho - zwycięzca 17. Międzynarodowego
Konkursu Chopinowskiego  2015. Fot.YouTube
Po trzech dniach wieczornych przesłuchań 10-ciu finalistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, pianista z Korei Południowej, Seong-Jin Cho został ogłoszony jego zwycięzcą. Werdykt 17-osobowego jury, składajacego się z samych gwiazd światowej pianistyki, pod kierownictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń został podany oficjalnie w nocy z wtorku na środę, w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Laureat głównej nagrody otrzymuje 30 tys. euro, propozycję serii koncertów w prestiżowych salach na całym świecie i kontrakt płytowy z Deutsche Grammofon, co oceniane  jest jako najcenniejsza nagroda dla muzyka.

wtorek, 20 października 2015

Kopacz vs. Szydło. Debata nudna jak flaki z olejem

Beata Szydło (PiS) i premier Ewa Kopacz (PO)
w przedwyborczej debacie w TVP.
Przepraszamy wszystkich, którzy spodziewali się dzisiaj, chociaż subiektywnej analizy politologicznej wczorajszej debaty pomiędzy panią Ewą Kopacz i panią B. Szydło. Niestety autor sobie przysnął, jak tylko się debata zaczęła. Jednak uwaga – to nie wina obu pań, albowiem one robiły to, co mogły, czy raczej to, na co były przygotowane przez sztaby. Człowiek, który napisał scenariusz tej kolejnej wielkiej telewizyjnej porażki chyba za bardzo chciał komuś pomóc, ale zarazem tak żeby sobie nie zaszkodzić, bo wiadomo, że czeka go zmiana szefostwa lada tydzień. Niestety, więc wyszło jak wyszło – totalna, absolutna, wręcz abstrakcyjna porażka i blamaż.

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że nic z tego, co widzieliśmy nie było przypadkowe, może poza bezpośrednimi pytaniami kandydatek do siebie nawzajem. Dlatego pytania były takie, jakie były i nie pozostawiały wątpliwości, te obie panie nie powinny się zajmować polityką w ogóle, a polityką na szczeblu państwowym w szczegolności! Co to bowiem były za pytania? O uchodźców? O elektrownie atomową? O brak odpowiedzialności za budżet? O prawa kobiet? O SKOKI? Do tego pytania zadawane przez prowadzące i prowadzącego o zagrożenia globalne? Czy chociaż udzielono na jedno pytanie pełnej odpowiedzi?

Aleksander Nash Nasielski nie żyje

Aleksander Nash Nasielski (1931-2015)
Fot. K.Bajkowski
Dziś po południu,  w wieku 84 lat zmarł w Sydney mec. Aleksander Nash – Nasielski , mieszkający od końca lat pięćdziesiątych  w Australii polski prawnik, patriota, dziennikarz, wydawca, działacz społeczny, założyciel i prezes  Polsko-Australijskiej  Fundacji  im. Pawła Edmunda Strzeleckiego, potomek rodziny szczególnie zasłużonej dla Polski oraz stosunków polsko-australijskich. O śmierci Aleksandra Nasielskiego poinformowała nas jego żona – Jaga.

Aleksander Nasielski  urodził się we Lwowie 21 marca 1931 roku. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W Australii przebywał od 1959 roku. Tu pracował w Holenderskich Liniach Lotniczych KLM. Ukończył wydział prawa na Sydney University a od 1966 roku prowadził własna kancelarię adwokacką. Od 1984 roku był udziałowcem w polskio-amerykańskim przedsiębiorstwie „Amepol”.  Startował w wyborach stanowych jako  niezależny reprezentant emigrantów. W swojej kampanii wyborczej podkreślał, że każde dziecko w Australii powinno mieć możliwość nauki języka swoich rodziców w ramach systemu edukacyjnego. W 1999 r. w  Warszawie zorganizował wielki koncert w Pałacu Kultury i Nauki  z udziałem czołowych polskich artystów.  Dochód z tego koncertu przeznaczony był dla  reprezentantów Polski w sydnejskiej  Paraolimpiadzie  2000.

poniedziałek, 19 października 2015

Jubileusz pracy twórczej Andrzeja Siedleckiego - fotoreportaż

Andrzej Siedlecki obchodzi 50 lat pracy
twórczej. Fot. T.Koprowski
Głęboki, dźwięczny głos Andrzeja Siedleckiego znany jest Polonii australijskiej z wielokrotnych występów na przeróżnych scenach polonijnych w Australii oraz z audycji radiowych. Urodzony w Warszawie w 1945 roku, mieszkający od końca lat 80-tych w Sydney aktor, reżyser i wykładowca języka polskiego na Macquarie University  obchodzi 50-lecie swojej działalności twórczej. W Konsulacie RP w Sydney odbyło się jubileuszowe spotkanie.  

Andrzej Siedlecki ukończyl PWST w Warszawie w 1967 roku. Zaraz potem występował w Teatrze Śląskim w Katowicach. Od roku 1970 był aktorem teatrów warszawskich: Polskiego (1970-75), Ochoty (1976-78), Studio (1980-82), Dramatycznego (1985/86), Rozmaitości (1987). Pod koniec lat 80-tych wyemigrował do Australii. Jednak najbardziej spektakularną sławę aktorską  zdobył w Japonii, gdzie grając w serialach telewizyjnych, stał się tamtejszą prawdziwą gwiazdą. Zaproponowano mu rolę fotoreportera polskiego i postać, która w hierarchii aktorstwa japońskiego nazywa się "sanmajme". - To jest ten aktor, którego publiczność musi lubić - wspomina artysta.  W Kraju Kwitnącej Wiśni,  wraz z żoną Japonką zajmował się ponadto promocją polskiej kultury i dziennikarstwem.

niedziela, 18 października 2015

Przymus poprawności politycznej kagańcem na wolność słowa

Fot. FreeDigitalPhotos.net
Patrząc nieco filozoficznie na dzisiejszą Europę, nie można być albo bardzo smutnym, albo bardzo wesołym, generalnie w ogóle spojrzenie na trzeźwo jest trudne, ponieważ forma przewyższa już treść. Ponadto jednak doszło do narzucenia Europie i praktycznie wszystkim w niej – źle rozumianej poprawności politycznej, czy też szerzej poprawności publicznej, która jest kagańcem zamordystycznym na wolność słowa i swobodę wypowiadania się. Można z łatwością udowodnić hipotezę, że ten wielki błąd bardziej szkodzi Europie niż faszyzm i komunizm razem.

Źle rozumiana poprawność polityczna, poprawność publiczna to nic innego jak zmuszanie społeczeństwa obywatelskiego do autocenzury w zachowaniach, wyrażaniu się, czy też opiniach – wyrażanych i publicznie i co jest szczególnie ciekawe w kręgu bezpośredniego odniesienia oraz prywatnie. Doszło do tego, że nie można nawet napisać na portalu społecznościowym, co się myśli o jedzeniu w danej restauracji, ponieważ można być pozwanym o szkodzenie opinii danego miejsca, a opinia ma wpływ na markę, pod jaką przedsiębiorca prowadzi działalność, a ta już przelicza się na pieniądze. Co gorsze, doszło do tego, że ludzie nie mogą swobodnie, bez narażenia się na obrzucanie obelgami, czy też nieuprawnionymi oskarżeniami o rasizm, czy też ksenofobię – nie mogą swobodnie wyrażać zdania na rzecz bieżącej polityki swoich rządów, jeżeli ta dotyczy kwestii uznanej przez mainstream medialny za poprawną politycznie!

sobota, 17 października 2015

6 grudnia - Polski Festiwal Świąteczny w Plumpton

Tegoroczny  Polski Festiwal Świąteczny odbędzie się w niedzielę,  6  grudnia. Impreza będzie  organizowana w tym roku przez zarząd Klubu POLONIA w Plumpton.

Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, ze względu na rewitalizację  Parku Tumbalong na Darling Harbour, która potrwa do połowy  przyszłego roku - tegoroczny tradycyjny festiwal  nie może się tam odbyć. W związku z zaistniałą nową sytuacją Klub POLONIA podjął się  trudnego zadania i postanowił zorganizować festiwal na terenie polskiego  klubu.

Trzeba tutaj podkreślić , że klub ten ma wspaniałe warunki na tego typu imprezy jak żaden inny  w Sydney. Ogromny teren  i  wspaniałe zaplecze techniczne oraz  socjalne, pozwoli na szczególny rozmach  festiwalu. Zaletą tegorocznego festynu jest to, że jest on organizowany na “naszym polonijnym skrawku ziemi”- należacym do NAS , a nie na terenie wynajętym.

Bp Cyryl Klimowicz: Dialog dużo daje

Bp Cyryl Klimowicz z Irkucka rozmawia z ks. Janem
Chrzczonowiczem, kapelanem społeczności
francuskojęzycznej w Sydney. Fot. T.Koprowski
Przebywający w ostatnich tygodniach w Australii ordynariusz katolickiej diecezji Irkucka, bp Cyryl Klimowicz  spotkał się z Polonią m.in. w Sydney. W sydnejskim Konsulacie opowiadał o życiu  katolickich parafii na wschodzie Rosji i o syberyjskiej przyrodzie. Dziś prezentujemy trzecią i ostatnią część relacji z tego spotkania.

Bp Klimowicz odpowiadał na pytania uczestników wieczoru mówiac jak katolicy znajdują się w prawosławnej a zarazem wielokulturowej Rosji, o dialogu i pracy charytatywnej.  Mówił tez o podtrzymywaniu polskości wśrod mieszkających tam potomków Polaków i jak Rosjanie odnoszą się do Polaków.

piątek, 16 października 2015

5 lat kłamstw o konflikcie w Syrii

2.3 km Syrian flag, al-Mezzeh, Damascus. June 15, 2011.
fot. ingaza.worpress.com
 Wszystko, co słyszymy w zachodnich mediach głównego nurtu na temat konfliktu w Syrii, to kłamstwo. Poczynając od tej tak zwanej „rewolucji”, a kończąc na tym, kto prowadzi tę wojnę.

Tłumaczenie artykułu „Deconstructing the NATO narrative on Syria”. Artykuł pojawił się w sieci 10 października i szybko wywołał szeroką dyskusję w mediach anglojęzycznych. Eva Bartlett, zwana kanadyjską Rachel Corrie, jest aktywistką na rzecz praw człowieka. Prowadzi blog: ingaza.blogspot.com. Od 2008 roku mieszka w Gazie. 

W ciągu ostatnich pięciu lat propaganda wymierzona przeciwko prezydentowi al-Assadowi i Syryjskiej Arabskiej Armii (SAA) stawała się coraz bardziej rozpaczliwa. Wahała się od reżyserowanych „pokojowych demonstracji pod ostrzałem rządu” do sformułowań w stylu: „wojna domowa” i „umiarkowani rebelianci”.

Jako że kampanie podburzające świat do zewnętrznej interwencji nie ustają, a nowi terroryści i „obrońcy humanitaryzmu” dosłownie wyrastają jak grzyby po deszczu w NATOwskiej strefie szwadronów śmierci, warto dokonać przeglądu niektórych ważnych narracji na temat wojny z Syrią.

The End of HIV? Prelekcja dr Beaty Rumianek w Konsulacie RP

Dr Beata Rumianek
HIV to globalny problem i mimo dużych osiągnięć w leczeniu infekcji nie mamy jeszcze leku ani szczepionki, które pozwoliłyby skutecznie zniszczyć wirus. W dalszym ciągu prewencja i edukacja są najlepszą bronią.

Jak powiedziała Francois Barre Sinoussi, Noblistka, która razem z Luc Montagnierem pierwsza zidentyfikowała wirus HIV w 1983 roku: " ..Kiedy pracuje się nad HIV to nie jest praca tylko z wirusem, to praca sięgająca dużo dalej. Nie można zamknąć się w laboratorium. Trzeba pracować z innymi. Razem.."
 
Konsulat Generalny RP w Sydney zaprasza na prelekcję dr Beaty Rumianek pod tytułem  The End Of HIV?   aby poznać   tajemnice i nowości  dotyczące infekcji, zapobiegania i leczenia HIV na podstawie sytuacji i przypadków odnotowanych w Polsce, Australii i w Kambodży. Dr Beata Rumianek jest obecnie studentką MPhil w HIV, STIs and Sexual Health na wydziale Medycyny Sydney University.

Prelekcja odbędzie się w sali Konsulatu w środę, 21 października o godzinie 19.00.
Potwierdzenie uczestnictwa: [email protected]; lub telefonicznie na numer 9327 8600.

 

czwartek, 15 października 2015

Raport z katastrofy MH17 bez odpowiedzi, kto zestrzelił samolot

Przewodniczący  Holenderskiej Rady ds. Bezpieczeństwa
Tjibbe Joustra przedstawia raport. Fot. YT printsreen
Holenderska Rada Badawcza ds. Bezpieczeństwa, pod której kierownictwem 15 miesięcy trwało śledztwo w sprawie katastrofy malezyjskiego Boeinga na wschodzie Ukrainy przedstawila we wtorek ostateczny raport.  - Było wystarczająco dużo powodów do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad państwem - oznajmił przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa Tjibbe Joustra.

Ponadto Tjibbe Joustra, prezentując ostateczny raport dotyczący okoliczności katastrofy samolotu oznajmił, że Boeing został zestrzelony przez rakietę przeciwlotniczego systemu rakietowego Buk, która wybuchła po lewej stronie samolotu. Według niego, była to „rakieta typu tych, które są zainstalowane na zestawach Buk klasy ziemia-powietrze.

środa, 14 października 2015

Skąd "Państwo Islamskie" ma tak dużo samochodów Toyota?

Większość skradzionych w Australii białych pickupów Toyota trafia w ręce bojowników z ugrupowania Państwo Islamskie – poinformowała w piątek agencja Xinhua, powołując się na australijskiego eksperta ds. terroryzmu, profesora Grega Bartona.

Pickupy Toyota Hilux są w ostatnim czasie najczęściej kradzionymi samochodami w największym australijskim mieście Sydney. W sumie w latach 2014-2015 skradziono 834 samochody tej marki. W zasadzie nie można ich już odzyskać. Profesor Barton uważa, że są one wysyłane w kontenerach do Turcji, a  następnie trafiają do Syrii.

wtorek, 13 października 2015

Nobel za reparację DNA

Złożoność reakcji chemicznych zachodzących w naszych komórkach jest tak wielka, że błędy w każdej z nich nakładające się na siebie mogą spowodować prawdziwą katastrofę. W procesie ewolucji musiały więc wykształcić się procesy naprawcze, które mogłyby skutecznie reperować szkody i zapobiegać chorobom i smierci organizmów.

Z Francji pisze korespondent #MP dr Jacek Kubiak z francuskiego centrum badań naukowych (CNRS) oraz uniwersytetu Rennes.

Nobel za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chemii trafia w tym roku do Tomasa Lindahla (ur. w 1938 r. w Szwecji Lindahl pracuje we Francis Crick Institute w Wielkiej Brytanii), Paula Modricha (ur. w 1946 r. jest Amerykaninem i pracuje w Duke University School of Medicine w Karolinie Północnej) i Aziza Sancara (ur. w 1946 r. w Turcji pracuje w University of North Carolina, a więc w tym samym stanie co Modrich). Komitet Noblowski uhonorował ich za odkrycie trzech różnych mechanizmów reparacyjnych DNA.

poniedziałek, 12 października 2015

12 października. Puste miejsce w polskim kalendarzu

Pomnik żolnierzy I Dywizji Piechoty
im. T. Kościuszki na warszawskej Pradze.
Fot. A.Zienowicz (cc)
Według podręczników historii, z których ja się uczyłam, 12-go października 1943 roku miała miejsce ważna bitwa nieopodal białoruskiej wsi Lenino. Był to chrzest bojowy w walce z hitlerowskim najeźdźcą polskiej Pierwszej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, utworzonej na terenie Związku Radzieckiego. Potem ramię w ramię z Armią Czerwoną Wojsko Polskie wyzwalało swój kraj i doszło aż do Berlina. Każdego roku w tym dniu w czasach mojego dzieciństwa chodziliśmy z klasą do jednostki taty, aby wręczyć kwiaty żołnierzom i oficerom z okazji święta Ludowego Wojska Polskiego. Ale to już należy do przeszłości. U progu zapomnianego święta, jednak jeszcze ważnego dla wielu ludzi w Polsce, rozmawiam przez telefon z panem Janem Kacprzakiem, pułkownikiem w stanie spoczynku.

—  W dużym kalendarzu polskich dat historycznych, wiszącym nad moim biurkiem, pod 12-ym października jest pusta linijka. A jest to przecież dzień bitwy pod Lenino. Czyżby przestała już być częścią historii Polski?
— Ofiara krwi przelanej w imię obrony ojczyzny budziła zawsze w najszerszych rzeszach naszego narodu szczególny respekt. Niestety, II wojna światowa spowodowała poważny rozdźwięk polityczny w polskim społeczeństwie. Walka na różnych frontach zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, oraz w kraju, nie była przecież koordynowana przez jedno centrum polityczne i wojskowe. Wyprowadzenie przez generała Andersa armii z byłego Związku Radzieckiego zwiększyło tylko naturalne podziały społeczne, które przetrwały do dziś. Nie wstydźmy się tego mówić.

Polska awansowała do finałów Mistrzostw Europy - Euro 2016!

Piłkarska reprezentacja Polski awansowała do finału Mistrzostw Europy we Francji  - Euro 2016. W decydującym meczu eliminacji biało-czerwoni pokonali wczoraj  na Stadionie Narodowym w Warszawie  Irlandię 2:1.

W eliminacjach do piłkarskich Mistrzostw Europy 2016  biorą udział reprezentacje narodowe z 53 europejskich federacji krajowych, które walczą o 23 miejsca dających prawo występu w turnieju głównym (finałach ME) – pozostałe miejsce jest zarezerwowane dla drużyny gospodarza imprezy - Francji. 14 pażdziernika kończy się faza grupowa eliminacji. Dotychczas zagwarantowało sobie udzial w finalłach we Francji 15 drużyn narodowych: Islandia, Czechy, Belgia, Walia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Anglia , Szwajcaria, Irlandia Polnocna, Rumunia, Australia, Włochy, Portugalia i Albania.
kb/BumerangMedia/24poloniasport7/Wikipedia

Czy Moskwa i Waszyngton dochodzą do porozumienia?

W Nowym Jorku Barack Obama i Władimir Putin doszli
do porozumienia w sprawie procesu pokojowego, obejmującego
 całość Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Czy dotrzymają słowa?
Podczas gdy media mainstreamowe na Zachodzie,  również w Polsce  przechodzą napad antyrosyjskiej gorączki, na ogół dobrze poinformowany francuski publicysta Thierry Meyssan - założyciel  i przewodniczący organizacji Sieć Woltera interpretuje działania zbrojne Moskwy w Syrii jako pierwszy krok w kierunku całkowitej rewizji obecnych stosunków międzynarodowych. Według niego wydarzenia, które mają miejsce w Syrii, nakazują pytać nie o to, czy Rosji uda się ocalić Syryjską Republikę Arabską przed dżihadystami, ale czy jej armia będzie w stanie, w miejsce sił Stanów Zjednoczonych być gwarantem bezpieczeństwa w regionie? Opierając się na wewnętrznym piśmie Rady Bezpieczeństwa ONZ, stwierdza, iż Władimir Putin i Barack Obama współpracują ze sobą przeciwko liberalnym jastrzębiom i neokonserwatystom w USA.Tekst jego analizy opublikował portal Voltairenet.org .

W Organizacji Narodów Zjednoczonych Rosja śpieszy się powoli. Jej przywódcy są przekonani, że islamskie ugrupowania terrorystyczne cieszą się poparciem CIA od lat 1950-tych, ale że obecnie zagrażają już nie tylko stabilności regionu, ale i interesom samych Stanów Zjednoczonych. Zgodnie więc ze słowami Władimira Putina na ostatniej sesji Klubu wałdajskiego, pożądana jest współpraca celem rozwiązania obecnego problemu.

niedziela, 11 października 2015

Bumerang Juniora: Reportaż Amelki Zwolak ze Stargardu Szczecińskiego


Nasza reporterka Bumeranga Juniora, Amelka Zwolak odwiedziła Stargard Szczeciński na Pomorzu Zachodnim, z którego w  swej kolejnej  relacji reporterskiej opowiada o głazach narzutowych rozsianych w tamtych okolicach. Jeden z nich pozostawiony jest dokładnie na osi 15-tego południka długości geograficznej wschodniej właśnie w Stargardzie. 

Widziane z Canberry: Wizyta Bpa Cyryla Klimowicza w ACT

Ambasador Polski w Canberze , Pawel Milewski
i bp Cyryl Klimowicz
Można pisać i pisać o wyjątkowo udanej i owocnej lecz z konieczności niestety wyraźnie zbyt krótkiej duszpasterskiej wizycie Ks. Biskupa Cyryla Klimowicza - Ordynariusza Irkucka i obejmującej znaczną większość Syberii diecezji Św. Józefa. Więc jeszcze nieraz będę wracał do tego naprawdę historycznego w historii Polonii Australijskiej wydarzenia. Zresztą w pewnym sensie historycznego dla całej Australii (i Nowej Zelandii którą ks. bp Klimowicz już odwiedził z wyzytą duszpasterską). Jak również z pewnością unikalnego. Wszak do Melbourne, Hobart, Wellington i Auckland w Nowej Zelandii, Sydney, Canberry a teraz Brisbane po raz pierwszy w historii przyleciał bardzo zasłużony Biskup Ordynariusz terrytorialnie największej w skali globalnej katolickiej diecezji o obszarze prawie 10 mln. km. kw. - czyli większym niż cała powierzchnia Australii (i 30-krotnie większym niż Polska w jej obecnych granicach). Dzisiaj krótko streszczę najważniejsze aspekty jego pobytu w australijskiej federalnej stolicy.

sobota, 10 października 2015

Ekskluzywna ceremonia inauguracji PANGEA Magazine w Londynie

Inauguracja PANGEA Magazine w  pałacu księcia Jana
 Żylińskiego w Londynie. Fot. P. Kowalik
The White House, pałac należący do księcia Jana Zylińkiego to jeden z sześciu najbardziej imponujących domów w stolicy Wielkiej Brytanii, w którym 1 października odbyła się elegancka ceremonia inauguracji PANGEA Magazine & NAO Institute w Londynie. PANGEA Magazine jest partnerem medialnym Bumeranga Polskiego.

W uroczystościach udział wzięło ponad 200 zaproszonych gości ze świata biznesu, polityki, kultury, kina, mediów, przedstawicieli organizacji polonijnych oraz instytucji rządowych, którzy przyjechali ze Szkocji, Portugalii, Szwecji, Francji, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Swoją obecnością zaszczycili zebranych znani Polacy, którzy odnieśli sukces w Zjednoczonym Królestwie. Wśród nich znaleźli się między innymi Daniel Kawczyński, jedyny poseł w Wielkiej Brytanii polskiego pochodzenia, Basia Zarzycka – fenomenalna artystka i projektantka, Basia Kaczorowska Hamilton – uznana portrecistka, autorka wspaniałych portretów, między innymi członków rodziny królewskiej, Jerzy Byczyński – młody prawnik, którego sylwetka została zaprezentowana na okładce najnowszego wydania PANGEA Magazine.

piątek, 9 października 2015

Spotkania dyskusyjne: "Dwa języki – Dwie kultury"

Spotkanie  z prof. Robertem Dębskim w Konsulacie RP
w Sydney. Fot. Konsulat RP w Sydney
Ostatnie dni sierpnia oraz cały tegoroczny wrzesień zapisały się  jako tygodnie niezwykle intensywnej pracy Zrzeszenia Polskich Nauczycieli w Australii. Realnych kształtów nabrały bowiem organizowane przy poparciu Polskiego Konsulatu serie spotkań dyskusyjnych: "Dwa języki – Dwie kultury".

Polski naukowiec z Uniwesytetu Jagiellońskiego dr hab. Robert Dębski z prawdziwym entuzjazmem przystał na propozycję uczestniczenia w tych spotkaniach. Przygotował w tym celu serię ilustrowanych przeźroczami wykładów, w których podkreślał celowość wychowywania polonijnych dzieci w dwu językach.

czwartek, 8 października 2015

Rekolekcje nad brzegiem Bajkału. Spotkanie z bp Klimowiczem - cz. 2

Bp Cyryl Klimowicz opowiadał o pięknie przyrody
syberyjskiej Fot. K.Bajkowski
Polskiego pochodzenia Biskup Cyryl Klimowicz, ordynariusz syberyjskiej,  największej pod względem obszaru  katolickiej diecezji  na świecie z siedzibą w Irkucku  był gościem Polonii w Sydney. Dziś w Bumerangu Polskim przedstawiamy drugą część relacji ze spotkania z irkuckim biskupem w Konsulacie RP na Woollahra.

Podczas spotkania z Polonią sydnejską bp Klimowicz pokazując kolekcję slajdów, opowiedział o życiu w jego dziecezji, parafii katolickich rozrzuconych po całej rzadko zaludnionej (tylko 30 mln) części wschodniej Rosji m.in. w Jakucku, Chita, Krasnojarsku, Ulan-Ude i oczywiście w Irkucku, pięknie położonym nad Bajkałem domu rekolekcyjnym w Listwiance, spotkań z wyznawcami innych religii jak Prawosławni, Luteranie,  Żydzi,  Muzułmanie, Buddyści, Szamaniści i harmonijnej z nimi współpracy.

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Zadbaj o serce... jedząc.

Pieczony łosoś dobry na serce
Jedzenie... Daje siłę, pozwala na wzrost i rozwój, dostarcza organizmowi witamin i składników mineralnych niezbędnych do życia. Często działa jednak destrukcyjnie – powoduje choroby czy nadmierny wzrost tkanki tłuszczowej. Jakie ostatecznie jest jedzenie: dobre czy złe? Wszystko zależy od tego, jak je komponujemy...

 Dzisiaj opowiem o wpływie jedzenie na układ krążenia. Czy będę radził, jaki rodzaj masła pozwoli na zachowanie niskiego poziomu cholesterolu? Zdecydowanie nie – to kwestia dużo bardziej złożona. Chcę się podzielić wiedzą na temat wpływu jedzenia na nasz organizm. To, co jemy i jak jemy, może powodować liczne schorzenia, ale z drugiej strony, jedzenie to także lekarstwo, które umiejętnie stosowane nie tylko zapobiega powstawaniu chorób, ale także leczy te, które już nam doskwierają.

środa, 7 października 2015

25 października - wybory do Sejmu i Senatu RP

Kończy się VII kadencja Sejmu RP i VIII kadencja Senatu. Nowe  wybory parlamentarne w Polsce, zarządzone postanowieniem z dnia 17 lipca 2015 przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbędą się w niedzielę,  25 października.  Polacy za granicą będą mogli też w nich uczestniczyć rejestrując się do 22 października ( w głosowaniu korespondencyjnym – do 7 października, czyli do końca dzisiejszego dnia, 23:59 czasu wsch. australijskiego) .

Przedstawiamy najważniejsze założenia programowe głównych partii i ugrupowań politycznych ubiegajacych się o mandaty parlamentarne dla swoich kandydatów.

wtorek, 6 października 2015

Młodzi mistrzowie fortepianu rozpoczęli rywalizację w Warszawie

Fragment plakatu XVII  Międzynarodowego
Konkursu Chopinowskiego w Warszawie
Koncertem wybitnej argentyńskiej pianistki Marthy Argerich rozpoczęła się 1 pażdziernika w Warszawie 17. edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W tym najbardziej prestiżowym konkursie chopinowskim na świecie bierze udział 84 młodych utalentowanych pianistów z 20 krajów. Najwięcej z Polski i Chin. Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

 Przesłuchania konkursowe zostały podzielone na trzy etapy: 3-7 października, 9-12 października oraz 14-16 października. Koncerty finałowe rozpoczną się 18 października i potrwają trzy dni, do 20 października, kiedy jury ogłosi werdykt. Następnie do 23 października odbędą się trzy koncerty laureatów 17. edycji konkursu.

poniedziałek, 5 października 2015

Bp Klimowicz: Na wszystko przychodzi odpowiedź

Bp Cyryl Klimowicz. Fot.K.Bajkowski
Biskup Cyryl Klimowicz, ordynariusz syberyjskiej,  największej pod względem obszaru  katolickiej diecezji  na świecie był gościem Polonii w Sydney. W Konsulacie RP na Woollahra opowiadał o swoim dzieciństwie,  drodze do kapłaństwa i nominacji na ordynariusza w Irkucku nad Bajkalem oraz o życiu wspólnot religijnych na Syberii w już postkomunistycznej Rosji. Swoją kolekcją zdjęć zilustrował piękno przyrody syberyjskiej zarówno podczas mroźnej zimy jak i gorącego lata.

Bp Klimowicz urodził sie w polskiej rodzinie zesłanej do Kazachstanu. potem wraz z matką i braćmi osiedlił się w Polsce w woj. olsztyńskim gdzie zdobywał edukację. Chodził do szkoły zawodowej, po maturze wstąpił do seminarium. Od 1990 roku pracował jako ksiądz na Białorusi. W 1999 r. dostał nominację na biskupa pomocniczego w Minsku a w 2003 roku na ordynariusza największej obszarowo diecezji  katolickiej Św Józefa w Irkucku obejmującej teren połowy Federacji Rosyjskiej po Morze Japońskie. Opowiadał o niełatwym życiu chrześcijanina jeszcze w czasach dominacji polityki wojującego ateizmu. Jako obecny biskup  50-tysięcznej mniejszości religilnej w prawosławnej Rosji, zdradził sposoby jak należy harmonijnie współżyć z większością.

niedziela, 4 października 2015

Czy Rosjanie uratują Syrię?

Rosyjski wielozadaniowy samolot bojowy Sukhoi Su-30SM
Fot.A.Beltyukov/WikimediaCommons
 
Tego trzeba było się spodziewać, Rosja nie ma dobrej prasy na Zachodzie, ponieważ inaczej rządy państw zachodnich straciłyby twarz wobec własnych obywateli. Pokazywanie obiektywnych faktów dotyczących Rosji, zwłaszcza w kontekście takich kwestii jak katastrofa humanitarna w Donbasie, której zapobiegła Rosja, czy też obecna próba stabilizacji części syryjskiego terytorium – jest dla tych ludzi niewygodne, ponieważ obnaża ich grzechy.

Dotychczasowa polityka części państw Zachodnich w Syrii doprowadziła do wzmocnienia ugrupowań terrorystycznych prowadzących w tym kraju wojnę już na zasadzie – każdy przeciwko każdemu, nikt nie jest w stanie tego chaosu już kontrolować. Co więcej nie da się w nim nawet rozeznać, Amerykanie ponieśli porażkę w próbie wietnamizacji tego konfliktu, „ich” rebelianci albo przechodzą na stronę terrorystów, albo oddają im broń. Tam nie ma łatwych odpowiedzi, co więcej – tam nie ma jednoznacznych odpowiedzi na stawiane pytania. Syria to chaos, w której dzisiaj tylko rosyjska misja jest ostoją cywilizacji.

80. urodziny legendy rock'n'rolla

Jerry Lee Lewis w Credicard Hall, São Paulo.
Fot. S.Tanaka/WikimediaCommons

Jerry Lee Lewis, urodzony 29 września 1935 roku, obchodzi 80-te urodziny. Był jednym z twórców rocka i najbardziej charakterystycznych indywidualności tej muzyki.  Występy pełne dynamiki i ekspresii porywały publiczność i słuchaczy. Uważał, że do gry na fortepianie służą nie tylko dłonie ale można używać wszystkie części ciała i konsekwentnie to demostrował podczas wystepów. Nie bez przyczyny przylgnął do niego przydomek "The Killer".
 
Wiecznie otoczony obyczajowymi skandalami stał się bohaterem wielu ksiażek i filmów. Od 60 lat Whole Lotta Shakin'Goin' i Great Balls of Fire są niewątpliwie jednymi z bardziej znanych utworów rock'n'rolla.
 

Gambit Putina

Wladimir Putin i Barrak Obama po szczycie ONZ-towskim.
Fot. kremlin.ru (CC)
Z okazji 70 sesji Zgromadzenia ONZ, przy światowej szachownicy w Nowym Jorku zasiedli dwaj najsilniejsi gracze - przywódcy największych mocarstw - USA i Rosji. Rozgrywka skończyła się gambitem Władimira Putina, poprzedzonym starannym rozegraniem przeciwnika. Starły się dwie, przeciwstawne wizje ładu na świecie. I chociaż akurat grano przede wszystkim o Syrię i zniszczenie Państwa Islamskiego, to cała ta gra była o znacznie większą stawkę. Amerykanie walczyli o hegemonię i prymat nad światem, nawet z naruszaniem prawa. Rosja natomiast o uznanie jej niezależności poglądów i postaw wobec własnego kraju i świata, z poszanowaniem i w  granicach praw międzynarodowych.

Barack Obama o Rosji

Prezydent USA, występując [1] podczas uroczystego Zgromadzenia ONZ przez prezydentem Rosji - wykorzystał  je do frontalnego ataku na przeciwnika.

Najpierw zaznaczył, że jako prezydent USA jest świadom niebezpieczeństw  z jakimi „ma do czynienia”  i o których raporty trafiają codziennie na jego biurko. Dlatego też, jako prezydent  posiadający „najsilniejsze wojsko na świecie”, nie zawaha się użyć go w obronie kraju lub sojuszników USA, jeśli będzie to konieczne.