polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 8 września 2015

„Powstanie Warszawskie”. Premiera filmu w Australii


Joanna Lang i Kosul Generalna RP w Sydney Regina
Jurkowska podczas pokazu filmu  "Powstanie Warszawskie".
 Fot. T Koprowski
Przy wypełnionych po brzegi salach odbyły się w Australii trzy pokazy filmu  "Powstanie  Warszawskie"  – fabularyzowanego dokumentu opartego na oryginalnych powstańczych kronikach.
 


Film „Powstanie Warszawskie” oparty na autentycznych kronikach powstańczych cieszył się w Australii bardzo dużą popularnością. Projekcje filmu połączone były z prezentacją i dyskusją z ekspertem z Muzeum Powstania Warszawskiego, Panią Joanną Lang, specjalistą w dziedzinie pozyskiwania i digitalizacji kronik filmowych, która przyjechała do Australii na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Sydney. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie filmem Konsulat zorganizował dodatkową projekcję w sali recepcyjnej Konsulatu 2 września.

Spotkanie w Melbourne miało miejsce 30 sierpnia w mieszczącej blisko 200 osób sali kinowej Uniwersytetu RMIT. Przybyli na nie licznie m.in. australijscy studenci. Moderatorem tego spotkania, a jednocześnie organizatorką wydarzenia w Melbourne, była Pani Magdalena Dąbrowa, inicjatorka projektu „Australia Remembers”, w ramach którego od dwóch lat 1 sierpnia o godz. 17.00, w rocznicę wybuchu Powstania na centralnym melbourneńskim placu Fedaration Square wyświetlane są 2-3 krótkie filmy dokumentalne o Powstaniu Warszawskim. W ten sposób mieszkańcy Melbourne również mogą uczcić godzinę „W”. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem Pani Joanny Lang, która odpowiadała na zadawane przez publiczność pytania.

Projekcje w Sydney zostały połączone z obchodami 76. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Otwarcia spotkań zarówno w Melbourne jak i Sydney dokonała Konsul Generalna Regina Jurkowska. Podczas wydarzenia w dniu 1 września obecny był zastępca Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec, Hubertus Legge, który wygłosił okolicznościowe przemówienie nawiązujące do upamiętnienia wydarzeń z okresu II Wojny Światowej oraz do bardzo dobrych obecnie relacji między Polską a Niemcami.

W czasie uroczystości w Sydney Pani Barbara Eustachiewicz, uczestniczka Powstania, mieszkająca obecnie w Australii, została uhonorowana nadanym przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych medalem „Pro Patria”, a także medalem oraz dyplomem za udział w Powstaniu Warszawskim nadanymi przez ten sam Urząd. Odznaczenia - w imieniu Szefa UdsKiOR - wręczyła Konsul Regina Jurkowska.

Pokazom filmu towarzyszyły audycje Radia SBS z udziałem p. Lang, konsul R. Jurkowskiej oraz M. Dąbrowy o Powstaniu Warszawskim, samym filmie, a także o Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

Tekst: Konsulat Generalny RP w Sydney
Zdjecia: Tomek Koprowski



 









 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy