polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 24 września 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Psychologiczny aspekt otyłości

Fot.  Mait Jüriado
Otyłość nie tylko niszczy nasze ciało, ale także psychikę... Częste objawy idące w parze z otyłością to przygnębienie, depresja i różne stany lękowe. U wielu moich pacjentów te problemy wiążą się z wcześniejszymi nieudanymi próbami odchudzania, poczuciem, że człowiek zawodzi sam siebie...

Zawsze radzę w takich przypadkach, by (na ile jest to możliwe) zaprzestać zadręczania się takimi myślami. Nie wniosą nic pozytywnego do obecnego stanu rzeczy, a działają destrukcyjnie. W przypadku osób, które cierpią na depresję, bezwzględnie należy podjąć leczenie u specjalisty.


Pozostałe problemy osób otyłych wiążą się a aspektami socjologicznymi. Postrzeganie osób z nadwagą i otyłością przez społeczeństwo rodzi krzywdzące opinie i uwagi. To przyczyna ogromnego obciążenia psychicznego, które może zmienić się w długotrwały stres, będący źródłem problemów natury psychologicznej i psychiatrycznej. Otyłość nie jest problemem wstydliwym – to choroba (wpisana na listę chorób WHO) i tak należy ją traktować.

Aspektowi stresu poświęcę jednak nieco więcej uwagi, ponieważ jego przyczyny mogą mieć zupełnie inne podłoże, a skutki... najczęściej przekładają się na nasz organizm.

 Stres

 Stres jest zawsze tam, gdzie pojawiają się nowe sytuacje, wyzwania. To zjawisko biologiczne. Stres w naturalny sposób ma pobudzić nas do aktywności, by zmierzyć się z przeciwnościami. Jakie działania żywieniowe towarzyszą sytuacjom stresowym?

 Zazwyczaj mamy do czynienia z „zajadaniem stresu”, czyli sięganiem po jedzenie pod wpływem emocji związanych z trudnymi sytuacjami. Łupem „zajadaczy” padają słodycze, tłuste potrawy, fast foody, pożerane często z dużą łapczywością. Najczęściej też takie „napady” kumulują stres. Nie trzeba chyba dodawać, że zajadanie stresu nie służy ani naszej figurze, ani zdrowiu.

Kolejnym problemem związanym ze stresem jest rezygnacja z posiłków. Takie zachowanie również jest wyjątkowo niekorzystne, gdyż w jego wyniku metabolizm zaczyna pracować dużo wolniej, a objętość tkanki tłuszczowej rośnie.

Na stres w życiu codziennym często nie mamy wpływu. Na szczęście jego skutki można odwrócić. Także dzięki... jedzeniu. Przez odpowiednie jedzenie można sprawić, że stres nie będzie miał na nas tak niekorzystnego wpływu. Wystarczy odpowiednio komponować posiłki.

Dobrze dobrane potrawy pomagają rozluźnić mięśnie, obniżyć ciśnienie krwi i wzmocnić odporność. Zwiększają produkcję serotoniny, dzięki której powracają dobry nastrój i ukojenie. Warto też pamiętać o unikaniu produktów sprzyjających powstawaniu napięć. Są to wszechobecne napoje słodzone, kawa i alkohol.

Życzę powodzenia w budowaniu poczucia własnej wartości i dobremu reagowaniu na stres.

...A jako że jedzenie może leczyć i pomagać także w innych aspektach, następnym razem opowiem o jego wpływie na pracę układu krążenia.
 
Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy