polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: W piątek wieczorem w Myanmarze doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach : Bangladeszu, Indiach, Chinach, Tajlandii i Laosie. W wyniku trzęsienia ziemi w Myanmarze zginęło ponad 1700 osób, 3400 zostało rannych, a 300 osób uznaje się za zaginione.
POLONIA INFO:

środa, 9 września 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Dlaczego tyjemy?


Fot. W.Phonsawat (FreeDigitalPhotos.net)
Nadwaga i otyłość są charakterystyczne dla naszych czasów. Mamy pod dostatkiem jedzenia i nie musimy wkładać wiele wysiłku (fizycznego) w jego pozyskanie. Dodatkowo, siedzący tryb życia na pewno nie sprzyja redukcji wagi. Mimo to, część osób pozostaje szczupła, inni borykają się z dodatkowymi kilogramami...

Niektórzy pochłaniają ogromne ilości jedzenia, a mimo to pozostają szczupli. Inni zaś, jedzą skromnie, a i tak zmagają się z nadwagą. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Przyczyn przybierania na wadze może być wiele. Na początku zastanów się, jak się dotąd odżywiałeś, czy jadłeś regularnie?

(Nie)regularność posiłków

 Nieregularne pory posiłków lub jedzenie raz dziennie to sygnał dla organizmu, by spowolnił metabolizm i kiedy tylko nadarzy się okazja, magazynował tłuszcz. Nie ma mowy, żeby w takich warunkach człowiek mógł schudnąć, skoro cały organizm przeprogramowuje się na tycie. Nieregularność, o której mówię, tyczy się też zarówno częstych zmian pór jedzenia, jak i „podjadania” między posiłkami.

Wcześniejsze próby odchudzania

Wcześniejsze próby odchudzania także nie pozostają bez znaczenia dla organizmu. Wybór monotonnej lub bardzo rygorystycznej diety, poza efektem jo-jo, może doprowadzić dalszego tycia. Krótkotrwałe spadki wagi organizm rekompensuje sobie z nawiązką i przez to pogłębia nasz problem.

Geny

Kolejnym powodem, dla którego niektórzy z nas łatwiej przybierają na wadze, są uwarunkowania genetyczne. Wśród wielu cech, jakie znalazły się w Twoim kodzie genetycznym, są predyspozycje do tycia. Genetyka ma ogromny wpływ na nasz organizm. Odziedziczenie predyspozycji do gromadzenia tkanki tłuszczowej nie musi być wyrokiem. Nie można o nim jednak zapominać podczas procesu odchudzania oraz po jego zakończeniu.

Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia to cecha charakterystyczna naszych czasów. Coraz częściej ruch jest zastępowany przez... siedzenie przed telewizorem czy komputerem, co także powoduje tycie. Dlatego zastanów się, na ile Twoje życie zwolniło, czy nie warto trochę się uaktywnić...

Czekolada na radości i smutki

Nasze nastawienie do jedzenia też może być przyczyną tycia. Jeśli traktujemy je jako nagrodę lub sposób rozwiązania problemów i kojarzy nam się z zadowoleniem, będziemy po nie sięgać zarówno w chwilach radości jak i smutku. Aspekt psychologiczny tycia to bardzo złożona kwestia, o której należy pamiętać, jeśli planujemy skutecznie schudnąć.

Dlatego też temu zagadnieniu będę chciał się bliżej przyjrzeć następnym razem. Opowiem o wpływie stresu na sposób jedzenia, a także doradzę, jakich produktów należy unikać, aby ograniczyć destrukcyjne działanie stresu na nasz organizm.
 
Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy