polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: W piątek wieczorem w Myanmarze doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach : Bangladeszu, Indiach, Chinach, Tajlandii i Laosie. W wyniku trzęsienia ziemi w Myanmarze zginęło ponad 1700 osób, 3400 zostało rannych, a 300 osób uznaje się za zaginione.
POLONIA INFO:

niedziela, 30 sierpnia 2015

Referendum Komorowskiego, referendum Dudy. Sens i pułapka

Zaplanowane przez b. prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego  na 6 września 2015 referendum ogólnokrajowe jak i zapowiedź nowego prezydenta Andrzeja Dudy referendum połączonym z październikowymi wyborami parlamentarnymi wzbudzają w Polsce duże kontrowersje.

W pierwszym referendum  głosujący odpowiedzą na trzy pytania, dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika.  Andrzej Duda natomiast zwrócił się do Senatu z wnioskiem, by w dniu wyborów 25 października pod ogólnokrajowe referendum poddać nowe kwestie: zniesienia obowiązku szkolego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i ochrony Lasów Państwowych.

Ani pytania zgłoszone do referendum przez Bronisława Komorowskiego, ani te, które proponuje Andrzej Duda nie są "materią referendalną" - mówi dla PAP konstytucjonalista dr Ryszard Balicki.

Więcej: Gazeta Prawna

Andrzej Żakowski absolwent polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, koordynator lokalnych inicjatyw Stowarzyszenia Projekt: Polska, pisze na łamach Kultury Liberalnej, że wrześniowe referendum jest  wyjątkowo słabo przygotowane merytorycznie. W tym wypadku wydaje się, że jego bojkot nie będzie przejawem antyobywatelskiej postawy czy działania w duchu niedemokratycznym. Zignorowanie referendum z tak postawionymi pytaniami można raczej uznać za przejaw troski o wspólny interes.
Więcej: Kultura Liberalna

Filozof prawa i konstytucjonalista, prof. Wojciech Sadurski komentujac to drugie referendum pisze w portalu na:temat, że chytre połączenie PiS-owskiego referendum (Andrzej Duda pochodzi z PiSu – przyp. Red.) z wyborami powszechnymi jest cyniczną zagrywką, która każe obywatelom albo przyczynić się do ważności referendum, albo zadeklarować urzędowo swoje sympatie polityczne.

Więcej: Na:temat
 
* * *
Oficjalny  komunikat o udziale obywateli polskich w Australii w referendum 6 września podaje: Konsulat Generalny RP w Sydney
* * *
Treść pytań referendalnych. (źródło: Wikipedia ):
1Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?
2Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
3Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy